Hlavní stránka Hardware Ostatní Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM
Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM
autor: Voigts Martin , publikováno 14.11.2003
Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM
Miniaturizace osobních počítačů nabrala v poslední době nečekaně vysokých obrátek. Důkazem toho může být také i námi testovaný Iwill ZPC GX. Dokonce nevím, jestli ho mám srovnávat s dřívějšími "barebone" počítači. Přesto, že je prakticky stejně výkonný jako dříve testované počítače (v našem případě je "motorem" ZPC Pentium 4 běžící na 2.4GHz), velikostí se spíše blíží rozměrům... externí mechaniky CD-ROM. Jeho vzhled navíc odpovídá posledním nárokům na styl a eleganci. Společnost Asiacenter nám zapůjčila k testu kompletní PC včetně zajímavé klávesnice a myši. {mospagebreak title=Balení a základní parametry}

Při pohledu na krabici s kompletním ZPC musím, po vzpomínce na první vypalovací mechaniku, kterou jsem si pořídil, zatlačit nostalgickou slzu zpět do oka. Balení od Iwillu je velmi pěkné (podobně jak bylo pěkné balení i oné vypalovačky), rozměry jsou stejné. Vzhledem k miniaturním rozměrům počítače je balení "tak akorát" - dobře chrání obsah a zároveň maximálně usnadňuje dopravu.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Základní technické parametry

Základní parametry jsem si opsal z technické dokumentace - odpovídají základním deskám vybaveným čipovou sadou i845GV. Jako procesor je možné osadit Pentia 4 (do 2.53GHz) a také, což je asi pravděpodobnější, Celerony (max. 2.4GHz).

Procesor
IntelŽ PentiumŽ 4, max. 2.53 GHz (fsb 400/533MHz)
IntelŽ Celeron™, max 2.4 GHz
Čipová sada
IntelŽ 845GV:
• 82845GV Graphics and Memory Controller Hub (GMCH),
• 82801DB I/O Controller Hub 4 (ICH4)
Paměť
1x DIMM slot, max. 1GB DDR 266/200 (PC2100 / PC1600)
IDE
ATA/100 IDE:
1x 2.5" HDD (notebookového typu),
1x "slim" optical drive (notebookového typu) pro CD-ROM, DVD/CD-RW combo
Audio
RealtekŽ ALC650 AC´´97 Audio CODEC
Grafický akcelerátor
IntelŽ Extreme Graphics, i845GV
LAN Controller
RealtekŽ RTL8100B 10/100M Fast Ethernet
IEEE 1394
VIAŽ Fire II VT6306 IEEE 1394 Link-Layer/PHY Chipset
2 x IEEE1394 ports (front panel), 400mbps

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM
fotografie z www.cluboverclocker.com

BIOS
2Mb Award BIOS, Flash write protection
Auto-cofiguration for IDE hard disk type
Multiple boot options
Napájení
90W externí power adapter
110V - 240V, full range AC input
DC 19V output from power adapter

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM
fotografie z www.cluboverclocker.com

Rozměry
184mm x 54mm x 263mm

Pokud si ZPC objednáte jako typický barebone (tedy sestavu bez procesoru, RAM, disku a optické mechaniky) dostanete v krabici, kromě samotného ZPC, také chladič procesoru + balení klasické silikonové teplovodivé pasty, několik šroubků, instalační média CD-ROM s ovladači a vypalovacím programem Nero Express, napájecí adaptér a uživatelský manuál.

{mospagebreak title=Rozměry a design}

Po vybalení zjistíte, že rozměry tohoto trpaslíka jsou ještě menší, než jste čekali. Počítač je vyveden v decentní kombinaci černě lakovaného hliníkového plechu (dodává se i stříbrná varianta) a průhledného, 4mm silného akrylového plexiskla. Vzhledově tak trochu navozuje na některé počítače Apple - klasická PC takto obvykle opravdu nevypadají.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Na čelním panelu najdete combo mechaniku s ovládacím tlačítkem, pod ní se nachází dvě dvojice výstupů - FireWire a USB 2.0, dva 3,5mm konektory typu Jack, jeden pro mikrofon a jeden pro sluchátka. Následuje decentní logo Iwill ZPC a po pravé straně tlačítka power a reset. Mezi těmito tlačítky se nacházejí LED diody indikující zapnutí systému a aktivitu pevného disku.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Na zadní straně najdete napájecí konektor, dva porty PS/2, jeden COM port, VGA výstup, dva porty USB 2.0 a dva 3,5" konektory typu jack.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM
jediným prvkem trochu rušícím čisté linie je větrák

Konfigurace

Společnost Asiacenter nám zapůjčila k testu kompletní sestavu postavenou na bázi Iwill ZPC vybavenou procesorem Intel Pentium 4 běžícím na frekvenci 2,4 GHz, 256 MB operační pamětí typu DDR333, 20GB diskem a kombinovanou DVD/CD-RW mechanikou - stejnou, jaká bývá často používána v noteboocích.

