Hlavní stránka Hardware Ostatní MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
autor: Kwolek Jirka , publikováno 4.7.2003
MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
Detailní recenze: Stačí představení prototypu na několika výstavách, několik článků v časopisech a už jste slavný a známý - dříve než se vůbec objevíte. A právě zatížen touto "slávou" k nám připutoval první představitel nového projektu firmy MSI: Mega PC. Přes jeho "velký název" se jedná o minipočítač, hybrid, který ze světa PC kráčí směrem k domácí elektronice... {mospagebreak title=Geneze PCprcků}

Koncepci hliníkových, krychlových minipočítačů založila firma Shuttle téměř přesně před rokem. Celou řadu pojmenovali jako XPC a ta od té doby prošla krátkým ale zásadním evolučním vývojem. Nové miniaturní barebone počítače začaly np. využívat poslední čipové sady a technologie - pro Athlony jsou k dispozici systémy na bázi nForce2, pro Pentia 4 jsou XPC i na bázi dnes již ověnčeného čipsetu i865 Springdale. Jedny přináší výstup Dolby Digital, druhé pak Serial ATA - oby čipsety pak nabízejí dvoukanálové řadiče paměti a podporuji nejvyšší frekvence FSB...

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Úspěch Shulttle začaly ihned kopírovat jiné firmy: Soltek, IWill, Jetway a dokonce i Creative Labs. Tyto systémy poměrně věrně následovaly příkladu Shuttle (některé jsou vyráběné v licenci) - žádné zásadní inovace však nepřinesly. Téměř se už zdálo, že do koncepce miniPC nelze - až na změny vzhledu a implementaci nových čipsetů nic přinést. Proto tolik povyku a očekávání kolem nového projektu MEGA od firmy MSI. No považte, kdo to kdy viděl: integrovat do počítače rádio a přehrávač MP3 které fungují, i když je PC vypnuté...

Co dostanete

Pod pojmem "barebone" (nepleťte si to s Barbone - obdobně znějící značkou českých počítačů) si můžete obvykle představit polokompletní počítač zabudovaný, zde do miniaturní, počítačové skříně. I naše sestava je typickým představitelem těchto počítačů - ke kompletnímu PC chybí nainstalovat procesor, paměť a disk.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

V této třídě počítačů se už stává zvykem, že jsou dodávány v barevné praktické krabici s madlem. Ta i od MSI slouží k pohodlnému přenášení celého systému (narozdíl od běžného "pecka" ji nejspíše budete moci přepravovat ve vlaku jako příruční zavazadlo).

Uvnitř krabice naleznete miniaturní, hliníkem "kapotovaný" PC systém, manuály (včetně české verze návodu k obsluze!), 1 CD a montážní set umístěný v kartónové krabici. O to, aby systém netrpěl otřesy se starají dvě přesné distanční vložky z měkkého pěnového materiálu (tedy žádný polystyrén ani kartón).

Ryba / rak

Už nápisy (HiFi stereo, mp3, Internet ready, 6in1 card reader) a fotografie na krabici dávají tušit, že tento počítač vykročil směrem ke spotřební elektronice dál, než jakýkoliv jiný. Spojuje v sobě totiž nejen plnohodnotný počítač ale i miniaturní audio sestavu + dálkové ovládání. Jako by vyslyšel ty, kteří nám předpovídají, že počítače a spotřební elektronika v budoucnosti splynou. Bude tím správným splynutím právě MEGA PC?

V další části se podíváme na jednotlivé části systému podrobněji...

{mospagebreak title=Mega PC - celková koncepce}

Skříň počítače je opravdu nevelká (š:20 x v:16 x d:32cm) - odhaduji že do objemu běžného počítače ve skříni MIDI ATX by se vešly téměř tři takové "kostky". Tip: pokud chcete si představit blíže, jak velký je čelní panel, přehněte stránku A4 kousíček nad její polovinou.

