Hlavní stránka Hardware Ostatní PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
autor: Kwolek Jirka , publikováno 1.9.2002
PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
Neměnná koncepce běžných PC mě motivovala ke stavbě zcela jiného počítače - typu, který by co nejlépe odrážel mou vlastní představu o ideálním PC. Měřítka jsem nastavil poněkud jinak - cena musí být pouze mírně nadprůměrná, procesor měl být taktován "kolem 2GHz", požadoval jsem solidní 3D akcelerátor, DVD, USB 2.0 a vypalovačku (o síťové kartě a modemu ani nemluvě), líbil by se mi i šestikanálový zvuk a IEEE1394. Navíc jsem chtěl, aby mé nové PC bylo mimořádně tiché a zároveň i velmi malé. Tak vznikl BRIK. {mospagebreak title=Co lze a co nelze postavit...}

Pokud jste sledovali požadavky kladené na nový systém, jistě jste si všimli, že jsou v mnohém protikladné. Ihned bylo jasné, že nejhorší bude sladit požadavek na bohaté osazení (nekompromisní 3D akcelerace, DVD, CD-RW, USB 2.0, zvuk 5.1, FireWire...), relativně vysoký výkon ("kolem" 2GHz) s malými rozměry (nebezpečí přehřátí) - a to vše ještě za podmínky minimální hlučnosti. Mnozí (zejména výrobci počítačů) by řekli, že takový počítač postavit ani nelze: že procesory příliš "topí", že desky jsou příliš velké, že kabely jsou příliš široké (čeká se na Serial ATA), nejsou odpovídající skříně, že grafiku jako GeForce4 nelze použít...

Důkazem "že to jde" je extrémně tichý počítaček, sídlící po pravé straně mé "sedmnáctky" tichounce šumící do právě psaného článku (těsně potom, co "mladý" pařil 2 hodiny Unreal Tournament 2003 :-))

Začneme tím, jak výsledný počítač vypadá - potom se podíváme na to, jak vznikal:

Brik "první"

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
...porovnejte rozměry Briku (vlevo) s běžným rozměrem PC
(vpravo - jinak velmi elegantní Dream PC od společnosti ProCa)

Základem celé konstrukce (dlužno říci, docela podařeným) je grafitová (pryč s šedobílými odstíny :-) skříň Yeong Yang YY-A104CG P4PFC určená pro desky formátu Micro ATX. Poznámka: skříně Yeong Yang dováží do ČR společnost LEVI International - cena skříně byla přijatelných 1660Kč bez DPH.

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
..."problém" DVD a CD-RW vyřešilo dříve recenzované kombo LG GCC-4120B
(všimněte si vyvedení USB a toho, že disketová mechanika není osazena - vidíte jen černý molitan)

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
...na tomto obrázku je vidět část úprav zlepšujících efektivitu chlazení
- vše bude vysvětleno dále

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
...i zadní část je poměrně nezvyklá vyčnívajícím ventilátorem v horní části skříně

Poznámka: Systém nyní splňuje prakticky veškeré požadavky, se kterými jsem k jeho stavbě přistupoval - výjimkou je absence zvuku 5.1 a portů IEEE 1394 (FireWire). Proto je zde volný poslední PCI slot (úplně dole) určený k umístění zvukové karty Sound Blaster Audigy - kartu jsem zatím neosadil, zjistil jsem totiž, že ji dosud nepotřebuji.

V další části popíšu stavbu a vlastnosti "Briku" podrobněji (některé nápady nechť vám jsou inspirací pro optimalizaci svých vlastních sestav).

{mospagebreak title=Celková koncepce}

Již na začátku jsem si musel zvolit platformu, na které budu počítač stavět. Volba padla na:

Pentium 4

Poznámka: I když jsem příznivcem procesorů AMD (především kvůli jejich výbornému poměru cena/výkon), musím uznat, že Pentium 4 s jádrem Nortwood (512kB L2 cache) se pro mou misi jevilo jako vhodnější: má nižší odběr než ekvivalentní Athlon, generuje relativně málo tepla, "boxované" chladiče jsou navíc docela předimenzované a při tom velmi tiché. Má volba padla na typ Pentium 4 1800A - jedná se o dnes již relativně levný (5500Kč bez DPH) a přesto velmi výkonný procesor s velmi přijatelnou spotřebou.

Mainboard

Je skutečným "základem" celého systému. Zvolil jsem typ Intel D845GRGL (i když jsem, myslím si, zvolil poměrně dobře, musím konstatovat, že kvalitních MicroATX desek je doslova jako šafránu - výběr zde je velmi omezený).

