20Giga v kapse: Teac HD-15PUK |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 10.6.2003 |
S externími disky připojitelnými na sběrnici FireWire (IEEE1394) nebo USB2.0 jsme měli ti čest již dříve. Většinou se jednalo o poměrně velké, těžké a neobratné plastové nebo hliníkové "cihly" vyžadující neustálé "krmení" externím zdrojem. Z tohoto pohledu je testovaný Teac obratná ještěrka :-)
k dispozici jsme měli 20GB provedení, dostupné jsou ještě 40 a 60GB verze
Krabička ve které je Teac PUK15 dodáván je velká asi jako... samotné rozměry velkých externích disků (většinou založených na bázi klasických 3.5" harddisků). Uvnitř, mimo spousty dalšího prázdného místa naleznete vlastní disk, manuál, a dva kabely.
celý disk váží jen 180g...
Samotný disk má rozměry 7.5 x 12.5 x 1.5cm - je tedy velký asi jako mírně prodloužená, avšak jen 1.5cm vysoká krabička od cigaret (v dřívějších dobách by mohl být považován za součást špionážního vybavení :) Tělo disku je vyrobeno z 2.5mm tlustého eloxovaného hliníkového profilu - vnitřní harddisk je jim velmi dobře chráněný proti nárazům, výborný je také odvod tepla. Disk působí téměř nerozbitným dojmem - tak nějak ba měla vypadat veškerá mobilní zařízení.
Vnitřní konstrukce si také zaslouží velkou pochvalu - je přímočará a přehledná. Základem konstrukce je jediný plošný spoj, nejsou zde žádné kabely ani dráty.
Uvnitř disku je... co jiného než harddisk, tedy přesněji řečeno standardní notebookový ATA harddisk. V našem případe byl osazen tichý 9.5mm 4200ot/min disk Toshiba MK2018GAS s fluidními dynamickými ložisky.
5V, 0.7A ukazuje na spotřebu 3.5W
Podle dokumentace má tento disk rozhraní UltraATA100, přístupovou dobu 12ms, 2MB buffer a zaručuje 300 000 hodin MTTF (průměrná doba do selhání).
Rozhraní
I když výrobce prohlašuje, že disk nevyžaduje žádné externí napájení (je napájen sběrnicí USB 2.0), může se stát, že konkrétní základní deska / notebook (zejména pokud se jedná o starší zařízení vybavené navíc jen USB 1.1) disk "neutáhne". Pro rento případ je možné napájet disk z výstupu klávesnice (k disku je dodaná potřebná průchodka) nebo, jako poslední možnost, lze použít externí napáječ.
spodní kabel je redukci / průchodkou, která alternativně odebírá napájení z výstupu PS/2
Obecně lze říci, že s provozem disku by neměly mít problémy desky ani notebooky vybavené rozhraním USB 2.0. Je možné, že disk bude spolupracovat i s dobře dimenzovanými zařízeními USB 1.1, je však otázkou, jestli to za to vůbec stojí (provoz je více než 10x pomalejší - viz. dále).
Software
Pokud operační systém podporuje rozhraní USB (občas to vyžaduje instalaci posledních aktualizací a záplat), objeví se ihned po připojení Teacu další jednotka pevného disku. Já jsem použil Windows XP CZ - Home edition (service pack1) a disk se mi ohlásil jako plnohodnotná jednotka H:
{mospagebreak title=Testy a závěr}S rozměry disku můžeme být opravdu spokojeni - byl jsem tedy opravdu zvědavý, jak si povede z hlediska výkonu. Trochu jsem se obával miniaturizace jednotky a z toho plynoucích možných kompromisů.
Testoval jsem na počítači s Pentiem 4 1.8GHz (Northwood, 512kB L2 cache) vybaveném základní deskou s čipovou sadou SiS 651 (ta se často používá v noteboocích).
I když Sandru na testování disků příliš neuznávám, rozhodl jsem se jako první "sjet" právě její HDD test. Použil jsem SiSoft Sandra Standard ver. 2003 1.9.26
Výsledky jsou nečekaně povzbudivé.
DiskSpeed 32 testující mechanické vlastnosti disků je na externí disk poněkud přísnější:
Pro srovnání - podívejte se na výsledky interního 80GB 7200ot. disku IBM Deskstar 120GXP.
IBM Deskstar 120GXP
Překvapivě lze konstatovat, že parametry externího disku se velmi blíží parametrům použitého harddisku. Zdá se, že až na zatížení procesoru v průběhu přenosu (to je u USB2.0 několikanásobně vyšší než v případě UltraDMA a závisí na na nastavení čipsetu), nepřináší nasazení externí sběrnice ani miniaturizace zařízení prakticky žádná omezení.
