Hlavní stránka Hardware Ostatní Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?
Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?
autor: Kwolek Jirka , publikováno 2.12.2002
Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?
Pokud máte koupenou futuristickou klávesnici Logitech Cordless Desktop a jako monitor modře opalizující TFT panel na chromové noze (od Herculesu), uvědomíte si velmi jasně, jak osobní počítače zaostaly v oblasti designu. I když si pořídíte drahou hliníkovou skříň, stále bude maximálně vypadat jako šumící luxusní hotelová minilednička. Vím, řeknete mi, že je to daň za možnost snadného upgradu systému, že pro výkon počítače je třeba nějaký ten hluk a rozměry obětovat... omyl, nemusíte! {mospagebreak title=To jsem zvědavý, co se tam vejde...}

Osobní počítače odrážely dlouhá léta nápor designérů pokoušejících se marně zkrotit jejich nepřiměřené rozměry a nepěkný towerový naturel. Jako první zde byly nápady zkrášlit čelní panely. A výsledek? Kosmický, částečně oblý "obličej" skříně jen neuměle maskoval klasického velkého a hranatého PC cvalíka. To už si raději na nic nehrát a zůstat u klasiky.

Designově zdařilejší pokusy přicházely spíše od velkých výrobců počítačů, kteří začali vyrábět novou třídu minidesktopů (np. Dell, HP či Compaq se svým typickým stojatým modelem iPaq). Problémem však je, že se téměř vždy jedná o jakési pseudo-notebooky (tedy s minimální modularitou), než o počítače pro náročné uživatelé. Pokud uvažujete o počítači který má veškerá rozhraní (LAN, USB 2.0, audio 5.1, FireWire, SPDIF in/out + slot PCI), který umožní osazení např. 2.6GHz procesorem, DVD vypalovačkou a výkonnou grafickou kartou, o GeForce4 4600 nemluvě, klidně na tyto typy zapomeňte - nezbývá než zůstat u klasiky nebo si vyrobit minipočítač na koleně.

To však platilo pouze donedávna - přichází totiž nová vlna PC, a mezi prvními je Shuttle se svou inovovanou koncepci XPC.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

K testování jsme měli zapůjčený model SS51G pro platformu Pentium4. Firma Shuttle vyrábí i obdobné barebone počítače pro platformu AMD Athlon, stejně jako PC SLIX, identickou sestavu pro firmu Creative Labs.

Shuttle barebone SS51G

Pod pojmem "barebone" (nepleťte si to s Barbone - obdobně znějící značkou českých počítačů) si můžete obvykle představit polokompletní počítač zabudovaný do počítačové skříně. I naše sestava je typickým představitelem těchto počítačů - ke kompletnímu PC chybí instalovat procesor, paměť a disk. Navíc, instalací prakticky libovolné grafické karty AGP můžete vypnout integrovanou grafiku a využívat plné 3D akcelerace současných grafických karet.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Příjemná překvapení začínají elegantním a praktickým obalem, ve kterým systém obdržíte. Odolná kompaktní krabice je vybavena praktickým madlem - určitě ji bude možné použít k bezpečnému a pohodlnému přenášení celého systému (narozdíl od běžného "pecka" ji budete moci přepravovat ve vlaku jako příruční zavazadlo).

Uvnitř krabice naleznete miniaturní (18x20x28cm) předmontovaný PC systém, manuály, 2 CD a montážní set umístěný v kartónové krabici. O to, aby systém netrpěl otřesy se starají dvě přesné distanční vložky z měkkého pěnového materiálu (tedy žádný drolící se polystyrén ani kartón).

