Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR "Pionýrský" DVD rekordér: ASUS DRW-0402P
"Pionýrský" DVD rekordér: ASUS DRW-0402P
autor: Hruška Tomáš , publikováno 20.10.2003
Stále více firem dnes nabízí mechaniku schopnou zapisovat na oba, dříve nesmiřitelné DVD formáty (tedy jak na DVD-R tak i DVD+R) - pochopili, že bez debat vyhovět zákazníkům kteří žádají "plnou kompatibilitu" bude prostě nejjednodušší. Ani se nedivím, že podobně uvažuje i firma ASUS která dnes koketuje s nVidii i ATi. Model DRW-0402P/D je tedy také pochopitelně "obojetný"... to by asi nebylo takovým překvapením, kdyby se neukázalo že tato mechanika je shodná s DVR A06 firmy Pioneer která byla tradičně tahounem světa DVD-R. A jako téměř u všech mechanik ASUS lze najít podobnost i s modelem TEACu, v tomto případě konkrétně s DV-W50DII. {mospagebreak title=Základní údaje}

Nevím jestli trend "nálepkování" téměř identických výrobků různými značkami je známkou globalizujicího se světa, nebo se jedná pouze o snahu sjednotit síly při stále komplikovanějším vývoji. Z hlediska zákazníka se může jednat i o veskrze pozitivní záležitost... to v případě, že najde levnějšího příbuzného u kterého lze předpokládat že, zaplatí jen za vlastnosti a nemusí "kupovat značku".

Už první průzkum odhalil značnou podobnost testovaného ASUSu (DRW-0402P/D) s posledními modely od PIONERu a TEACu. Otázku, kdo s kým a jakou měrou se podílel na vývoji a výrobě a prodeji necháme záměrně otevřenou a na testovanou mechaniku se podíváme bez růžových či černých brýlí...

ASUS DRW-0402P

Poznámka: neklademe si za cíl udělat recenzi tak jak ji umí pánové na CDRinfo.com, zkusíme vám spíše stručně naznačit, co od této mechaniky můžete čekat (a co nikoliv).

\
             Vzhled? Mno, ehm... je to poněkud spartánské... a už jsem viděl i větší elegány :-)

Jako vždy se nejdříve podíváme, co nám o mechanice prozradil výrobce.

 • Rychlosti zápisu CD-R: 4×, 8×,12×, 16× CLV
 • Rychlosti zápisu CD-RW: 4×, 10× CLV

 

 • Rychlosti zápisu DVD+R: 2,4×, CLV
 • Rychlosti zápisu DVD+RW: 2.4× CLV
 • Rychlosti zápisu DVD-R: 1×, 2×, CLV
 • Rychlosti zápisu DVD-RW: 1×, CLV

 

 • Rychlost čtení CD-ROM: 32× CAV
 • Rychlost čteni DVD-ROM: 12× CAV
 • Rychlost čteni DVDąR/RW: CAV

 

 • Přístupová doba: CD-130 ms, DVD-140ms
 • Interní buffer: 2 MB
 • Připojení na IDE
 • Ochrana před podtečením bufferu: Buffer Underrun
 • Podpora 8cm médií
 • Rozměr: 148 × 42.3 × 198 mm
 • Montáž: horizontální i vertikální
 • Hmotnost: 1,1 kg
Podporované formáty
DVD: DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-ROM, DVD-Video
CD: CD-R, CD-RW, CD-Audio, CD-ROM, CD-ROM/XA,
CD-I, PhotoCD,  CD-Extra, VideoCD, CD-Text

Obsah balení

Mechanika se u nás prodává v tzv. retailovém balení což znamená "s plnou parádou" - v barevné krabici se softwarem a příslušenstvím.

\

Vevnitř, kromě mechaniky samotné, najdete vše potřebné k instalaci (IDE kabel, kabel k propojení se zvukovou kartou a čtveřici šroubků), návod a uživatelský manuál (oba bez češtiny). 

\

Z balení na vás také vypadne "kapsa" do které jsou vložená média. Jsou v něm dvě prázdná média, CD-R a DVD-R, plus další dva CD disky obsahující programy.

Na prvním z nich je program ASUS RecordNow DX ve verzi 4.6 který je zástupcem univerzálních vypalovacích programu jako je například Nero nebo WinOnCD. Dokáže v podstatě totéž co zmiňované programy s tím, že s jeho pomocí lze samozřejmě zapisovat jak CD tak DVD. Druhým programem na tomto CD je ASUS DLA 4.03 sloužící pro packet writing na CD a DVD média (DVD+RW se pak chová jako velmi pomalý harddisk). S těmito programy jste se již možná setkali protože jsou přibalovány i k jiným DVD rekordérům.

