Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Malý zázrak ASUS SCB-1608-D
Malý zázrak ASUS SCB-1608-D
autor: Hruška Tomáš , publikováno 15.5.2003
Firma ASUS dokázala i do tak malého prostoru vměstnat nejen vypalovačku, ale ještě k ní přidala DVD-ROM mechaniku a tím umožnila mít neustále při sobě čtečku na většinu dnes používaných formátů a vypalovačku CD - i pokud často měníte pole své působnosti. {mospagebreak title=Úvod}

Začneme jako obvykle údaji, které o mechanice prozradil výrobce v přiložené dokumentaci:

 • Rychlost zápisu na CD-R: 16x (P-CAV), 10x, 8x, 4x (CLV)
 • Rychlost přepisu CD-RW: 10x, 8x, 4x, 2x (CLV)
 • Rychlost čtení DVD-ROM: 8x
 • Rychlost čtení CD: 24x (CAV)
 • Přístupová doba  DVD - 120ms, CD - 100ms
 • Buffer 2 MB
 • Připojení na  USB2, IEEE1394
 • Ochrana před "Buffer Underrun" : FlextraLink
 • Podpora 8cm médií
 • Rozměry: 129 x 16 x 142 mm
 • Hmotnost: 250g
Podporované formáty: 
DVD: DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-ROM, DVD-Video
CD:   CD-R, CD-RW, CD-Audio, CD-ROM, CD-ROM/XA, CD-I, PhotoCD, Mixed Mode CD-ROM, CD-Extra, VideoCD, CD-Text, DVCD

Tato mechanika je už svým vzhledem předurčena pro jiný způsob použití než mechaniky klasické konstrukce a podle toho na ní musíme nahlížet. Sice nedisponuje závratnými rychlostmi, ale zato její velikost je více než příjemná. Rozměry a váha z ní činí ideálního partnera na cesty. Většina výrobců tvoří své externí mechaniky pouhý vmontováním interní mechaniky do externího boxu, což sice přináší výhodu v podobě možnosti zabudovat tu nejnovější a tím pádem také nejvýkonnější mechaniku, kterou zrovna firma nabízí, ale tyto výhody jsou vykoupeny obřími rozměry a hlavně hmotností hodně přes jeden kilogram.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Pokud často s mechanikou cestujete a nebo ji dokonce přenášíte v příručním zavazadle, bude vás z takto vytvořené mechaniky řádně bolet ruka, to nepočítám s tím, že byste sebou nesli ještě počítač, protože při jeho váze kolem tří kilogramů, byste se dostali na víc než čtyři kila, což už se za přenosné pracoviště považovat nedá. To by jsme měli hlavní výhodu a také vlastně i důvod nevýhod se kterými vás teď seznámím.

Nejpalčivější problém jsou rychlosti. V této oblasti patřila mechanika mezi špičku, ale bohužel před dobrými dvěma roky. Pokud by firma ASUS s touto mechanikou přišla na trh před rokem, mohli by jsme považovat tyto rychlosti za drobnou oběť na oltář miniaturizaci,  ale při dnešních rychlostech je propast více než zřejmá. Na druhou stranu se o moc rychlejších mechanik podobné konstrukce nedočkáme neboť vibrace, které se při vyšších rychlostech vytvářejí, by kryt této mechaniky jen těžko odolával. Už při těchto rychlostech jsou vibrace velmi zřetelné a pokud by nebyly na spodní straně mechaniky pryžové "nožičky", vibrovala by celá deska stolu.   

Na druhou stranu jsou vibrace i hlasitost vydávaného hluku na přibližně stejné úrovni jako u dnešních mechanik klasické konstrukce. Přímo jsem hlučnost srovnával s mechanikou Toshiba SD-M1612 a podle mého subjektivního hodnocení jsou při svých maximálních otáčkách tyto mechaniky srovnatelné. Největší chybou výrobce je fakt, že mechanika nedokáže pracovat s napájením přes datové rozhraní a k jakékoli činnosti potřebuje přídavné napájení. Pokud se podíváte na proudový odběr, neměl by být problém, aby mechanika pracovala jako "čtečka" i při napájení přes USB, což by bylo nezanedbatelným přínosem při použití v terénu.


