Hlavní stránka Hardware PC sestavy Vyčistěte si počítač od prachu a nečistot! Bude vám vděčný
Vyčistěte si počítač od prachu a nečistot! Bude vám vděčný
autor: Jan Černý , publikováno 28.6.2010
Vyčistěte si počítač od prachu a nečistot! Bude vám vděčný

Mít čistou klávesnici, notebook nebo monitor není důležité jen z hlediska estetiky, ale může do značné míry ovlivnit i vaše zdraví. Zatímco ve zbytcích jídla uvnitř klávesnice mohou žít miliardy bakterií, v chuchvalcích prachu uvnitř skříně žijí drobní roztoči. Malým bonusem na závěr je, že po vyčištění skříně od prachu zlepšíte průtok vzduchu a tím i chlazení.


Každá elektronika, se kterou přicházíme denně do styku, se tak trochu zašpiní. A jinak tomu není ani u počítače nebo notebooku. Někde se usadí prach, jinde dokonce zůstanou mastné otisky prstů. Takový povrch nevypadá rozhodně pěkně. Nebo vy byste na sobě nosili špinavé a zapáchající oblečení? Já tedy rozhodně ne! Kromě toho to nevypadá esteticky pěkně a jsou vidět drobné škrábance. V neposlední řadě vzniká také prostředí vhodné pro život nejrůznějších bakterií a mikrobů. Ti mají krajně nepříznivé dopady na funkci imunitního systému v dalších částech těla, především v plicích a mohou tak zapříčinit různé nemoci.

Většinu částeček prachu, plísní nebo bakterií, které ze svého zamořeného prostředí u počítače vdechneme, vyloučí řasinky na povrchu buněk plic a průdušek z dýchacích cest ven a my je spolkneme. Tyto různé částečky pak projdou naším trávicím traktem. Hodně záleží i na našem zdravotním stavu. A ukázkový po několikaletém celodenním vysedávání u počítače, špatných stravovacích návycích a nedostatku pohybu určitě nebude. U takto oslabeného organismu je tedy více než pravděpodobný vznik takzvané pseudoalergie.

Vyčistěte si počítač od prachu a nečistot! Bude vám vděčný
Stůl v kuchyni vyšel z módy – praví geekové jedí přece na klávesnici; zdroj: www.bugemos.com

Prach je obecné označení pro částice s průměrem menším než 500 µm. Velká část nečistot pochází přímo od uživatele, a to nemám na mysli jenom zbytky po jídle, ale pouhé odpadávání odumřelých buněk. Mezi ně patří především kousky kůže nebo vlasy (zdravému jedinci vypadne za den okolo šedesáti vlasů). Další nečistoty pochází z atmosférického prachu zvenčí a obecně lze říci, že se jedná o jemně oddělenou hmotu nesenou větrem. Pokud k nim připočtete různé drobečky od pizzy nebo rozlitou Coca-Colu, nedivte se, že klávesnice začíná žít vlastním životem.

Vyčistěte si počítač od prachu a nečistot! Bude vám vděčný Vyčistěte si počítač od prachu a nečistot! Bude vám vděčný Vyčistěte si počítač od prachu a nečistot! Bude vám vděčný Vyčistěte si počítač od prachu a nečistot! Bude vám vděčný
Ne každý byl v dětství veden k základům stolování a uklizenému pracovnímu stolu anebo pokoji

Nemalá (a možná i méně uvědomělá) část uživatelů patří do skupiny kuřáků. Cigaretový kouř patří vůbec k nejtoxičtějším látkám, které člověk ať už dobrovolně nebo nedobrovolně vdechuje. Obsahuje více než 4 000 různých složek, z nichž nejméně 200 patří mezi prudce jedovaté a 50 z nich patří mezi karcinogeny. Jmenovitě je to například: arsen, nikotin, oxid uhelnatý, amoniak, nitrosamin, formaldehyd, kyanid, dioxiny, těžké kovy jako olovo a kadmium, to celé je pak slepeno nažloutlým a lepkavým dehtem. Jistě, kouření je každého věc, ale když už jste se rozhodli ničit si dobrovolně a vědomě zdraví, mysleli jste i na ty, kteří počítač používají společně s vámi nebo si jej po vás koupí jako použitý? 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
97 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 39.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.