To jsou na stylový počítač velice zajímavé parametry, a tak vás jistě zajímá, jak si ZPC vede v provozu.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Následují testy...

{mospagebreak title=Zapojení a první spuštění}

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Zapojení ZPC je, podobně jako u každého jiného novějšího počítače, velice snadné.

Při zapojování ZPC mě však nemile překvapil jeden takový ehm, detail... nepěkná věc, jak by řekl Jára Cimrman. Díky akrylovému kabátku jsou porty PS/2 totiž poměrně hodně zapuštěny, a tak se mi nepodařilo zapojit svou ergonomickou klávesnici. Se stejným výsledkem skončily i pokusy o zapojení několika dalších klávesnic Chicony. Nakonec jsem uspěl s různými klávesnicemi Compaq a s gumovou omyvatelnou klávesnicí, které bude věnována část této recenze. Podobné to může být i s myší, tam jsem se však s problémem nesetkal, alespoň tedy ne s myší, kterou mám doma, ani s myší, která mi byla zapůjčena k testu spolu s tímto počítačem.

Vzhledem k nízkému profilu pasivu chladiče i štíhlému ventilátoru, jimiž je procesor chlazen, jsem byl velmi zvědavý na hlučnost tohoto systému. Po spuštění jsem bohužel zjistil, že absolutní ticho se nekoná - bohužel, tento krasavec je poměrně hlučný. Nejedná se o nijak nesnesitelný zvuk - většinu PC lze označit za mnohem hlučnější - ale vzhledem k tomu, že ventilátor chladící pasiv na procesoru je umístěn takřka venku (je od vnějšího prostoru oddělen pouze mřížkou), ozývá se ZPC přece jen víc, než by bylo záhodno.

Ne druhou stranu však je třeba si uvědomit, že - vzhledem k rozměrům PC a použitému procesoru - nebylo možné chlazení vyřešit mnohem lépe, proto bych tuto výtku nebral až tak vážně – i když svou roli může při rozhodování o koupi také sehrát.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Pokud by se jednalo o větší počítač, bylo by možné pro ztišení leccos udělat. Takhle ale považuji řešení chlazení za poměrně zdařilé.

Jak je to rychlé a jak to běhá

V této části se budeme věnovat výsledkům benchmarků jen okrajově - ty ostatně, u tohoto druhu PC, nepovažuji za podstatné. Nejedná se přece o mašiny na overclocking ani na hry… Spíše jde, podobně jako u mobilních telefonů, o "stylovky“, které se hodí na stůl manažera nebo do hi-tech obýváku (joro - díky absenci TV výstupu to asi nebude nejlepší volba).

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Výkon procesoru je vysoko nad námi stanoveným "kancelářským" limitem 100 bodů v CPUmarku 99.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Zdá se, že starého Unreala / Unreal Tournament si na ZPC stále zahrajete. Na dnešní hry si můžete nechat zajít chuť (na rozšíření grafiky také zapomeňte - dovnitř se už nevejde ani slot, natož nová grafická karta).

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Multimedia nečiní, alespoň podle Sandry 2003, ZPC žádné problémy - v praxi je takové použití omezeno absenci TV výstupu a výstupem stereozvuku (i když je k dispozici USB pro případnou zvukovku 5.1 - uznávám však, že box Sound Blaster Extigy by vypadal u tohoto prcka podivně :-)).

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Praxe

Iwill ZPC mě velice mile překvapil rychlostí náběhu operačního systému. I přes handicap v podobě pouhých 256 MB RAM naběhly Windows XP Professional velice rychle, o dost rychleji než na mém domácím počítači (Athlon XP 1700+@2200+, 512 MB DDR333, 7200 rpm disk). Běžná práce na PC byla samozřejmě svižná, na kancelářské aplikace postačí dnes snad již každé PC. Vyzkoušel jsem si také přehrávání DVD a vypalování CD.

Přehrávání DVD je jedna z velice příjemných vlastností tohoto systému. Vše probíhalo naprosto bez problémů a ani po šesti hodinách přehrávání a práce jsem nezaznamenal přehřívání nebo zpomalování systému.

