Hlavní stránka Hardware Ostatní Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
autor: Kwolek Jirka , publikováno 1.10.2003
Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
Malé a lehké hliníkové "PC krychličky" od Shuttle nejsou na PCtuningu neznámými hosty - vystřídaly se u nás už tři a stále přibývají další. Nedivte se, tato promýšlená výkonná a dobře chlazená konstrukce dosud nenašla přemožitele - ani MSI se svým MEGA PC, ani jiní výrobci nesahají dosud Shuttlům po paty. My jsme na jejich poslední platformě zkoušeli overclocking a zjistili jsme, že ani P4 běžící na 3.6GHz s 3D (energo)gigantem GeForce FX 5900 Ultra nečiní tomuto prckovi problémy, tak jakápak kancelářská šedá myš :) {mospagebreak title=SB61G2 - pokračování legendy}

Tip: Pokud jste netrpěliví přečtěte si kapitolu 3. o chlazení I.C.E, ty které zajímá overclocking asi projdou kapitolu o BIOSu (5.). Jako obvykle je vhodné přečíst si závěr (6.).

Poznámka: Část popisu právě testované sestavy se shoduje s předešlými typy - dnes se zaměřím na možnosti nastavení a na... přetaktovávání.

Osobní počítače odrážely dlouhá léta nápor designérů pokoušejících se marně zkrotit jejich nepřiměřené rozměry a nepěkný krabicový naturel. Jako první zde byly nápady zkrášlit čelní panely. A výsledek? Kosmický, částečně oblý "obličej" skříně jen neuměle maskoval klasického PC cvalíka - to už raději na nic si nehrát a zůstat u klasiky.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkonDesignově zdařilejší pokusy přicházely od velkých výrobců počítačů, kteří začali vyrábět novou třídu minidesktopů - np. Dell (viz. obrázek), či HP/Compaq se svým typickým stojatým modelem iPAQ.

Problémem však bylo a zůstává, že se téměř vždy jedná o jakési pseudo-notebooky s minimální modularitou, než o počítače pro náročné uživatelé.

Pokud uvažujete o počítači který má veškerá rozhraní (LAN, USB 2.0, audio 5.1, FireWire (IEEE 1394), SPDIF in/out + slot PCI), který umožní osazení 2-3GHz procesorem, DVD vypalovačkou a výkonnou grafickou kartou, o Radeonu 9800 Pro nemluvě, klidně na tyto typy zapomeňte - nezbývá než zůstat u klasiky nebo si vyrobit minipočítač na koleně.

To však platilo pouze donedávna - přichází totiž nová vlna promýšlených miniaturních PC sestav od firem Shuttle (Creative), Biostar, MSI, Soltek..., přičemž z řady stále vyčnává Shuttle se svou koncepcí X-PC.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Dnes jsme testovali model SB61G2 pro platformu Pentium4 (Socket 478) vybavený čipovou sadou s dvoukanálovým řadičem paměti i865G. Firma Shuttle vyrábí obdobné barebone počítače pro platformu AMD Athlon XP (s nForce2), stejně jako je OEM výrobcem pro podobné "kostky" Creative Labs.

Shuttle barebone SB61G2

Pod pojmem "barebone" (nepleťte si to s Barbone - obdobně znějící značkou českých počítačů) si můžete obvykle představit polokompletní počítač zabudovaný do počítačové skříně. I naše sestava je typickým představitelem těchto počítačů - ke kompletnímu PC chybí instalovat procesor, paměti a disk. Instalací grafické karty AGP můžete vypnout integrovanou grafiku a využívat plné 3D akcelerace současných grafických karet.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Příjemná překvapení začínají elegantním a praktickým obalem, ve kterým systém obdržíte. Odolná kompaktní krabice je vybavena praktickým madlem - určitě ji bude možné použít k bezpečnému a pohodlnému přenášení celého systému (narozdíl od běžného "pecka" ji budete moci přepravovat ve vlaku jako příruční zavazadlo).

Uvnitř krabice naleznete miniaturní (18x20x28cm) předmontovaný PC systém, manuály, 2 CD a montážní set umístěný v kartónové krabici. O to, aby systém netrpěl otřesy se starají dvě přesné distanční vložky z měkkého pěnového materiálu (tedy žádný polystyrén ani kartón).

