Hlavní stránka Hardware Ostatní Malý "faktor" od ASUSu: Terminator T2-P
Malý "faktor" od ASUSu: Terminator T2-P
autor: Kwolek Jirka , publikováno 26.4.2004
Malý
Podnápisem tohoto článku by klidně mohlo být "Stíhání ztraceného času". Stíhačem je ASUS a před ním v závodě miniaturních počítačů šlapou do pedálů firmy jako MSI, Epox, Soltek, a především Shuttle. A jelikož je ve skupině malých čtvercových krychliček dost těsno, rozhodli se u ASUSu pro trochu jinou koncepci - pro rapidně zmenšený minitower. Nový Terminator T2 dává vale nudné šedé barvě a ve svých útrobách skrývá i radiopřijímač. Stane se hitem sezóny, nebo je jenom dlaždicí na cestě vedoucí k malému, tichému a výkonnému PC? {mospagebreak title=ASUS Terminator T2-P}

Terminator T2-P pochází od největšího světového výrobce základních desek, od firmy ASUStek. Jak název trochu napovídá je pokračováním starší řady ASUS Terminator. První "Terminátory" vypadaly jako běžné, šedé počítače jakoby zmenšené v imaginární 3D kopírce na 70%. V následující záplavě hliníkových a průhledných skříní nebyly tyto malé šedé "myšky" tím, po čem by uživatelé zrovna toužili. Nápad však zcela nezapadl, "malé - téměř kompletní PC" se dočkalo druhého, inovovaného vydání nazvaného T2.

P.S. Na tomto místě je dlužno říci, že Terminator je tzv. barebone stavebnicí počítače - jedná se o přeinstalovanou sadu počítače - ke správné funkci chybí jenom procesor, paměť a pevný disk (případně optická mechanika). Použití grafické karty AGP je volitelné.

Testovaný typ je předmontovaným systémem postaveným na dvoukanálové čipové sadě Intel i865-G / ICH5 určeným pro procesory Intel Pentium 4.

Malý \

Narozdíl od svých starších bratříčků je T2 na boj s konkurenci vybaven mnohem lépe. Jeho grafitová metalíza a stříbrné čelo vypadají na startovním roštu mezi ostatními "mini PC" už mnohem lépe, větší rozměry jsou příslibem dobré rozšiřitelnosti a zabudované rádio je poklonou směrem k multimediím.

První dojmy

Pokud budete "Terminatora T2-P" vybalovat s krabice zjistíte, že rozhodně nepatří mezi borce muší váhy (rozměry: 190mm x 300mm x 310mm). Nebudu chodit kolem horké kaše dlouho - T2 váží prakticky tolik jako běžný počítač. To může odradit ty, kteří počítač stále stěhují, ostatní to asi nechá v klidu. Když už ASUS použil klasickou plechovou konstrukci obrátil tuto zdánlivou nevýhodu ve svůj prospěch.

Malý \

Bočnice T2-P je opatřena automobilovým "grafitovým" lakem - kéž by takovou povrchovou úpravu volilo více výrobců. Povrch je tvrdý, hladký a lesklý, dvě vrstvy laku jsou skutečně znát, povrch vypadá (ačkoliv to na fotografiích není znát) dokonce táměř jako smaltovaný.

Čelo počítače je sice plastové, i zde se však jedná o materiál spíše nadstandardní kvality. Černý tvrdý lesklý plast základny čela splývá s černou perleti laku, četná přední dvířka (viz. další fotografie) lícují na milimetry.

Malý \

Výška T2-P je ve srovnání s "kubíky" téměř dvojnásobná. Dodatečný prostor skrývá větší zdroj, jiný chladící systém, a v neposlední řadě i prostor pro druhou 5.25" mechaniku. Klasická koncepce a použitý materiál má jednu podstatnou výhodu - je jí překvapivě příjemná cena. T2 je téměř o 2 tisíce levnější než obdobně vybavení hliníkoví konkurenti!

