Hlavní stránka Hardware Ostatní Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
autor: Dedek Jan , publikováno 8.3.2004
Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
V současnosti se velkým hitem stávají minipočítače, doslova se s nimi roztrhl pytel. Dříve jsme občas mohli natrefit na značku Shuttle, ten udával a stále udává směr v této třídě PC. Konkurence je tvrdá a tak se i mezi "barebonky" začaly objevovat jiné značky. Nejvýrazněji o sobě dává vědět Soltek, který se velmi snaží dohnat náskok firmy Shuttle a bez nadsázky lze říci, že se mu to daří. Není to tak dávno co Soltek pro platformu AMD a Intel představil modely s novým designem a my se dnes budeme jednomu z nich věnovat. ...a bude to Soltek Qbic EQ-3702A (A jako aluminium). {mospagebreak title=Představení Solteku Qbic}

Co si přinesete domů

Po otevření klasicky hnědé kartónové krabice se zelenými znaky Soltek budete mile překvapeni, co všechno se uvnitř všechno skrývá. Zpočátku narazíte pouze na:

 • Batoh
 • Velkou oranžovou krabici

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Pozor, Vaše balení může místo batohu obsahovat brašnu na rameno nebo pouze "Kubíka" samotného.

V oranžové krabici s velice povedeným designem, která má navíc držadlo na přenášení najdete:

 • Samotného "Kubíka" v hliníkovém provedení
 • Menší oranžovou krabičku s kabeláží a montážními doplňky
 • Malou fialovo-stříbrnou krabičku s měděným chladičem
 • Pošetku s CD (první obsahuje ovladače a druhé bundlovaný software)
 • Leták pro rychlou instalaci
 • Instalační příručku
 • Uživatelský manuál k desce
 • Informační leták k desce
 • Informační leták o technologii ABS
 • Manuál k bundlovaným programům

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Pro začátek se podíváme na všechny ty drobnosti, tedy příručky a CD-čka a nakonec se vrhneme na "barebonka" samotného, máte se opravdu na co těšit.

Příručky

Všechny příručky a dokumenty jsou v anglickém jazyce, čeština jako obvykle není prioritou výrobce. Na druhou stranu díky množství obrázů snad během instalace žádný problém nenastane, pokud ano použijete jako nástroj věci znalého přítele.

Quick Instalation Guide

Příručka pro rychlou instalaci je vlastně celobarevný oboustraný leták o velikosti A4, který Vás v sedmnácti bodech provede instalací od otevření skříně až po její uzavření. Zručnějším jedincům tento leták postačí pro zprovoznění "hliníkového broučka". Ostatním doporučuji zalistovat v "Průvodci instalací".

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Installation Guide

V průvodci instalací je vše podrobně popsáno a vysvětleno, příkladem budiž následující obrázek:

 

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Jedna taková perlička - na konci průvodce je příloha se síťovým napětím ve světě, u ČR je tam hodnota 110.22, nejspíše to bude překlep a mělo by tam být 110, 220.

Letáky

Na informačním letáku k desce je vyobrazeno rozložení prvků desky, mimo angličtiny, němčiny, jihoevropských a východoasijských jazyků jsou poznámky i v arabštině.

Druhý informační leták se věnuje technologii ABS II. (Anti-Burn Shield), úkolem této technologie je zabránit spálení procesoru. Nejdříve ABS povolíte na desce zasunutím "jumperu" do správné polohy a potom v BIOSu nastavíte při jaké vnitřní teplotě procesoru se má počítač vypnout, aby nedošlo k poškození CPU. Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
   
Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

User´s Manual

Uživatelský manuál k desce je velmi podrobný, přehledně popisuje rozložení prvků na desce, instalaci ovladačů a nastavení BIOSu (probereme v dalších kapitolách).

 

   
Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Powerful System Utilities

Vůbec nejvíce stránek obsahuje příručka k bundlovanému software, zde se na chvilku zastavíme a stručně si popíšeme programy dodávané k "barebonku".

 

V příručce jsou obsaženy stručné návody k programům PC-Cillin 2002, VirtualDrive7, RestoreIT! 3 Lite, PartitionMagic 6.0 SE a DriveImage 4.0.

Trend Micro PC-Cillin 2002, je devadesátidenní OEM verze antivirového programu. V programu je zabudován jednoduchý Firewall, obsahuje také podporu pro bezdrátová zařízení jako Palm, Pocket PC apod. Zajímavostí je kontrola zapakovaných souborů, lze u ní nastavit hloubku do které kontrola probíhá, mimo to je tato kontrola i extrémně rychlá. (operační systém - všechy Windows)

FarStone VirtualDrive7, slouží k fyzické emulaci mechaniky CD/DVD. Virtuální mechaniky se hlásí ve Windows jako fyzycké a stejně tak pracují. Můžete vytvořit neomezený počet mechanik. VirtualDrive je schopen emulovat chráněná CD jako Safedisk 1, 2, Securom, Laserlock, atd. (operační systém - všechy Windows)

FarStone RestoreIT! 3 Lite, je real-timeová utilita pro obnovení systému. Po instalaci program stále monitoruje HDD a udržuje kompletní záznam o všech operacích, které byly provedeny. Dovoluje obnovit stav systému, jaký byl před útokem viru, pádem systému, nechtěným smazáním souboru... (operační systém - všechy Windows)

PowerQuest PartitionMagic 6.0 SE, je disková utilita, která Vám pomůže s vytvářením, mazáním a modifikací diskových oddílů, změnou velikostí "clusterů", atd. Jeho součástí je také boot manager BootMagic. (operační systém - všechy Windows mimo XP)

PowerQuest DriveImage 4.0, je rychlé, levné a kompletní řešení pro vytváření obrazů HDD. DriveImage umožnuje vytvářet a obnovovat obrazy disků a diskových oddílů. Umožnuje také vytvářet bootovací média a při havárii disku obnovit celý systém za pár minut. Ekvivalentem tohoto softwaru je Norton Ghost. (operační systém - všechy Windows mimo XP)

CD-čka

Na prvním CD najdeme ovladače čipové sady nVidia nForce All in 1, ovladač pro integrovanou grafickou kartu GeForce 4MX a "Hardware Monitor Utility" ve kterám se zobrazují teploty systému, CPU, otáčky větráčků a napětí systému a jádra.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Na druhém CD se nachází software, který jsme si představili výše.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Prokousali jsme se softwarem a papíry, poslední a nejzajímavější co nás ještě čeká po vybalení krabice je samotný hardware.

{mospagebreak title=Hardware}

Kabelománie

V menší oranžové krabičce najdete sadu kabelů a pytlíček se sponami a šroubky. Vetšina kabelů (kabely USB, FireWire, kabel od předního panelu, apod.) už je namontována.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Kabely nejsou nařezané jsou pouze naohýbané, proto se s nimi hůře manipuluje.