SB61G2 - celková koncepce

Skříň počítače je opravdu nevelká (180x200x280mm) - odhaduji že do objemu běžného počítače by se vešlo 2.5 těchto "kostek". Základním materiálem skříně je hliník - ten zde plní tři úlohy: jednak je počítač velmi lehký (sada váží před plným osazením 2.85kg), jednak se značně zlepšuje chlazení (hliník vede teplo 2x lépe než běžně používaný plech) - nezanedbatelnou úlohou je také estetické hledisko:

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Na čelním panelu je leštěnými šrouby přišroubované hliníkové čelo. Po zapnutí zde zazáří modrá LED dioda. Celek více připomíná spíše hi-fi věž, než plnohodnotný počítač.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
místo nedůstojné disketové mechaniky můžete nechat důstojnou hliníkovou "záslepku"

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Praktické je, že na čelní panel je vyvedeno několik užitečných portů: mikrofonní vstup, sluchátkový výstup, dva porty USB 2.0 (pro připojení flashdisku, fotoaparátu, přenosné vypalovačky, myši atd...) + port IEEE1394a / FireWire (pro připojení digitální kamery).

Ostatní rozhraní jsou umístěna vzadu v nám poměrně známém bloku:

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Kromě 6-ti kanálového audia zde naleznete konektory pro připojení myši a klávesnice, čtyři dodatečné porty USB 2.0, dodatečný port IEE1394a, síťový konektor 10/100 LAN, sériový port, optický SPDIF vstup i výstup (oba jsou umístěné nahoře vpravo) a výstup integrované grafické karty.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Pokud sečteme všechny integrované přípojné body, dojdeme k impozantnímu číslu 20. Komu to nestačí, může využít dvou interních slotů (PCI + AGP), které lze bez problému osadit současně. V testovaném PC jsem pro účely testu osadil grafickou kartu ASUS V9950 (s GeForce FX 5900 Ultra), která nabízí dual VGA, výstup DVI pro ploché panely a také TV out.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Pojďme se však podívat dovnitř...

{mospagebreak title=Vnitřní konstrukce}

Sílou celého počítače je dobře promyšlená souhra základní desky, mechanické konstrukce skříně a nová metoda chlazení I.C.E. Pokud se podíváme na základní desku umístěnou v šasi zjistíme, že je její plocha je natolik malá, že některé čipy zasahují pod retenční modul chladiče procesoru.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Mnoho problémů muselo způsobit posunutí slotu AGP vně k levé straně základní desky - délka vedení mezi severním mostem (northbridgem) a konektorem AGP je totiž striktně omezená. Jen díky tomu je možné osadit oba sloty, přičemž chladič grafické karty bude vždy na vnější straně skříně.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Na obrázku vidíte, že v systému je dost místa i takového "dlouhána" jakým je grafická karta GeForce FX 5900 Ultra. Díky požadavku na nižší hluk doporučuji sáhnout po poněkud méně náročné (z hlediska odběru a chlazení) grafické kartě - sám bych zvolil ATI Radeona 9600 Pro.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
...boční otvory a tepelně vodivý hliník přispívají k dobrému chlazení grafických čipů

{mospagebreak title=Chlazení ICE, umístění disků a použitý zdroj}

"Kostky" Shuttlů používají vtipný centrální systém chlazení nazývaný ICE. Základem je promyšlená konstrukce chladiče procesoru. Konečně někdo přišel na to, že foukáním vzduchu kolmo na chladič na základní desce nelze nikdy dosáhnout rozumného toku vzduchu v počítači. Celý vtip spočívá v "přepumpování" tepla do horního, centrálního chladiče.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

"Transport" tepla obstarávají čtyři měděné tepelné trubice (heat pipes) o průřezu 8mm. Jsou vzduchoprázdné a plněné kapalinou která by se měla odpařovat při teplotě 50-60C. Intenzivním odpařováním kapaliny dochází k odebírání energie. V horním chladiči, který vypadá jako automobilový (a přes který proudí vzduch) jsou páry v trubicích ochlazovány, kondenzují a stékají do spodní části, kde se zase odpařují atd. Velká část tepla putuje i vlastním materiálem trubek.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Všimněte si pružné nerezové spony fixující chladič na procesoru, jemného žebrování horního chladiče a centrálně umístěného ventilátoru (SUNON), který zároveň přečerpává vzduch celým prostorem počítače.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