Základním materiálem skříně je hliník - ten zde plní tři úlohy: jednak je počítač velmi lehký (sada váží před plným osazením necelé 3kg), jednak se značně zlepšuje chlazení (hliník vede teplo 2x lépe než běžně používaný plech) - nezanedbatelnou úlohou je také estetické hledisko. Škoda jen, že na čelním panelu převažuje, sice stříbrný, ale přece jen plast...

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Čelní panel nadchne svou jednoduchostí téměř každého. Je rozdělen na dvě částí - horní, která je pojmenovaná (poněkud nadsazeně) HiFi, vévodí obrovský a přehledný LCD displej s grafickým "spektrálním analyzátorem". Hlavním ovládacím prvkem je zde podsvětlený knoflík typu "jog dial".

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
...tlačítko EJECT funguje i v audio režimu - šuplík se poslušně otevře, ačkoliv zdroj není vůbec slyšet

K totální dokonalosti je u MEGA PC dotaženo zaintegrování CD/DVD mechaniky - do systému můžete osadit prakticky jakýkoliv typ CD-RW/DVD, včetně vypalovaček DVD. Mechanika zcela skryta za horním výklopným krytem, přičemž vysunutí šuplíku je řízeno elektronicky - povelem po IDE sběrnici mechaniky.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Mega PC jako HiFi

Jak je patrné z horního obrázku funguje horní "HiFi část" zcela samostatně - včetně stále funkční mechaniky CD. Po zapnuti systému vás systém požádá o nastavení času. Poté již můžete můžete použít přiložený dálkový ovládač nebo ovládací tlačítka.

Poznámka: v audiorežimu funguje interní zdroj ve speciálním režimu kdy je téměř bezhlučný, avšak dodává komponentům (vč. mechaniky CD-DVD) dostatek energie.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Audio část MEGA PC pracuje ve dvou režimech. Jako přehrávač Audio CD s MP3, a jako AM/FM rádio. Přehrávač CD pracuje mírně "počítačově" - po vložení media jej nejdříve roztočí aby se v zápětí přepnul na rychlost 1x. Při přehrávání mp3 se nevypisují ID3 tagy. AM/FM rádio funguje digitálně a vybaveno pamětí pro uložení 6 stanic.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
ovládání audia z plochy je elegantní a jednoduché, program nám však občas "mrznul"

S integrovaným tunerem spolupracuje i "počítačová" část, kdy je možné rádio ovládat i z úrovně Windows.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
displej s analyzátorem dynamiky nabízí několik ekvalizačních režimů...

Citlivost integrovaného tuneru je poměrně dobrá (mírně vyšší než v případě PCI radií), frekvenci stanic lze zadat i přímo - numerickými klávesami na ovladači. K dispozici jsou čtyři přednastavené mody ekvalizéru (normal, pop, classic, jazz) a zvuková "3D funkce" SRS.

K systému je dodávaná i anténa a tak jeho uvedení do chodu je otázkou několika minut. Pokud si odmyslíme "integrovaný počítač" funguje MEGA 651 jako menší audiosystém bez koncového zesilovače.

{mospagebreak title=Mega PC - počítačová část}

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?s

Praktické je, že na čelní panel je vyvedeno několik užitečných portů: Optický SPDIF vstup (np. pro připojení minidisku), mikrofonní vstup, sluchátkový výstup, dva porty USB 2.0 (np. pro připojení flashdisku, fotoaparátu, přenosné vypalovačky, myši atd...) + 2 porty IEEE1394a / FireWire (np. pro připojení digitální kamery).

Nad porty je modul do kterého lze osadit buďto floppy mechaniku nebo, co je zajímavější, kombinovanou čtečku paměťových karet 6in1. Podporované jsou prakticky všechny zásadní typy karet CF (I i II) / MS/ SD/ SM/ MMC...

