Hlavní stránka Hardware Ostatní ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
autor: Kwolek Jirka , publikováno 19.5.2004
ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
Miniaturní "book size" počítače přirostou mnohým lidem hned k srdci. I když nebývají tak rozšířitelné jako ty v klasických skříních, vypadají tak, jak by mohlo vypadat budoucí ideální PC: jsou malé, tiché a čím dál lépe vybavené. My se dnes znovu zaměříme na ASUS Pundit (rozměry 9 x 35 x 27cm), počítač který po "upgradu" základní desky na ATi Radeon 9100 IGP postoupil na stupnici výkonu o třídu výše než jeho starší bratříček. Inovovaný typ výkonem 3D akcelerace asi neomráčí, přesto s necelými 6000 body v 3D Marku 2001 se už dá něco podnikat - nemluvě o integrovaným TV výstupu, DVI, kvalitní zvukovce 5.1 a čtečce paměťových karet... {mospagebreak title=Pundit: ASUS AB-P 2800}

V této recenzi budeme vycházet z popisu předchozího Pundita AB-P 2600 - až na základní desku jsou oba modely prakticky shodné. Původní ASUS Pundit byl postavený na bázi čipové sady SiS 651. Tento "podvozek" by dnes nikoho neoslnil proto nová 2800-vka využívá o třídu vyspělejší čipovou sadu ATi Radeon 9100 IGP - ta podporuje FSB 800, HyperThreading, řadič paměti je dvoukanálový s podporou pamětí DDR400, navíc integrovaný akcelerátor je teď docela "jiné kafe" - jedná se o integrovanou verzi známého Radeonu 9200.

Bare-co?

ASUS Pundit je typickým představitelem počítačů kterým se říká barebone (čili "berboun"). Pod pojmem "barebone" (neplést s Barbone - obdobně znějící značkou českých počítačů) se obvykle skrývá téměř_kompletní počítač vestavěný do počítačové skříně. Druh a rozmístění komponent, vedení kabelů a chlazení celého systému je většinou předem danou záležitostí. Na uživateli většinou je, aby do systému osadil jen několik vitálních komponent (je to jakoby vkládal Golemovi do čela šém :) Pundita například k životu přivede: procesor (Pentium 4 nebo Celeron), paměť a harddisk (popřípadě optická CD/DVD mechanika) ...pssst, zatím však klidně dřímá v krabici:

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání

Krabice ve které Pundit cestuje je sotva větší než ty, v nichž se dodávají notebooky. Uvnitř je manuál (ten je anglicky, ale je poměrně podrobně ilustrovaný pro montáž typu "krok za krokem"), CD s ovladači, jeden IDE kabel, SerialATA kabel, sada šroubků a stříbřité tělo našeho "golema".

Pundit vyloupnutý z kartónového lože (ouuups, je docela těžký) nevypadá věru vůbec zle:

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
Pundity se dodávají v černé nebo stříbrné verzi (hádejte kterou jsme testovali :)

I když konstrukce Pundita není hliníková (dříve testovaný Soltek Qbic byl díky tomu o dost lehčí), jeho stříbrný kabátek vypadá docela exkluzivně (a co teprve, až sytém běží, tehdy se prostřední tmavá "škvírka" prozáří intenzivním modrým světlem).

Čistý a jednoduchý design čelního panelu je opravdu příkladný: většina ovládacích prvků a portů se nachází pod odklopným krytem umístěným vpravo (v něm se jako malý klenot leskne leštěné tlačítko ON/OFF), šuplík CD mechaniky skrývají výklopná dvířka umístěná vlevo.

Začněme tedy s předstartovní prohlídkou...

{mospagebreak title=Co umíš, Punďo?}

K rozběhnutí Pundita budeme potřebovat: procesor Pentium 4 (max. 3.2GHz) nebo Celeron pro Socket 478, paměť DDR a disk, případně mechaniku CD/DVD R/RW. Zapojení s přehledem zvládne dítě ukončivši 2. stupeň základní školy, i když je v manuálu uvedeno: Montáž smí provádět pouze osoba zdatná v oblasti elektrotechniky.