Na druhém CD je softwarový přehrávač DVD-Video disků ASUS DVD Player a DVD MovieFactory 2 SE což je program sloužící k úpravě videa střihem počínaje a zápisem na medium konče.

\

Pokud jste někdy vlastnili mechaniku značky Plextor tak vám je jistě tento předmět povědomý. Je to nástroj na nouzové vysunutí plotny který má sice jiný tvar než u výše zmíněných mechanik ale svůj účel plní stejně dobře.

Vzhled, konektory a vnitřek

\
odstín čelního panelu (ač to zde není příliš vidět) zůstává u krémového podání... :-(

\
jen pro srovnání... :-)

Když jsem poprvé vytáhl tuto mechaniku z obalu, nemohl jsem se zbavit pocitu že jí odněkud znám, klasik by dodal "a taky že jo!". Už na první pohled je vzhled ASUSu identický s mechanikami Pioneer DVR A06 a Teac DV-W50DII. Chybí jen regulovatelný audio výstup.

\

Zadní panel obsahuje konektor napájení, IDE konektor, propojky sloužící k nastavení MASTER, SLAVE a CSEL a analogové audio. Chybí pouze digitální audio výstup. Zajímavě působí mřížka tvaru ventilátoru sloužící k chlazení ale ventilátor samotný se v mechanice nenachází.

\

Plotna při zasouvání bez použití tlačítka vyžaduje poměrně velkou sílu ale její konstrukce je dostatečně pevná aby vydržela při slušném zacházení sloužit dlouho.

\

 

\

Na štítku kromě výrobního čísla a data výroby nechybí ani obligátní Made in China :-)

\

Plošný spoj a kódy čipů jsou jasný důkaz že, kromě firmware, se jedná o absolutně stejné mechaniky. Dnes jsou firmy vyvíjející své vlastní mechaniky v menšině kvůli drahému výzkumu a vývoji a proto je tato mechanika spolu s mechanikami Pioneer DVR A06 a Teac DV-W50DII vyvinuty a vyráběny stejnou společností.

{mospagebreak title=Testy (čtení)}

Mechanika působí v testech nečekaně robustně (zejména když si vzpomeneme na mizerné "výkony" prvních DVD zapisovaček). V některých ohledech, jako je test poškozených  a špatně čitelných médií, působí mechanika dobrým dojmem.

\

I přes zdánlivé kolísání křivky grafu (což bylo způsobeno metodikou měření Nera) nenastaly při praktickém používání žádné komplikace - mechanika bez problému dosáhla (a dokonce ji mírně překročila) deklarované maximální rychlosti 32x. Také přístupová doba 130ms odpovídá velmi přesně specifikaci.

\

Čtení lisovaného CD-DA (Audio) dopadlo stejně - dosažená maximální rychlost převýšila hodnotu deklarovanou výrobcem.

\

Proti čtení CD-ROM nelze mít sebemenší námitky a rychlost byla dokonce překročena. Grafy jsou opět stejné u lisovaných i vypálených médií.

DVD+R

\

\

Čtení DVD+ dopadlo přesně podle specifikace výrobce a na grafech vidíte CAV jak má být. Zobrazené DVD+R používáme pro test schopnosti čtení poškozených médií a jak sami vidíte, ani v nejmenším se to na grafu neprojevilo.

DVD-R

\

Grafy pro DVD-R média se od DVD+ ani v nejmenším neliší.

\

I tento graf zde dávám spíše jako ukázku jak se mechanika chová protože podobně vypadají i ostatní grafy. Mechanika až na drobná zakolísání ukazuje rovnou křivku.

\

Dvouvrstvé DVD-ROM nedělají mechanice problémy. Nedosahuje na nich sice maximální rychlosti jednovrstvých DVD-ROM (což je docela obvyklé) ale rychlost přes 8x je více než dobrá.

{mospagebreak title=Testy (zápis) a závěr}

Pří zápisu CD-R a CD-RW mechanika postupuje metodou konstantní lineární rychlostí (CLV). Mechanika při tomto způsobu zápisu nevytváří rychlostní zóny (v grafu pak bývají viditelné charakteristické schody) ani zápis nepřerušuje.

Zápis CLV 16x je považován za mimořádně kvalitní, na vypálení plného 70 min. CD si však budete muset počkat přes 5 minut (což není žádná tragédie) - u ASUSu (a TEACu i Pioneeru) se evidentně zaměřili na max. trvanlivost mechanky, která vysokými otáčkami poměrně trpí.

Poznámka: mechanika při overburningu není firmwarem nijak omezena - vypaluje tedy až na kraj média.

\

Všechny grafy zápisu u Nera CD(DVD) Speed vykazují zvlnění které neodpovídá realitě - je to spíše obraz jak se plní vstupné buffery mechaniky - zápis pochopitelně probíhá konstantní rychlostí (CLV).