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

Použítá MicroATX deska mezi jinými "umí" USB 2.0, nabízí integrovanou síťovku (Intel 82562ET 10/100 Mbit/sec) a podporuje sběrnici procesoru 400 i 533MHz. P.S. Deska nabízí dva sloty pro paměti DDR 266 do kterých lze osadit až 2GB paměti. Poznámka: základní desku dodala firma Vahal z Prostějova.

Grafická karta

I když je deska vybavena relativně výkonným grafickým akcelerátorem 845G (jak na integrovanou grafiku - výkon je asi na úrovni GeForce2 MX200), rozhodl jsem se osadit plnohodnotnou 64MB grafiku s čipem GeForce4 4200 od firmy Gainward:

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

Použitá grafická karta využívá čip nVidia GeForce4 (ten je vyráběn v 0.15um polovodičové technologii a má nižší spotřebu než předcházející řada GeForce3). Karta je vybavena TV / Video výstupem (pro přehrávání DivX), stejně jako i DVi (pro připojení digitálních TFT panelů).

Karta se vyznačuje mimořádně podařeným chlazením - větráček je velmi tichý (nepotřebuje dodatečnou regulaci otáček), pamětí mají nalepené malé pasivní chladiče. Poznámka: grafickou kartu jsem koupil u společnosti ProCa.

Disk a CD-RW

Zde bylo volba pro mně poměrně jednoduchá - použil jsem ověřenou (a téměř neslyšnou) Seagate Barracudu IV o kapacitě 80GB. I když se tento disk za provozu poměrně zahřívá, jeho chlazení je vyřešeno s dostatečnou rezervou.

Jako mechaniku CD, DVD a zároveň "vypalovačku" jsem použil DVD/CD-RW kombo LG GCC-4120B.

Konstrukce počítače

Na fotografii otevřené skříně lze vyznačit okruhy problémů, které jsem při stavbě Briku řešil:

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

 1. zdroj (zajištění dostatečného chlazení při minimální hlučnosti),
 2. chlazení cpu: mírné zpomalení "boxovaného" větráku,
 3. přísun "chladného vzduchu", vyřešení vnitřního oběhu vzduchu,
 4. dodatečný (navíc zpomalený ventilátor) "out-take",
 5. větráček na graf. kartě,
 6. přístup vzduchu pro dodatečné chlazení graf. karty,
 7. instalace dodatečného USB konektoru (ten nebyl součástí dodávky).

Poznámka: všimněte si, jak je kritické umístění socketu na desce - v naši konfiguraci těsně nad části chladiče je DVD kombo. Přes mé obavy to téměř vůbec nevadí (detaily viz. dále)...

{mospagebreak title=Zdroj a jeho úpravy}

Zcela netypický interní napájecí zdroj je bohužel, nebo spíše vzhledem ke zvyklostem u těchto "mikroskříní", bohudík 200W. Zdroj naštěstí splňuje požadavky pro napájení systémů s Pentiem 4 (je PFC).

Větráček uvnitř je řízen teplotou protékajícího vzduchu - ze začátku je velmi tichý, potom již začíná poměrně hlučet (otáčky stoupnou ze 3000 na cca 4500ot./min.) - u této koncepce je to poměrně časté.

Nejdříve jsem chtěl pouze nahradit plechovou mřížku mřížkou z pochromovaného drátu (možno zakoupit v prodejnách GM electronic). Zde je postup:

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
...všimněte si pomocných otvorů které zeslabují ramena původní mřížky
(pěnová hmota chrání elektroniku před poškozením a odletujícími pilinami)

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
...hrany jsem pečlivě obrousil a namontoval novou mřížku

Hluk se při vysokých otáčkách snížil - přesto jsem nebyl spokojen. Rozhodl jsem se vyměnit ventilátor za jiný. V GM elektroniku jsem koupil větráček Sunon KD1206PTS3 s otáčkami 3200/min. a odpovídajícím průtokem vzduchu. Problémem bylo, že nový větráček měl větší šířku 25mm (oproti 15mm původního typu). Nezbylo tedy, než větráček namontovat vně zdroje.

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

Toto řešení není tak špatné, jak to na první pohled vypadá: větráček vně drží výborně a uvnitř zdroje vznikl volný prostor, jakási "kapsa", umožňující lepší tok vzduchu (původní větrák součástky uvnitř doslova "olizoval" - i to bylo příčinou vyšší, jak na mé požadavky, hlučnosti zdroje).

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

Ve finále jsem celou konstrukci ještě musel přepracovat (a bylo to docela peklo) a to tehdy, když jsem zjistil, že zdroj s externím větrákem se nevejde do původního výřezu ve skříni. Musel jsem proto "externí" větrák namontovat teprve až po předchozí montáži zdroje do skříně. Jako montážní část jsem použil těleso původního větráčku bez vrtulky (tedy pouze obroušený prstenec).