Ostatní rozhraní jsou umístěna vzadu v nám poměrně známém bloku:

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
kliknutím zobrazíte větší obrázek (800x600)

Kromě 6ti kanálového audia (zprava) zde naleznete u nás homologovaný modem, optický SPDIF výstup, paralelní port, dva dodatečné porty USB 2.0, síťový konektor 10/100 LAN, konektory pro připojení myši a klávesnice, sériový port a VGA výstup integrované grafické karty.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Pokud sečteme všechny integrované přípojné body, dojdeme k impozantnímu číslu 20. Komu to nestačí, může využít dvou slotů PCI a AGP (viz. dále).

Pojďme se však podívat dovnitř...

{mospagebreak title=Vnitřní konstrukce podrobněji}

MSI se vydalo poněkud jinou cestou něž firma Shuttle. Na tomto místě musím říci, že vtipné chlazení I.C.E. fy Shuttle s jediným centrálním větrákem a tepelnými trubicemi vedoucími k procesoru je patentované a tudíž je nebylo možné použít.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
I.C.E. od Shuttle je, co se týče chlazení, poněkud dále
(je to však jen jenom PC bez interního tuneru)...

Bohužel, koncepce Mega PC již není zdaleka tak elegantní - i když ji nelze upřít nápaditost.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Centrálním prvkem počítače je základní deska. Uprostřed počítače je účinný chladič (přál bych si, aby chladiče této konstrukce byly dostupné i pro běžná "civilní" PC) s kolmým ventilátorem který žene vzduch celou konstrukci příčným směrem.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Pokud je systém osazen jen minimem komponent, je tok vzduchu velmi dobrý a logický. Větrák procesoru má regulované otáčky v závislosti na teplotě procesoru, přičemž celý systém je řízen podprogramem uloženým v BIOSu (funguje obdobně jako známá utilita SpeedFan, akorát nezávisle na operačním systému). Od okamžiku zapnutí PC do okamžiku plné inicializace BIOSu (po dobu cca 5s) systém nasadí nejprve vysoké otáčky (asi 5000ot./min.), pak se spustí regulace a otáčky klesnou na cca 3000-3500ot./min. - hluk je v tomto režimu nepatrný, a to i díky tomu, že proudnice vzduchu prochází chladičem téměř neporušené a bez razantní změny směru.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
odstrojené MEGA PC, pohled zleva

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
jak systém osazujete hustota kabelů houstne a houstne...

Svízel nastává, pokud se rozhodneme osadit nějakou dodatečnou grafickou AGP kartu. Ta je zde něco jako cestující na zadním sedadle kabrioletu. Počítá se s ním ale neměl by být příliš silný a těžký... pokud možno "dítě". Přeloženo do běžné řečí - nepočítejte s osazením super-výkonného "topidla" (vyloučil bych GeForce FX 5800, 5900 a také Radeony 9800).

Levá strana skříně

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
...umění kompromisu: Radeon 9500 Pro je pro systém absolutním maximem

V průběhu instalace vřele doporučuji řídit se poměrně podrobným obrázkovým návodem - ten bohužel není v češtině. Drobným zázrakem je, že přístup k pamětem a grafické kartě (vyzkoušel jsem vyzkoušel Radeona 9600Pro) je nečekaně dobrý.

Počáteční obavy z 200W zdroje rozptýlila má zkušenost s jinými miniaturními počítači.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

{mospagebreak title=Systémové parametry a BIOS}

Systém, konkrétně v něm použitá základní deska o rozměru Flex-ATX, je postaven na bázi levného, výrobci notebooků oblíbeného, čipsetu SiS651. Ten je určen pro Pentia 4 a podporuje sběrnici 400 a 533MHz (procesory s 800MHz FSB nejsou podporovány) a paměti až DDR 333 (PC2700). Myslím si, že systému by více slušel čipset i865G.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Čipset obsahuje integrovaný grafický 2D/ 3D akcelerátor SiS 315, jeho výkon odpovídá přibližně grafické kartě TNT2 Vanta - tedy žádné řešení pro milovníky 3D her, ale těm, kteří uvažují především o multimediích a 2D to může stačit (systém je pak o to tišší).