Inspekce vnějšku leccos napoví:

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání

Pod pravým "klikacím" krytem se skrývají porty a prvky, které budeme nejvíce (alespoň podle předpokladů výrobce) potřebovat mít stále po ruce.

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
...Pundite, otevři se!

Po odklopení panelu na vás vykoukne:

 • slot pro karty PC-Card (typ 1) - tím se Pundit tak trochu dostává mezi notebooky,
 • kombinovaná čtečka flash karet typu 4in1 (MMC, SD, SM, Memory Stick),
 • optický výstup SPDIF,
 • 6 pinový port IEEE 1394 (FireWire),
 • 4 pinový miniaturní port IEEE 1394 (iLink),
 • dva porty USB 2.0,
 • zásuvka pro sluchátka a mikrofon

V zadní části pokračuje palba konektorů - jsou zde:

 • analogové linkové výstupy zvuku 5.1,
 • výstup TV / S-Video (Hosiden) + výstup kompozitního videosignálu,
 • dva porty USB 2.0 (celkem jsou tedy 4),
 • paralelní port, sériový port,
 • 10/100mbps LAN (RJ 45),
 • analogový VGA výstup,
 • výstup pro ploché panely DVI (mnohým spadne kámen ze srdce),

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání

Zadní část počítače naznačuje, že systém lze rozšířit dvěmi PCI kartami . Dodatečnou AGP-kartu však do systému s určitostí nepřidáme. Musíme se tedy spokojit s integrovaným řešením ATI RS300 (IGP 9100). Toto řešení je nejenom tiché ale, jak na integrovanou grafiku, zároveň relativně výkonné (viz. dále).

Zvedněme tedy stříbrnou kapotu a podívejme se na "motor"...

{mospagebreak title=Pundit - co je uvnitř?}

Odstrojení celé sestavy je otázkou povolení dvou šroubků. Masku sestavy - přední panel lze snadno odmontovat po sejmutí krycího "U" plechu který blokuje tři plastové zámky.

Sestava "bez kapotáže" ukazuje, že ve skříni není rozhodně místa nazbyt. Disk, mechanika CD/DVD, chladič procesoru, zdroj i blok karet PCI má své jediné možné, konstruktéry určené, místo.

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
smontovaný Pundit - I když místa není hodně, vše do sebe pěkně zapadá...

Chlazení procesoru je provedeno podobně jako v dříve u nás rozebírané koncepci "větrné tunely" (viz. článek Větrné tunely - to nejlepší pro chlazení Vašeho PC). Měděný (!) chladič procesoru používá krátký vzduchovod vedoucí od otvorů na boční straně skříně, horký vzduch z vnitřního prostoru počítače odsává centrální větrák počítače umístěný ve zdroji.

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání

I u toho barebone je ventilátor chladiče procesoru (zde AVC o průměru 80mm) regulován v závislosti na teplotě. Od okamžiku zapnutí do okamžiku inicializace BIOSu (po dobu cca 1.5s) systém nasadí nejprve vysoké otáčky (asi 6500ot./min.), pak se spustí regulace a otáčky klesnou na cca 3600 ot./min.

Tip PCtuningu: Při původním nastavení není systém rozhodně nijak tichý - nedůstojně hlučí jako docela obyčejný počítač - pracovní otáčky 3600ot./min jsou evidentně příliš vysoké. V našem případě to spravil výlet do BIOSu a nastavení jiných limitů pro regulaci otáček Q-Fan. Po změně parametrů (viz. obrázek) se systém změní z původní meluzíny na mírného beránka. Po úpravě je hluk zcela srovnatelný s notebooky.

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
změna parametrů v BIOSu je prakticky nutná - hlavně "Fan Auto Mode Start Voltage" na 4V

LEGO?

Systém je koncipován jako částečně modulární:

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
modul disku a CD-ROM (disk drive assembly) je snadno vyjímatelný...

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
PCI karty dlí v modulu BL-Raiser - jejich výměna je pak otázkou minuty...

Po instalaci všech komponent (pokud máte pro počítače cit, zvládnete ji za 15 minut i bez pomoci obrázkového návodu) zjistíte, že celý systém je doslova napěchovaný až po okraj.