{mospagebreak title=Terminator T2-P - design a I/O}

Výrobcům počítačů je jasné, že odkryté porty a šedé mechaniky "každý pes jiná ves" modernímu počítači na kráse nepřidávají. Proto se jak porty tak mechaniky obvykle maskují. I na první pohled kompaktní Terminátor má toho na pod povrchem dost, posuďte sami:

Malý \

Pod horními šuplíky se skrývají dva prostory pro optické mechaniky (CD/DVD-R/RW), boční záklopka skrývá FDD, ve spodní části jsou ukryté obligátní USB porty (2x 2.0), audio vstup a výstupy (MIC, OUT a optický S/PDIF) a největší překvapení je pod prostředním víčkem.

Malý \

Zde se nachází čtečka Flash karet 7v1 (kompatibilní s Compact Flash Type I/II, Microdrive Memory Stick, Memory Stick Pro Secure Digital, MultiMedia Card a Smart Media Card). Pod čtečkou je kombinovaný displej rádia, CD přehrávače a interních hodin. Pro úplnost ještě uvedeme porty na zadní straně počítače:

Malý \

Výstupy se podobají klasické sadě I/O ATX (k dispozici je pochopitelně i 5.1 audio), návdavkem je zde ještě vstup pro připojení antény. Zadnímu panelu vévodí (díky malému rozměru skříně, zdánlivě velký) 9 cm teplotně řízený ventilátor.

I když design vás nehodí na kolena, rozhodně se za T2ku nebudete stydět. A pokud ještě přihlédneme k ceně...

Co je uvnitř?

Vnitřek T2-P je pouze trochu jinak uspořádaným minitowerem. Základní deska je pro tento počítač "ušitá na míru", nestandardní je, přes svůj velký rozměr, i zdroj - zbytek je prakticky standardní.

Malý \

Základní deska ASUS P4P8T je určená pouze pro tento model a nemůže být v budoucnosti v vyměněná. Tím se Terminátor neliší od ostatních SFF (Small Form Factor - takto jsou někdy označovaná malá PC).

Jako čipovou sadu ASUS použil čipset s dvoukanálovým řadičem paměti Intel i865G / ICH5 s podporou 400/ 533/ 800MHz FSB (dokonce zvládne i Pentia 4 s jádrem Prescot). Terminator T2-P díky tomu nabízí solidní výkon (mimo integrované grafiky) a bohaté základní vybavení (včetně SerialATA a kodeku AD1985). Příjemná je také kompatibilita s posledními jádry Linuxu.

Malý \
pohled do útrob T2-P, základnu tvoří přepracovaná deska Flex-ATX

Základní deska je vybavena konektory AGP a PCI. Do PCI je možné instalovat volitelnou (a dlužno dodat že nepříliš užitečnou) kartu 3 in 1 a systém rozšířit o GB LAN, FireWire (IEEE 1394) a bezdrátovou WiFi síťovku (802.11b). Pokud kartu PCI neosadíte, můžete systém rozšířit i o grafickou kartu s tichým (a dvoupatrovým) chladičem Arctic Cooling VGA Silencer.

Zdroj

Zdrojem, přesněji jeho max. výkonem a ne tichostí -  ta je v pořádku, jsem byl tochu zklamán. Štítek hovoří o max. výstupním výkonu 200W. Podle údajů výrobce by zdroj měl hladce zvládnout i případné odběrové špičky po zapnutí počítače. Max proudy dodávané do jednotlivých větví jsou: +12V / 10A, +5V / 21A, +3.3V / 14A, +5VSB / 2A, -12V / 0.8A. Odběr 5 a 3.3V části by neměl překročit 125W.

Malý \

Zdroj toho nejspíše zvládne hodně (ASUS garantuje možnost nasazení i P4 3.4GHz), na Top-End grafické karty však můžete nejspíše klidně zapomenout.

{mospagebreak title=Chlazení a hlučnost}

Ke chlazení procesoru je použit nečekaně kvalitní tichý celoměděný chladič od firmy známé firmy Thermaltake.