Chladič

K Solteku Qbic EQ-3702A je dodáván také robustní celoměděný chladič, základová deska chladiče je silná asi 5 mm a předává teplo naletovaným plechům.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Větráček na chladiči produkuje standardní hluk, při maximálních otáčkách (asi 4000 ot/min) o sobě dává vědět velmi hlasitě. Při minimálních otáčkách (asi 2400 ot/min) je hluk na přiměřené úrovni. Když nastavíme otáčky všech ventilátorů na minimum, je větráček na CPU největším zdrojem hluku.

Malý, velký "Kubík" - design skříně

Bočnice jsou vyvedeny v leštěném hliníku a po obou stranách perforované.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Přední panel je z plastu, ale jeho části jsou polepeny leštěnými hliníkovými plechy. Dvě tlačítka na pravé straně slouží k vysunutí ploten CD/DVD mechanik. Velké tlačítko dole je hlavní spínač, tlačítko vpravo reset a mezi nimi je LED dioda pevného disku.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Při nočním provozu je velmi efektní podsvícení tlačítka zapnutí energie. Z tlačítka se line jasná modrá záře a když k tomu modře zabliká LEDka HDD připadáte si jak někde na diskotéce.

Odklopením spodního panelu se Vám zpřístupní konektory (od leva):

 • Digitální audio výstup
 • Mikrofon vstup
 • Audio vstup
 • 2 x USB
 • FireWire 1394

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Na zadním panelu zabírá největší plochu 200W PFC zdroj. Přestože je perforace zdroje dobrá, větrák v něm velký průvan neudělá (krabice ve které zdroj je, je totiž naplněna k prasknutí) a zdroj hřeje jako "kamínka".

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Na levé straně je výdech systémového větráku, pravou stranu skříně zabírají záslepky slotu PCI a AGP(vnější, zde AIW Radeon 9800SE). USB umístěné v záslepce pro paralelní port v prosřední čáti skříně nejsou součástí balení, měl jsem málo USB-ček a zde bylo příhodné místo pro jejich umístění.

V barevném spodku skříně jsou umístěny vývody desky, od leva je to:

 • PS/2 pro myš a klávesnici
 • COM 1 a VGA 1
 • VGA 2 a S-Video
 • 2 x FireWire 1394
 • LAN 10/100 a 2 x USB
 • Audio out přední, zadní a střední+subwoofer

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Detail uchycení karet PCI a AGP.

V téhle kapitole jsme se zabývali zejména vnějším designem, který je velmi povedený. Inženýři pro design od Solteku odvedli opravdu skvělou práci a "Qbic" bude lahodit Vašemu oku. Je navržený tak, aby neudělal ostudu v obýváku jako multimediální centrum, s patřičnými doplňky může nahradit jak HiFi, TV, tak i domácí kino. Je to takový malý a milý multimediální "kombajn".

 

{mospagebreak title=Hardware, vnitřnosti}

Co se skrývá uvnitř

V této kapitole se podíváme na náplň tohoto sladkého "bonbónku". Na následujících obrázcích si ukážeme jak v reálu taková "kostka" vypadá a jak je všechno uvnitř uspořádáno.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Na předchozím obrázku je pohled z pravé strany do vnitřku "Kubíka" a následující snímek nám ukazuje detailnější pohled na patici procesoru a umístění kondenzátorů před systémovým ventilátorem systému IcyQ.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Pod větším pasivem je schovám Northbridge a pod menším Southbridge.

Ještě jeden pohled zprava, zde jašně vidíme umístění grafické karty, při jejím umístění se musí dávat velký pozor, protože karta se do skříně vejde jen tak tak. Problémem není ani délka karet GeForce, kterými si "barebonka" můžete také vylepšit. Smutnou zprávou je, že nelze použít chlazení jako Arctic Cooling. Pro jeho velkou výšku by nebylo možno uzavřít skříň.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Toho větráčku na grafice si nevšímejte, originál od Herculesu stál za.....

Ventilátor systému IcyQ je umístěn na levé straně skříně a spolehlivě odvádí teplo produkované procesorem. Pod ventilátorem je vidět konektor "disketovky".

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Pevný disk je v "Qbicu" umístěn napříč.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Pohled ze shora, na levé straně je "zadek" skříně. Deska je vyvedena ve fialové barvě.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Šachta pro CD/DVD, FDD a HDD je vyjímatelná, pro detail klikni.

Do skříně není problém umístit mechaniky CD/DVD, které mají klasické rozměry. Výhodu ovšem mají mechaniky menší (např. LITE-ON), protože potom máte usnadněn přístup ke kabelům.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Ve skříni je umístěna mechanika LITE-ON.

Zdroj s ventilátorem vypadá vskutku impozantně, ve skutečnosti se výhoda velkého a tichého ventilátoru projeví jen minimálně. Krabice zdroje je totiž naplněna k až prasknutí a vzduch má jenom málo místa, kudy by se protlačil ven. To je důvodem docela velkého zahřívání zdroje.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Pravdou je, jak jednou "Kubíka" složíte už je docela problém ho zase rozebírat, proto je nanejvýš vhodné při instalaci postupovat velmi pečlivě.

{mospagebreak title=Specifikace}

Qbic EQ-3702A

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Hloubka (cm)
33
Šířka (cm)
21,5
Výška (cm)
20
Přední panel
Hliník nebo zrcadlo
Šachta 5.25"
2
Šachta 3.5"
2 (jedna vnitřní)
Přední panel I/O
2 x USB 2.0
1 x 1394a
1 x S/PDIF Out
1 x Line-In
1 x MIC-In
Zadní panel I/O
2 x VGA
1 x Serial Port
1 x Parallel Port (možno dokoupit)
1 x PS/2 klávesnice
1 x PS/2 Myš
2 x USB 2.0/1.1
1 x Fast Ethernet 1/10/100 LAN
1 x Line Out
1 x Surround-Out
2 x 1394a
1 x Center/Woofer
1 x TV-Out
Napájecí zdroj
200W (PFC)
Další "fičůrky"
IEEE1394 / TV-Out / Dual VGA Output

Deska SL-B7A-F

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Pro detail klikni na obrázek

Výrobce čipsetu
nVIDIA
Čipset
nVIDIA nForce2 IGP + MCP-T
Procesor:
Socket 462 (Socket A)
Podpora pro AMD Athlon XP / Athlon / Duron
FSB:
400/333/266MHz Front Side Bus
Paměť:
2 x DDR DIMM slot
Podpora DDR 333/266/200 SDRAM do 2GB
1GB na jeden slot
"Dual Channel" podporuje stejné velikosti DDR SDRAM