Poznámka: Výrobce doporučuje před montáži odšroubovat vzduchovod z chladiče - pak půjde všechno mnohem snadněji.

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání

Pokud použijete mechaniku CD-ROM delší konstrukce (zkoušel jsem jich několik) zjistíte, že poněkud ztěžuje větráku ve zdroji jeho práci - zadní čelo mechaniky může být v horším případě od mřížky zdroje vzdálené pouhý jeden centimetr!

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
mechaniky, procesor i paměti lze díky promyšlené modularitě  instalovat poměrně snadno...

Malým zázrakem je, že přístup k jednotlivým částem je, ač smontovaný počítač vypadá, že by jim nepropadl špendlík, i po osazení velmi dobrý - stále lze pohodlně vyjímat a instalovat moduly paměti, nemluvě o snadné výměně PCI karty (vyjmete jen BL-Raiser).

Zdroj

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání

Použitý 200W zdroj (s funkci PFC) od Delta Electronics (12V/10A, 5V/21A, 3.3V/14A) se jeví, vhledem k omezené koncepci Punditu, jako plně dostačující. ASUS ve své specifikaci uvádí, že systém lze osadit procesory Intel Pentium 4 až 3.2GHz.

{mospagebreak title=Chipset: s Radeonem na palubě}

Systém, konkrétně základní deska v něm použitá ASUS P4R8L, je postavena na bázi čipové sady ATI 9100 IGP. Čipset je určen pro Pentia 4 a podporuje procesory se sběrnici 400, 533 i 800 MHz a zvládá paměti od DDR 266 až po DDR 400.

Radeon IGP 9100 (RS300) je, přes poněkud zavádějící název, spíše upraveným čipem RV280 který používají známé grafické karty Radeon 9200. Místo čtyř používá dvě renderovací "pipeliny" (konfigurace 2x1, menší počet pipelines dovoluje pasivní chlazení čipu taktovaného 300MHz). 2D část zůstala naštěstí stejná (čtěte "stejně kvalitní"): 10-bit RAMDAC běží na frekvenci 300MHz a dovoluje rozlišení až 2048x1536x32bit při 85Hz. Zůstal zachován i TV encoder a HW akcelerace přehrávání DVD.

Jelikož integrovaná grafika využívá část (16 - 128MB) hlavní pamětí (tím ukusuje část pásma které využívá procesor) jsou technologie komprese dat a optimalizace vítanými pomocníky zvyšujícími výkon v 3D. Příbuznost se současnými Radeony přináší IGP 9100 spoustu výhod - jeho podpora je np. obsazena v ovládačích Catalyst již od verze 3.9.

Osazení základní desky

K dispozici jsou dva, relativně dobře přístupné, 184pinové DDR DIMM sloty schopné pojmout dohromady 2GB RAM, které mohou pracovat v režimu Dual DDR, což je, jak si na testech ukážeme, velmi podstatné a je to jeden z hlavních rozdílů oproti své starší sestřičče AB-P 2600.

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
s Punditem si můžete připadat jako u své oblíbené stavebnice Merkur...

Čipset obsahuje integrované grafické jádro RS300, jehož technické specifikace jsou následující:

 • Frekvence jádra 300MHz
 • 2 rendering pipelines, 6 textur v jednom průchodu
 • Paměť UMA (unified memory architecture - sdílená paměť)
  • Při použití DDR400 frekvence 400MHz a teoretická šíře pásma 6.4 GB/s
  • Přístup k paměti 128bit
 • RAMDAC 400MHz, Rozlišení až 2048x1536x32bit při 85Hz
 • Hardwarová podpora DirectX verze 8.1, Softwarová kompatibilita s DirectX verze 9.0
 • Vertex Shadery verze 1.1 / 1.4 SW, Pixel Shadery verze 1.4
 • Technologie komprese dat 2:1, Optimalizace HYPER Z II, Video Gamma Corection
 • FSAA až 4x, Anisotropní filtrování až 16x
 • Podpora více monitorů - HYDRAVISION III

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
...digitální výstup DVI (bílý konektor) umožní Pundita začlenit i do kombinací s TFT panely,
a TV výstup S-Video umí normy NTSC i PAL B/G (maximem je rozlišení 1024x768)

Poznámka: Doporučujeme ovladače "Omega" - s nimi je možné interní čip dokonce trochu přetaktovat :-)

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
s taktem GPU jsme se dostali až na 350MHz...

