Hlavní stránka Hardware PC sestavy Doporučené sestavy a monitory – duben 2011
Doporučené sestavy a monitory – duben 2011
autor: , publikováno 31.3.2011
Doporučené sestavy a monitory – duben 2011

I když stále vycházejí nové základní desky, grafické karty a procesory, konfigurace se příliš nemění. V posledních dnech totiž vycházely jen samé hi-endové komponenty, zatímco střední třída je výrobci pořádně přehlížená. V oblasti SSD disků došlo k vyjasnění problémů s 25 nm od OCZ a brzy se dočkáme nových, rychlejších modelů.


... ale jistě. Jestli si vzpomínáte na události z minulého měsíce, určitě se vám vybaví varování ohledně nákupů podezřele levných nelegálních Windows na aukčních serverech. Jak na svém blogu informoval Petr Zubrický, jedná se o velmi povedené falzifikáty, které mnohdy nerozezná ani odborník od originálu. Přesto se stala nečekaná událost – Aukro začalo tyto nepoctivé prodejce řešit a orgány v činném trestním řízení na konat svoji povinnost. A když už jsme u toho softwaru, nelze nezmínit povedený článek Jirky Vaška o bezplatné sadě užitečných doplňků Windows Live Essentials 2011. V ní mimo jiné najdete kvalitního e-mailového klienta, editor textových dokumentů a základní práci s videem, ale přibude vám také možnost ukládat data do cloudu. Netřeba připomínat, že tohle rozhodně na „vypálených“ Windows 7 nezprovozníte.

Doporučené sestavy a monitory – duben 2011
Koupili jste Windows 7 Ultimate za 1 999Kč? Pravděpodobně jste koupili padělek, jehož výrobní náklady nejsou více než hrnek rýže a sériové číslo pochází z MSDN. Číňané dnes zkopírují opravdu vše

 Ledy se hnuly také na trhu grafických karet. Po několika měsících se začali oba hlavní výrobci prát o první místo na pomyslném trůnu. Nejprve přišlo AMD se svým Radeonem HD 6990, který se stal nejvýkonnější grafickou kartou současnosti. To ale trvalo pouze do chvíle, než Nvidia uvedla GeForce GTX 590, která se Radeonu přinejmenším vyrovnala, navíc je její provoz výrazně tišší. Dávejte si však pozor na výběr ovladačů. Důrazně připomínáme, že jako každá novinka obsahují karty se staršími ovladači plno bot a dětských nemocí. Například při přetaktování GTX 590 nefunguje nadproudová ochrana a při přetaktování kartu sežehnou plameny. Během okamžiku tak drahý „kus železa“ skončí v křemíkovém nebi a můžete jej použit leda tak jako těžítko. Nikdy jsem nepatřil mezi příznivce předražených a ultra-výkonných grafických karet, věřím však, že své příznivce s 30" monitory si jistě najdou. Sám raději preferuji vyšší střední třídu. Z aktuální nabídky by tedy vašemu hledáčku neměly uniknout Radeony HD 6870 a HD 6950 nebo GeForce GTX 560. Pokud to bylo možné, snažil jsem se u každé dvojice z doporučených sestav zmínit alespoň jednu alternativu.

Doporučené sestavy a monitory – duben 2011
Monstrózní GeForce GTX 590 je jednou z nejvýkonnějších grafických karet na současném trhu

Co se zbytku trhu týče, mírně nám podražily operační paměti, zlevnily procesory a Intel půl roku před ukončením podpory LGA 1366 vydal nejvýkonnější šestijádrový procesor do běžných sestav zvaný Core i7-990X. AMD reagovalo snížením ceny a uvedením low-endového APU Zacate, které je cíleno jako konkurent pro Atom. Musím však s lítostí konstatovat, že cena do stolního počítačů je nekonkurenceschopná. V kategorii netbooků je nicméně velmi dobrou alternativou. V brzké době se také můžete těšit na již hotové pásmo o SSD discích a testy nových modelů od Intelu a Kingstonu. A příští měsíc pak na Intel 320 Series (=G3, 25 nm).

Doporučené sestavy a monitory – duben 2011

Disk Intel Solid-State Drive 510 Series 120 GB si za vyrovnané výsledky ve všech kategoriích testů stává držitelem stříbrné hvězdy PCTuningu. Doporučujeme jej všem uživatelům, kteří chtějí zrychlit výkon aplikací nebo her. Do notebooku však z důvodu vyšší spotřeby zvolte starší Intel X25-M G2, OCZ Vertex 2 anebo OCZ Vertex.

Stavba vlastního počítače by se dala srovnat se stavebnicí LEGO, dáváte dohromady jednotlivé komponenty. Čím více jich složíte, tím více máte zkušeností a větší přehled. Časem pak přijdete na to, že tento chladič se k této desce nehodí, tato optická mechanika nic nepřečte a támhleten výrobce osazuje hlučné chladiče grafické karty. Pro zkušenější z vás budiž tento přehled pouhou inspirací. Méně zkušení z vás pak mohou vybrat dle preferencí například jinou skříň, více operační paměti anebo grafickou kartu podle svého gusta. Inspiraci hledejte v jednom z následujících přehledů:

Pamatujte si, že náš přehled nezohledňuje všechny univerzální potřeby zákazníků, ale je spíše odrazovým bodem, ze kterého je dobré při koupi vycházet. Například pokud vůbec nehrajete hry, ale stříháte video, bude pro vás výhodnější v sestavě za 30 000 Kč oželet výkonnou grafickou kartu a postačí vám GeForce GTS 450 s podporou instrukcí CUDA. Za ušetřené peníze kupte další disk a zapojte jej do softwarového pole RAID 0. Také doporučujeme k pročtení starší megatest grafických karet: ATI, Nvidia a výsledky 1 + 2. A pokud nevíte, kde nakupovat, doporučujeme se zaměřit na osvědčené ochody jako je Alfacomp (Brno, Ostrava, Praha), Alza.cz (Praha, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Ústí nad Labem, Zlín, Blava) a Czech Computer (Praha, Brno, Příbram, České Budějovice). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
55 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.