...po zatížení 3.2GHz Pentia4 to vypadá takto (otáčky větráku zůstávají cca stejné):
Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

při zatíženém P4 přetaktovaném na 3.6GHz se již zvedají otáčky centrálního větráku:
Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Hlavní ventilátor Sunon o průměru 80mm má regulované otáčky v závislosti na teplotě procesoru, přičemž celý systém je řízen podprogramem uloženým v BIOSu (SmartFan -  funguje jako SpeedFan, akorát nezávisle na operačním systému). Od okamžiku zapnutí PC do okamžiku plné inicializace BIOSu (po dobu cca 5s) systém nasadí nejprve vysoké otáčky (asi 4000ot./min.), pak se spustí regulace a otáčky klesnou na cca 2000ot./min. - hluk je v tomto režimu nepatrný, a to i díky tomu, že proudnice vzduchu prochází horním chladičem bez změny směru.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Vyjímatelná šachta pro uložení disků

Velmi vtipně je vyřešená otázka disků, disketové mechaniky a mechaniky CD/ DVD/ RW. V systému je místo pro všechna tato zařízení ve speciální pohodlně odnímatelné "šachtě".

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
...s klidem můžete použit i disky SerialATA (ICH5 podporuje 2 kanály)

Čelní hliníkové krytky lze podle potřeby demontovat. Hliníkový profil šachty je zároveň efektivním chladičem pro pevný disk - navíc tudy proudí vzduch do výstupního chladiče. Díky tomu se není třeba obávat přehřátí ani 7200ot. disků. Pokud se rozhodnete neinstalovat disketovou mechaniku (vřele doporučuji), můžete nainstalovat dokonce druhý IDE disk!

Po instalaci všech komponent (vřele doporučuji řídit se poměrně podrobným obrázkovým návodem - ten bohužel není v češtině) je celý systém nečekaně kompaktní. Drobným zázrakem je, že přístup k jednotlivým částem je přesto nečekaně dobrý - stále lze pohodlně instalovat moduly paměti nemluvě o snadné výměně grafické či PCI karty.

Zdroj

Tato část bude budit asi nejvíce zájmu. Standardně dodávaný zdroj je totiž nejen nezvykle tichý ale je označený jako 200W (!) PFC. Poznámka: jelikož se jedná o zdroj používaný v "rackových" serverech o výšce 1U nemuselo by jeho nahrazení být problémem.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Počáteční obavy se rozptýlily - systém zvládl i poměrně razantní přetaktování procesoru (na 3.6GHz) spolu s osazením energetickým žroutem GeForce FX 5900 Ultra. Je mi však jasné, že to jsem se už pohyboval za hranici odběrů pro které byl tento zdroj navržen.

Pokud vsadíme na energeticky méně náročné ATI Radeony (nejlépe Radeona 9600 Pro nebo 9800 "bez Pro") můžeme systém s klidem osadit Pentiem 4 s frekvencí kolem 3GHz, DVD vypalovačkou a 7200ot. HDD s 8MB cache.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

{mospagebreak title=4. Čipová sada + komponenty}

Systém, konkrétně v něm použitá základní deska Shuttle FB61 (Flex-ATX), je postavena na bázi moderního čipsetu Intel 865G (Springdale-G) který je i zde vybaven dvoukanálovým řadičem paměti. Systém také plně podporuje technologii Hyper Threading.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Čipset podporuje sběrnici FSB 400, 533 i 800MHz a paměti DDR 200-400 a obsahuje integrovaný grafický 2D/ 3D akcelerátor Intel Extreme Graphic 2, jehož výkon odpovídá přibližně grafické kartě nVidia TNT2 - tedy žádné řešení pro milovníky 3D her, ale těm, kteří uvažují především o 2D může toto integrované řešení stačit (systém je pak o to tišší). V každém případě je zde slot AGP 8x, který lze kdykoliv osadit libovolnou AGP grafickou kartou. Pro paměť jsou určené tři, relativně dobře přístupné, 184pinové DDR DIMM sloty schopné pojmout dohromady až 3GB paměti.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Řadiče IDE, USB a LAN

Jižním mostem (southbridgem) čipsetu je známý ICH5 (82801EB). Ten podporuje šest portů USB 2.0 a obsahuje diskový IDE řadič s podporou UltraATA100 a dva řadiče SerialATA. Funkce LAN a FireWire jsou řešeny externími čipy, Realtek 8100b a VIA VT6307 (oba patří k ověřeným typům).

Audio

Audio obstarává "král kodeků" ALC 650, je to 18bitový plně duplexní AC97 2.2 stereo kodek s nativní podporou šestikanálového audia. Výstupy jsou: přední pár, efektový / zadní pár, center + subwoofer. Systém využívá i SPDIF vstupu a výstupu - oba jsou optické, což je v domácím hifi obvyklejší.

