Hlavní stránka Hardware Ostatní Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?
Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?
autor: Tesner Filip , publikováno 21.8.2007
Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?

Společnost Plustek uvedením svých posledních produktů slibovala invenci v pohledu na skenování dokumentů. Její zboží patří k cenově zajímavému segmentu trhu, který zaujímá velké procento zákazníků. Jde většinou o zařízení konkurující hlavně nápadem a celkovým provedením. Dnes testovaný skener OpticBook je, jak již sám název napovídá, určen ke snímání knih. Měl by tedy nabídnout něco, čím se od běžných stolních skenerů liší. Zdali tomu tak opravdu je a má-li smysl se nad takto zaměřeným zařízením pozastavit se dočtete v naší recenzi.


Jako obvykle začneme balením. Jedná se o běžnou kartónovou krabici opatřenou plastovým uchem pro snadnější přepravu.

Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?

Samotný skener je potom chráněn hlubokými polystyrenovými vložkami, které jej chytře obepínají ze všech stran. Součástí balení je, kromě USB kabelu a 15V napájecího adaptéru i papírová verze "rychlého seznámení" a instalace produktu.

Nechybí pochopitelně 2 CD s dodávaným softwarem. CD obsahují:

  • soubor utilit vztahujících se ke skeneru
    - Plustek Action Express, Book Pilot, ovladače TWAIN a WIA,
  • NewSoft Presto! PageManager 6.07,
  • Ulead Photo Impact XL SE,
  • Ulead Photo Explorer 8.0 SE
  • a "čtecí" (OCR) program ABBYY FineReader 5.0 Sprint.

Manuál je dodáván pouze ve formě PDF souboru na jednom z přiložených CD disků.

Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?

Skener je vyveden v tmavě šedé barvě, se stříbrnými krycími dvířky. Ty jsou na zařízení uloženy nezávisle.

Dva kovové panty jsou do plastového těla pouze zasunuty, jejich výška a síla snímané předlohy je tedy libovolná. Dvířka zároveň slouží jako zásobník dodávaného příslušenství v podobě podkladových podložek. K dispozici je panel se dvěmi plastovými fóliemi podloženými molitanovou deskou (jedna strana je bílá, druhá černá) pro odrazové předlohy. Nalezneme zde také samostatnou černou fólii určenou ke vkládání mezi stránky v případě snímání prosvítajícího papíru a tenkých předloh obecně.

Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?

Společnost při tvorbě tohoto zařízení opravdu na skenování knih myslela. OpticBook má tak celou elektroniku posunutou přímo na jednu z delších hran těla. Ve výsledku to znamená, že skleněná deska pro zakládání předloh začíná hned na hraně skeneru a jak je již patrno i z výše uvedených fotografií, knihy tak lze snímat vlastně přeložené přes hranu přístroje, což sebou jednoznačně přináší výhodu v podobě kvalitního sejmutí celé plochy bez tradičního stínu uprostřed, v místě vazby. Pro knihy to samozřejmě přináší také plus, nemusíme již "ničit" jejich vazbu přílišným rozlomením.

Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?

Plustek pro lepší osvětlení předlohy použil "zahnutou" studenou katodu. Ta tak důmyslně rozptyluje světlo až ke kraji skeneru a snímaná plocha je tak znatelně "čistější". Skleněná hrana ve spolupráci s tímto typem osvětlení odvádí opravdu dobrou práci.

Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?

Zadní strana toho tentokrát moc nenabídne. V podstatě ani není co, protože ke správné funkci jsou za potřebí pouze konektory DC adaptéru a sběrnice USB 2.0 (zpětně kompatibilní). Na straně si lze také všimnout hlavního vypínače a vedle něj prolisu, který v kombinaci s totožným výliskem na druhé straně, slouží jako madla pro snazší manipulaci se skenerem.

Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?