 Malý zázrak ASUS SCB-1608-D


Mechanika nám byla zapůjčená v rozměrné krabici označené jako "Deluxe Package", což znamená, že je nadstandardně vybavená a výrobce nelže. V balení naleznete kromě mechaniky samotné a stručného manuálu, také 1x CD-R , 1x CD-RW  a dvě CD - na jednom z nich je program Nero Express ve verzi 5.5.9.19 a hlavně USB2 ovladače pro OS Windows 98SE a Mac OS. Na druhém naleznete SW DVD přehrávač "ASUSDVD", který bohužel podporuje pouze dvoukanálový zvuk a pokud budete chtít přehrávat filmy s "trojrozměrným" zvukem, budete si muset zaplatit rozšíření o tyto funkce nebo použít jiný SW přehrávač.

Balení dále obsahuje kabely - jak pro USB 2.0,  tak dva IEEE1394 (jeden má na obou koncích malý konektor pro připojení k zařízení, které využívají hlavně přenosné zařízení, např. digitální kamery a druhý standardní velikosti používaný u stolních zařízení. Přibalení těchto kabelů je potřeba ocenit, neboť cena jednoho IEEE1394 kabelu často přesahuje 200Kč. Dále je přítomen univerzální napájecí adaptér. Rozpětí vstupního napětí je více než dostačující a to 100-240V 50-60Hz a adapter lze připojit do čtyřech různých tvarů zásuvky.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Poslední součástí balení je kožený obal, do kterého lze uložit jak mechaniku, tak jedno médium obsahující například potřebné ovladače. Obal vypadá docela "fajnově" a rozhodně se za něj nebudete stydět ani při použití na veřejnosti, přece jenom kombinace černé kůže a stříbrné mechaniky vypadá na hodně drahé zařízení.


 Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Pokud budete používat mechaniku v některém z novějších systémů, nebudete potřebovat instalovat jakékoli ovladače,  snad kromě ovladačů USB 2.0, které jsou standardně přítomny pouze ve Windows XP (ServicePack 1) a vyšší. Bohužel jsem neměl možnost vyzkoušet funkčnost mechaniky pod MacOS ale vzhledem k bezproblémové funkčnosti IEEE1394 v tomto systému by to neměl byt problém. Co se týče způsobu připojení, doporučil bych používat vždy právě IEEE1394, neboť jeho podpora je standardně přítomna v mnohem větším množství systému než právě USB 2.0.

Mechanika samozřejmě funguje i při připojení přes USB 1.1, ale její rychlost je tím výrazně limitována. Tím je tento způsob připojení předurčen jen jako nouzové řešení při nepřítomnosti jiné alternativy (USB 2.0 nebo IEEE1394). 

{mospagebreak title=Testy s CD}

Všechny testy proběhly jak při připojení přes USB 2.0, tak přes IEEE1394 a vzhledem k rozdílům, které se pohybovaly pod hranicí statistické chyby jsme k testu přiložili vždy jen jeden výsledek s tím, že je v podstatě lhostejné jakým bude mechanika připojena rozhraním. Všechny testy proběhly v OS WindowsXP s nainstalovaným SP1. V tomto systému mechanika pracovala bez sebemenších problému bez instalace jakéhokoli externího ovladače. Funkčnost byla vyzkoušena i pod Windows ME, ve kterých také nenastaly žádné nečekané potíže.

Mechanika si dokázala poradit se všemi druhy médií, které jsem měl k dispozici až na DVD-RAM, což je pochopitelné neboť ani výrobce netvrdí, že jej mechanika přečte. Jediným větším záporem mechaniky je skutečnost, že si neporadila s mediem chráněným ochranou Cactus CDS 100.

