Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač
Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač
autor: Ondřej Košťál , publikováno 5.6.2014
Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač

Flash disků, které můžete díky dvěma verzím konektoru USB připojit i bez redukce k telefonu či tabletu a také k počítači, u nás zatím moc není. Je to ale dobrá volba pro všechny, kteří mezi různými zařízeními často přenáší velké objemy dat, nebo třeba jen nemají dostatek místa pro skladování filmů přímo na tabletu.


Kupovat si flash disk pouze pro telefon kvůli tomu, že v něm dochází místo a nepodporuje vložení micro-SD karty, by byla hloupost. Ale pokud máte nějaký tablet se systémem Windows a máte na něm jen micro USB, přenášení větších souborů nebude jednoduché.

Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač

Pokud pokukujete po novém flash disku, možná byste mohli zvážit koupi flashky s duálním konektorem. Taková je vybavená jak konektorem micro USB pro mobilní zařízení, tak i běžným velkým konektorem USB.

Ovšem, můžete namítnout, že vám stačí za pár korun krátký kabel či redukce a k tomu jakákoliv flashka. Výhoda takového řešení bude především o mnoho větší výběr produktů a o něco vyšší cena (většinou tak o 50 Kč).

Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač

Co je USB OTG?

USB OTG (On-The-Go, nebo USB Host) je standard a odnož USB rozhraní, které používá mini nebo micro USB konektor. Specifikace byly ustáleny již v roce 2001, takže to není žádná novinka. USB OTG podporoval už Symbian v novějších Nokiích (N8).

Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač

Oficiálně je podporován na platformě Android od verze 3.1 výše, ale někteří výrobci jeho podporu vypouští. USB OTG je jak v podání USB 2.0, tak i ve verzi USB 3.0, ale takové flashky se ještě nevyrábějí.

Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač

Nové verze Windows Phone 8 a 8.1 už USB OTG také podporují. A dalším systémem, který jej podporuje, je Blackberry od verze 10.2.

U tabletů s plnohodnotnými Windows 8/8.1 je podpora samozřejmostí.

Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač
I takto může vypadat připojení k telefonu. Zdroj: nairaland.com

Apple má vlastní konektor a proto žádný z těchto produktů nelze použít. Ale nedávno se objevil první flash disk pro nové produkty Apple, které mají konektor Thunderbolt Lightning. Ten má konektory vysouvací, z jedné strany pro samotné zařízení, z té druhé klasické USB. Více na Světě aplikací.

Dnes se podíváme na flashky, které jste většinou již mohli zahlédnout v našich novinkách. Přes USB Host můžete ale připojit v podstatě cokoliv, na co má určený operační systém ovladače. Přes rozbočovač tak můžete najednou připojit třeba myš, klávesnici, gamepad a externí disk. Zde je však vyžadován rozbočovač s externím napájením.

Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač

Testovací metodika

Všechny testy probíhaly na dvou různých konfiguracích. Pro testy skrze micro USB posloužil 8palcový tablet Toshiba Encore WT8-A s Windows 8.1, vybavený novým čtyřjádrovým procesorem Intel Atom Z3740.

Pro testy klasického USB 2.0 a rychlostí přes USB 3.0 posloužila tradiční sestava, tvořená základní deskou Gigabyte P55A-UD3, za jejíž zapůjčení děkujeme výrobci GIGABYTE. Deska byla osazena procesorem Intel Core i5-760 přetaktovaným na finální frekvenci 3,8 GHz. Procesoru sekundovaly tři 1GB DDR3 moduly výrobce Kingston na taktu 1 333 MHz. Celou sestavu pak napájel 900W zdroj Tagan BZ Series.

Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač

Srovnání OTG flashek: pro telefon, tablet i počítač

Testoval jsem ve třech programech: ATTO benchmark, HD Tune a nakonec AS SSD benchmark. ATTO benchmark testuje různě velké bloky dat, které zapisuje a čte. HD Tune nám zase prozradí, jak kvalitní jsou paměťové čipy. Čím menší propady v grafu, tím jsou lepší a funguje wear-leveling. Zde se testuje pouze čtení. Nakonec AS SSD nám otestuje sekvenční čtení a zápis a navíc je jeho součástí COPY-benchmark, který má 3 scénáře. ISO, Game a Program. V každém scénáři jsou různě veliké bloky dat, které kopíruje na flashku. Zpět nám dá informace o rychlosti a délce trvání. V následující tabulce jsou informace udávané výrobcem (rychlost, záruka, cena, rozměry, váha, materiál) doplněné o naše vlastní (skutečná velikost, cena). Takže pojďme na to. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
17 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.