Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Test mobilních pevných disků s wireless přístupem
Test mobilních pevných disků s wireless přístupem
autor: Ondřej Košťál , publikováno 9.4.2013
Test mobilních pevných disků s wireless přístupem

Jste na dovolené, v ruce máte mobilní telefon a fotíte jako o závod. Pak vám ale dojde místo a microSD kartu váš telefon samozřejmě nepodporuje. Řešením pro tuto a další situace může být mobilní pevný disk s bezdrátovým přístupem. Otestovali jsme tři takové kousky a vyzkoušeli jejich nadstandardní funkce.


Dnes je možné vytvořit cokoli, tak proč ne třeba mobilní bezdrátový pevný disk? Doma si jej kabelem připojíte přes rychlejší rozhraní a na cestách můžete být připojeni bezdrátově. Díky baterii nepotřebujete ani disk vyndat a připojovat ke zdroji energie. 

Test mobilních pevných disků s wireless přístupem

K disku navíc nemusíte přistupovat jen z notebooku, ale například i z mobilního telefonu nebo tabletu. To umožňuje teoreticky rozšířit kapacitu svého mobilního zařízení o pár stovek GB. U iPhone nebo telefonů s původním Windows Phone 7, které nemají možnost rozšíření o paměťovou kartu, je to velice užitečné. Navíc WiFi síť má velký dosah, který ale samozřejmě závisí na tom, kde jste. Ve volném prostranství může být třeba 100 metrů, v bytě spíše jen desítky metrů.

Test mobilních pevných disků s wireless přístupem

Dnes testované modely jsou vlastně jen 2,5palcové pevné disky v externím rámečku, který navíc disponuje vlastní baterií, WiFi anténou a řídící elektronikou. V příštím díle se podíváme na flashová řešení, která by měla nabídnout menší rozměry a vyšší výdrž na baterii. Uvidíme, jak tomu bude.

Test mobilních pevných disků s wireless přístupem

Vzali jsme do srovnání tři bezdrátové 2,5palcové disky, které jsou dostupné na našem trhu. Těmi jsou dva modely od společnosti Seagate (z nichž jeden se doprodává) a jeden model od společnosti SiliconPower. Základní srovnání parametrů je v následující tabulce:

Test mobilních pevných disků s wireless přístupem

Metodika a testovací sestava

Na prvním místě byla série testů přes kabel pomocí programů AS SSD Benchmark, HD Tune Pro a ATTO Disk Benchmark.

  1. ATTO benchmark testuje různě velké bloky dat, které zapisuje a čte.
  2. HD Tune nám prozradí rychlost disku v různých částech disku. Zde se testuje pouze čtení.
  3. Nakonec nám AS SSD otestuje sekvenční čtení a zápis a navíc je jeho součástí COPY-benchmark, který má tři scénáře. ISO, Game a Program. V každém scénáři jsou různě veliké bloky dat, které se kopírují na disk. Zpět nám dá informace o rychlosti a délce trvání.

Test výdrže baterie byl prováděn soustavným přehráváním hudby z jednoho zařízení. Výdrž baterie se také může měnit v závislosti na počtu souběžně připojených klientů.

Všechny testy probíhaly na sestavě tvořené základní deskou Gigabyte P55A-UD3, za jejíž zapůjčení děkujeme výrobci Gigabyte. Deska byla osazena procesorem Intel Core i5-760 přetaktovaným na finální frekvenci 3,8 GHz. Procesoru sekundovaly tři 1GB DDR3 moduly výrobce Kingston na taktu 1333 MHz. Celou sestavu pak napájel 900W zdroj Tagan BZ Series.

Test mobilních pevných disků s wireless přístupem 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
16 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 6.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.