Problémem této mechaniky je citlivost na špatně čitelná média. Pokud natrefí na špatně čitelnou pasáž, skoro úplně se zastaví a v některých případech až do konce nezrychlí. Tento přístup má sice za následek pomalejší rychlost, ale to je vykoupeno tím, že mechanika dokázala přečíst i silně poškozená média, která používáme k testování schopnosti mechanik vyrovnat se se škrábanci.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

U tohoto silně poškozeného lisovaného CD je patrné, jak mechanika nezvyšovala rychlost.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

V případě poškozeného CD-R rychlost sice zvýšila ale bylo to na úkor kvality.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Při testu dlouhého média vyšlo najevo že mechanika sice dokáže zapisovat až 95 minut ale nedokáže si poradit CD na kterých je zapsáno bezmála 100 minut a test vždy skončí touto chybou.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Jak je patrno s tohoto grafu, mechanika volí menší rychlost i u některých CD která nenesou viditelné známky poškození. Jednalo se o nepoškozené lisované CD.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

V tomto případě nepoškozeného CD-R média je však vidět, až na počáteční roztáčení média, hladký průběh, který mechanika vykazovala pokud jí medium nečinilo potíže.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Ten samý průběh je patrný i z tohoto grafu měřeném na lisovaném CD.

{mospagebreak title=Testy s DVD a závěr}

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Test DVD+R má zcela standardní průběh bez jakéhokoli zaváhání.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

U média DVD-R se projevila citlivost mechaniky. Přestože s médiem šlo bez problémů pracovat aniž by bylo cítit zpomalení, test neproběhl nikdy korektně a vždy skončil chybou.

U médií DVD-RW a DVD+RW byly výsledky identické jako u média DVD+R  a proto zde  grafy.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

U DVD-ROM disku mechanika už od začátku použila nižší rychlost.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Tento DVD-Video disk nebyl chráněn žádnou ochranou. Jak je z grafu patrné, mechanika by při dostatečné délce média bez problémů dosáhla uváděné rychlosti a z největší pravděpodobností by jí i překročila.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Výpis programu CloneCD informuje o tom, že mechanika podporuje všechny formáty zápisu které se v dnešní době používají.

Malý zázrak ASUS SCB-1608-D

Nero InfoTool má ve svém výpisu několik chyb. Předně mechanika čte média formátu DVD+ a navíc čte i média CD+G. Jak jste si jistě všiml, přesto že je mechanika vybavené příslušenstvím umožňující její provoz prakticky po celém světě, je zablokována pro region 2.

Závěr

Tuto mechaniku jsem delší dobu používal místo svých mechanik a za celou dobu jsem nepozoroval sebemenší problém. Pokud se vám zdají rychlosti této mechaniky na dnešní dobu malé, mohu vás ubezpečit že kromě kopírování velkých souborů si ani nevšimnete, že nepoužíváte tu nejrychlejší mechaniku dneška. Když navíc přihlédneme k účelu ke kterému je tato mechanika určena, jedná se o jednu z nejlepších mechanik. Pokud vám tedy nejde v prvé řade o rychlost a jsou pro vás podstatné i věci jako mobilita a image, je tato mechanika ideálním společníkem na cesty a z tohoto pohledu jí také hodnotím.

