Hlavní stránka Hardware PC sestavy Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
autor: Tomáš Hort , publikováno 6.1.2012
Doporučené sestavy a monitory – leden 2012

Nečekané oficiální představení nových grafických karet AMD ze série HD 7000, rychlé obnovení výroby plotnových pevných disků po záplavách v Thajsku, vydání 32nm mobilních procesorů Intel Atom pouze s DX9 grafikou či zdražení hardwaru v ČR po výrazném posílení dolaru. Co se vyplatí v lednu složit?


Aktuální ceny většiny počítačového hardwaru jsou vždy ovlivněny závislostí kurzu české koruny vůči americkému dolaru. Cenový vývoj za poslední měsíc není v tomto ohledu pro zákazníky vůbec dobrý. Líbit se nám nemůže posílení americké měny o více než korunu za posledních 30 dní. Ještě hůře to pak vypadá ve výhledu o dva měsíce zpět. 17,70 koruny za dolar na konci října, 19,95 na konci prosince. Co taková změna reálně znamená v ceníku si pojďme rychle spočítat.

Vezměme si třeba segment grafických karet, který je ideálním kandidátem na ukázku změny české koncové ceny vůči změnám kurzu dolaru. Taková běžná grafická karta střední třídy stála na konci října 150 dolarů. Ač nyní stojí také 150 dolarů, v ČR ji pořídíme po přepočtu s připočtením daní a marží za minimálně 3800 korun zatímco na konci října to bylo 3350 korun. A základ počítače, který stál na konci října 20 tisíc nyní stojí 22 a půl tisíce. Stačí připočíst výrazně vyšší ceny pevných disků po záplavách v Thajsku a máme tu posunutí sestavy o jednu příčku výše než byla před třemi měsíci, z 20 na 25 tisíc. Čekali byste, že za toto období došlo k reálnému zdražení počítačů kvůli souběhu několika událostí o 25 procent? Já tedy ne, ale je to bohužel tak.

Největší prosincovou událostí bylo nečekané oficiální představení nových grafických karet AMD ze série HD 7000. Potenciál mají podle prvních testů velký, na pulty obchodů však zatím nedorazily a ve velkém ani v lednu nedorazí. 9. ledna 2012 je očekáván pouze nejvyšší jednojádrový model HD 7970 3GB za cenu 549 dolarů, což je na „levné“ zvyky z posledních let nečekaně vysokých 13 800 korun.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
Nejnovější grafická karta AMD HD 7970 3GB v referenční verzi AMD

Za cenu okolo 10 tisíc pak přijde v únoru pro mnoho uživatelů zajímavější HD 7950. Další modely budou následovat, a to i HD 7770, která bude cenovým i výkonnostním nástupcem oblíbené HD 6850. Bude stát 159 dolarů, což je kolem čtyř tisíc korun při podobném výkonu jako má HD 6850, ale výrazně nižší spotřebě v klidu i v zátěži. Komu by se zdála stejná cena za stejný výkon a jen nižší spotřebu u nové řady grafických karet málo, je potřeba zmínit, že nová 28nm výroba je zatím prostě dražší než starší 40nm technologie.

Díky pracovitosti Thajců se také nečekaně rychle obnovila výroba plotnových pevných disků v továrnách v okolí Bangkoku. Dodávky hlavně od Western Digital nebudou zatím dostačující pro všechny zájemce, ale výroba sestavovaných počítačů se začíná pomalu obnovovat a ceny jednotlivých kusů u koncových výrobců se ustalují. Není pak tajemstvím, že největší zisky z aktuální situace mají prodejci, kterým výrobci disky nedodávají s o moc vyšší cenou než před záplavami, ale kteří drží extrémně zvýšené ceny uměle nahoře.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
Ukázka zaplavené továrny Western Digital v Thajsku poblíž Bangkoku.

Do prodeje se v listopadu dostala nová řada ultimátních procesorů společnosti Intel s označením Sandy Bridge E. Jedná se o procesory pro minoritu uživatelů, však levnější z prvních dvou na trh uvedených modelů stojí běžně kolem 13 a půl tisíce korun. Za takovou cenu si můžeme pořídit celou levnější sestavu. Nejlevnější základní deska pro novou čipovou sadu X79 stojí kolem pěti tisíc korun.

Kdo by si chtěl osvěžit, jak na tom procesory Intel Sandy Bridge E jsou, může se podívat do recenze této nové platformy na PCTuningu zde. O nové základní desce MSI Big Bang XPower II jsme informovali z novince zde, o nové Biostar TPower (jaká podoba v názvu s MSI) X79 zde. O problémech několika základní desek Gigabyte s čipovou sadou X79 jsme si mohli přečíst zde. Je potřeba říci, že se Gigabyte k problému postavil dobře a všem uživatelům s problémovými deskami, kteří by je nechtěli zdarma vyměnit, poskytuje doživotní záruku.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
Nová základní deska MSI Big Bang XPower II pro nové procesory Intel Sandy Bridge E.