V každém případě je zde, jak jsem zmínil, slot AGP 4x (a PCI :-), který lze kdykoliv osadit novou grafickou kartou. Pro paměť jsou k dispozici dva, relativně dobře přístupné, 184pinové DDR DIMM sloty schopné pojmout dohromady až 2GB paměti.

Řadiče IDE, USB a LAN

Jižním mostem (southbridgem) čipsetu je SiS962L. Ten podporuje čtyři porty USB 2.0 a obsahuje diskový IDE řadič s podporou až UltraATA133. Zajímavé je, že funkce LAN a FireWire jsou řešeny externími čipy, Realtek 8100b a VIA VT6306 (oba patří k ověřeným typům), když podle dokumentace tyto funkce podporuje sám southbridge 962.

Audio

Audio obstarává čip ALC650, je to 20/18 bitový plně duplexní AC97 2.2 stereo kodek s nativní podporou šestikanálového audia. Výstupy jsou: přední pár, efektový / zadní pár, center + subwoofer. Systém využívá i SPDIF vstupu a výstupu - oba jsou optické, což je v domácím hifi obvyklejší.

BIOS

Základní deska používá mnou oblíbený přehledný a osvědčený AwardBIOS v6.00PG.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Jakmile vstoupíte do Setupu zjistíte, že se jedná o systém s pouze základními možnostmi nastavení:

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Systém jsem osadil procesorem Pentium4 2.53GHz (FSB 533MHz, Northwood B, 512kB cache L2), 256MB pamětmi Kingmax DDR400; základním diskem byl 7200ot. 80GB IBM Deskstar 120GXP. Poznámka: MSI doporučuje procesory až po 2.8GHz.

Instalace operačního systému Windows XP Professional proběhla bez problémů - v jejím průběhu jsem využil ovladačů umístěných na instančním CD dodávaným se sestavou.

Test propustnosti paměti - Sandra 2002

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Propustnost pamětí je při nejvyšším taktování pamětí frekvencí 166MHz (DDR333, PC2700) mírně podprůměrná. Bohužel žijeme v doby, kdy kralují dvoukanálové řadiče paměti. Ty v obdobné situaci vykouzlí čísla kolem 3500MB/s (nezapomínejte že se jedná o procesor se sběrnici 533MHz, čipset i865 umí vykouzlit až 5000MB/s!).

Grafický subsystém

Zde jsem testoval ve čtyřech konfiguracích: Nejdříve jsem použil u nás nejoblíbenější akcelerátor vyšší střední třídy, Radeona 9500 Pro, dále nejoblíbenější 3D kartu poslední doby GeForce4 400MX.

1024x768 3D Mark 2001 3D Mark 03
+ Radeon 9500 Pro 11 696 3 646
+ GF4 MX440 6028 215
SIS651@166MHz 1 520 -
SIS651@133MHz 1 352 -

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Podle očekávání je integrovaná grafika vůbec nehodí pro současné 3D hry (nemluvě o těch budoucích). Ve starších aplikacích DirectX7 (a rozlišení 800x600) však dokázal podat téměř 50% výkonu GeForce4 MX440 - což není tak zlé.

Výsledky dosažené s Radeonem 9500 Pro se zásadněji neliší od jiných "velkých" systémů se stejně taktovaným Pentiem4 (P4 2.53GHz, FSB 533).

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Co se týče kvality 2D zobrazení integrovaného adaptéru - ta do 1280x1024 ještě ujde, nad tuto mez již dochází k neostrosti typické u levnějších grafických karet.

Pokud toužíte po 3D akceleraci, výstupu DVI nebo obrazu na 19" monitoru ostrém jak břitva, budete muset sáhnout po dodatečné grafice (dříve testovaný ASUS Pundit byl z toho hlediska na tom nepoměrně hůře - k dispozici byly jen PCI konektory) - pak záleží na vás, použijete-li Radeona 9000 (ten mívá pasivní, tedy tiché chlazení) nebo jinou graf. kartu (GeForce 5200). Rozhodně bych na místě AGP preferoval grafickou kartu s nízkou výškou - u ní pak nejspíše nebude hrozit většina chladících komplikací.