Malý \
rozsah regulovaných otáček je 2300 - 3500ot/min

Chladič Thermaltake se zde předvádí ve svém nejlepším světle - je velmi účinný a při tom stále tichý.

Malý \

Nad chladičem se nachází zdroj (ten zakrývá asi polovinu půdorysu socketu) - naštěstí mezi chladičem a zdrojem je dostatečná mezera.

Nevypadá na to, že by systém nějaký procesor neuchladil - i když Pentium 4 s jádrem Prescott bych rozhodně nedoporučoval.

Hlučnost

Věřím že to je věc která vás bude možná zajímat nejvíce. Požadavkem doby je dnes nejen dobrý vzhled ale minimální obtěžování okolí hlukem. Čím je počítač tišší, tím dnes více boduje.

Hluk počítače jsem posuzoval po osazení systému pasivní grafickou kartou. Klasický hlučný akcelerátor dokáže proměnit i ten nejtišší systém na zcela průměrné PC.

Terminátor T2 sází na několik věcí: zdroj s 8 cm ventilátorem umístěným na vnitřní straně, kvalitní měděný chladič a tepelně řízené otáčky všech ventilátorů. To že systém si umí "zařvat" prezentuje chvíli po zapnutí, tehdy se na okamžik (asi 2s) rozběhnou otáčky regulovaných ventilátorů naplno. Pak systém prakticky zvukově zmizí, zastaví se dokonce i vrchní regulovaný větrák - tento stav bohužel netrvá věčně, za okamžik teplota ve skříni stoupne a horní větrák se rozeběhne. Regulace otáček je naštěstí (a taky bohužel - viz dále) lineární, čím vyšší je teplota, tím vyšší jsou otáčky.

Malý \

Otáčky hlavního ventilátoru se u testovacího kousku stále a průběžně měnily - ve finále z toho byla taková malá pooommaalllááá meluzína. Postupná změna otáček byla u jinak tichého systému více rušivá než stále, avšak vyšší otáčky. Problémy odstranil až vstup do BIOSu a jiné nastavení několika parametrů (Terminátor využívá QFan od ASUSu).

Malý \

V BIOSu jsou k diskozici tato nastavení: Smart Q-FAN Function, Auto Mode Start Voltage, Start Speed Temp a Full Speed Temp.

Malý \
v nezatíženém stavu (při osazení P4 2.4 Northwood) si systém pouze jen brouká...

S 2,4GHz Pentiem 4 se mi systém dařilo správným nastavení poměrně úspěšně krotit. Musím však uznat, že stejné "tichosti" dosáhnete i s klasickým P - když ho vybavíte tichými větráky a spustíte program na regulaci otáček větráků (ASUSův Q-Fan nebo například SpeedFan).

{mospagebreak title=Základní deska a výkon}

Nadšení z relativně nízké ceny a relativně kvalitního čipsetu trochu zchladí vstup do BIOSu. Nenaleznete zde prakticky žádné taktovací možnosti. To není pro ASUS typické, dokonce i mezi SFF (malý faktor) počítači nalezneme nějaké taktovací možnosti.

Malý \

BIOS umožňuje u speciálních procesorů změnu násobiče, nemůžete však změnit frekvenci FSB. Ta je systémem detekována a nastavená automaticky. Overclocking, tento módní "sport" si majitelé T2-P budou muset odpustit.

FM/AM rádio a Audio DJ

Malý \

ASUS se rozhodl věci nekomplikovat a tak jsou použité rádio a CD přehrávač jednoduché a přímočaré.

Malý \

K dispozici je jednoduché ovládaní přehrávání Audio CD (systém využívá funkce Instant Music a audio schopností mechaniky CD, mechanika však musí být připojená k interní zvukovce vnitřním audio kablíkem).

Rádio zapneme tlačítkem MODE, stanice lze přepínat tlačítky vpřed / vzad, k dispozici jsou i tlačítka pro změnu úrovně hlasitosti. Oranžově zářící displej ukazuje číslo skladby případně frekvenci naladěné stanice.