*SL-B7A-F doporučené paměťové moduly: zde
Rozšiřující sloty:
1 x AGP 8X/4X
1 x PCI (32-bit)
EIDE na desce:
2 x UATA 133/100/66 IDE ports (připojení až 4 zařízení)
SATA na desce
--
Integrované I/O:
1 x port disketové mechaniky
2 x Sériový port (jeden není součástí balení)
1 x Paralelní port (není součástí balení)
2 x VGA
2 x IEEE 1394
1 x TV-out
1 x PS/2 Myš
1 x PS/2 Klávesnice
6 x USB (dva nejsou součástí balení)
1 x LAN port
1 x Audio port
RAID:
--
IEEE1394:
3 x IEEE1394
Audio:
6-ti kanálový kodek AC´´97
LAN:
10/100 LAN
BIOS:
AWARD BIOS
Podpora APM (Advanced Power Management)
Flash paměť pro snadnou aktualizaci
Formát desky :
ATX standard (180mm x 255mm)
Další "fičůrky":
Ochrana BIOSu proti přepsání
ABS (Anti-burning Shield)
Nastavení FSB, Vcore
STR (Suspend To RAM)
Nastavení voltáže AGP, DIMM
Integrovaná síťová karta
Regulace otáček větráčků
VGA
Integrovaná GeForce4 MX

Následující diagram nám ukazuje předchozí tabulku znázorněnou graficky.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Diagram zapojení čipsetu nVidia nForce 2 IGP.

Technologie

ABS II. (Anti-Burn Shield), úkolem této technologie je zabránit spálení procesoru. V BIOSu nastavíte při jaké vnitřní teplotě procesoru se má počítač vypnout, aby nedošlo k poškození CPU a technologie ABS to zajistí.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

IcyQ Technology, je optimalizovaný chladící systém, který řídí odvod tepla ze skříně tak, aby nedocházelo k jeho akumulaci uvnitř "Kubíka".

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Výsledkem je značná redukce teploty uvnitř skříně. A jak sám říká Soltek, tato technologie není určena pouze k odvádění tepla ze systému, protože jejím dalším úkolem je podílet se na ztišení systému.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Schéma systému IcyQ.

V dalších kapitolách nahlédneme do BIOSu a také se podíváme jak je na tom tahle hliníková "bednička" výkonově.

{mospagebreak title=Co najdeme v BIOSu}

Soltek Qbic používá standardní AWARD BIOS, při vstupu do BIOSu se Vám zobrazí následující nabídka:

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Blíže se podíváme na položky - Advanced Chipset Features, Integrated Peripherals, SmartDoc Anti-Burn Shield a CPU Ratio/Voltage control.

Advanced Chipset Features

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Nejzásadnější je zde položka "System Performance", od které se odvíjí celé nastavení výkonu PC, lze si vybrat mezi režimy Optimal, Aggresive, Turbo, Expert. Podíváme se pouze na režim Expert, protože je to zcela dostačující.

Režim Expert

 • FSB Frequency - povoleno nastavení od 100 do 250 MHz po jednom MHz.
 • CPU Interface - Optimal (stabilní systém) / Aggresive (vyšší výkon, může dojít k nestabilitě)
 • Memory Frequency - doporučuji nastavení Optimal (podle pamětí, ale většinou to bývá 7, 3, 3, 2.5), pokud jste si jisti pamětí klidně lze zvolit agresivnější nastavení.
 • FSB a AGP Spread Spectrum - pokud tyto položky zapnete dochází k redukci elektromagnetického rušení od CPU nebo AGP, jestliže žádné rušení nepozorujete nechte vypnuto.
 • Frame Buffer Size - velikost paměti integrované VGA.
 • AGP Aperature Size - nastavte velikost ekvivalentní velikosti paměti grafické karty, ale neměla by být větší než polovina velikosti RAM.
 • AGP Frequency - je to vlastně zámek frekvence rozhraní AGP, lze nastavovat po 1MHz.
 • AGP Fast Write Capability - s klidem nechte vypnuto, více viz. Kauza Fast Writes
 • USB20 HDD - pokud máte externí pevný disk USB2.0 zapněte si tuto položku
 • TV Mode Support - zapněte si pouze při používání integrované VGA a pokud chcete sledovat filmy z PC na TV, jinak snižuje výkon integrované grafické karty.

Integrated Peripherals

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Na této kartě BIOSu se nalézá klasická nabídka nastavení portů. Oproti většině desek se tu navíc nalézá nastavení integrované síťové karty a portu FireWire 1394.

V této obrazovce se podíváme pouze na položku Init Display First. V nastavení Init Display First zvolte Onboard/AGP - jestliže není v AGP grafická karta, systém bude využívat integrovanou "GeForce MX", pokud do slotu AGP zasunete grafickou kartu systém ji automaticky použije a integrované si nevšímá.

SmartDoc Anti-Burn Shield

Tecnologie ABS II. (Anti-Burn Shield) zabrání spálení procesoru. Nejdříve ABS povolíte na desce zasunutím "jumperu" do správné polohy a potom v BIOSu nastavíte při jaké vnitřní teplotě procesoru se má počítač vypnout.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Podívejte se na číselné označení procesoru, kde zjistíte jakou teplotu Váš procesor vydrží a následně v BIOSu nastavte ABS II. o 5°C nižší - jistota je jistota.

Velmi zajímavé jsou položky "Fan Speed Control" a "System Fan Speed Control". Obě obsahují nastavení:

 • Full Speed - zde točí ventilátory co to dá, je to pěkný hukot.
 • Low Speed
 • Silent - minimální otáčky, systém by měl být velmi tichý. V tomto módu ventiláror točí přibližně 2400 ot/min., ale stále produkuje relativně velký hluk. Ventilátor na chladiči CPU by si proto zasloužil menší "odhlučňovací" kůrku.
Nový BIOS 1.8L přidává položce "Fan Speed Control" ještě nastavení "By FSB", uživatel by jistě ocenil kdyby šly otáčky nastavovat podle teploty ABS II.

CPU Ratio/Voltage control

Jestliže náležíte mezi "šťastlivce" co mají odemčený procesor, můžete si zde nastavit násobič procesoru - položka CPU Ratio.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Věčným "overclockerům" se jistě bude hodit položka CPU Vcore Select, kde si můžou nastavit napětí v rozmezí 1,10 - 1,85 voltu po 0,025V.

2,6V je "defaultně" nastavená hodnota voltáže pamětí čipsetu nVidia. A komu to netačí může si nějakou tu desetinku voltu přidat i na slotu AGP.

