Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR OCZ RevoDrive – extrémní SSD "disk" za přijatelnou cenu
OCZ RevoDrive – extrémní SSD "disk" za přijatelnou cenu
autor: Z. Obermaier , publikováno 30.8.2010
OCZ RevoDrive – extrémní SSD

SSD disky se pomalu a jistě dostávají i do levnějších počítačů a nejsou dávno jen výsadou nadšenců. Poměr ceny ke kapacitě je sice stále mnohem horší než u běžných disků, ale nárůst rychlosti a komfort ale stojí. Dnes se podíváme na libůstku v podobě SSD disku v podobě přídavné karty. Zařaďme společně další rychlostní stupeň s SSD.


OCZ RevoDrive – extrémní SSD \

Když jsem vloni před vánoci napsal pojednání o SSD discích z pohledu uživatele, bez zbytečných a nic neříkajících syntetických testů, měl článek nebývalý úspěch a dodnes je ještě mnohde citován a jeho závěry považovány stále za platné. Pojal jsem článek více osobně než je běžné, a jednalo se o takový report uživatele, který přešel z rychlých HDD disků na SSD. Závěr článku byl jasný - SSD disk jsem považoval za svůj největší výkonový upgrade za poslední roky. Nyní je ale čas zařadit vyšší rychlostní stupeň a povýšit vysoký výkon klasického SSD disku na novou úroveň.

Dnes existuje několik možností, první je koupit si zcela běžný mechanický disk se solidním výkonem, zajímavou kapacitou a tichým chodem. To vše je dnes dostupné za neřkuli laciný peníz. Další metou může být pořízení ultra výkonných desktopových disků s 10 000 otáčkami, popřípadě nějaká SAS řešení na vlastním výkonném řadiči. I zde dostane zákazník vysokou kapacitu, ovšem už si celkem připlatí. Pokud vám nejde tak o kapacitu, ale spíše o rychlost a komfort pro práci, patříte do třetí skupiny  - uživatelů SSD disků.

OCZ RevoDrive – extrémní SSD \

Fusion ioDrive 320GB - 4000 USD

Zde je možné zákazníky opět dělit na několik skupin. První si pořídí menší levný SSD disk na systém a zbytek dat a programů ponechají na mechanickém disku. Tohle je řešení, kde máte nejvíce muziky za málo peněz. Movitější nadšenci se pak mohou klidně poohlédnout po větších discích, které už většinou přinášejí i razantní zrychlení operací, za patřičně vyšší částku. Zde je na výběr desítky modelů s různými kapacitami. Mezi špičku patří většinou 160GB disky od Intelu nebo dalších výrobců (OCZ, Kingston). V této kategorii se už pohybujeme většinou kolem pořizovací ceny 10 000 Kč, což je opravdu hodně. Se stoupající kapacitou dále stoupají i ceny a disky čítající až 500GB stojí kolem 40 000 Kč s DPH. Nejoblíbenější jsou právě disky z kategorie kolem 160-200 GB, které ještě nejsou tak extrémně drahé (také ani levné).

Pokud uživatel má ve svém počítači například nějaký výkonný 160GB disk, nemá mnoho prostoru k navýšení už tak vysokého výkonu. Má v podstatě jen dvě možnosti, buď navýšit kapacitu pořízením jiného, většího disku a nebo navýšit kapacitu i výkon druhým diskem do pole RAID. Vzhledem ke standardu SATA 3G jež jsou disky dnes vybaveny a také omezením jižních můstků a diskových řadičů, narazí výkon dvou SSD disků v RAID poli na technologický strop a výkon se nenavýší maximálně jak by mohl. Zbývá tedy nadšenci, který se chce nějak výkonově posunout ze stávajícího řešení nějaká naděje? Ano, buď počkat na SATA 6G SSD diky, nebo pořízení SSD disku do PCI-Express slotu.

OCZ RevoDrive – extrémní SSD \

Fusion ioDrive Xtreme 80GB - 900 USD

Teoretická maximální propustnost jednoho SATA 3G portu je 286 MB/s. Více není technologicky možné, realita bývá mnohem nižší. Dva disky v RAID poli tedy mohou teoreticky dosáhnout maxima kolem 572 MB/s. Praxe je o stovky MB/s nižší. PCI-Express sběrnice je na tom mnohem lépe. Jedna linka standardu 2.0 disponuje pásmem 500 MB/s jedním směrem. Pokud je tedy řadič vybaven čtyřmi linkami PCIe, je přenosová kapacita disků do systému 2 GB/s. To je již dostatečné pásmo k maximálnímu využití možností rychlosti SSD disků.

Zde tedy již neexistuje technologické omezení řadičem a SATA 3G rozhraním základní desky, tady mohou SSD čipy a jejich řadiče ukázat svůj potenciál naplno. Neplatí to ale pro všechna řešení. U dnes testovaného řadiče je opět úzké hrdlo, které nám výkon omezí - SATA 3G diskový řadič Silicon Image společně s PCIe 1.1 můstkem. Dnes testovaný disk je totiž složen ze dvou pomyslných SSD disků spojených do pole RAID, nejvyšší možnou propustnost tedy omezuje právě SATA 3G řadič. S tímto diskem tedy dosáhneme podobného výsledku jako u dvou SSD disků zapojených do RAID pole na dvou SATA portech desky. Více o tom dále v článku.

OCZ RevoDrive – extrémní SSD \

OCZ RevoDrive 120GB - 375 USD

Až do této chvíle, byl luxus SSD disku do PCIe rozhraní pro běžného smrtelníka nedostupný. Nejpomalejší disky začínají s cenou na 20 000 Kč s DPH za kapacitu 256GB. Opravdu brutálně rychlé disky s kapacitami 512GB-2TB stojí od 60 000 do 240 000 Kč s DPH. Za zmínku stojí také několik disků řady ioDrive výrobce Fusion, jejichž obrázky i s cenami vidíte v této kapitole. Toto řešení je extrémně drahé a ani jeden z PCIe disků není bootovatelný, čímž jejich atraktivita hodně ztrácí.

Tento segment trhu ale nyní rozvíří první průkopník s diskem pro běžné zákazníky. I když cena není nijak nízká, za výkon a kapacitu disku to není zase tak mnoho. OCZ RevoDrive 120GB stojí v našich obchodech těsně kolem 10 000 Kč, tedy stejně jako velice rychlé 160GB diky nebo nejlepší řešení s kapacitou 128GB. Když se objevila první zmínka o tomto disku, a jeho předběžný test na webu Anandtech, vyvolal mezi nadšenci doslova pozdvižení. Sliboval totiž brutální výkon za přijatelnou cenu. Jak je to s ním doopravdy, se právě nyní dozvíte - v první kompletní české recenzi tohoto disku. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
65 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 25.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.