V minulých dílech doporučených počítačových sestav jsem psal o problémech nových 32nm mobilních procesorů Intel Atom D2500 a D2700. Ty měly problém s certifikací své grafické části pro grafické rozhraní novější než 9.0c, tedy DirectX 10.1 a DX11. Problém nakonec vyřešen nebyl, Intel certifikaci od Microsoftu nedostal, a proto byly nové Atomy vydány s integrovanými grafickými jádry pouze s podporou DX9, tedy bez podpory například rozhraní Aero ve Windows 7.

Po stránce architektury zůstala jejich procesorová část velmi podobná předchozím 45nm modelům, vyšší jsou takty při stejné spotřebě, která je kolem 10 wattů i s čipovou sadou. Po stránce výkonu budou mít náskok před konkurenčními mobilními čipy od AMD, ovšem ani vylepšený integrovaný grafický čip na konkurenci stačit nebude i kvůli podpoře pouze pro DirectX 9.

Již v únoru chce AMD začít vyrábět konkurenci pro nové Atomy, kterou je AMD Trinity. Problém AMD je však stále v produkci. Co se aktuálně vyrobí, jde ihned pryč a většina z vyrobených APU jsou modely do mobilních zařízení. Pokud se podíváme do obchodů, dostupnost desktopových Llano hlavně u vyšších A6 a A8 modelů je poměrně špatná, často spíše sporadická. Podobná situace tu není první měsíc. To, že se AMD zaměřuje hlavně na mobilní trh a ten desktopový odsouvá na hodně vzdálenou kolej je i uvedení sedmi nových mobilních Llano APU čipů na začátku prosince, o čemž jsme informovali zde.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012 Krabička od procesoru AMD Bulldozer s luxusní základní deskou Asus Crosshair V Formula / Thunderbolt s čipovou sadou AMD 990FX.

Základní desky se až na několik problémů s Gigabyte modely na platformě Intel 2011 nepotýkají s žádnými výrobními problémy a jejich situace je v podstatě stále stejná. Vyvíjí se ale jejich kvalita a stabilita, protože s pokročilými technologiemi je možné osazovat za stejnou cenu kvalitnější součástky. Dříve jsme byli zvyklí na to, že levnější modely nebyly vždy úplně perfektně zpracovány, což už se dnes v podstatě nestává.

U platformy Intel je logicky v nabídce mnohem více modelů než u několikanásobně méně rozšířené platformy AMD. Došlo však ke změně v tom směru, že s poměrně velkým očekáváním od procesorů Bulldozer bylo vydáno mnohem více dražších základů s AMD čipsety, než tomu bylo v minulosti. S paticí AM3+ už také zcela skončilo účinkování společnosti Nvidia na trhu čipových sad.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
Nejvyšší modely základních desek Asus s čipsetem Intel X79 nepotěšily malým ventilátorem jižního můstku.

Po oficiálním vydání platformy Intel Sandy Bridge E se socketem 2011 a čipovou sadou X79 již víme ceny modelů základních desek, které se již prodávají. Gigabyte X79-UD3 stojí přes 5000 korun, stejně jako ostatní nejlevnější modely ostatních výrobců. Výrazně nás nepotěšila přítomnost malých ventilátorů na některých základních deskách Asus (Sabertooth nebo Rampage IV Extreme). Osobně jsem si myslel, že doba ventilátorů na čipových sadách skončila s rozvojem nižších výrobních technologií jejich čipů již před pár lety...

Aktuální stav na trhu základních desek

Pořídit kvalitní základní desku do počítačové sestavy je jedna z nejdůležitějších věcí. Je pravdou, že většina prodávaných modelů od největších výrobců (Asus, Gigabyte, MSI) je kvalitních, a to i v nižších cenových relacích. Dražší základní deska sama o sobě žádný výkon navíc nepřidá, mívá ale lepší vybavení a může výrazně ovlivnit možnosti přetaktování. Kvalitně taktovat se dá už na průměrně drahých základech, které nemají o nic horší vybavení pro běžné použití než nejdražší modely. I proto v sestavách nebudu doporučovat designově vypiplané desky se speciálními „čudlíky“ a dalšími vylepšeními za horentní sumy.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
Za designově vypiplané a vysoce kvalitní základní desky lze považovat i ty ze sérií Gigabyte Assassin či Sniper.

