Hlavní stránka Hardware PC sestavy Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy – zima 2019
Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy – zima 2019
autor: Petr Kupský , publikováno 1.1.2020
Doporučené herní PC sestavy vyšší třídy – zima 2019

Na přelomu roku vám přinášíme druhý díl našeho pravidelného přehledu věnovaný doporučeným herním počítačovým sestavám vyšší třídy. Stejně jako v předchozích cenových kategoriích se s půlročním odstupem můžeme těšit na celkově vyšší výkon sestav za původní cenu a na mnoho nových komponent a příslušenství.


Úvod

Při dokončování tohoto přehledu v období vánočních svátků byl trh s počítačovými komponenty zasažen každoroční nákupní horečkou. Ceny uměle ovlivňovaly různé akční nabídky a zajímavé zboží se často stávalo nedostupným. Ihned po svátcích pak prodejci zahájili výprodejové akce. Za takové situace bych mohl každý den vytvářet nové návrhy, aby již v následující den nebyly zcela aktuální.

Zůstal jsem proto u původních návrhů počítačových sestav vytvořených již na začátku prosince společně s návrhy zimního přehledu počítačových sestav nižší a střední třídy. Ve vyšší třídě se výraznější novinky na trhu za poslední měsíc stejně neobjevily. Pomocí odkazů v tabulkách si snadno zjistíte aktuální ceny komponent, které se budou s vysokou pravděpodobností lehce lišit. V popisu komponent mimo jiné upozorňuji na některé dárky zdarma, které nám AMD nabízí u vybraných procesorů a grafických karet. Také v tomto případě není vyloučeno, že nabídka se v roce 2020 změní.

Aktuální ceny si pečlivě ověřte hlavně u grafických karet, jež tvoří největší položku celkového rozpočtu. Před učiněním finálního rozhodnutí si v každém případě projděte nabídku prodejců a podívejte se na všechny dostupné modely v dané kategorii. Do našeho výběru se mnoho jinak kvalitních verzí grafických karet nedostalo jen kvůli vyšší prodejní ceně, kterou mohou výprodeje zásadně ovlivnit.

Koncepce přehledu sestav

Koncepce tohoto druhého dílu přehledu herních počítačových sestav navazuje na zjednodušenou verzi použitou nově v prvním dílu. Početné tabulky s technickými parametry jednotlivých komponent jsem nahradil hypertextovými odkazy na stránky výrobce, případně na naši recenzi. V průvodním textu pak uvádím spíše obecné zdůvodnění výběru konkrétních komponent a jejich výhod.

V tomto druhém dílu se budeme věnovat sestavám v hladinách 28, 34 a 40 tisíc korun, tedy vyšším a nejvyšším třídám (kategoriím). Kvůli přehlednosti článku představíme sestavy na procesorových základech Intel a AMD ve všech cenových kategoriích pomocí samostatných kapitol. Stejné komponenty použité u sestav obou výrobců jsem pak sloučil do jediné společné kapitoly v dané kategorii. Nebudu vás takto příliš zahrnovat opakujícími se informacemi.

Doporučené sestavy jsem opět rozdělil na levnější a dražší variantu v každé z cenových kategorií. Levnější variantu A navrhuji tak, aby se co nejvíce přiblížila výchozí částce v dané kategorii. Přitom nejsem touto částkou přímo vázán a v odůvodněných případech se od ní mohu v nezbytně nutné míře odchýlit. V této variantě obecně upřesňuji dosažení maximálního herního výkonu na úkor výbavy. Cílem rozhodně není úspora nákladů za cenu použití komponent s pochybnou kvalitou.

Dražší varianta B se bude pořizovací cenou pohybovat někde v intervalu mezi cenou levnější varianty sestavy a horním limitem příslušné kategorie, daným výchozí částkou kategorie následující. Cena zde není tím rozhodujícím kritériem. Cílem je dosažení maximálního herního výkonu a současně optimální výbavy. Rozdíly mezi variantami A a B budou například v použití lépe vybavených základních desek, výkonnějších RAM a disků, luxusnějších verzí grafických karet a luxusnějších skříní.

U doporučených grafických karet uvádím v tabulce pro srovnání jejich přibližný výkon v pěti populárních hrách. Výkon byl změřen u obdobného modelu grafické karty na testovací sestavě s osmijádrovým procesorem Intel i7, a proto jej označuji pouze jako orientační. Portfolio her, ve kterých je výkon grafických karet porovnáván, jsem sestavil tak, aby bylo možné posoudit výkon v jednom aktuálním titulu pod starším DX11, v jednom titulu pod moderním API Vulkan a ve třech titulech pod nejnovějším DX12, u něhož uplatníme všechny funkce posledních generací grafických karet. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
67 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 31.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.