Poznámka 1: Pokud použijete externí grafickou kartu, poněkud zvýšíte hlučnost celého systému. Není divu, grafický karta, pokud je plné výšky, docela omezuje příčný tok vzduchu skříní a větráky musí pracovat na vyšší otáčky.

Poznámka 2: Pokud se chcete kochat DVD firmy a hrami na obrazovce PC, musíte použít grafickou kartu AGP/PCI vždy. Integrovaná grafika totiž nenabízí TV/ Video výstup.

Závěr

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?

Je jasné, že MEGA PC není systémem pro každého. Pokud toužíte po velkém prostoru pro několik disků či mechanik CD/ DVD/ RW, musíte zvolit klasickou sestavu. Pokud svůj počítač a jeho komponenty nenecháte chvíli v klidu, zvolte také raději klasickou "PC stavebnici". Pokud hledíte na to, aby cena bylo co nejnižší, i v tomto případě asi nebudete volit tento systém (i když rozhodně není přehnaně drahý).

Na druhou stranu zde je skupina lidí, kteří na podobný počítač dlouho čekali.

Je to systém pro ty, kteří:

  • Hledají "pouze" něco malého, elegantního a relativně tichého a nechtějí se vzdát jisté možnosti malého upgradu či změny konfigurace (CPU, grafika, HDD, CD-RW) - systém může sloužit jako náhrada klasického "desktop PC", a to rozhodně lépe, než jakýkoliv notebook,
  • Touží po něčem, co by vypadalo dobře a nedělalo ostudu ani v obýváku u luxusní televize. Pokud Mega PC doplníte o mechaniku DVD (klidně i zapisovací), kartou s TV in/out a bezdrátovou klávesnici s myší, získáte tím výkonný multimediální kombajn, který si hravě poradí s 3D akcelerací, DVD, MPEG2 recordingem apod...
  • Potřebují funkce audiosystému (tuneru + CD + mp3) v počítači. Jsou to především ti, které trápí nedostatek prostoru a ti kterým vadí, že jejich okolí hyzdí nepěkný CD radimagnetofon,
  • Pokud hledáte elegantní systém, k editaci svých digitálních fotografii a videa. Integrovaná čtečka nemá potíže se žádným formátem pamětí Flash, FireWire zde také je, disk může být klidně 180GB a Pentium 4 s taktem nad 2GHz jistě zvládne zpracování i těch největších obrazových souborů.

Samotný systém MEGA 651 stojí cca 9000Kč bez DPH, což je běžná cena velké celohliníkové skříně. Pokud víte, že budete potřebovat audiosestavu, elegantní skříň, integrovanou grafiku, LAN, audio 5.1, SPDIF in/out, USB 2.0, FireWire, homologovaný modem, solidní chlazení a tichý zdroj, můžete koupi tohoto barebone dokonce ještě něco málo ušetřit.

Doufám, že MSI bude v této řadě pokračovat, v multimediální a audio částí totiž zásadně nad konkurenci vede. To co potřebuje zlepšení je počítačová část - v ní je současná řada malinký krůček pozadu.