Řadiče IDE, SerialATA, USB a LAN

Jižním mostem (southbridgem) čipsetu je ATI IXP 200. Podporuje čtyři porty USB 2.0 a obsahuje diskový IDE řadič s podporou UltraATA133. Funkce LAN je řešena čipem Realtek 8801B (PHY). Na desce naleznete také konektor Serial ATA (obsluhuje čip Marvell 88i8030).

Audio

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
integrovaná zvuková karta dokáže pracovat v režimech 2, 4 i 6 kanálů (5.1 Surround)

Audio obstarává čip SoundMax AD1888, je to 20-bitový plně duplexní AC97 v2.3 stereo kodek s nativní podporou šestikanálového audia (5.1). Výstupy jsou: přední pár, efektový / zadní pár, center + subwoofer.

Systém využívá i SPDIF výstupu - je optický, což je v domácím hifi nejrozšířenější digitální propojení.

BIOS

Jakmile vstoupíte do Setupu BIOSu zjistíte, že se rozhodně nejedná o overclockerskou desku:

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
možnosti nastavení taktování CPU a paměti jsou vskutku spartánské

To je trochu škoda - ještě že ceny procesorů které Punditu nejvíce svědčí (typy které nabízejí solidní výkon ale zároveň příliš netopí) tedy Pentia 4 2.4 až 3GHz nejsou dnes nijak vysoké.

Detailní nastavení bylo evidentně obětováno na oltář snadné instalace - sice si se systémem moc nepohrajete, na druhou stranu také nic nezkazíte...

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Rozhodl jsem se systém osadit procesorem z horního spektra doporučených procesorů (zajímalo mě, jestli tuto zátěž zdroj hladce "utáhne"). Použil jsem Pentium 4 3.0 GHz (FSB 800 MHz, jádro Northwood, 512kB L2 cache), oba paměťové sloty jsem osadil 512 MB moduly DDR400, použitý harddisk rotoval 7200ot./min: 80 GB Maxtor D740X (ATA133).

Instalace operačního systému Windows XP Professional SP1 proběhla bez problémů - v jejím průběhu jsem využil ovladačů z instalačního CD.

Test propustnosti paměti - Sandra 2004

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
Pro ilustraci: i865G (s Intel Extreme 2) v testu Sandra Memory ALU/FPU dosahuje 4150/4160 MB/s 

Propustnost paměti závisí zejména na tom, zdali použijete jednokanálový nebo dvoukanálový režim. Výhody druhé možnosti jsou nesporné a zřejmé - zejména, jak uvidíme dále, ve vztahu k integrovanému grafickému akcelerátoru.

Pokud srovnáme dosažené hodnoty s internetovou databází zjistíme, že výkon Punditu se pohybuje někde ve středu pole obdobně vybavených "stolních" počítačů, zatímco notebooky nechává daleko za sebou.

Grafický subsystém

Grafické jádro RS300 podporuje HW akceleraci podle standardu DirectX 8.1 - tím je na poli dnešních integrovaných grafik daleko před konkurencí. Na nových hrách Far Cry nebo Doom 3 s Pixel a Vertex Shadery si sice i Radeon 9100 vyláme zuby (systém bude mít co dělat aby spustil 3D scénu v minimální konfiguraci) se stávajícími hrami si však poradí docela dobře a s většinou her hraných na LAN-parties nebude mít žádný problém.

Grafika rezervuje ve sdílené paměti oblast v rozsahu 8 až 128 MB - tato paměť je pochopitelně taktována stejně jako hlavní paměť systému (zde 200MHz). 

Výkon v 3D

K testu 3D akcelerace jsem, vzhledem ke třídě kde tato integrovaná grafika patří, nasadil test dobře reprezentující méně náročné 3D hry - 3D Mark 2001 SE. Poznámka: Jelikož čip RS300 nepodporuje specifikaci DX 9.0, jsou výsledky jeho novějšího bratříčka "3DMark 03" nepříliš povzbudivé - systém ze sebe vymáčkne pouze 835 bodů.