I do kvalitní dražší sestavy je vhodnější motherboard maximálně za tři až čtyři tisíce korun, z ušetřeného zbytku peněz se dá počítač vylepšit po stránce výkonu (lepší procesor, grafická karta) či velikosti (větší operační paměti, pevné disky). Nikomu však nechci vyvracet, že si dražší základní desky nemá kupovat. Přeci jen, jedná se prostě o to nejlepší a i osobně znám ten pocit, když si na to nejlepší člověk našetří a má to. Z výše zmíněných důvodů je to však racionálně a ekonomicky méně vhodná volba.

V aktuální nabídce se řídíme podle toho, jaký procesor do základní desky plánujeme dát. Může to být Intel nebo AMD. U společnosti Intel je jediným aktuálně smysluplným socketem LGA 1155 pro procesory z řady Sandy Bridge. Vybíráme z různě drahých čipových sad, mezi které patří hlavně Intel H61, H67, P67 a Z68. H61 a H67 jsou levnější typy, P67 a Z68 jsou dražší a lépe vybavené čipsety, například v podpoře dvou dedikovaných grafických karet (SLI, Crossfire) nebo v obsažení více SATA 6Gbps (H61 nepodporuje SATA 6Gbps) a USB 3.0 portů. Z68 je nejvyšším modelem z řady, nabízí nejlepší vybavení. Na trhu jsou již i procesory Sandy Bridge E se socketem LGA 2011 a čipovou sadou Intel X79. O té není potřeba moc říkat, protože běžné zákazníky zcela jistě mine a ostatní si informace najdou například v odkazu přímo na stránky společnosti Intel.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
MSI Big Bang-Marshal je jednou z nejdražších základních desek z čipsetem Intel P67

Pro klasické desktopové procesory AMD je hlavní volbou socket AM3+, který byl již několik měsíců na základních deskách na trhu připraven pro vydání nových procesorů AMD Bulldozer. Důležité je, že zároveň podporuje i starší Athlon II a Phenom II modely, zatímco Bulldozery do AM3 a starších desek nedáme (některé jsou revizí upraveny, aby to šlo - musí být černá patice, ne bílá). Čipové sady AMD 900 přináší podporu nejnovějších standardů, bohužel však nemají nativně integrován řadič USB 3.0 (to má aktuálně jen čipset A75 pro Llano), a proto výrobci musí dodávat podporu pro nejnovější USB pomocí přídavných řadičů, které nejsou vždy tak bezproblémové jako by bylo nativní řešení v čipové sadě.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
Gigabyte 990FXA-UD7 je nejvyšším modelem výrobce na platformě AMD AM3+

Vybírat můžeme z levnějších AMD 970 a 990X nebo vyšší 990FX. AMD oficiálně ukončilo integraci grafických čipů na základní desky kvůli vydání APU procesorů AMD Llano, které už mají grafickou část v sobě. Výrobci zřejmě z přesvědčení, že někteří uživatelé mohou chtít integrovanou grafiku přímo na desce, vydali také základy pro socket AM3+ se starší čipovou sadou AMD 880G, která má integrovanou grafickou kartu Radeon HD 4250. Čím více možností ve výběru máme, tím lépe. Stěžovat si proto nebudeme hlavně z důvodu nedostatku procesorů Llano pro socket FM1 s integrovaným jádrem v sobě. Někdo by totiž mohl chtít osadit výkonný procesor, ale grafickou kartu kupovat nepotřebuje, a proto mu na zobrazení stačí integrovaná.

Doporučené sestavy a monitory – leden 2012Doporučené sestavy a monitory – leden 2012
Asus F1A75-V EVO s čipovou sadou AMD A75 je jednou ze zajímavých základních desek pro AMD Llano. Stojí kolem 2600 korun.

Druhou volbou je socket FM1 s čipovými sadami A55 a A75. Devizou lepšího A75 je, že jako první čipová sada podporuje nativně rozhraní USB 3.0 (4 porty) spolu s deseti konektory USB 2.0. Socket FM1 je určen pro procesory AMD Llano ze sérií A4, A6 a A8. V cenících se objevují i procesory AMD Athlon II, které jsou vyráběny 32nm výrobním procesem a jsou také určeny pro socket FM1. Mají deaktivovanou grafickou část z důvodu vady, což ale na finální funkčnost samotné procesorové části vliv nemá. I na nich se však projevuje prozatimní nedoladěnost nového výrobního procesu AMD, protože jejich TDP je ve specifikaci 100 W při frekvenci 2,6 GHz. Má sice o 2 MB větší L2 cache, ale běžné starší Athlony II X4 mají při 3,1 GHz TDP 95W. Alespoň podle specifikačních údajů tak nový menší výrobní proces u AMD zatím nepřináší nižší spotřebu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
68 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 29.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.