 

{mospagebreak title=Výkon hliníkového "Kubíka"}

Blížíme se k tomu, co zajímá každého potenciálního kupce tohoto broučka, tedy k tomu, jaký výkon podává v "benchmarcích" a reálných testech.

Testovací konfigurace

Hardware:

Hardware

Barbone system Soltek EQ-3702A
Procesor AMD Athlon XP 2500@3200
Základní deska nVidia nForce 2 IGP + MCP-T
Paměť 2*256 MB VM DDR400 (7, 3, 3, 2.5)
Pevný disk Maxtor 120 GB
Grafické karty Hercules Radeon AIW 9800 SE
integrovaná GeForce 4MX

Software:

Software

Operační systém Windows XP Professional SP1
DirectX 9.0b+patch
Ovladače čipové sady nForce 3.13 WHQL
Ovladače grafické karty nVidia Display Driver 52.16
Syntetické testy 3D Mark 2001 SE b.330
AquaMark3
Herní testy Comanche 4 Benchmark Demo
X2 The Threat Rolling demo
Početní testy PiFast v 4.1
MetaBench 0.98beta
Aida32 3.91.1

 

Syntetické testy

3D Mark 2001SE b.300

Tento test využívá rozhraní DirectX 8.1, testováno bylo "defaultní" nastavení při rozlišení 1024x768@32 bit.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

AquaMark3

V benchmarku Aquamark3 bylo použito nastavení 1024x768@32bit, Aniso 4x, AA off, very high details. Test běží na rozhraní DirectX 9.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
V tomto testu je výkon opravdu špatný, je to způsobeno tím, že integrovaná grafika podporuje hardwarově pouze rozhraní DirectX 8.

Výkon integrované grafické karty je oproti přídavným kartám opravdu hodně mizivý, ale ve třídě integrovaných karet je to standard. Jak to je s výkonem v reálných aplikacích se podíváme v následujících odstavcích.

Herní testy

Comanche 4 Benchmark Demo

Toto demo je tak jako 3D Mark zástupcem her a testů běžících na rozhraní DirectX. Demo proběhlo v rozlišení 1024x768@32 bit, max. Aniso, DXT on, FSAA off.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Z následujícího grafu můžeme usuzovat, že integrovaná karta bude ve hrách použitelná do rozlišení 800 x 600 při slušných detailech.

X2 The Threat Rolling demo

Tak jako předchozí demo i toto běží pod rozhraním DirectX, v testu při rozlišení 1024x768@32 bit bylo použito nastavení Automatic quality, Bumpmaps off, Shadows off.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

I zde platí to co bylo řečeno výše, s integrovanou "grafikou" si při nastavených maximálních detailech zahrajete hry v rozlišení 800x600. Kdo si bude chtít zahrát v rozlišení vyšším zvolí 16 bit-ovou barevnou hloubku a menší detaily.

Na integrované grafické kartě při zapnutém FSAA si hry také moc nevychutnáte, hold je to karta integrovaná a navíc Vám ukousne nějaký ten kousek RAMky.

Pro toho kdo chce od Solteka větší výkon než poskytuje integrovaná grafická karta jsou dvě možnosti:

 1. Pořídit si GeForce 5200 nebo Radeon 9200 s pasívním chladičem.
 2. Ti co snesou nějaký ten hluk navíc mají možnost investovat do opravdu výkonné karty. I přes relativně slabý zdroj (200W) Qbic utáhne taková "monstra" jako jsou Radeon 9800XT nebo GeForce FX5950 Ultra.

Pojďme se ještě podívat na početní výkon celé sestavy.

{mospagebreak title=Výkon hliníkového "Kubíka" - početní testy}

Početní testy

PiFast v 4.1

je velmi zajímavý testík. Jeho úkolem je spočítat číslo Pí (3,14159265358979323846.......) na deset miliónů desetiných míst a výsledkem je čas, za který je toto číslo spočítáno.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Nižší číslo znamená výkonnější procesor.

MetaBench 0.98beta

je dalším z testů, které nám řeknou něco o výkonu CPU ve spolupráci s deskou osazenou čipsetem nForce 2 IGP.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
V tomto testu Athlon XP dosáhl 2844 bodů.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Přetaktovaný Athlon XP 2500@3200+ už je na tom s body lépe.

Výsledky

FSB 166 MHz

FSB 200 MHz

Integer Instructions [M Instructions/s] 1221 1462
Floating-point Instructions [M Instructions/s] 716 850
MMX Instructions [M Instructions/s] 533 641
SSE Instructions [M Instructions/s] 235 283
3DNow! Instructions [M Instructions/s] 425 500
Sort: Insertion Sort [K Items/s] 49 60
Sort: Shell Sort [K Items/s] 1346 1603
Sort: Merge Sort [K Items/s] 2238 2686
Fast Fourier Transform (Standard) [MB/s] 3,14 3,80
Fast Fourier Transform (Optimized) [MB/s] 6,67 8,00
Ogg Vorbis Audio Encoding [MB/s] 0,96 1,15
Ogg Vorbis Audio Decoding [MB/s] 15,97 18,71
PPMD Compression Algorithm [MB/s] 0,50 0,60
Blowfish 123-bit Encryption/Decryption [MB/s] 57,76 69,34
Multi-threaded Integer Instructions [M Instructions/s] 318 381
Raytrace : Scene 1 [Pixel/s] 5454 6666
Raytrace : Scene 2 [Pixel/s] 5454 6315
Raytrace : Scene 3 [Pixel/s] 2181 2666

Tabulka je výběrem 19 testů z 54. Čísla hovoří sama za sebe a i zde vidíte o kolik je rychlejší Athlon přetaktovaný na 3200+ (FSB 200MHz).

Jako poslední z testů se předvede maďarská Aida32 (ne to opravdu není slang pro AIDS).

Aida32 3.91.1

je relativně nový program, který dokáže spolehlivě identifikovat hardware vašeho počítače, je ekvivalentem k programu SiSoft Sandra.

Na následujícím obrázku nám Aida identifikovala procesor jako AMD Athlon XP 2500+ s napětím jádra 1,65V, zajímavý údaj je hodnota typického a maximálního příkonu.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Neméně zajímavé jsou hodnoty šířky pásma na dalším obrázku, které Aida dopočítá ze známých údajů. Taktování pamětí a FSB má hodnotu 333 MHz efektivně.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Na obrázcích je propustnost pamětí při čtení a při zápisu, pro detail klikněte.

Pro další screenshoty programu Aida platí to samé jako v předchozích případech, následující obrázky se liší pouze hodnotami, které plynou z přetaktování Athlona 2500+ na 3200+.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Info o CPU.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Info o FSB a paměťové sběrnici.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostceSoltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce
Na obrázcích je propustnost pamětí při čtení a při zápisu, pro detail klikněte.