Instalace Nero Express a nalezení vypalovací kombo mechaniky proběhly také v pořádku, vypalování bylo celkem svižné – 24x zápis je i dnes dostatečnou rychlostí, zvláště s přihlédnutím k tomu, že se jedná o notebookovou slim mechaniku.

Přehrávání zvuku bylo také bez problémů, kvalita signálu byla srovnatelná s ostatními integrovanými kodeky. Vzhledem k tomu, že tento počítač může disponovat i DVD-ROM mechanikou (my ji s PC k testu měli), bych uvítal podporu šestikanálového zvuku (5.1). Většina moderních PC jím dnes disponuje.

Pár slov o klávesnici a myši

K sestavě jsme, jak jsem již řekl, dostali také zajímavou klávesnici a myš. Vzhledem k tomu, že rozsah samostatných recenzí by byl velmi malý, budu se jim věnovat alespoň zde.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Klávesnice totiž není obyčejná plastová, ale - hmmm... gumová. Jedná se o „průmyslovou“ klávesnici, nevím jak ji nazvat lépe. Dá se srolovat, nezanese se prachem, nevadí jí voda, dá se vydesinfikovat … Prostě je ideální do prašného prostředí nebo třeba k informačnímu stánku v  nemocnici.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM
menší varianta omývatelné klávesnice

Rozložení kláves je klasické, jen je třeba si zpočátku dávat pozor na mezerník, ten je totiž půlený (vzhledem k tomu, že jsem zvyklý psát na ergonomické klávesnici, ani mi to nepřišlo). I když je psaní na této klávesnici už z principu poměrně nepohodlné, zvyknout se na to bez problémů dá a pro podobné účely neznám lepší alternativu.

Minitest: Iwill ZPC GX - PC jako CD-ROM

Myška je z kategorie optických „notebookových“ – je velice malá. Má celkem povedený a zajímavý design, je celá průhledná a disponuje dvěma tlačítky a scrollovacím kolečkem. Vzhledem k miniaturním rozměrům nepadne příliš dobře do ruky, to je ale problém všech myší z tohoto segmentu trhu, a tak se to nedá považovat za nějaké minus. Jinak je tato myška velice povedená a pracuje se s ní i v porovnání s jinými z kategorie notebookových velice dobře. Jediným rušivým elementem může být to, že červená LED dioda snímající povrch pod myší ji celou prosvítí. Při používání to není velký problém, ale když sledujete film, docela to ruší. A to nemluvím o tom, že myš svítí i pokud je PC vypnuté.

Shrnutí

Protože se vlastně jedná o krátký test tří zařízení, berme je popořádku:

Iwill ZPC je velice zajímavým počinem a nebýt té vyšší hlučnosti, dal bych 10 bodů z 10ti. Jedná se o velice zajímavého a sympatického trpaslíka, jenž se hodí do hi-tech domácnosti i na stůl manažera či ředitele. Výkonem v 3D aplikacích příliš neoslňuje, pro běžné použití v kanceláři nebo pro multimédia je však jeho výkon více než dostatečný. Pokud vám tedy vyšší hlučnost, která je však problémem spíše subjektivním, nevadí, potom nevidím důvod, proč se tímto počítačem nereprezentovat. Je to opravdu ďábelský diblík.

Na klávesnici se příliš pohodlně nepíše, to je však dáno spíše principem jejího fungování než nějakou chybou výrobce. Pro specifické účely je tato klávesnice ideálním řešením hlavně díky omyvatelnosti a tomu, že se dá desinfikovat a nezanáší se prachem.

Myš funguje naprosto bez problémů, ale doporučil bych ji spíše k notebooku než ke stolnímu PC. Podsvícení i při vypnutém PC i rozměry ji zkrátka k takovému použití přímo předurčují.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Asiacenter