3D Mark 2001 SE, 1024x768, 32-bit

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
Pro ilustraci (3D Mark 2001SE): i865G s Intel Extreme Graphics 2: 3108 bodů, ATi IGP 9100: 5900 bodů

V grafu také můžeme nalézt hodnoty původního Pundita AB-P 2600, kde se o grafiku staral dnes už chromý pavouk SiS315. Dobře tak můžeme vidět skok výkonu integrovaných grafik v horizontu cca jednoho roku. Zajímavé je také srovnání hodnot při jednokanálovém a dvoukanálovém osazení paměti RAM - vidíme zde drtivou převahu při zapojení dvou stejných modulů. Ten který si místo jednoho modulu np. 512MB koupí dva 256MB bude mít o 30% větší úsměv :-))

Poznámka: Pokud je nový Pundit osazen párem pamětí DDR400 (dual channel) a pohání jej Pentium 2.5GHz a vyšší (800MHz FSB), osciluje výkon integrované grafiky mírně pod úrovní grafických karet třídy GeForce FX 5200 / Radeon 9200 a poněkud předčí tytéž typy vybavené 64-bit sběrnicí.

Co se týče kvality 2D zobrazení integrovaného adaptéru - odpovídá dnes už ověřenému standardu "Powered by ATI", tj. obraz je stabilní, barvy věrné a to i ve vyšších rozlišeních.

Přehrávání DVD a DivX

Jelikož je systém vybaven TV výstupem provedl jsem doma malou zkušební projekci. Pundita jsem doplnil dříve testovanou sadou reproduktorů 5.1 (Altec Lansing 5100) a nainstaloval jsem softwarový přehrávač Power DVD 5.0 XP a kodeky pro přehrávání DivX.

Ihned po zapojení na TV jsem ocenil, že počítač nepotřebuje k tomu aby nabootoval připojený monitor (v BIOSu je vhodné nastavit předem výstupní normu na PAL). Kvalita přehrávání videa je na vysoké úrovni (odpovídá moderním grafickým kartám) - pokud přepnete do režimu "full screen" prakticky nezjistíte že signál nejde ze stolního DVD přehrávače.

Nebýt toho, že se klasický televizor k práci na počítači vůbec nehodí (je to opravdu "o oči" - fonty jsou velmi malé a špatně čitelné, částečně pomůže rozlišení 800x600 nebo nižší) mohl by se Pundit usadit v leckterém obýváku natrvalo, například jako inteligentní filmový, mp3 a herní přehrávač.

Závěr

Je jasné, že ASUS Pundit není systémem pro každého. Pokud toužíte po velkém prostoru pro několik disků či mechanik CD/ DVD/ RW, musíte zvolit klasickou sestavu. Pokud svůj počítač a jeho komponenty nenecháte chvíli v klidu, zvolte také raději klasickou "PC stavebnici". Pokud hledíte na to, aby cena bylo co nejnižší, také asi nebudete volit tento systém (i když rozhodně není přehnaně drahý). Na druhou stranu zde je skupina lidí, kteří na podobný počítač dlouho čekala.

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání

Je to systém pro ty, kteří:

 • Hledají něco malého, elegantního a tichého (po nastavení větráku v BIOSu) a nechtějí se vzdát výkonu "stolního" procesoru a plné kompatibility s PC - systém může sloužit jako alternativa klasického desktopu, a to rozhodně lépe, než jakýkoliv notebook,
 • touží po něčem, co by vypadalo dobře a nedělalo ostudu v reprezentačních prostorách kde na vzhledu rozhodně záleží,
 • potřebují kompaktní avšak výkonný systém (vč. diskové kapacity), který je možné občas, avšak pohodlně přenášet - organizátoři prezentací, lidé, kteří se několikrát ročně stěhují, ti kteří potřebují PC pro řešení dlouhodobých zakázek u klienta apod...
 • Na bázi Punditu lze také postavit (navíc s minimem komponent) LAN PC - počítače které lze využít jako elegantní síťové stanice.

