Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Velký srovnávací test disků do notebooků
Velký srovnávací test disků do notebooků
autor: Tomáš Šulc , publikováno 6.6.2011
Velký srovnávací test disků do notebooků

Přesto, že se v noteboocích stále více prosazují flashové pevné disky (SSD), jsou i nadále pro mnoho uživatelů příliš drahé, či nabízí jen omezenou kapacitu. Cena 2,5" disků klasické konstrukce je naopak velmi nízko, modely s kapacitou přes 500 GB koupíte i pod 1500 Kč. Přinášíme vám proto srovnávací test, ve kterém se zaměříme na osm modelů s kapacitou 500 a 640 GB.


Velký srovnávací test disků do notebooků

V úvodu nedávného velkého srovnávacího testu 2TB pevných disků jsem psal, že ačkoliv jsou SSD stále rychlejší, levnější a současně roste i jejich kapacita, jde i nadále podle mnohých o zbytečně drahá zařízení. V případě stolního počítače je navíc zřejmé, že každý musí někde schovávat svá data a kromě malého SSD pro operační systém a aplikace je takřka nutností mít i nějaký ten velký klasický disk k ukládání dat. To pro mnohé platí i u notebooků. V dnešní době je už poměrně velké procento těch, kteří se úplně vzdali své stolní sestavy a je poněkud nepraktické s sebou všude na cestách tahat externí disk, protože na 64GB SSD se toho kromě těch nejnutnějších věcí o mnoho víc nevejde. V nepřímé návaznosti na předchozí test stolních pevných disků klasické konstrukce vám tak nyní přinášíme srovnávací test 2,5" disků určených do notebooků.

Velký srovnávací test disků do notebooků

Při pohledu na závislost ceny jednoho gigabytu místa na celkovou kapacitu disku je patrné, že o discích s kapacitou do 320 GB nemá smysl příliš počítat. Nejenže tyto disky nenabízí zrovna přebytek místa a prodávají se zde spíše starší modely, ale zejména se nevyplatí v poměru cena za prostor. Výhodné s cenou od dvou korun za 1 GB místa jsou naopak disky s kapacitou od 500 GB výš, přičemž překvapivě neplatí, že s rostoucí kapacitou by se tento trend měnil (1TB notebookový disk tak koupíte za něco přes dva tisíce, zatímco u 3,5" úložišť s kapacitou 3 TB je poměr cena / GB v porovnání s menšími disky velmi nevýhodný).

Do testu jsem zvolil disky s kapacitou 500 a 640 GB. Dvě různé kapacity jsem zvolil proto, že někteří výrobci své disky nabízí jen v 500GB a ostatní jen 640GB verzi a byla by škoda část trhu vynechat. Do vyšší 750GB kategorie jsem pak nezabrousil vůbec (nabídka je zde zatím omezená a disky se ve velkém teprve dostávají na trh) a totéž platí o nejvyšších 1TB verzích, ze kterých se dá běžně koupit vlastně jen Scoprio Blue od Western Digital, který ke všemu nesplňuje specifikace na výšku a nemusí tak pasovat do každého notebooku.

Velký srovnávací test disků do notebooků

Dovolím si také připomenout poučku směrem ke kapacitě. Zatímco výrobci disků uvádějí kapacitu svých modelů ve stovkách GB s tím, že například 500 GB = 5× 1011 B, v binární soustavě se pracuje s mocninami dvojky a ři správném zápisu platí, že 1024 B = 1 KiB (čtěte kibibajt, viz wiki), ovšem označení KiB, MiB, GiB apod. téměř nikdo nepoužívá. Prodávané pevné disky tak nemají kapacitu 500 GiB (500× 10243), nýbrž zmiňovaných 500 GB (500× 10003), což se pochopitelně projeví nižší reálnou kapacitou necelých 466 GiB (o 7 % méně). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
46 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.