\

Zajímavé je, že mechanika TEACu umožňuje zápis na media CD-RW Hi-Speed jen rychlostí 8x, ASUS DRW-0402P úkol zvládá i tempem 10x.

Zápis DVD

\

Na grafu vypalování 2.4x DVD+RW je vidět zvlnění které evidentně neodpovídá realitě (mechanika by vibrovala, navíc je zřejmé že setrvačnost disku by takový "zubatý" průběh neumožňovala) - spíše se zase bude jednat o chybu / nevhodnou metodiku měření Nera.

\

Přestože je mechanika schopná zapisovat čtyřnásobnou rychlostí, výsledný čas vždy odpovídal spíše třínásobné rychlosti. I test s mediem DVD-R 4x jen potvrdil to, co tvrdily všechny programy které jsem použil při praktickém testu vypalování a to je, že vypálit plné médium trvá bezmála 20 minut a průměrná rychlost je trojnásobná.

\

\

Program správně odhalil absenci digitálního audio výstupu. Poněkud překvapující je absence kompatibility se standardem Mt.Rainier (který po mediálním startu jen stále ztrácí a ztrácí body).

\

Prvním vlažením DVD-Video disku se mechanika nastavila na region 2 ale ještě 4x lze nastavení změnit - tak jak je to obvyklé.

\

U novějších mechanik se slovo "Ne" ve výpise CloneCD stává spíše vyjímkou.

Závěr

\

Ač na první pohled tato mechanika nevypadá Hi-tech, nabízí uživatelovi nečekaně mnoho. Tedy možná to bude vypadat divně, ale nejpřekvapivější je to, že mechanika funguje tak jak má - tedy spolehlivě čte média a spolehlivě je i vypaluje. Lze předpokládat, že jí vypálená media bude možno přečíst ve většině ostatních mechanik, což se o všech ostatních mechanikách a mediích říci nedá.

Překvapením je, že mechanika nedosahuje plné rychlosti zápisu DVD. Kontrolní měření ukazují hodnoty mezi mírně překračující hodnotu 3x - otázkou je, nakolik je to vlastností mechaniky a nakolik firmwaru. "Bratrská" mechanika Pioneer DVR-A06 pálí media rychlostí 4x bez problémů.

Mezi pozitiva jednoznačně patří kvalita čtení i zápisu a to jak CD tak DVD. Testu ukazují že vypálené media DVDąR ale i přepisovatelné ąRW jsou vysoce kompatibilní - ostatní mechaniky s nimi nemají větší problémy. Pochválit lze také rychlou CD-DA audioextrakci a schopnost overburningu. A "šlechtický" rodikmen (TEAC / Pioneer) jistě také není na závadu :-)

P.S. Cena by ke dni 20.10.2003 neměla překročit 4600Kč bez DPH (5600Kč vč DPH).

Mechaniku zapůjčila firma ATComputers.
\

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
20.10.2003 08:25:19   0.0.0.xxx 46
to uz neni zly... hlavne ze ma ta mechanika normalni tray a ne slot in. ty chladici pruduchy maji zkopceny z F1 ))
ICE
20.10.2003 09:12:28   0.0.0.xxx 66
byly už na HP 9100...
20.10.2003 10:21:44   0.0.0.xxx 523
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
20.10.2003 12:20:40   0.0.0.xxx 56
Tys snad uz videl nekdy nejakou vypalovacku se slot-in? :o Ja (BOHUZEL!) ne... :/
20.10.2003 14:11:50   0.0.0.xxx 96
A05 sla predelat,tj.teac nebo asus na A05 ,postup byl take popsan na cdr.cz ,akorat se musel upravit txt soubor ktery byl soucasti firmware.. myslim ze u A06 by to melo jit stejne..
20.10.2003 17:37:35   0.0.0.xxx 66
mel jsem tuto palirnu chvilku doma, a mel jsem problemy s 4xspeed princo DVD-R (predevsim citelnost vypalenych dvd-r), firmware byl nejnovejsi. Ted jsem ji vymenil za LG GSA 4040, upgradoval jsem firmware na A301, a jsem plne spokojen (navic mam DVD-RAM, ktery zatim pouzivam na zalohovani) ...
20.10.2003 17:39:52   0.0.0.xxx 66
pravdou ale je, ze ani ta LG bez upgradu firmware (dodana s firmware verze A300), si s temi primcama moc neporadila ...
20.10.2003 20:04:16   0.0.0.xxx 66
Dotaz:
zitra potrebuji koupit compa a tak nejak mne uniklo zda na desce ktera ma dual-channel (konkretne "ASUS P4C800-E Deluxe") muze fungovat pamet i kdyz je pouze jen jedna, a kdyz uz jsem u pameti tak jestli nevite jak na tyhle desce funguje pamet "DDR 256MB PC 400 KINGSTON", jestli mam ocekavat problemy nebo spis spolehlivost. Predem moc moc diky za odpovedi a omlouvam se ze sem zarazuji neco co nepatri k tema ale PC Tuning Diskuzní Forum je na to moc pomale...
20.10.2003 20:29:32   0.0.0.xxx 246
no jak už tu Zoom psal o tom firmwaru, tak se chci ještě konkrétně zeptat, co tedy mám vše udělat, abych z toho dostal toho pioneera? Stáhnu ten firmware (nový) na pio. 106S a normálně naflashuju? Nenb tam musím jeětě něco dobastlit?