Náš "golem" má však, mimo výše zmíněných předností, i svou pověstnou Achillouvu patu - tou je kompaktní stavba která systém neumožňuje (vyjma dvou pozic PCI) systém prakticky nijak rozšiřovat.

Cena Punditu AB-P 2800 by se měla pohybovat kolem 5900 Kč bez DPH, starší model AB-P 2600 se SiS651 pak seženete za lidových 4600 Kč bez DPH.

ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání
výrobek zapůjčila firma LEVI International

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
20.5.2004 01:01:42   0.0.0.xxx 5854
Kdyby to dalo těch 5900 bodů v 3Dmarku 03 tak ba to stálo za úvahu ale tak :-( Na druhou stranu k TFT do kanclu by možná stačila i ta levnější verze ze sisem.
20.5.2004 06:41:29   0.0.0.xxx 6365
a co rozmery? ((
nebudu?
20.5.2004 07:20:40   0.0.0.xxx 6865
9cm x 35cm x 27cm (z boku je to jen o něco větší A4)...
20.5.2004 07:32:23   0.0.0.xxx 7062
idealni vecicka pro instalaci satelitni karty => vedle TV pak bude pekna mala chytra krabicka ;) na satelit a dekodovani jako delana ... urcite koupim bud tohle, nebo Shuttle ;) pokazde kvuli satelitu poustet velkou masinu je zbytecny.
20.5.2004 09:16:17   0.0.0.xxx 22863
Pane autore, neplette ctenare. Chipset 9100IPG prece neobsahuje graficke jadro - jak uvadite "integrovanou verzi známého Radeonu 9100" (R200) ale jadro RV250/280 zname jako Radeon 9000/9200, v tom je dost podstatny rozdil!
20.5.2004 13:01:50   0.0.0.xxx 6964
Si dělají prdel ne? Ta grafika ten systém úplně degraduje , kdo to navrhoval ten by zasloužil přes hubu.. Jen magor dá k P4 grafárnu o výkonu R9000
20.5.2004 17:37:22   0.0.0.xxx 6964
Ja bych to zase mohl napsat tak, ze jen magor si da do neceho takoveho 3GHz CPU
20.5.2004 18:12:57   0.0.0.xxx 6764
tak proc by to melo mit nadupanou grafiku. Podle me by se mel vyuzit opravdu v obyvaku jako "DVD/Xvid prehravac" s moznostmi pocitace. Ja jsem o tom uvazoval, ale nelibi se me to vertikalni ulozeni mechaniky - asi nejde polozit cely Pundir horizontalne, co?
20.5.2004 22:34:16   0.0.0.xxx 6765
a gde to ma agp?? :-(
21.5.2004 09:06:52   0.0.0.xxx 6864
Pundit muze byt jak v horizontalni tak i v vertikalni pozici....
21.5.2004 10:46:01   0.0.0.xxx 6966
Horizontalne ulozit jde, dokonce pokud si vzpominam, tak 2600 ma na boku i nozicky, ale je zapotrebi dat pozor na to, ze vzduch se nasava horni stranou (pri horiz. ulozeni), takze bych nedoporucoval na Pundita stavet treba monitor.
22.5.2004 06:10:04   0.0.0.xxx 7165
Nema to AGP - tohle neni, opakuju neni, herni masina.
27.5.2004 07:41:15   0.0.0.xxx 6966
Nikde jsem to nenašel v nabídce. Kdy se to bude prodávat ?
28.7.2004 23:46:22   0.0.0.xxx 7074
Cena bude to hlavní, aby to za to stálo.
12.8.2005 19:10:09   212.89.227.xxx 24364
Mam Pundit-R a v nom sa uz start voltaz pre ventilatory, ani dodatocne nastvovanie ventilatorov neda v biose nastavovat!!
Pundit-R dost huci oproti MSI Hetis 865GV-E
, ktory som tiez testoval. V Asuse sa aj viac zahrieva disk..:-( Inak ventilator ide v ASUSE na 5500rpm a Q-Fan ho stiahne na 2000 rpm ale vecer aj tak dost pocut.. :-(( Mark

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.