Zjednodušeně lze říci, že můžete počítat s obdobným "diskovým" výkonem, jaký byste měli k dispozici v... notebooku (také zaleží na použitém disku).
Jednoduché porovnání zálohovacích zařízení
V rychlosti čtení (a zápisu) absolutně propadají, ač polovodičové, Flash disky na sběrnici USB 1.1. Na druhém místě je čtení / zápis CD-R. Náš externí disk dosahuje cca poloviny maximálních rychlostí špičkového interního disku - přesto dokáže data chrlit rychlostí kolem 20MB /s.
Obecně vzato, sběrnici USB1.1 lze z dnešního pohledu doporučit pouze pro datově nenáročné přenosy - věci jako je připojení myši, joysticku nebo relativně pomalého modemu (přes pomalejší USBčko lze v praxi protlačit "s dobrým větrem v zádech" max. 1.4MB dat za sekundu). Ostatní - skenery, tiskárny, wireless LAN nebo externí disky by měly vždy využívat sběrnice USB 2.0!
Nejvyšší dobu k vyhledání dat, 75ms, potřebuje jednotka CD-R. Zajímavé je, že harddisky jsou dnes již tak dokonalé, že - ač polomechanické - stále to dokážou natřít i polovodičovým flash zařízením.
Testovaný disk patří mezi mimořádně rychlé a spolehlivé zařízení pro ukládání dat které jsou dnes k dispozici. Poznámka: Kopírování dat na tento disk je rychlejší než kopírování v rámci toho samého, ač velmi rychlého 7200ot. disku (zároveň totiž musí číst i zapisovat). Kopíroval jsem zkusmo jeden soubor o velikosti 180MB na:
- jiný diskový oddíl téhož disku
- externí disk Teac HC-15PUK
- FlashDisk na USB 1.1
kopie v rámci disku | 19.25s | 9.35MB/s |
externí kapesní disk | 8.75s | 20.5MB/s |
FlashDusk, USB 1.1 | 4m 46.15s | cca 0.7MB/s |
Závěr
Testovaný disk je skvělou volbou k pohodlnému a spolehlivému transportu většího objemu dat mezi několika PC. Je malý, nenáročný, rychlý a velmi spolehlivý (tyto vlastnosti lze srovnávat pouze s jinými externími disky).
Lze ho využít k archivaci citlivých dat (můžete ho uzamknout i do velmi malého trezoru), můžete ho dokonce poslat poštou nebo kurýrem bez obav, že o data přijdete (disk je v zásadě nárazuvzdorný).
Klady:
- malé rozměry, elegantní design,
- napájení sběrnicí, nezávislost na zdroji,
- rychlost až 20MB/s,
- vysoká mechanická odolnost.
Zápory:
- kompatibilita s rozhraním USB1.1 není 100% (vyšší odběr)
Výrobkům, které ve své cenové kategorii poskytují maximum obvykle udělujeme:
Červen 2003, Teac HD-15PUK
Výborné užitné vlastnosti, promyšlená konstrukce, vysoký výkon...
Cena se k 10.6.2003 se pohybovala okolo 5 000Kč bez DPH (v závislosti na prodejci).
Panel k testu dodala firma ATComputers, děkujeme.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Osobne na prenos dat pouzivam 128MB QDI USB 1.1 Flash disk a ackoli je moc prakticky, je take prilis pomaly...
Pokud jde o casteji pouzivane tiskarny HP tak napriklad DeskJet 3820 neusetsi vubec nic a casy jsou stejne.
O skenerech uz vubec nema cenu mluvit protoze ty jsou limitovane hlavne snimacim prvkem a vnitrnima obvodama takze kdyz usetrite 4% casu tak muzete jasat.
Jeste se nekomu zda ze tak NUTNE musi mit skener a tiskarnu na USB2 ?
Celá argumentace proti mému doporučení USB 2.0 mi připadá jako "proč vstřikování benzínu, když tu máme osvědčené karburátory".
Jo a u skenerů je to i o značném kvantu dat - 600dpi A4 /32b má několik GB dat... opravdu si myslíte, že USB 1.1 jejich přenos nebrzdí?