MSI MEGA651: HiFi nebo PC?
výrobek zapůjčila firma LEVI International

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
4.7.2003 13:41:30   0.0.0.xxx 3838
Uprimne receno me to vubec nenadchlo, ba naopak jsem docela zklaman (chlazeni, tv-out).
4.7.2003 13:55:22   0.0.0.xxx 3939
druhý... Oups... tak tenhle článek jsem připravoval na ponděli. Žive s recenzi Mega PC však přišlo dříve tak jsem musel s "článkem ven". Jo srovnejte si kvalitu...
http://www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp?ARI=111529&CAI=2142
4.7.2003 14:05:27   0.0.0.xxx 3940
Není to tak dobré jak se čekalo... ale to radio je good nápad. Jo... a lze ovladat dálkačem i DVD???
4.7.2003 14:49:56   0.0.0.xxx 4142
skoda jen ze tato nivinka je pomerne stara, rekl bych tak 14dni.....
4.7.2003 18:42:08   0.0.0.xxx 3941
mozna proto to neni novinka, ale recenze ;-)
5.7.2003 00:34:38   0.0.0.xxx 3738
na tenhle system jsem se tesil jako male dite na vanoce ale co jsem zatim cetl zkusenosti tak jsem docela zklamany :-(
kdyz to vsechno schrnu tak´je porad mym favoritem XPC a pokud clovek trva na prehravani CD bez nabehu systemu tak si staci koupit jakehokoli "diskmena" s podporou mp3 a ma to i s nazvama na "displeji" a jeste si ho muze vzit kdekoli sebou ( sice nema vlastni zesilovac a chce to aktivni rekraky ale ty ma clovek k tomu PC tak je to jedno)
Dlouhou dobu se diskutovalo nad prehravanim DVD bez startu systemu ale bez toho zbude jen maly pocitac s podprumernou integrovanou grafikou za stejny peniz jako lepsi konkurence a to nemluvim o neexistenci varianty pro AMD... at si kazdy rika co chce ale P4 neni dobry procesor do maleho pocitace, ne ze bych mel neco proti Intelu , mam doma jak AMD tak Intel procesory, ale jedno z nejpodstatnejsich hledisek u maleho pocitace je ztratovy vykon a AMD topi prece jenom o dost min nez vykonostne srovnatelny Intel.

Asi jsem toho od tohohle pocitace cekal az moc ale jsem zklamany. Mozna ze dalsi verze bude super ale tohle bych rozhodne nebral, lespi se mi zda XPC a kdyz se musi do MegaPC prikupovat TV tuner zvlast tak vedsina Tuneru ma stejne i radio a dalkac si dokoupite za par kacek (nebo dostanete k te TV karte pokud ji budete chtit, prece jenom na co je vam TV karta v pocitaci ktery mate v obyvaku u Tv ze ?!?!?! ) ale maly vykon jako PC se neda omluvit protoze kdyz to zvladla konkurence tak proc to nezvladnou oni.

5.7.2003 08:20:07   0.0.0.xxx 40155
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
5.7.2003 10:14:11   0.0.0.xxx 4138
Jenze technet byl jeste rychlejsi Celemu projektu se jiz venuje od zacatku, zde preview - http://technet.cz/hw/hw_sestavy/megapc_030311.html a zde recenze - http://www.technet.cz/hw/hw_sestavy/megaPC.html. Osdtatni jiz s krizkem po funuse, tak se tu neohanejte zive.cz. Co se tyka kvality kazdej dela recenze trochu jinak, vykon sestavy se neda merit, protoze pokazde muze obsahovat odlisne komponenty, tedy az na motherboard, cus.

6.7.2003 16:02:55   0.0.0.xxx 4040
Je to nějaké nedotažené,kdyby to umělo alespoň ID3 Tagy, RDS a CD TEXT, to že nemá TV OUT je taky na houby. Rozhodně bych si to nekoupil.
7.7.2003 12:36:03   0.0.0.xxx 4140
Na barebone systemy jsem se tesil jak maly kluk... Konecne compik, ktery nedela ostudu dnesni dobe (miniaturizace)... Bohuzel... Mam XP4 od Iwillu... Cela kostra je delana hodne spatne. Clovek tam da jeden disk a cely komp zacne hucet, jak vybruje. Kdyz se prida druhy disk, je to opravdu hruza, ktera se navic komplet cela prehriva. Takze mam osazen pouze jeden disk, 5 1/4 pozice prazdna a ze shora osazen 12 cm vetrak na 1300 ot/min foukajici ven. A to mam jen celera na 2GHz...
7.7.2003 18:41:53   0.0.0.xxx 4342
nevybruje ale vibruje :-)

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.