{mospagebreak title=BIOS a overclocking}

Základní deska používá mnou oblíbený přehledný a osvědčený AwardBIOS v6.00PG.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Jakmile vstoupíte do Setupu zjistíte, že se nejedná o jakkoliv kompromisní systém, což je u miniaturního systému docela překvapivé. Jsou zde přístupné veškeré volby na které jsme zvyklí z "velkých systémů" - včetně všech fines overclockingu.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
paměti lze taktovat frekvencí 100 - 200MHz (DDR400)

Overclocking: FSB lze nastavit v rozmezí 100 až 250MHz. Ze specialitek nechybí ani možnost zvýšení napětí pamětí a procesoru!

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Z hlediska nastavení patří základní deska FB61 mezi... nadprůměr. Na této minidesce se mi podařilo dosáhnout podobných limitů jako na ASUSu P4P800.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Po testech Athlonu 64 jsem se rozhodl neskrblit a desku jsem osadil typem z horní poličky - procesorem Pentium4 3,2GHz (FSB 800MHz, 512kB cache L2), 2x 256MB modulem paměti OCZ PC3500 (OCZ OCZ433512ELDC-K), základním diskem byl ST380021A (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100).

Byl jsem zvědav jak daleko se mohu s takovým systémem vydat a proto jsem se rozhodl testovat výkon přetaktovaného procesoru. FSB jsem zvedl z 200 na 225MHz takže testované Pentium 4 tikalo na 3.6GHz. Zároveň jsem si ověřil že chladič s heat-pipes i přetaktovaný procesor bez problému uchladí. Myslím si, že konkrétní výsledky nejsou až tak důležité - důležité je zjistit, není-li systém vůči "dospělým systémům" nějak limitovaný.

Instalace operačního systému Windows XP Professional proběhla bez problémů - v jejím průběhu jsem využil ovladačů umístěných na instančním CD dodávaným se sestavou.

Test propustnosti paměti - Sandra 2003

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Propustnost pamětí při nejvyšším taktování pamětí frekvencí 200MHz (DDR400, CAS2, 3-3-7) poměrně přesně odpovídá použitému čipsetu (Springdale) - je tedy velmi vysoká, zejména v dvoukanálovém režimu. To umožňuje výkon procesoru využít na maximum, procesor se může o paměťový systém skutečně opřít (narozdíl od Shuttla postaveného na bázi čipsetu SiS651).

Test propustnosti paměti - Aida32 (read)

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

CPUmark 99 (3.2GHz / ovr.)

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Grafický subsystém

Rozhodl jsem se použít grafickou kartu GeForce FX 5900 Ultra (identickou jsme použili při testu Athlona 64). K trvalému provozování v tomto sytému se hodí však spíše Radeony.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Výsledky se zásadněji neliší od jiných "velkých" systémů se stejně taktovaným (3.6GHz) Pentiem4 :-)

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Výše uvedené výsledky odpovídají výkonům... 8 měsíců starých pracovních stanic! Pokud systém osadíte jinou grafickou kartou dosáhnete ekvivalentního výkonu - nemusíte mít obavu že systém bude kartu brzdit.

Co se týče kvality 2D zobrazení integrovaného adaptéru - ta do 1280x1024 ještě ujde, nad tuto mez již dochází k neostrosti typické u levnějších grafických karet. Výše je již myšlenka na dodatečnou grafiku na místě - pak záleží na vás, použijete-li Radeona 9000 (ten mívá pasivní, tedy tiché chlazení) nebo jinou graf. kartu.

Diskový subsystém

Dosažené hodnoty odpovídají jižnímu mostu ICH5 (a nepříliš rychlému testovacímu disku :-)

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Závěr

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

Systém je, pokud použijete procesor do 3GHz a přiměřenou grafickou kartu velmi výkonný a při tom téměř neslyšně tichý (tuším že největším zdrojem hluku bude asi... grafická karta, chlazení procesoru je totiž velmi účinné a tiché). Koncepce dokazuje že do tak malého PC lze skutečně vtěsnat vysoký výkon. Chcete zpracovávat Video? Není problém! Chcete hrát nejnáročnější hry? Můžete. Chcete archivovat obrovské množství dat? Programujete? Pracujete s programy CAD? I zde máte volno. Tak nějak bych si představoval ideální počítač současnosti.