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

Hlučnost upraveného zdroje klesla na 50% hlučnosti původní konstrukce. Co je však výborné, termoregulace zůstala zachována a příliš se nezměnil ani průtok vzduchu proudící zdrojem (ten je důležitý kvůli chlazení výkonových prvků zdroje).

Vzduchotechnika a chlazení CPU

Koncepci, jež jsem použil mám vyzkoušenou na několika počítačích.

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
Poznámka: V Briku není instalování disketová jednotka (má CD-RW) - v předním otvoru je
umístěn černý uhlíkový filtr umožňující průtok vzduchu nad diskem (horní modrá šipka).

Vzduch opouštějící chladič procesoru (mimochodem, je pouze vlažný) je v horní části odčerpáván větrákem zdroje a v centrální části dodatečným větrákem "out-take".

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

Jak dodatečný větrák (stejný Sunon jako ve zdroji), tak i větrák chladiče procesoru jsou zpomalené odpory 33Ohm (viz. návod na zpomalení otáček větráků v minulém díle).

Základem správného oběhu vzduchu (a mimořádně účinného chlazení) je něco, čemu říkám "wind tunnel" (zde šedá "roura" vedoucí ke chladiči CPU):

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří
...wind tunnel vypadá v tomto případě spíše jako "korýtko"

 ...jedná se o přímé vedení okolního vzduchu ke chladiči procesoru. Tím dosáhneme:

 • maximálního chladícího efektu na procesoru,
 • vzduch opouštějící chladič procesoru není přehřátý - chladič nečerpá z vnitřního vzduchu o teplotě 40 - 45C, ale z okolního vzduchu o teplotě 20 - 28C.
 • vzduch uvnitř zbytečně "nerecykluje",
 • toto řešení nevyžaduje dodatečný ventilátor.

Vedení vzduchu (komínek) jsem vyrobil z proužku šedé karimatky (je pružná - těsní a zároveň tepelně izoluje nasávaný vzduch). Ten vyúsťuje do otvoru vyřezaného v horním krytu skříně:

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

PCtuning Brik - mini PC s lidskou tváří

Metodu vytváření "wind tunelů" (postup, triky a nástroje) popíši podrobněji v některém z dalších dílů o "tuningování PC".

Závěr

Výsledkem mého snažení je výkonný a při tom malý a tichý počítač. Emituje natolik malou "zvukovou kulisu", že jeho hluk v běžném denním kancelářském shonu prakticky zaniká - řekl bych, že je spíše na úrovni výkonnějších notebooků (dosud však neexistují žádné notebooky s tak výkonnou grafikou !).

Celkovou koncepci považuji za unikátní řešení problémů, jež trápí stále více lidí - těch, kteří nepotřebují "TOP" výkon, ale kteří žádají aby jejich počítač "zamořoval" (hlukem, nepěkným designem či velkými rozměry) jejich okolí pokud možno zcela minimálně, a při tom po svém PC požadují vysoké užitné vlastnosti (výkon, 3D akceleraci, bohaté rozhraní...).

Brik (jak jste již pochopili, je název úpravou anglického slova "brick - cihla") je navíc poměrně mobilní - nosím ho každý den do práce a zpět (všude mám k dispozici jeho plný potenciál).

P.S. Lze říci, že tímto řešením jsem tak trochu předběhl dobu - nepochybují o tom, že tlak na "polidšťování" PC bude sílit a zanedlouho se obdobných konstrukcí dočkáme "na každém rohu"... A pokud nám fandíte - upozorněte "svého dodavatele hardware" na tento článek, možná začne koumat o své verzi PC "s lidskou tváří"!

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
29.9.2003 23:54:13   0.0.0.xxx 2830
hm?
11.7.2004 16:29:16   0.0.0.xxx 28213
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
11.7.2004 16:30:20   0.0.0.xxx 31214
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
19.8.2005 13:30:26   81.30.225.xxx 3232
tento clanok ma motivoval, odvtedy som uz asi 4-5 mATX casov vystriedal. Medzi tym aj FullATX,a le zase som spat.

Chladenie zdroja som vyriesil tak, ze som odkrytoval zdroj, a medzi hdd a zdrojom som umiestnil 80tku ventilator 1700rpm 19dB.
Samzorejme kable musia byt pekne ulozene aby tam bolo miesto, pekne na konstrukcii casu uchytene.

Dalej musim spomenut, ze mam pekny tunel nad CPU, ktory sedi presne na 1mm.

Zdroj 200W Fortron mi utiahol 9800pro i 6800LE@6800. (A2400+@2700+)
Momentalne idem si postavit novsi, stym ze tam dam celerom M 1,4 .
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.