Porovnejte si propustnost pamětí při taktu FSB 166 MHz a při 200 MHz, nárůst za to opravdu stojí. Pořádně si testy pamětí prohlédněte, příjemné je přehledné srovnání Vašeho systému s jinými (zejména se zaměřte na barebone system Shuttle FN45, který je osazen čipsetem nVidia nForce2 Ultra400 a je přímým soupeřem systému Soltek Qbic EQ-3702).

 

{mospagebreak title=Závěr}

Hodnocení

Co říci závěrem, obrázek jste si díky recenzi mohli udělat sami. Soltek Qbic EQ-3702A je především kompaktní svými rozměry, elagantní designem a excelentní podávaným výkonem.

Soltek Qbic - EQ3702A, nForce2 v hliníkové kostce

"Kubík" se hodí jak na pracovní stůl v kanceláři, v případě, že ho vybavíte odpovídající grafickou kartou, tak i do grafického studia, popř. do konstrukční kanceláře. Doma ho můžete využít jako herní "mašinku" nebo multimediální "kombajn". Dá se říci, že mu žádná práce není cizí a udělá vše co po něm budete požadovat.

A kolik Vás to celé bude stát:

Cena v Kč bez DPH

Soltek Qbic EQ-3702A 6 900
AMD Athlon XP2500+ 2 200
RAM 256MB DDR400 2 x 1 100
HDD 120 GB ATA 133, 8MB cache
2 500
DVD vypalovačka
4 500
 

Cena bez / s DPH

Celkem 18 300 / 22 300

Ještě si můžete připočítat 4 500 Kč za 17" monitor a za necelých 27 000 Kč máte opravdu reprezentativní "PC kostku", na které si navíc zahrajete i hry v dobré kvalitě při rozlišení 800x600 v nižší kvalitě i při 1024x768. Kdo má ještě větší nároky, tak si pořídí i nějakou tu výkonější grafickou kartu do slotu AGP a jeho spokojenost bude na maximu.

"Barbonka jsem si pořídil hned jak se dostal na náš trh, a to už je nějaký ten pátek. A co mě k tomu vedlo, především jsem chtěl malý a tichý počítač. Ze začátku jsem se bál, že zdroj neutáhne mého Radeona 9800 a procesor Athlon XP přetaktovaný z 2500+ na 3200+. Mé obavy se nenaplnily a 200W zdroj je skutečně "velikán".

Jestliže hledáte něco skutečně výkonného, elegantního a vyjímečného "jděte do toho". A pokud ještě stále trvá promo akce, dostanete ke "Kubíkovi" navíc batoh nebo tašku přes rameno.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
8.3.2004 16:11:29   0.0.0.xxx 6258
Zaujimalo by co to je AUTO PRE WR v Advantaced Features sekcii.
8.3.2004 16:18:37   0.0.0.xxx 6357
Zaujimave je, ze autor tuzi po tichom PC, kupi si recenzovany Barebone a pri tom je v recenzii odsudeny hlucny ventilator na CPU. Zaujimave.

Osobne sa mi tento Soltek nepaci, ani zvonka, ani zvnutra.
Dizajnom u mna vedie Shuttle XPC, aj ked ponuka iba jednu sachtu pre CD-ROM.
8.3.2004 17:08:10   0.0.0.xxx 6258
Muzu poprosit autora clanku, kde vzal ten vetrak na Radeona? Mam taky Hercula 9800se AIW a hluk je to desnej! Uz pomalu propadam silentsvi! Dekuju!
8.3.2004 18:22:47   0.0.0.xxx 6359
Super, jenom by mne zajímalo, jestli je možné regulovat otáčky například speedfanem (jestli podporuje tuhle desku/chipset?) a jestli je ten LPT port na desce skutečně vyvedený (v pdfku je jen optional a na fotce to není vidět). Taky by mně zajímalo jakej nejpomalejší/nejrychlejší CPU deska umí.
PS: jsou tyhle barebone motherboardy nějak standarizovaný?? něco jako třeba miniATX apod? Jde mi o to, jestli to je někdy v budoucnu upgradovatelný. Abych s dekou nemusel vyhodit i bednu?
8.3.2004 19:03:14   0.0.0.xxx 6358
Tak to by me zajimalo jake k tomu davaj palirny a mechaniky ci co kdyz to mate hnedka tak spocitany bez jakychkoliv mechanik
8.3.2004 20:16:28   0.0.0.xxx 6258
Osobně bych si do AGP slotu dal nějakou verzi ATI All In Wonder nebo NVidie s TV Tunerem a měl bych z toho i pěknou televizku. K tomu se hodí spíš nějaký LCD panel s aluminovým okrajem než monitor, ale LCD mě zatím moc nesedí, kvalitní CRT mě stálé sedí víc.
8.3.2004 20:25:56   0.0.0.xxx 6161
k standartom : existuje 5
najmensi nano-itx (momentalne este nie je v predaji, via ho predstavi na cebite)
mini-itx (tiez produkt firmy via, velkost 17*17 cm)
flex-atx (povacsinou barebone maticne dosky, ako tato)
microATX (25*25 cm)
fullATX

a ci budes musiet vyhodit komplet? ak bude k dostaniu podobna (predpokladam flex-atx) doska na trhu, tak nie.