Je jasné, že barebone SB61G2 není systémem pro každého (jeho maloobchodní cena se pohybuje kolem 9500 - 10 000Kč bez DPH). Pokud toužíte po velkém prostoru pro několik disků či mechanik CD/ DVD/ RW, musíte zvolit klasickou sestavu. Pokud svůj počítač a jeho komponenty nenecháte chvíli v klidu, zvolte také raději klasickou "PC stavebnici". Pokud hledíte na to, aby cena bylo co nejnižší, také asi nebudete volit tento systém.

Tip pro ty, kteří touží po identickém kabátku ale nevadí jim jednokanálový čipset a poněkud horší možnosti přetaktování - ti mohou zvolit značně levnější (bez DPH stojí cca 6800Kč) téměř stejně vybavený systém Shuttle SS51G (recenze je zde).

Na druhou stranu zde je skupina lidí, kteří na podobný počítač dlouho čekali.

Je to systém pro ty, kteří:

  • Hledají něco malého, elegantního a tichého a nechtějí se vzdát možnosti upgradu či změny konfigurace - systém může sloužit jako plná náhrada klasického desktopu, a to rozhodně lépe, než jakýkoliv notebook.
  • Touží po něčem, co by vypadalo dobře a nedělalo ostudu ani v obýváku u hifi věže. Pokud SB61G2 doplníte o mechaniku DVD (nejlépe zapisovací), kartou s TV tunerem a bezdrátovou klávesnici s myší, získáte tím výkonný a tichý herní a multimediální kombajn, který si hravě poradí s 3D akcelerací, DVD, MPEG2 recordingem, MP3, Dolby Digitalem i DivX.
  • Potřebují kompaktní avšak velmi výkonný systém (vč. diskové kapacity), který je možné občas, avšak pohodlně přenášet - DJs, kteří cestují po koncertech, organizátoři prezentací, lidé, kteří se několikrát ročně stěhují, PC pro řešení dlouhodobých zakázek u klienta apod...
  • Na bázi SB61G2 lze také postavit (navíc s minimem komponent) siťové PC - sestavy, které budou například elegantními síťovými pracovními stanicemi.
  • Systém může sloužit jako malý / nouzový server, firewall či speciální dedikovaný server (np. pro zálohování či ukládání velkého množství dat ).

Systém je tak blízko ideálu (tedy dnešnímu ideálu) malého výkonného a nízkohlučného počítače, že mu nelze znovu (jak jsem řekl, konkurence dosud patentované řečení Shuttle nepokořila) neudělit titul PCtuning Silver AWARD. Tento titul je určen výrobkům, které uživateli nabízejí, vzhledem ke své ceně, maximum. Pokud víte, že budete potřebovat elegantní skříň, integrovanou grafiku, LAN, audio 5.1, SPDIF, USB 2.0, FireWire, SerialATA, solidní chlazení, tichý zdroj a kvalitní základní desku, můžete koupi tohoto barebone dokonce ještě něco málo ušetřit.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon
"Silver AWARD pro: Shuttle SB61G2"
Září 2003
"inovační přístup, elegantní provedení + vysoký výkon"

Distributorem sestav barebone i základních desek Shuttle je společnost ProCA s.r.o.

Shuttle SB61G2: malý formát, velký výkon

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
29.9.2003 08:11:29   0.0.0.xxx 3739
to chlazeni vypada sexy
29.9.2003 08:34:58   0.0.0.xxx 3842
S LCD v stribrne metalize a s nejakym zajimavim designem, bezdratova mys a klavesnice taky ve tribrne, jo jo to by bylo hodne cool.
29.9.2003 09:00:38   0.0.0.xxx 4342
Skutocna chutovka, zacinam uvazovat o kupe (bohuzial u nas ProCa predava iba velkoobchodne a maloobchodne XPC nejde zohnat)

Zaujimali by ma ale dalsie podrobnosti. Napriklad ako je to s PODtaktovanim a ZNIZOVANIM napatia na CPU. Starsie XPC to vraj nevedeli.
Na tom obrazku ako je ta GF5900 to vyzera, ze napajaci konektor ked je kolmo na kartu, tak mozno ani nejde zavriet bocny panel..?
A integrovana zvukovka.. Privital by som viac info. Nerozumiem presne tymto integrovanym kodekom ako to pracuje. Nema to procesor, takze nepodporuje EAX2? Alebo sa to simuluje v driveroch? A pocul som, ze integrovane zvukove karty trpia roznymi neduhmi nekvality. Rozne cvrlikanie a pod. Je to pravda?