p.s. 2 asus-tek : bud v klidu pamět je dobrá a pojede ti normálně v single chanal modu( al nestrc ji do blbyho slotu :-)
20.10.2003 21:56:39   0.0.0.xxx 66
ja bych jen neco dodal k odpovedi od Erda:
Fungovat to samozrejme bude ale prijdes o rychlost dual-channel.. proste jako kdyby tam ta funkce nebyla.
Co jsem chtel dodat a je to jeste podstatnejsi je "jak na tyhle desce fungujou pameti XY" tak na to ti nikdo nedokaze odpovedet protoze pamet neni dobra nebo spatna ale funkcni nebo pokazena... proste pokud netrefis na zmetek tak to bude fungovat dobre at je to jakokoli pamet a pokud jde o kvalitu tak tady nekde pred nedavnem byl test pameti tak si to najdi a koukni se.
21.10.2003 08:17:27   0.0.0.xxx 66
s tím bych trochu nesouhlasil protože sám vlastním ASUS A7N8X-Deluxe a musím všechny varovat před pamětmy VIKING DDR400. Koupil jsem je prtože byly levnější než OEM a zase nebyly tak drahý jako KINGMAX(taky nic moc ;)) atp. for je v tom že NF2 tuhle paměť totálně nenávidí a Dual s ní prostě nedá ani náhodou. Vyměniil mi jí za OEM DDR400 CL2.5 a ta je naprosto OK.
21.10.2003 20:03:24   0.0.0.xxx 66

Hele a DHTML editor... nářez

21.10.2003 20:11:21   0.0.0.xxx 66
Jeste neco zkousim
22.10.2003 13:54:03   0.0.0.xxx 66
"Prvním vlažením DVD-Video disku..." - moc sa mi paci ta formulacia, akoby sa autor nemohol rozhodnut ci tam tu placku ma vlozit, alebo vrazit ;-]

Inak standardne dobry clanok, tak sa patri pochvalit (ocenujem, ze neocenujete zas uplne vsetko) no a este by som si chcel rypnut co sem tam niekto vo fore naznaci a to, ze v Opere nejdu pridavat prispevky do diskusie. Konkretne nereaguje tlacitko "odeslat". Bolo by moc moc fajn, keby sa to niekomu podarilo opravit.
22.10.2003 21:41:18   0.0.0.xxx 66
O te Opere bohuzel vedi, ale co jsem se od autoru dozvedel, tak s tim nejsou schopni nic udelat...od te doby taky min reaguju v diskusi, pac kopirovat si porad linky do IE nesnasim :-(
22.10.2003 21:45:15   0.0.0.xxx 66
a jeste neco, IE casto orezava prispevky (nezobrazi je cele)-s tim Opera problemy nema, vzdy mi je zobrazila cele...
PS: recenzi na toho Asuse jsem cetl jen zbezne, cetl jsem ji uz driv na jinem serveru. Vypada to na dobrou mechaniku, jen mi vadi design "ne Asus"...design CDRW je peknejsi, nez tento strohy :-(
9.12.2003 07:12:31   0.0.0.xxx 66
Potřebuji rady - koupil jsem si tuto mechaniku a mám samé problémy. Silně mi to připomíná situaci, když začínaly CDRW mechaniky, taky nic pořádněš nefungovalo. Tak např. Když dám simulaci, hlásí to simulaci a tak - ale vypaluje to doopravdy!!! Nebo: Proč, když dám v Neru vytvořit video DVD a pak tam nahraju do příslušného adresáře VIDEO_TS soubory toho filmu, grabnuté z originálu, tak WinDVD přehrávač zahlásí "tento formát není podporován"!?!? Proč mi tato mechanika odmítá pálit na Memorex DVD+RW - načte ho, ale při pokusu něco zapsat zahlásí "Illegal medium" (v každém programu je to trochu jiné) a vyplivne disk ven? Koupil jsem několik disků celkem za tři stovky a ani jeden není k použití!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.