Hlavní stránka Hardware PC sestavy Tři levná mini PC v testu: Asus EeeBox a ECS Liva a Liva X
Tři levná mini PC v testu: Asus EeeBox a ECS Liva a Liva X
autor: Ondřej Košťál , publikováno 22.4.2015
Tři levná mini PC v testu: Asus EeeBox a ECS Liva a Liva X

Minipočítače jsou skvělou náhradou za levné pracovní počítače pro běžné uživatele. Jsou malé a lehce se schovají za monitorem, jsou úsporné a tiché. Jak moc jsou ale výkonné a co zvládnou? Stačí třeba i na hraní her, základní konverzi multimediálních souborů nebo na přehrávání rozšiřujícího se 4K videa?


Počítače se díky miniaturizaci stále zmenšují. Vzpomeňte si (nebo se podívejte na dokumenty), když počítač zabíral celou místnost. A dnes? Máme počítač velikosti flashky. Takové jen zastrčíte do konektoru v televizi a je hotovo. My se ale dnes podíváme na tři jiné malé počítače, každý bude z trochu jiného soudku.

Tři levná mini PC v testu: Asus EeeBox a ECS Liva a Liva X

Raspberry Pi 2 – Holý minipočítač za 35 dolarů

Máme zde zástupce klasického malého počítače, které se již dlouhou dobu dělají. Další bude vlastně taková skládačka, kterou si nejdřív musíte sestavit. Navíc jej můžete napájet z powerbanky. A nakonec zkusíme něco s pořádným zpracováním bezhlučným chodem.

Neustále slýcháme, jak výkon mobilních čipů roste rychlejším tempem než už čipů pro stolní počítače a jak dnes tyto počítače na většinu věcí stačí. Podíváme se proto, kde tomu tak opravdu je a kde se naopak stále vyplatí mít něco silnějšího, notebook nebo domácí herní počítač.

Tři levná mini PC v testu: Asus EeeBox a ECS Liva a Liva X

Intel Compute Stick. „Flashka“, co strčíte do televize a máte počítač.

V našem výběru najdete bohužel jen tři zástupce minipočítačů, ať už to bylo proto, že se výrobci moc neměli k půjčování, anebo že v Evropě jednoduše neměli volné testovací kousky. V budoucnu bychom ale měli mít možnost dotestovat další modely a podívat se, jak se výkon mění a přibližuje stolním počítačům.

Nejprve se podíváme na jeden produkt od společnosti Asus. Jedna se o placatý, ale rozměrnější počítač, který má vlastní podstavec a čtyřjádrový procesor Intel Celeron. Proti němu budou stát dva kousky od výrobce ECS (EliteGroup) – konkrétně model Liva a Liva X. Oba mají téměř totožný dvoujádrový procesor Intel Celeron, avšak oproti Asusu mají flashové úložiště.

Tři levná mini PC v testu: Asus EeeBox a ECS Liva a Liva X

ECS Liva – Skládačka pro Windows za 119 dolarů

Abych v grafech neměl jen tyto tři stroje a abychom si ukázali, jak jsou dnešní počítače (ne)výkonné, zařadil jsem do testu i multimediální notebook HP Pavilion dm4-2020sn ze začátku roku 2012 (s tehdejší cenou asi 16 000 korun a vylepšený o SSD za 1 500 Kč) a herní počítač, který by časově měl odpovídat přibližně konci roku 2013 a ceně 30 000 korun. Porovnání specifikací najdete v tabulce.

Tři levná mini PC v testu: Asus EeeBox a ECS Liva a Liva X

HP Pavilion dm4-2020sn. Multimediální notebook z roku 2012. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
42 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.