..budu recenzie XPC aj pre AMD?
29.9.2003 09:21:02   0.0.0.xxx 4342
Tak mne zase po dlouhé době něco nadchnulo,vypadá to fakt dost dobře,jen bych raději uvítal platformu AMD + Nforce2.
29.9.2003 10:01:36   0.0.0.xxx 4242
čau lidi mam desigenově podobnou hračku ale full size LianLi.

Jen bych chtěl dodat pro případné zájemce že firma LianLi (thd.cz) nabízí AL CASE a k nim různé bezva doplňky. Například Al krytky na CDROM a FDD myslím že by to tomuhle case moc slušelo přeci jen pohled na klasickou světlou mechaniku na hliníku neni tak pěknej. Jen si dávejte pozor co máte za DVD mechaniku protože třeba na Pioneer se Slot-in se to nedá použít -škoda ale stříbrnej spray to řeší ;)

Jako monitor je desigenově nejlepší asi ACER 732 nebo 1731 je totiž v hliníku (mam taky)

Klávesnice je cool Genius K24 (stříbrno-černá plast )

Myš MSIE 3.0 se moc hodí hlavně ke klávesnici ale dnes už bych šel jedině do tý kožený.
29.9.2003 10:34:02   0.0.0.xxx 4342
Díky za pěknou recenzi.
Tady bylo představeno něco, co nás mnohé dříve či později může čekat (a nedej bože, aby to viděly naše ženský, pak to dříve či později padá). A pěkně podrobně. Jen mi není jasné, pokud nepoužiji 3,5" flopinu a budou tam např.dva disky, jak nainstalovat WinXP např. na SATA disk, když instalátor chce disketu. A šachty na 5,25" by mohly být dvě, jinak je nutno moc pečlivě vybírat CD/DVD/CDRW/DVDRW mechaniku.
Ale oproti našin dnešním skříním moc bezva.
29.9.2003 10:35:39   0.0.0.xxx 4142

Podtaktovaní je možné (napětí i fsb je možné měnit volně). Přesto - pokud půjdete cca do P4 2.4 bude systém i bez podtaktování téměř neslyšný - to už je třeba uvažovat, jak jsem řekl, o tiché grafice.


U GF5900 Ultra je to extrém - musel jsem upravit molex konektor ale takto bych to neprovozoval - kvůli spotřebě a hluku.


Integrovaný kodek je kvalitou tak na úrovni SB Live 5.1 (audigy, zejména 2 nedosahuje). Zvuk je dobrý (bez cvrlikání ...s kvalitní podporou EAX2 (i když je SW) neuvažujte tu umí nejlépe jen orig. SB.


XPC pro AMD bylo recenzováno! http://www.pctuning.cz/Default.aspx?CatID=75&LayId=2&ArtId=18353">htt p://www.pctuning.cz/Default.aspx?CatID=75&LayId=2&ArtId=18353

29.9.2003 10:48:57   0.0.0.xxx 4343
tak predne, flopy na instalaci nepotrebujes. pokud mas origos intel sata driver. pokud ne (heh :-/), tak muzes prece floppy pouzit jen pro tu jednu instalaci nebo si upravit instalacni cd a ovladace si tam nahrat.

s CD/dvd problem neni, nejlepsi je totiz jedine Nec 1300 :-)
29.9.2003 11:47:08   0.0.0.xxx 4443
ti proda i maloobchodne... staci mit nejakej zivnostak, nebo to kup na znamyho...
29.9.2003 12:57:30   0.0.0.xxx 4343
Dakujem za odpoved.
Pctuning sa o citatelov stara a ja to znacne ocenujem.