inak preco tu nie je recenzia na omnoho lepsi msi MEGA PC 180? je to krajsie, ma omnoho prepracovanejsi design s radiom a funkciou hifi systemu, ktory bezi aj bez procesora a disku a ram pamate a je tichsi... proste shuttle a soltek sa mozu pichnut... MEGA PC RULEZ!!!
8.3.2004 22:28:17   0.0.0.xxx 6157
Mega PC se mi strasne libilo ale jako myslenka protoze v momente kdy jsem to videl a hlavne kdyz se to zaplo tak jsem se nemohl ubranit myslenkam smerujicim k nasim spoluobcanum z dalekeho vychodu co prodavaji v prujezdu autoradia presne se stejnym designem :-)
nevim jak to je u nejnovejsiho ale to prvni ani neumelo zobrazovat ID3 tagy ( sakra ted si nejsem jisty jestli to vubec umelo MP3 ale zda se mi ze jo, uz je to nejaky cas a ja jsem hlava derava :-( ) coz umi i ty vyrobky z "prujezdu" a za ne chteji o jednu nulu min ;-)
O propracovanosti ... nevim jak si to myslel ale treba chlazeni je bezkonkurencne nejlip zpracovane i shuttle XPC... pokud si videl XPC i Mega PC tak to musis uznat ze mega PC to ma vyresene strasne a dela to o dost vic hluku.
Mimochodem treba radio je vazne vyhoda, ja jich mam doma snad 10 (ruzne od garaze po popelnici :-)) a ani jedno z nich neposloucham, ty potrebujes radio nezavisle na PC? to doma zadne nemas?
Nevychvaluj bezduvodne jeden vyrobek nad druhym protoze zrovna MegaPC bylo pro dost velkou cast "budoucich kupcu" dost velke sklamani... naslibovali horydoly (prehravani DVD, chvili se mluvilo i o DivX ale to byla fama, vcetne dekoderu prostoroveho zvuku atd. ) a nakonec vypustili na svet radio a CD prehravac coz jsou zarizeni za min jak 1000,- a za ty prachy by je clovek mel kompletne nezavisle :-)
.
9.3.2004 06:15:42   0.0.0.xxx 5958
Mám Shuttle XPC SB61G2 kromě toho, že si myslím, že je hezčí (ale každému se líbí něco jiného), tak je hlavně konstrukčně lepší. Má mnohem lepší kostrukci zdroje i leší umístění zdroje - na boku. Má lépe vyřešeno chlazení CPU a skříně : heatpice-chladič-odtahový tichý ventilátor. Má lépe technicky a vzhledově vyřešenou zadní stranu. Prostě XPC je lepší. Ale každá konkurence pro Shuttle je dobrá a každá snaha o něco podobného vítaná.
9.3.2004 08:18:54   0.0.0.xxx 6258
Je to original Intel z PIII 450, mám na něm snížené otáčky na 3500ot/min a je docela tichý
9.3.2004 08:49:00   0.0.0.xxx 6359
Ja bych nasel uplatneni zase u TV, takze tuner a ani silnejsi grafiku bych nepotreboval, CPU bych spis podtaktoval
9.3.2004 09:05:57   0.0.0.xxx 6260
Jsem docela spokojeným majitelem Shuttle XPC SB61G2, ovšem jen jako herní poč. Nerad to přiznávám, ale jsem nucen s některými názory ohledně lepšího vnitřního uspořádání XPC souhlasit. Ovšem to neznamená, že XPC je neslyšný...To víte, patenty se ze strany Solteku nějak obejít musí:-)
Ovšem zvenčí vypadá Qbic velmi efektně a vůbec nepřipomíná počítač. Jako multimediální centrum nemá závažnou chybu.
9.3.2004 09:07:34   0.0.0.xxx 6357
Naprosto souhlasim. MegaPC je krok naprosto stranou. A i tenhle Soltek se mi zda trochu moc velkej - fakt nechapu proc se tak zuby nehty snazi puvodni XPC koncept menit - vetsinou to skonci tak ze ta bedna je vetsi a hlucnejsi. Ta druha bay na CD - k cemu to je? Uznavam ze neni spatne si tam pri kopirovani vrazit 2 CD, ale naposledy jsem to potreboval tak pred rokem dvema. Tim chci rict, muj pristi PC bude XPC
9.3.2004 09:37:51   0.0.0.xxx 6159
Mna by skor zaujimalo, ci sa daju taketo male dosky (nie via - maly vykon ich integr. procesorov) kupit aj samostatne. Najlepsie so vstupom 12V a externym bezvetrakovym zdrojom. Skrinku by som si vedel vyrobit (pripadne by som si ju dal vyrobit) z materialu, ktory by sa mi hodil do obyvacky. Myslim ze v buducnosti by sa tu uzivil obchod s komponentami daneho charakteru.
9.3.2004 09:48:16   0.0.0.xxx 6260
mechanika tam opravdu chybí
9.3.2004 10:18:23   0.0.0.xxx 6359
Každý počítač je možné lépe vnitřně uspořádat. Ještě jsem neviděl žádný dokonale uspořádaný. Nicméně co se vnitřního uspořádání týče, tak XPC je na tom značně lépe než QBIC. Ono je potřeba také brát v úvahu, že čím menší je deska, tím hůře se mění její layout...
9.3.2004 13:27:40   0.0.0.xxx 6258
Zdarvim,
berebone se mi velmi libi, ale jeste vice nez vykon preferuji tichy chod, coz dle recenze soltek nesplnuje.
Muzete mi doporucit barebone system pro AMD platformu (2500+), v podobne cenove relaci, kde neuslysim o CPU a hlavne ani o zdroji? Tuzim, ze existuje neco s heatpipes, ale jak se zbavit hluku zdoje?
Dik za odpoved
9.3.2004 13:50:16   0.0.0.xxx 6260
Zvažuji koupi barebonku jako multimediálního centra připojeneho k TV. (přehráváni/grabovaní TV, radio, CD, DVD, DVIX, fotky...).

Už týden prolézám různé recenze a začínám mít přehled o tom, co se vyrábí.

Subjektivně, který výrobce má nejtišší barebonky? (podotýkám, že nepotřebuji výkonou pařanskou mašinu).
9.3.2004 14:05:00   0.0.0.xxx 6359
http://www.levi.cz/clanek.php?kod=DBD9603

mne sa paci zrovna tento brebone(cierny, lebo mam cierny LCD). bohuzial neviem kde by som ho zohnal. LEVI je iba velkoobchod a nikde inde som ho nevidel. Neviete niekto, kde by sa dal zohnat. V CR aj SR. dik
9.3.2004 14:18:37   0.0.0.xxx 6359
pokud case tak pořádnej a ne nějakou malou zasr..nou krabičku od sirek !!!
9.3.2004 14:49:04   0.0.0.xxx 6058

Podívejte se třeba na http://www.asm.cz">www.asm.cz. Dejte si vyhledat produkt "LightBook". Není to sice extra výkonné, ale úplně tiché a s externím 12v zdrojem. Třeba hned první :


BookSize CPU VIA Eden 1GHz Low-Power, 1x LAN (PXE BootROM), DIMM socket max. 512MB SDRAM 133MHz, chipset VIA PLE133, integrovaná grafická karta, zvuková karta, IrDA. Patice pro CF/DOC/DOM. 2x IDE UDMA100, místo pro 2,5" disk. 2x Serial, 1x parallel, USB, porty PS/2 klavesnice a myš. Rozměry 48x175x234mm. Příkon 60W, napájení externím adaptérem.