Malý \

I když stanice můžete ladit "ručně" pohodlnější je využít dodanou utilitu. Ta je stejně jednoduchá a přímočará jako integrované rádio, do paměti lze uložit 18 stanic.

Malý \

Výhodou dodané utility je, že pomocí ní můžete snadno nastavit stanice ale i čas - ten se zobrazuje na displeji, pokud jsou vypnuté audio funkce. Hodiny jsou zobrazované i po vypnutí počítače. Stav hodin i stanice jsou naštěstí zálohované ve vnitřních obvodech počítače (hodiny jsou synchronní s interním časem).

Integrované rádio je věcí která mnohé potěší - škoda je, že pokud je počítač zahřátý, zapne se po zapnutí rádia i zadní větrák - jeho hluk kazí tichou rádiovou idylku. Kvalita zvukového subsystému není nijak ohromující (zapomeňte na koncertní kvalitu po napojení na kvalitní HiFi) - je zde však použitý alespoň kvalitní kodek SoundMAX AD1985.

{mospagebreak title=Testy a závěr} 

Systém jsem osadil Pentiem 4 / 3.2GHz (800MHz FSB, Hyperthreading) a 2x moduly paměti DDR 400 /2.5, 3, 3 (1GB celkem). Sparing partnerem byla základní desky ASUS P4P800 (s čipsetem i865PE a aktivovaným PAT). Grafickým akcelerátorem byl ATI Radeon 9800 (Triplex Eye Bomb).

Operační systém: Windows XP CZ SP1, ovladače Intel Inf Driver 5.05, ATI Catalyst 4.3.

aplikace ASUS P4P8T
Terminator T2-P
ASUS P4P800
Springdale i865PE
SiSoft Sandra 2004, Memory 4400 4750
SiSoft Sandra 2004, Aritmetic 9837 9852
Code Creatures (DX8) 3935 3985
3D Mark 2001 (DX7, 8) 16 350 16 950

Nebudu se tady dále rozepisovat - konstatuji jen, že výkon Terminatora T2-P poměrně přesně odpovídá použitému čipsetu i865-G.

Akcelerační funkce PAT není zapnutá (ale to by se mohlo změnit v dalších verzích BIOSu) a z toho plyne výkonová ztráta cca 3-4% tam, kde hodně záleží na propustnosti paměti. Na druhou stranu systém strčí do kapsy veškeré jednokanálové počítače. Čipové sady SiS 650, 651, 658, Intel i848, 845PE nejsou pro nového Terminatora výkonovými konkurenty.

Poznámka: kvalita obrazu integrovaného akcelerátoru byla pro nás příjemným překvapením, obraz byl srovnatelný se současnými grafickými kartami úrovně GeForce FX 5200.

Instalace

Malý \

Ačkoliv je systém předmontován (a to včetně kabelů) není celková kompletace mnohem snazší než stavba celého počítače. Jistě, nemusíte instalovat základní desku, mechanika FDD a kablíky k portům a čelnímu panelu jsou na místě... systém je však těsný a špatně se uvnitř pracuje. Věřím že občas padnou i peprné nadávky - zejména když zjistíte, že pro instalaci CD/DVD mechaniky musíte odmontovat čelní panel a než přijdete na to, že instalace chladiče procesoru půjde hladce teprve po odmontování zdroje.

Malý \

Na druhou stranu se mi líbil prostor pro případné grafické karty AGP - až na pár kabelů (které v těchto malých počítačích vedou k mnoha portům tam a zpět) je k dispozici poměrně velký, téměř standardní prostor. Po osazení karty All-In-Wonder by se Terminator T2 mohl proměnit v zajímavý multimediální "kombajn".

Poznámka: uvnitř počítače jsou k dispozici kolejničky pouze pro jediný harddisk.

Závěr

Malý \

Na začátku jsem se ptal bude-li ASUS Terminator T2-P tím pravým malým, výkonným a mimořádně tichým počítačem. Britský recenzent by, být na mém místě, v tomto okamžiku asi řekl: "Well" a poté by udělal významnou pauzu... "Well, actually not".