INak spravny link na AMD XPC recenziu je http://www.pctuning.cz/Default.aspx?CatID=213&LayId=2&ArtId=17147 Je vsak bohuzial menej obsiahla a tak neviem ci aj tam je agp riesene, tak aby sa tam 2 karty vosli zarucene (na EAX mi zalezi).
29.9.2003 14:14:39   0.0.0.xxx 4342
No, ja bych spis uvital kdyby tam ta sachta na floppy vubec nebyla a cele to bylo o 2 cm nizsi... A pripadne by to mohli dodavat s notebookovym CDRW a jeste to zmensit. Cela ta bedna mi porad prijde docela velka...
29.9.2003 15:33:31   0.0.0.xxx 4341
To asi ne.Ale nejpis moznost zvyseni napeti pameti a AGP.
Preci vetsina soucasnych motherboardu ma moznost nastaveni napeti CPU.
No ale v nekterych pripadech extremniho pretaktovani by se hodilo i moznost zvyseni napeti chipsetu.A to v clanku nikde nebylo,takze to ta deska asi nema.
29.9.2003 18:39:27   0.0.0.xxx 4243
Je tam p4 xxx. takze nic
29.9.2003 22:01:10   0.0.0.xxx 4241
takze ty bys tam dal durona ...
30.9.2003 18:42:20   0.0.0.xxx 4342
Podívejte se na http.//de.shuttle.com/, je tam přehled všech XPC včetně nového modelu SN65G4 pro ATHLON64-HAMMER, vypadá neotřele. Jinak recenzovaný model mám a je cool, jsem moc spokojený.
30.9.2003 19:11:57   0.0.0.xxx 4243
Ja bych tam dal XP 2500+ - 3200+Barton, blik vole!A nForce 2
1.10.2003 07:29:25   0.0.0.xxx 4241
by Ti mohol dat kamos, ktory ich predava v Presove.Videl som to u neho a aj mne sa to pacilo. Jeho mail je kacmarik@reset.sk
1.10.2003 11:02:48   0.0.0.xxx 4241
Jen k tem dellum - vyrabi se i model dell optiplex sx260 na ten se zkuste kouknout.
2.10.2003 16:13:45   0.0.0.xxx 4243
Můžete mi prosím někdo poradit, jak tu "kostku" připojit k TV? Je nutný mít výstup na monitor a pak to za běhu woken přehodit na TV a nebo je možný celý systém připojený k monitoru přepnout nejak do TV vystupu, pak "kostku" vypnout, odpojit od monitoru, odnest ji do jineho pokoje, pripojit k TV a nastartovat. Nechci mi druhej monitor v obyvaku...
Diky moc.
2.10.2003 20:17:40   0.0.0.xxx 4343
Tak tuhle tu mrchu mám doma s P4/2,8 / 2x512 MB. Asi do ní dám VGA HIS Excalibur ATI Radeon 9600PRO, protože "světe div se" má jen pasiv. Pokud má někdo problém s dostupností, tak můžu i dodat.
3.10.2003 09:19:22   0.0.0.xxx 4341
tak si to kup s nforce2, kdo ti brani ? dokonce nejakej ten tisic usetris, blik vole! d:
3.10.2003 09:22:42   0.0.0.xxx 4241
graficka karta sama pozna kterej vystup je pouzivanej a podle toho se prizpusobi, takze ji normalne vypnes preneses k televizi, zapojis a zapnes
3.10.2003 09:59:27   0.0.0.xxx 4443
diky moc za odpoved
mam to objednany, o vikendu to postavim a vyzkousim
3.10.2003 15:04:50   0.0.0.xxx 4241
".. ani jiní výrobci nesahají dosud Shuttlům po paty.. "

No nevim, napriklad Biostar Ideq 200T, 200N je ve vsech recenzich minimalne srovnavan se Shuttlem a nekdy je dokonce vyhodnocen jako lepsi!@! Shuttle je fain, byl prvni ale jaksi zadna zasadni inovace ani po nekolika letech! Biostar ma lepsi design (da se zakryt ten perverz predek s mechanikama) lepsi a tissi chlazeni, poradek v kastli (kabilky jsou uz predem rozvedeny po kastly) a dalsi vychytavky.. Zatim jsem ale u nas videl jen ty slabsi modely jako IDEQ 200s, 200n (Sis, Nforce) a ty nejrychlejsi masinky sem zatim nedovazej ale to je asi jen otazka mesice dvou .. (viz. libra, abacus)

