Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Notebookové pevné disky — velký srovnávací test
Notebookové pevné disky — velký srovnávací test
autor: Tomáš Šulc , publikováno 27.7.2009
Notebookové pevné disky — velký srovnávací test

Před pár dny jsme vám přinesli test desítky SSD pevných disků. Na něj dnes nepřímo navážeme testem dalším. Tentokrát jseme si vzali na mušku 2,5" notebookové disky a otestovali všechny dnes dostupné řady. Některé výsledky v testu jsou poměrně překvapivé.


Notebookové pevné disky — velký srovnávací test
SSD do notebooku? kvůli malé kapacitě a vysoké ceně řekne většina uživatelů spíše ne

Pokud vybíráte nový pevný disk do vašeho notebooku, musíte udělat několik rozhodnutí. Prvním z nich je, zda zvolíte disk klasické konstrukce, či sáhnete po flashovém pevném disku. Myslím, že náš nedávný test ukázal, že pro většinu uživatelů jsou zatím SSD stále příliš drahé. Navíc komu v dnešní době stačí 60 GB prostoru, protože do notebooků se dají jen málokdy osadit dva pevné disky a 128GB SSD už většinou stojí přes deset tisíc? Dalším výrazným argumentem je, že 500GB notebookový disk se v dnešní době dá pořídit téměř za pakatel: okolo dvou tisíc.

Notebookové pevné disky — velký srovnávací test

Většina z vás se proto nejspíš rozhodne stále pro disk klasické konstrukce, kde se ihned nabízí otázka druhá: bude mi stačit model s rychlostí otáčení ploten 5400 otáček za minutu či patřím k náročným uživatelům a připlatím si za 7200ot./min kousek? V tomto případě už tak jasná odpověď není. Navíc zatímco v segmentu stolních 3,5" pevných disků vždy platilo, že výkon 7200ot./mim byl vždy podstatně vyšší než výkon ekologických a úporných 5400ot./min kousků, mezi notebookovými disky tak velké rozdíly nejsou a myslím, že v tomto ohledu vás dnešní test překvapí.

My jsme do testu samozřejmě zvolili obě varianty a to dle následující logiky: v dnešní době se 500GB 5400ot./min pevné disky pohybují v cenových hladinách okolo dvou tisíc korun, proto právě tato cenová hladina byla vodítkem při výběru disků. A za tuto cenu se kromě výše zmiňovaných kousků prodávají ještě 320GB 2,5" disky s rychlostí otáčení ploten 7200 ot./min. To je tedy druhá skupina dnes testovaných modelů. A teď už se pojďme podívat na první testovaný kousek. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
70 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 31.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.