Hodnocení PCtuningu: 4/5
Cena: 5414 Kč bez DPH
Zapůjčila firma: ATcomputers

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
15.5.2003 09:40:38   0.0.0.xxx 43
No tvrzeni, ze IEEE1394 je pritomno v mnohem vetsim mnozstvi systemu nez USB 2.0, je asi trochu zcestne. Vyjimku tvori prave zminovany Apple, ale ve stand. PC jich je min. oproti USB 2.0.
15.5.2003 11:00:19   0.0.0.xxx 25
Ja myslim ze autor mel na mysli OPERACNI SYSTEM, ne ?
A podpora ze strany OS je obsazena jiz ve Win98...
15.5.2003 14:43:31   0.0.0.xxx 66
EDIT: jestli máš doma 486 tak tam asi nemáš ani jedno, každý normální PC uživatel má doma i IEEE1394 tak USB 2.0
15.5.2003 15:21:51   0.0.0.xxx 66
Chyba mi tu pohlad spredu, aby som vedel, aka, je vysoka. Zhora totiz vypadaju vsetky mechaniky skoro rovnako
15.5.2003 15:37:02   0.0.0.xxx 620
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
15.5.2003 15:38:33   0.0.0.xxx 66
ty jsi vazne ubozak...
jen dodam, ze ne kazdy ma doma IEEcko, protoze ne kazdy to nutne potrebuje, dokonce ani USB2.0 neni k zivotu potreba.

PS: Kdy uz PCTuning udela neco s moznosti odesilat prispevky i v Opere ?!
15.5.2003 16:41:09   0.0.0.xxx 66
ieee 1394 je podporovane uz davno(myslim ze uz win98 a to je uz co povedat), USB2 je az xp sp1, dovtedy len usb1.1. ked si to xcel na starsom os, musel si doinstalovat, co vsak nebol problem
15.5.2003 17:10:05   0.0.0.xxx 66
je vazne skoda ze sem chodis... Bez tebe a tvych genialnich prispevku by tu bylo mnohem lip. Nevim proc sem pises takovy veci kdyz vis ze to kazdymu vadi... jsi vazne dost ubohy duchem ze sem neco takoveho pises. ja treba nemam ani FW ani USB2 a to proto ze je nepotrebuji. Kdybych strihal video, nebo pouzival super rychly scanner, tak si je poridim. Ale mit porty jen proto abys je mel je snobstvi (pokud nejsou uu primo na desce). Schvalne co mas zapojene ty ve svem Firewaru... a kolik pouzivas USB? Ja mam v jedne masine 7 USB1.1 (ASUS CUSL2 :-) ) a stejne pouzivam jen 2...

Jinak ten vyrobek ASUSu me zaujal uz asi pred mesicm pri prohlizeni katalogu. Je uzasne co vsechno do toho maleho objemu napcpali... Fandim jim.
ICE
15.5.2003 17:46:09   0.0.0.xxx 66
Je to trosku OT ale nesla by zase vratit moznost vkladat prispevky k novinkam? Clovek se tam kolikrat dozvedel spoustu dalsich veci o dane novince nez z pouheho precteni par radku od autora..
15.5.2003 21:38:46   0.0.0.xxx 66
ano! chceme prispevky!
15.5.2003 22:03:41   0.0.0.xxx 625
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
16.5.2003 07:16:17   0.0.0.xxx 66
taky mi chybi...
16.5.2003 21:04:33   0.0.0.xxx 66
Je to velmi slozite, je to dan za ty nove novinky. Kdybyste ale moc chteli tak by to asi slo, ale opet je to slozita uprava. Na vsem pracujeme, myslim, ze budete prekvapeni co chystame.
17.5.2003 06:30:07   0.0.0.xxx 66
No, alespon ja bych se za to jednoznacne primlouval. Kazda novinka komentar, nebo prispevek nepotrebuje, ale nekdy je nemoznost neco napsat dost problem..
21.5.2003 08:11:25   0.0.0.xxx 66
Nevím jak ostatní ale u mě jsou obrázky jen červené křížky ...žeby se někam vytratily
21.5.2003 23:11:12   0.0.0.xxx 66
chyba je na vasem prijimaci me se zobrazuje vsechno korektne a vzhledem k tomu ze si nikdo jiny nestezoval tak to asi strankama nebude ver tomu ze lidi by se ozvali ( ja bych byl prvni )
24.5.2003 14:23:41   0.0.0.xxx 66
takhle je to uplne superrr...

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.