PS a predevsim Shuttle vdycky oznami nakou kravinu jako
napriklad ze bude vydavat kazdy mesic novy model a pak se
na jeden ceka pul roku :@ ) Biostar zas druhej extrem skoro nic nikomu nereknou a najednou maj celou modelovou radu na krame..
9.10.2003 08:46:30   0.0.0.xxx 4340
Pomerne dost jsem jich smontoval. Jsou super az na ty Sanony. Jsou dost hlucny a tak je menim za Xinruliany, pak je to nadhera.
9.10.2003 14:23:41   0.0.0.xxx 4241
Muzete mi rict, kde se Xinruliany daji sehnat a co zhruba stoji?
Taky mi prijde, ze ten origo vetrak je moc urvanej.
Diky za odpoved.
9.10.2003 20:45:42   0.0.0.xxx 4140
co v te cene vsechno je? pouze skrin?
13.10.2003 09:40:06   0.0.0.xxx 4142
To bude orisek, zatim jsem je ziskaval tak, ze jsem schvalne kupoval na montaz Midi toweru od Eurocase typ 5410 se dvema vent. a jeden jsem vzdy zdefraudoval. To ale neni reseni, takze je ted shanim taky. Vic zatim nemam.
15.10.2003 07:36:28   0.0.0.xxx 4243
Je také možnost DVI výstupu pro LCD panel ?
16.10.2003 18:43:21   0.0.0.xxx 4343
Nevite nekdo kde se da koupit ??? (a za kolik)
16.10.2003 18:46:10   0.0.0.xxx 4342
DVI tento system nema. Stejne je potreba lepsi grafika. (tim se dostupnost DVI vyresi).
20.10.2003 12:03:43   0.0.0.xxx 4340
V cene je skrin, zdroj, zakladni deska a chladic. Musis si koupit procesor, pamet, disk, mechaniku, pripadne grafarnu, pokud to nechces honit na te sunce, co je na desce.
24.10.2003 14:09:25   0.0.0.xxx 4443
kontaktoval jsem firmu PARTIS s.r.o. (EUROCASE) a maji tyto typy:
80*80/25;12V;0,11A
80*80/15;12V;0,09A
92*92/25;12V;0,19A
vsechny jsou trivodicove s konektorem
25.10.2003 12:28:29   0.0.0.xxx 4341
No, inspiroval si ma k precitani nejakej recenzie a pokial sa spravne pozeram na fotky, tak ideq nema obratene poradie AGP a PCI (cize AGP zvonka), co je pri jedinom pci slote zasadny problem. Kam by som dal potom audigy2, ci nejaky tv-tuner, ked mi nahodou grafika zaberie 2 sloty?
29.10.2003 09:13:50   0.0.0.xxx 4244
<http://www.proca.cz/katalog_zbozi/eu/katalog.html>
29.10.2003 09:13:50   0.0.0.xxx 4342
<http://www.proca.cz/katalog_zbozi/eu/katalog.html>
5.11.2003 09:28:26   0.0.0.xxx 4240
Tak jsem vymenil original vetrak za Xinrulian. Vrele doporujucu. Hluk klesl o polovinu. Teplota procesoru zustala stejna, "jen" otaky se snizily z nejakych 2000-2600 u original vetraku na 1500-1700 u Xinrulianu. Parada.
6.11.2003 09:59:26   0.0.0.xxx 4040

POZOR pokud uvazujete o vymene zdroje tak na to zapomente. (pokud nechcete neco bastlit) Ten zdroj co je v XPCcku ma rozmery 150x82x40,5 a zdroje 1U maji rozmer viz ENERMAX 190x100x40,5. Delka je ok, to se tam vejde, ale vyska je moc (Fortron ma jeste veci kravy). Takze o vymene zdroje ani neuvazujte. Mozna ale nekdo z vas zna jineho vyrobce co by splnoval ty rozmery pri vykonu 300W. Nebo je jeste jedna moznost koupit Enermax rozdelat a prehodit do bedny toho stareho (ma totiz navic zapinani a proto je mozna tak vysoky), ale to uz je bastl.


P.S. redakce


nejdriv merit a pak psat. Ja to koupil diky tomu ze jste psali ze ten zdroj by nemel byt problem. Jinak je to suprovy system a jiny bych uz nechtel. Dneska jdu do nej naroubovat ATI 9800 Pro 128 a tak napisu jestli to bezi.


11.10.2004 13:09:47   0.0.0.xxx 4341
kde si zohnal ten chladic?
11.10.2004 13:25:56   0.0.0.xxx 4242
http://www.morextech.com/newsite/Produits/bareshuttle.php
11.10.2004 14:19:23   0.0.0.xxx 4040
http://www.mini-itx.com/&#34;>http://www.mini-itx.com/ - do coho sa da vtesnat PC
http://www.hushtechnologies.net/&#34;>http://www.hushtechnologies.net/
http://hoojum.com/&#34;>http://hoojum.com/
http://www.megapc.com/product.asp?pf_id=EX5%5Fi865&dept_id=94-001&#34;>h ttp://www.megapc.com/product.asp?pf_id=EX5%5Fi865&dept_id=94-001 - ako sa uz spominalo
16.1.2006 09:39:57   217.112.162.xxx 3835
Mohl by mi nekdo sdelit cenu ?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.