Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy
Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy
autor: Jan Černý , publikováno 8.11.2010
Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy

Zatímco v minulých dílech jste si mohli přečíst pouze podrobné informace o jednotlivých discích a podívat se na výsledky dílčích testů, dnes si vše prohlédneme v grafech. V úplném závěru srozumitelně poradíme s výběrem správného disku. Mysleli jsme i na majitele počítačů Apple a také jsme zařadili odkazy na recenze řadičů SandForce.


Přehled jednotlivých dílů našeho seriálu o SSD discích:

Testování SSD disků by se dalo srovnat s grafickými kartami anebo procesory. Spousty výsledků, dat a bodů, u kterých nemusí být vždycky zřejmá souvislost. Metodiku může do značné míry limitovat použitý hardware i software. Vždy je nutno zohlednit různě velké bloky dat odpovídajících reálnému použití, ale také syntetické testy. Původně bylo v metodice zahrnuto i testování opotřebení pomocí IOMeteru, založeném na BeHardware, ale vzhledem ke ztrátě naměřených dat jsem se k novému přeměření nedostal. Seznam testů koresponduje s uvedeným pořadím a moje metodika je tedy postavena následovně (procenta značí celkovou váhu v hodnocení):

 • 25 %: AS SSD Benchmark v1.5.3784.37609 (NTFS) – čtení, zápis, kopírování
 • 30 %: HD Tune Pro v4.50 (no file system) – sekvenční čtení i zápis (64 KB), testy přístupové doby
 • 7 %: HD Tach RW v3.0.1.0 (no file system) – sekvenční testy
 • 5 %: PCMark Vantage x64 v1.0.2.0 (NTFS) – mezivýsledky
 • 15 %: ATTO Disk Benchmark v2.36 (NTFS) – jednotlivé výsledky pro čtení a zápis
 • 18 %: Spotřeba – měřeno bočníkem na napájecím konektoru v klidu a při sekvenčním čtení i zápisu

Plnohodnotná tabulka vypadá následovně. Nicméně kvůli přehlednosti je u každého disku pouze shrnutí základních údajů z dílčích kategorií přepočtené na body (0 = špatný disk, 10 = výborný disk). Bodové hodnocení počítá vzorec v Excelu, tudíž nemusíte o objektivitě pochybovat. Podrobnou tabulku najdete na konci recenze, k jejímu prohlížení však doporučuji používat minimálně 24" LCD monitor.

Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy

A teď stručná legenda k tabulce. Pro přehlednost je v její hlavičce vždy uvedeno, o jaký model disku se jedná. Dále si můžete přečíst oficiální specifikace výrobce, jako je rychlost čtení, zápisu, počet operací za sekundu (IOPS), použitý řadič a čipy, záruka a spotřeba. Jednotlivé údaje mají vždy pevně danou váhu. Před začátkem testování byl disk plně naformátován, před spuštěním PC Marku byl proveden rychlý formát. Doba otestování rozumně fungujícího disku trvá okolo 4 hodin, mizerné disky s pomalými řadiči klidně i 8 hodin (Phison).

Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy
Pohled na naši milovanou eskadru SSD disků a jednoho Raptora

Testovací konfigurace 1:

 • procesor: Intel Core 2 Quad Q9550
 • základní deska: Gigabyte GA-EP45UD3P (Intel P45)
 • operační paměti: 2× 2 GB DDR2 800 MHz
 • grafická karta: Gigabyte GeForce GTX260 216SP
 • zdroj: Enermax MODU82+ 625 W
 • operační systém: Windows 7 x64

Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy

Testovací konfigurace 2:

 • procesor: Intel Core i7-920
 • základní deska: ASUS P6T7WS SuperComputer
 • operační paměti: 3× 2 GB DDR3 1066 MHz
 • grafická karta: ATI FireGL V7770 / ASUS Radeon HD 5870
 • zdroj: Enermax MODU82+ 625 W
 • operační systém: Windows 7 x64
 • řadiče: ASUS PCIE GEN2 SATA6G, SAS Marvell 88SE6320 (on board), SAS LSI 8344ELP, SAS Adaptec 4805
 • disky: 4× 147 GB, 15KRPM SAS

Za zapůjčení SAS řadičů LSI a Adaptec a disků děkuji svému kamarádovi Edmundovi Kmeťovi. Za poskytnutí desky ASUS P6T7WS a řadiče ASUS PCIE GEN2 SATA6G děkuji společnosti ASUS.

Pozn.: výsledky SAS disků a řadičů budou uveřejněny v samostatné recenzi.

Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy Velký test SSD disků - výsledky a srovnávací grafy střední třídy
Čtveřice SAS disků s výkonným SAS RAID řadičem (LSI, Adaptec) dokáže v sekvenčních testech porazit SSD disky; vpravo si prohlédněte měřicí bočník s Peripheral Power (Molex 8981) a SATA konektorem

Následující třídílný seriál obsahující podrobné výsledky jednotlivých disků je velmi podrobný. Byť mi toto veledílo zabralo mnohem více času než jsem původně předpokládal, jsem s výsledkem spokojený. Byl bych však velice rád, kdyby se v diskusi objevily i oponující názory týkající se vylepšení, či zpřehlednění metodiky. Předem děkuji za zpětnou vazbu i názory. Jsem si vědom, že žijeme přece v České republice a přebírání cizího díla je díky heslu: „Je přece správné chtít úspěch pro všechny“ společenský standard. Šíření informací uvedených v článku se však nebráním, nicméně znova opakuji, byl bych rád, kdyby se mě dotyčný jedinec předtím zeptal, a považuji za slušnost uvádět pod citacemi zdroj informací. Předem se omlouvám, že v testu chybí disky s řadičem SandForce – nicméně v závěru najdete odkazy na důkladné recenze. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
89 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 42.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.