Co se ovládacích prvků týče, nalezneme je všechny v pravé části vedle dvířek. Dvě vrchní tlačítka slouží k přepínání režimů "Book" a "Paper", k určení konkrétních funkcí ve sloupci pod nimi. V případě aktivovaného pravého "Paper" platí pravá řada a naopak. Tlačítka jsou přímo vázána na software a ovladač skeneru, ve kterém lze jedno z nich použít jakožto programovatelné. Jak tedy vidíme, v levém sloupci máme k dispozici možnosti zapnutí programu "Book Pilot" (scan utilita dodávaná Plustekem), náhledu, snímání v barevné poloze, ve stupních šedé i v černobílé poloze (v podstatě jde o odkazy právě na aplikaci Book Pilot). V případě přepnutí do režimu "Paper" můžeme dokument automaticky odeslat e-mailem, odeslat přímo na tiskárnu, do příslušného OCR softwaru, či jen automatizovaně uložit na disk. Pod tlačítky lze potom vidět zelenou LED diodu, která indikuje stav zapnutí. Vrchní dvě tlačítka volby režimů jsou LED diodami označeny také. Všechna ostatní potom, ač to jistě nebylo záměrem, mírně osvětluje samotná katoda uvnitř skeneru.

Skener Plustek OpticBook 3600 - knižní specialista?

Dno OpticBooku potom ještě obsahuje zámek skenovací hlavy, která by mohla být při transportu poškozena. Tu je tedy třeba před uvedením do provozu odemknout, jinak bude pevně fixovaná v parkovací poloze.

Pokud si potom máme shrnout parametry, dostatečně poslouží následující tabulka.

 Model

Plustek OpticBook 3600

 RozhraníUSB 2.0
 SnímačBarevný CCD
 LampaZahnutá studená katoda
 Optické rozlišení1200 dpi
 Maximální interpolace24000 dpi
 Módy skenováníBarevný (48-bit vstup, 24/48-bit výstup)
Stupně šedé (16-bit vstup, 8/16-bit výstup)
Černobílý (1-bit)
 Maximální velikost předlohy216 x 297 mm (obecně tedy A4)
 TlačítkaPaper - Custom, E-Mail, Copy, OCR, Scan
Book - Book Pilot, Preview, Color Scan, Grayscale Scan, Text Scan
 Režim skenováníJednoprůchodový
 Rychlost skenováníBarevně A4 300 dpi - 9 sekund
Černobílé A4 300 dpi - 8 sekund
 Rozměry453 x 285 x 105 mm (D x Š x V)
 Váha3,96 Kg
 Spotřeba18W (sken režim)
4,3W (v aktivním stavu)
 Délka USB kabelu150 cm
 

Pokud mám tedy při prvním pohledu o skeneru OpticBook 3600 promluvit, mé pocity jsou kladné. Design sice nějak zvlášť neoslní, ale vyloženě prehistorickým pohledem šokován zákazník nebude. Zde je vše v naprostém pořádku. Poněkud více si mohla nechat společnost záležet na slícování těla přístroje. Na pravém boku, kde je umístěn hlavní vypínač, byl skener v mém případě, co se týče vrchní a spodní části těla, poněkud "rozjetý", nicméně nejednalo se o nějak výrazný posun a co hlavně, tělo bylo i tak slušně pevné. Tlačítka jsou velká, na můj vkus možná až moc, což je ale také spíše subjektivní záležitostí. V provozu, kam je zařízení určeno je tato vlastnost jistě jen kladnou. Obecně lze tedy říci, že přístroj neoplývá množstvím ovládacích prvků, jeho funkčnost je ale zaručena hlavně s ohledem na zákazníka, kterému je OpticBook určen. Příslušenství plní všechny dnešní standardy také. Kabel adaptéru a stejně tak USB jsou opatřeny filtry, snad jen délka v případě USB mohla být větší. Podkladové podložky jsou provedeny precizně, tenká fólie pro průsvitné předlohy je dostatečně silná, aby svůj účel beze zbytku plnila. Zde tedy jistě spokojenost. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
129 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 59.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.