Poznámka: článek se nachází i na serveru pcarea.org

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
14.11.2003 13:50:06   0.0.0.xxx 5759
Jeste pridat TV-out, 5.1-zvuk a aby byl tissi a byl by to dobrej kandidat na domaci PC. ;-) Jinak dobrej pokus.
14.11.2003 13:58:22   0.0.0.xxx 6057
Autor ma evidentne problemy s nekterymi termity (terminy), napr.: "jen velmi zevrubně" je uzasna slatanina :-)
14.11.2003 15:04:23   0.0.0.xxx 6058
Někde zde začínalo vlákno zabývající se mj. slovem "zevrubně". Rozhodl jsem se ho vymazat, zaplevelilo totiž diskuzi která se měla zabývat testovaným mini-PC (jiné důvody za tím nehledejte).
14.11.2003 15:54:12   0.0.0.xxx 6161
toho pocitace, opravdu je velka skoda, ze nema tvout a 5.1 vystup. Nikde jsem si nevsiml aspon hrube ceny zakladniho baleni (bez cpu, ram atd).
14.11.2003 15:55:10   0.0.0.xxx 6060
jen bych prosil o moznost detailnejsich fotek (moznost kliknout na fotku pro jeji zvetseni)
14.11.2003 16:08:05   0.0.0.xxx 6061
Jak už někdo psal, nema TV out, zvuk a naopak ma hlasite chlazeni. Cele je to na nic a levne to taky urcite nebude
14.11.2003 16:11:25   0.0.0.xxx 6160
Cele je to vec kompromisu. Ono neni lehke udelat tak maly pocitac, nota bene s procesorem, ktery pripomina spise zehlicku, a dobre a zaroven tise ho chladit. Tesim se na dobu, kdy nekdo zrealizuje barebone s notebookovym procesorem, cena takoveho systemu ale bude nezanedbatelne vyssi.
14.11.2003 16:15:46   0.0.0.xxx 6059
/edited Pokud jde o cenu bez CPU, RAM, HD a mechaniky, ta je stanovena na 8500 Kč bez DPH.
14.11.2003 16:35:31   0.0.0.xxx 6362

Jo a PC je celkem zajímavý, ale protože to nemá výkonnou grafiku, moc mě to nebere. Nejvíc mě asi od Jiřího Kwolka zaujalo jeho tichý PC (takový to černý pěkný stojací) :-)
14.11.2003 16:37:37   0.0.0.xxx 6161
BRIK nebo BRICK se to myslim menovalo.
14.11.2003 18:22:03   0.0.0.xxx 79200
Kdyby radeji tam nacpali Pentium M, mohlo by to mit podobny vykon ale s tisim chlazenim.
Nebo taky podtaktovaneho Athlona okolo 1200MHz a se snizenym napetim :-)
Jo mozek, kdyz se stavy miniPC, a je to.
14.11.2003 20:24:24   0.0.0.xxx 6260
to radeji vetsi "krabici", ale s internim
s externim se to bude velice "dobre" prenaset
15.11.2003 12:02:30   0.0.0.xxx 6262
Jako nevim na co vyvojari mysleli, kdyz k takovemu typu zarizeni nadaji TV-OUT. K cemu to teda potom je? rekl bych za pan recenzent tomuhle zarizeni dava zbytecne velmi slusne ohodnoceni. A jestli to stoji bez procesoru vic jak 10000,- tak uz vubec.
16.11.2003 10:03:58   0.0.0.xxx 6261
Myslím, že mozek by měl brát v potaz všechny potíže. Pokud by tam bylo Pentium M, bylo by to výrazně dražší (procesor, deska atd.), podtaktovat procesor je pak dobrý nápad, nicméně se obávám, že by se to muselo probrat s výrobci procesorů - myslím, že by jim podtaktovávání vadilo, takže by musela být nějaká dohoda o používání podtaktovaných procesorů. Navíc přes FSB to značně sníží výkon a přes multiplikátor ... ehm Takže mozek by měl asi zvažovat i negativa...
16.11.2003 20:36:47   0.0.0.xxx 6362
Na prezentace mi to nepřipadne jako špatný nápad. Napíchnout přes dsub na projektor (obraz bude lepší než přes s-video) a jede se. Celé to vleze včetně projektoru a repráčků do malého kufříku... No ale jinak je to stejně nedomyšlená hovadina :o)
18.11.2003 09:00:45   0.0.0.xxx 6262
Co je to ten Asiacenter, byl jsem na jejich stránkách a nikde žádné ceny, kontakty, nic -jenom nějaké kecy že jde o nějaký trust více firem, tisíc ruznobarevných myší ale víc nic. Kde se to tedy dá koupit a za kolik?

PS: proč do toho sakra nedají pořádnou grafárnu, takhle je ten procesor naprosto nevyužitý a výkony jsou spíš k smíchu. Proč do toho místo nějaké intel extreme slowly raději neprdnou nějakýho R9200 nebo alespoň GF4MXko....
18.11.2003 14:59:01   0.0.0.xxx 6261
Jedna se o firmu B and P informatics, kamenny obchod maji na Praze 4 kousek od metra Pankrac. Cenu jsem zde jiz jednou uvadel.

P.S. To je vec vyrobce barebone systemu, takze se zkuste zeptat toho. Jednim z duvodu, ktere napadaji me, je napriklad velikost a chlazeni :-)
20.11.2003 08:09:21   0.0.0.xxx 6664
neni nad poradnyho bigtowera,todle uz je fakt prehnany,ale husty lol

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.