ASUS je s tímto modelem na správné cestě. Ke každé vlastnosti je ale možné připojit nějakou námitku - počítač je malý ale těžký, je tichý, ale stejně tichý může být i klasický miditower, je elegantní ale hliník je hezčí. Na druhou stranu je tady cena - za celý systém nezaplatíte méně než 4900Kč (bez DPH).

Mám obavy, že pokud byste skládali obdobný počítač (s chladičem Thermaltake, čtečkou paměťových karet a rádiem) dostali byste se (v případě použití klasické skříně) na stejnou, ne-li vyšší cenu. ASUS si tedy neúčtuje přirážku "za miniaturizaci" jak je tomu běžné u jeho konkurentů. V tomto světle (pokud něco ušetříte) vás asi nebude bolet ani chybějící overclocking - prostě si koupíte vyšší procesor.

Pokud hledáte levný kompaktní systém (navíc s rádiem) může být Terminator T2-P tou správnou volbou.

Na poslední chvíli: ASUS připravuje Terminator T2-R s integrovaným akcelerátorem ATI Radeon 9100. Pro ty kteří nechtějí dokupovat dodatečnou grafickou kartu (která navíc blokuje slot PCI) by právě tato verze mohla být vyslyšeným přáním.

Za zapůjčení "Terminatora" děkujeme firmě LEVI International.

Malý \

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
26.4.2004 11:07:44   0.0.0.xxx 6561
"Proč nejde deska vyměnit jako u jiných prťavých barebonů?"
Já myslel, že je to nějaký standard, tuším "flexATX"
26.4.2004 12:08:59   0.0.0.xxx 6562
Otazka na autora. Jak je resen "vyjezd" CD mechaniky?? neco takovyho bych bral do kanclu, tak me tohle celkem zajima. To se musi ručne odklopit ten plast nebo ho mechanika "vysune" ?? Díky.
26.4.2004 12:54:27   0.0.0.xxx 6662
Mechanika sama odklopí krycí dvířka a zase se sama zavřou je to jednoduchej mechanismus s pružinkou ... mám to na několika PC a zatím bez problémů
26.4.2004 16:21:07   0.0.0.xxx 6461
Už za dob klasického Terminárotu (předchozí verze) to byl jednoduchý recept na kancelářský počítač. Hlučnost u poslední verze (černá) byla na úrovni notebooku!!! Škoda, že verze pro K7 byly vždy tak ochuzené. Koukám, že dneska se s tím asi už ani nepočítá. Sice by tichost byla ta tam, ale platit za P4 je pro některé z nás příliš velký luxus a Celeron má výkonnost slušně řečeno omezenou.
26.4.2004 18:16:20   0.0.0.xxx 6460
kolikati watovy zdroj ta masinka ma?
dik za odpoved
26.4.2004 18:58:11   0.0.0.xxx 6561
na kancelarsky stroj s prehledem celer staci....ale na nic jineho samozrejmne zeleninu nebrat
26.4.2004 19:49:50   0.0.0.xxx 6662
Neumis cist nebo co?

Pise, ze 200W.
27.4.2004 06:00:04   0.0.0.xxx 66209
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
27.4.2004 07:08:17   0.0.0.xxx 6460
No a co hrny? Zrovna u těhdle mrňavých počítačů v kterých se přehrabujete by se to hodilo ... abych nedopadl s potřezanýma žilama. Jinak 1 PCI? Pokud by to mělo být k něčemu, tak bych do toho dal WiFi kartu, abych nemusel zahat kabely po baráku a kam bych dal zvukovku? Přecijen integrovaná zvuk. není to, co karta. Taky by se hodil Tv-out. Pokud jsem v obraze, tak to co je vzadu je anténa.
27.4.2004 07:44:38   0.0.0.xxx 6461
Ten apartní žlutý konektorek vzadu slouží k připojení antény.
27.4.2004 08:13:12   0.0.0.xxx 65204
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
19.5.2004 21:29:15   0.0.0.xxx 6663
nechapu proc na te posledni fotce musite cpat WC TUNING logo blbci !!!!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.