Hlavní stránka Hardware PC sestavy HP Sprout – nová forma počítače?
HP Sprout – nová forma počítače?
autor: Michal Rybka , publikováno 27.3.2015
HP Sprout – nová forma počítače?

Inovace v ovládání PC představuje jen „mírný pokrok v mezích zákona“. Dá se říct, že klávesnice a myš stále vládnou a nic lepšího se nevymyslelo. Ne že by se za pětatřicet let existence PC leccos nezkoušelo, ale většina nových periferií se změnila na specializovaná zařízení. To se teď bude pokoušet změnit nový koncept od HP, díky němuž se vám počítač rozleze z monitoru i po stole a může reagovat i na to, co se na něm děje.


Za třicet pět let existence PC se objevila celá řada pokusů o vylepšení ovládání. Měli jsme tu speciální programovatelné klávesnice, nověji programovatelné klávesnice s OLED displeji, touchpady, klasické počítačové tablety ovládané perem, trackbally, samostatná ovládací pera, kapesní skenery, snímače čárových i bezdrátových kódů, ovládání hlasem, ovládání pomocí snímání EEG, kamerou snímaná gesta, eye tracking, retina skeny, snímače otisku prstu a další a další, ale nakonec se z nich stala buď kuriozita (EEG) anebo se sice pevně usadily, ale pouze v oblastech vyhrazených pro profesionály. Tak například grafické tablety Wacom – stále populární, ale ty nejlepší kusy, jako je Wacom Cintiq s plochou 27", se prodávají za téměř 75 tisíc korun. Nic pro civilisty!

Hewlett-Packard patří mezi méně nápadné inovátory v oblasti PC. Pokud se ale podíváte do historie, zjistíte, že ve skutečnosti experimentovali s rozhraním člověk-stroj velmi intenzivně. V roce 1983 tak přišli s počítačem HP-150, který měl „Touchscreen“, dotykovou obrazovku, jež byla svým principem velmi nepodobná těm moderním.

HP Sprout – nová forma počítače?

Reklama na HP-150 z časopisu Personal Computing, prosinec 1983, naskenoval vintagecomputing.com

Šlo o 9" CRT monitor, který měl na okrajích infračervené vysílače a přijímače. Prst, který se dotkl obrazovky, přerušil paprsek infračerveného světla a tím se odměřila poloha prstu. Pamětníci vypráví, že to byl systém zajímavý, tedy do doby, než se prachem zanesly otvory po obvodu obrazovky a musely se vyfoukat či vysát. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
60 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 26.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.