9.3.2004 15:37:07   0.0.0.xxx 6259
To prodavaji (predpokladam ze v cene je pouze board+case+zdroj) za 10k bez dane, kdyz od toho odectu board kterej dostanu za cca 3.5-4k tak mi vychazi ze prodavaji case se zdrojem za 6-7k coz je prilis, a to se nepovazuju za skrblika.
9.3.2004 15:39:33   0.0.0.xxx 6259
Zatim nejlepsi nabidku na EPIA desky jsem videl na www.elap.cz, ale maji normalni ATX konektor. DC/DC menic 12V -> ATX si musis objednat, u nas jej neprodavaji (aspon o tom nevim), vyjde asi na 20 liber.
9.3.2004 15:43:09   0.0.0.xxx 6357
1) nevim kde to prodavaji, ani za kolik, a urcite to bude predrazene
2) proc to prodavaji dohromady s CPU, grafarnou atd...?
3) ta druha CD-ROM bay je uplne na CENZURA pro zakaznika ktery chce male PC.
9.3.2004 15:44:50   0.0.0.xxx 6360
Kde se u nas daji koupit ty XPC-cka od Shuttle? Jeste jsem to nevidel prodavat u zadneho koncoveho prodejce, a jen u velmi malo velkoobchodu.
9.3.2004 15:51:38   0.0.0.xxx 6360
Chtěl bych se zeptat autora,kde je možno sehnat toto vyplnění záslepky? Přesně tento Barebone system mam a je to naprosto super ale také mne trápí nedostatek USB...díky J
9.3.2004 15:59:14   0.0.0.xxx 6360
1)maji to například na http://www.czechcomputer.cz/ a cena je myslím velmi příznivá...
2)CPU, grafika,CD,HDD ani RAM se k tomu neprodává, koupíš si do toho sám co uznáš za vhodné a za kolik uznáš...
3)místo tý 2 CD si tam můžeš dát třeba další interní HDD.... nebo cokoliv co chceš.... (např pro kopírování CD a DVD se 2 mechaniky docela dost hoděj :-)))
9.3.2004 22:37:23   0.0.0.xxx 6360
CRT monitor za 4.500 moc reprezentativni nebude, spise by mu sluselo 17" LCD.
10.3.2004 02:29:33   0.0.0.xxx 6159
Docela mě pobavily některé reakce těch, kteří tento barebone nemají a ani ho neviděli. Mám ho doma už nějaký ten měsíc a rozhodně bych neměnil. Původně jsem měl pod stolem klasický Miditower, který jsem prakticky neslyšel - regulované otáčky ve zdroji a naprosto neslyšný větráček procesoru Super Silent PRO. Byl jsem tedy zvyklý na to, že své PC vlastně neslyšim. Co mě ale na starém PC vadilo, že jsem neměl dostatek místa na nohy a hlavně to, že se mi náš pes často opřel o vypínač a bylo po neuložené práci. Říkal jsem si, že by se hodilo něco hodně malého a pěkného na stůl. Nejdřív jsem uvažoval o MEGA PC, ale odradil mě design (jak už tady někdo psal, vypadá dost plastově, ála styl vietnamské rádio) a hlavně neúměrná cena. Dále přišlo na řadu XPC, ale to se mi uz vubec nelíbilo. Design úplně o ničem. Když si tam dáte CDROM které má většinou jinou barvu než přední panel barebonu, tak to spolu s nekrytými konektory na přední straně vypadá jak nějaký paskvil. Říkal jsem si proč neudělají něco se skrytým CDčkem a odklápěcí krytkou a taky krytými předními konektory. Něco co by decentně vypadalo, mělo odpovídající vybavení (USB 2, další konektory..) a aby to jen tak nezastaralo. Doby počítačového kutilství už mám za sebou, hry nejsou mojí hlavní činností a pro mojí práci (Photoshop apod.) jsem shledal Qbic jako nejlepší z barebonů i po designové stránce. Cena byla taky jedna z nejlevnějších. Vybral jsem si černou verzi s provedením předních panelů ve skle resp. plexiskle. Plexisklo tady neni napohled rozeznatelné od skla, ale co může vadit, že se to lehce upatlá. Nejdřív jsem to občas čistil, ale pak jsem se na to vykašlal, moc vidět to není, ale asi záleží jak se Vám od toho bude odrážet světlo v místnosti. Komu by to vadilo, tak si může vybrat stříbrnou verzi Q-BICu, který se mě osobně líbil méně. Case je opravdu malý, o málo větší než XPC, ale zato má ještě jednu 5,25" pozici, kterou je možno využít pro přidání dalšího harddisku, vypalovačky nebo DVD apod. Taky je dobré mít pocit, že tak mňavý barebone není po stránce prostoru úplně zabitý Vnitřek je velice promyšleně uspořádaný. Velmi dobrý pocit jsem měl také z obsahu balíku - napadne Vás, že jste koupili opravdu něco kvalitního, na čem si výrobce dal opravdu záležet. Spousta manuálů a cdček a serepetiček Dostal jsem k němu i efektní přepravní tašku. V manuálech je popsaná kazdá prkotina od sestavení komponent, až po nastavení v BIOSU. Sestavení zabralo nějaký čas a nebylo moc záživné, když člověk zpočátku neví co kam pasuje. Říkal jsem si, že bych v tom někdy nerad testoval nějaký hardware, ale nedávno jsem se přesvědčil, že to není tak hrozné. Známému přestal fungovat počítač a postupně jsem v QBICU testoval grafiku, pamět a procesor. Stačilo sundat hlavní a prední kryt, trochu posunout CDROM a vysadit na stranu zdroj. K procesoru i ke grafice jsem mel perfektní prístup. Horší to bylo s pamětí, která se nachází pod harddiskem a není tam moc místa. Stačilo ale z bočních stran PC prostrčit prsty a lehce pamět vycvaknout. Jakmile už víte jak se Q-BIC skládá, tak je manipulace s komponenty hračka. Když jsem Q-BIC poprvé spustil, nebyl tak tichý jako můj předešlý počítač, s čímž jsem ostatně počítal a kromě točících větráčků je to dáno také tím, že mám ted PC vlastně vedle hlavy. Pro snížení hluku se dá vyměnit třeba orig. chladič na procesoru za nějaký ultratichý (treba ten Super Silent PRO), ale já jsem ho neměnil a asi měnit nebudu. Postupně jsem totiž přišel na to, že se dá odpojit odvetrávání vnitřního prostroru - taková ta plochá trubice s vetrákem, aniž by se to výrazně promítlo na zvýšení teploty procesoru a teploty v bedne. Provozuji to takhle od začátku a ani při hraní her jsem nepozoroval nejakou nestabilitu - procesor Athlon XP-1700+ jede stabilne kolem 55°C. Hluk se po odpojení trubice snízil, pochopitelně však stále není tak nízký jako u mého starého PC, ale velmi ho dohání a v podstatě je na výborné úrovni v porovnání s mnoha PC, na kterých jsem pracoval. Já jsem s mírou hluku spokojen a můžu říct, že Q-BIC je tiché PC. Navíc byt nemáme zatím moc zařízený takže se to více rozléhá. Myslím, že v členitější místnosti bude míra hluku ještě přijatelnější. Co se týče integrované graf. karty, tak tu bych pouzil jen v nouzi, už jen kvuli tomu, že umí v rozlišení (které používám) 1280x1024 jenom 75 Hz. Integ. zvukovka je relativně slušná, předtím jsem měl výborný Live 5.1 a čekal jsem, že budu muset udělat další kompromis, pokud chci ušetřit PCI slot pro sítovou kartu, na kterou mam zaregistrované UP...
10.3.2004 02:36:04   0.0.0.xxx 6159
hodině si všimnul, že to nění věž, ale PC. Pokud se rozhodujete o tomto barebone, tak si myslim, že určitě neprohloupíte.
10.3.2004 05:42:02   0.0.0.xxx 6260
Kup Shuttle a ztiš si ho. Vyměnil jsem ve svém SB61G2 centrální větrák za tišší (a pomalejší), na Northbridge jsem dal pasivní chladič Zalman no a HDD ještě vyměním. Mám WD, použiji Seagate.
10.3.2004 05:52:21   0.0.0.xxx 6260
Tiché chlazení CPU a zdroje - žádný problém. U Shuttle XPC je na CPU použito heatpipe chlazení, takže konkrétně na mém SB61G2 s P4C 2.8 točím na centrálním 8cm ventilátoru (CPU a skříně) nějakých 1300 ot. To je zcela neslyšné. (ve hře to vyleze na nějakých 1600 ot.). A tichý zdroj? Tento můj Shuttle má VELMI tichý zdroj, s ním není třeba nic dělat, žádné úpravy nebo výměny.
10.3.2004 05:56:33   0.0.0.xxx 6360
Distributor je u nás PROCA, www.proca.cz a prodává i přímo koncovým uživatelům.
10.3.2004 10:51:10   0.0.0.xxx 6261