:-)))
Dotaz: Muze mi nekdo vysvetlit ja muze byt 23ms i 13.1ms mensi nez 9.5ms ? Nejak to nedokazu pochopit. Jedine ze by ta tabulka pristupove doby byla blbe (75ms jsem taky treba nenasel).
pocitac pokud spotreba preroste 500ma. ten disk sam o sobe bere 517-780mA podle modelu, tak si to preberte. nektere powered huby maji limit 1A, tak tam se to vyplati. U notebooku neni ps/2 konektor, takze celkem ne dost domyslena koncepce
Cela vec se ma takto.Skener funguje na principu optickeho snimace a ten opticky snimac nenasnima tu vasi A4 za treba 1 sekundu ale trva mu to urcitou dobu ( bavime se stale o zarizenich pouzivanych v domacnostech) snimani probiha po castech ktere jsou nasledne poslany vnitrni elektronice ( nebudu rozebirat, je to v podstate pro tenhle problem nedulezite) ktera data ( tu nasnimanou cast obrazku) "predspracuje" pro poslani do PC a nasledne se odeslou. Kazda s techto cinosti zabira urcity cas a tim padem neni tech cca.132MB dat posilano najednou ale v prubehu toho kdyz pracuji ostatni casti a tim padem nedojde k vyraznemu urychleni.
Pokud vas skener data posila az po zkonceni celeho snimani tak vam USB2 nepomuze protoze to bude asi nejaky hodne exoticky ukrajinsky typ ke kteremu stejne tohle rozhrani nepujde pripajet ale je fakt ze v tom pripade by to pomohlo
Zkratka cele je to o tom ze dnesni zarizeni ktere jsou dostupne za prijatelnou cenu a proto je pouzivaji vsichni bezni uzivatele ( nehlaste se vy "exoti" co mate doma skener na spracovani 40000 stran denne, s vama nikdo nepocita
Co se tyce vytizeni procesoru tak kdyz odhlednu od faktu ze je to absolutne individualni a toho jak jsou vykone dnesni procesory tak je to pravda ale koliduje to s vasi teorii ze USB2 zvysi prenos dat, pokud by se prenos zvysil tak by nedoslo k poklesu vytizeni ale navic by nejspise i stouplo protoze by se muselo zpracovavat vedsi mnozstvi dat coz nastesti zatim nehrozi jak vyplyva z mojich predeslych radku
Cele jsem to bral zjednodujsene aby to nebylo necitelne a myslim ze ted uz to snad pochopili vsichni. Kdo to i tak nepochopil tak se klidne muzete ozvat, pokud to bude v mych silach a nezapomenu se sem podivat tak vam rad odpovim.
Pokud jse o sdileni jednoho USB mezi tiskarnou a skenerem tak to nehrozi protoze vsechny desky maji nejmene 2 USB konektory a dneska uz je obvykly pocet 4 a vic a pokud mate zapojenych jeste vice veci do USB tak si to proberte. Kolik z tech zarizeni pouzivate najednou ? vedsinou to neni ani ten skener a tiskarna
ja bych to uz nedokoncoval ale radsi jo aby se nekdo neurazil ze je ten pripad a buh vi jakou sprostarnu to useklo
Verze pro 3.5" disky ATC take dodava, je dokonce o cca 500-1000 korun levnejsi. Ta ale zase nejde napajet z USB ani PS/2 (bezny 3.5" HDD spolyka az 15W) a tak je nutne krome HDD v krabici nosit take tezky zdroj. Kdyz se to secte s cenou a faktem, ze vetsina lidi, ke kterym bych disk nosil ma USB 1 (tj. vse bych kopiroval asi 10x pomaleji), tak mi to dava jasny vysledek, ze zustanu u prenosneho interniho HDD.
... tak mi to dava jasny vysledek, ze zustanu u prenosneho interniho HDD.
udělá to stejnou muziku a můžete si dot oho strčit co chcete
USB2.0-HDD-ENCL
http://www.st-lab.com/USB2ENCL.html
cena 633,-Kč
no a pak ještě:
Toshiba 20GB 2,5" MK 2018GAS
cena 2760,-Kč
jo ceny bez DPH a EU !!!
Jirka
V současné době mě spíš tak trochu těší a zároveň překvapuje, že ještě k některým OEM produktům (karty,paměti apod.) občas dostanu antistatický pytlík (sáček).
Člověče zamyslete se o čem je článek a nepřipomínkujte zbytečnosti.
PS: A pokud náhodou nemá USB2.0 ani PS/2, tak má snad PC-Card a na to už se prodávají USB2.0 adaptéry. A jestli to nemá ani PC-Card, tak máte fakt smůlu a kupte si místo USB disku interní HDD o velikosti 20GB.