Jak se to vezme. Pisatel prede mnou se ptal na nejtissi barebone system, cili predpokladam, ze je za "ticho" ochoten neco priplatit. A zatim jsem nenasel nic co ma pasivni chlazeni a externi zdroj = maximalni TICHO.


Mimochodem, ja jsem za svuj Shuttle SN41G2 daval take neco okolo 8 tis. bez DPH.

10.3.2004 11:03:06   0.0.0.xxx 6360
Je to pěkné a malé, ale dát za case se zdrojem a základní deskou s podle mě velice špatnou grafikou 8000,-.......dejte do toho durona 1600, 40Gb HDD a nějakou tu CD mechaniku s pamětí řekněme 256MB a jste na 15.000,- s daní. Za ty prachy postavý jakýkoliv prodejce Athlona standardně vybavenýho i s palírnou a DVD mechanikou. Počítač není ozdoba, ale pracovní nástroj.
10.3.2004 11:28:45   0.0.0.xxx 6158
Diky, ale asi jsem blbej, protoze to tam nemuzu najit. Na hlavni strance dam "katalog zbozi", a objevi se kategorie komponentu, kde hotove sestavy vubec nejsou. Zkusil jsem "skrine PC a zdroje", ale tam taky nic. Kliknuti na napovedu mi akorat poradi ze nabidka je optimalizovana na rozliseni 1024x768. Nedomnivam se ze by prepnuti rozliseni pomohlo.
10.3.2004 11:47:07   0.0.0.xxx 6258
Koukám, že jste přesně ten typ člověka, pro kterého se tyto barebone nestaví Pro mě je můj Qbic v první řadě pracovní nástroj a pak až ozdoba a jsem rád, že někoho napadlo skloubit tyto dvě věci dohromady. Já jsem dal za počítač jen těch 8 tis. a ostatní komponenty jsem přehodil ze starého PC. Polepšil jsem si i co se stability systému týče. Starý comp s deskou MSI se občas seknul, s Qbicem se mi to zatim ani jednou nestalo.
10.3.2004 11:48:52   0.0.0.xxx 6257
Na www.proca.cz to mají mezi ZÁKLADNÍMI DESKAMI.
10.3.2004 12:01:20   0.0.0.xxx 6159
Já bych ještě dodal, že kromě vzhledu je bezvadná i MOBILITA. Mám ke svému XPC i orig. polstrovanou brašnu a bez problémů a bezpečně ho přenáším. Do brašny se vejde i malá klávesnice a myš a nějaký ten monitor nebo televize se vždy najde. Jen pro zajímavost Klávesnice do 30cm délky (aby se vešla do brašny k XPC) dělá UMAX a CHERRY.
10.3.2004 12:55:22   0.0.0.xxx 6260
Aha, jestli to byl test inteligence tak jsem teda zklamal. ProCA se s tim moc nepatla- 100+ polozek v jednom seznamu, neobtezuji se to ani setridit podle socketu, form factoru, vyrobce, nebo alespon podle abecedy. Dokonce i popisky maji podivne prohazene nebo spatne prolinkovane (kliknu na SN41G2, objevi se SK41G2). Ceny kolem 8-12k take pripominaji drahotu, protoze v nich zrejme neni zapocitany zdroj, prodavany samostatne za 2,5k.

Nejvic se mi libi varianta SN45G + dokoupit nejakou slusnou AGP grafarnu (doufam ze AGP to ma, v popisce se pouze dozvim ze tam NENI ISA slot). Ale koupit XPC bez integrovane grafiky a bez zdroje za 8,6k to bych byl docela silenec, ne?

Proboha, co je to za lamery, tahle ProCA??? On tam fakt nekdo nakupuje?
10.3.2004 13:30:57   0.0.0.xxx 6260
Je to prakticky zaslepka PCI(neni to karta s porty)slotu na ktere je 2xUSB a 1x gameport. To USB jsem odsrouboval a ono to má stejnou velikost jako gameport. Tyto zaslepky byvaji soucasti vybavy zakladnich desek a nevim jestli ji lze koupit samostatne. Jinak se da poridit zaslepka do PCI, ktera ma pouze 2xUSB a je stoji neco pres kilco, mozna mene.
10.3.2004 13:48:34   0.0.0.xxx 6360
Zdroj je rozhodně součástí všech XPC, je v ceně. Prodává se ale i samostatně. Drtivá většina dnešních XPC má AGP slot a PCI slot. Pro výběr XPC doporučuji stránky http://de.shuttle.com/home.htm Tyto německé strány jsou lepší než US. Tam si vyberte, je tam vše, perfektní popis i fotky... No a Proca, pokud to nemá v ceníku, tak to sežene. Lameři to jsou, ale zatím nevím o někom jiném, kdo k nám dováží-distribuuje Shuttle XPC. Bez ohledu na hrozný web fungují bez problémů. Naše firma je jejich dealer, takže můžu sehnat za nižší ceny, než jsou koncové od Proca.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.