{mospagebreak title=SS51G - celková koncepce}

Skříň počítače je opravdu nevelká (180x200x280mm) - odhaduji, že do objemu běžného počítače by se vešlo 2.5 těchto "kostek". Základním materiálem skříně je hliník - ten zde plní tři úlohy: jednak je počítač velmi lehký (sada váží před osazením 2.85kg), jednak se značně zlepšuje chlazení (hliník vede teplo 2x lépe než běžně používaný plech) - nezanedbatelnou úlohou je také estetické hledisko.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Na čelním panelu je leštěnými šrouby přišroubované vyměnitelné čelo z modře tónovaného 5mm silného průhledného akrylu. Po zapnutí je navíc tajemně prozáří modrá LED dioda. Celek docela připomíná spíše hi-fi věž, než plnohodnotný počítač.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Praktické je, že na čelní panel je vyvedeno několik užitečných portů: Optický SPDIF výstup (np. pro připojení minidisku), mikrofonní vstup, sluchátkový výstup, dva porty USB 2.0 (pro připojení thumb-disku ,fotoaparátu, přenosné vypalovačky, myši atd...) + port IEEE1394a / FireWire (pro připojení digitální kamery).

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Ostatní rozhraní jsou umístěna vzadu v nám poměrně známém bloku:

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Kromě 6ti kanálového audia (viz. vpravo) zde naleznete konektory pro připojení myši a klávesnice, dva dodatečné porty USB 2.0, dva dodatečné porty IEE1394a, síťový konektor 10/100 LAN, dva sériové porty, optický SPDIF vstup a výstup integrované grafické karty.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Pokud sečteme všechny integrované přípojné body, dojdeme k impozantnímu číslu 20. Komu to nestačí, může využít dvou slotů (PCI + AGP), které lze bez problému osadit současně. V testovaném PC jsem osadil ještě interní modem a grafickou kartu AGP s čipem GeForce4 MX440, která nabízí dual VGA, výstup DVI pro ploché panely a také TV in/out.

Pojďme se však podívat dovnitř...

{mospagebreak title=Vnitřní konstrukce}

Fígl celého počítače spočívá v dobře promyšlené souhře základní desky, mechanické konstrukce skříně a v nové metodě chlazení. Pokud se podíváme na základní desku umístěnou v šasi zjistíme, že je její plocha je natolik malá, že některé čipy zasahují pod retenční modul chladiče procesoru.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Pokud začneme počítač osazovat komponentami zjistíme, že i umístění konektorů není náhodné.

Mnoho problému muselo způsobit posunutí slotu AGP ke vnější hraně základní desky - délka vedení mezi severním mostem (northbridgem) a konektorem AGP je totiž striktně omezená. Jen díky tomu je možné osadit oba sloty, přičemž chladič grafické karty bude na vnější straně skříně.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Na obrázku vidíte, že v systému je dost místa i takového "dlouhána" jakým je grafická karta GeForce4 Ti 4600 (zde Leadtek WinFast A250 Ultra TD). Díky požadavku na nižší hluk jsme ve finále sáhli po grafické kartě Gainward GF4 MX440 s upravenými otáčkami větráku.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?
...boční otvory a teplovodivý hliník přispívají k dobrému chlazení grafického čipu

{mospagebreak title=Chlazení a umístění disků}

"Kostka" používá vtipný centrální systém chlazení nazývaný výrobcem ICE. Základem je promyšlená konstrukce chladiče procesoru. Konečně někdo přišel na to, že foukáním vzduchu kolmo na chladič na základní desce nelze nikdy dosáhnout rozumného toku vzduchu v počítači. Celý vtip spočívá v přepumpování tepla do druhého, zde centrálního chladiče.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Transport tepla obstarávají čtyři měděné tepelné trubice (heat pipes) o relativně velkém průřezu. Jsou vzduchoprázdné a plněné kapalinou která by se měla odpařovat při teplotě řekněme 50-60C. Intenzivním odpařováním kapaliny dochází k odebírání energie. V druhém chladiči, který vypadá jako automobilový a skrz který proudí vzduch jsou páry ochlazovány, kondenzují a stékají do spodního chladiče, kde se zase odpařují atd. Velká část tepla putuje i vlastním materiálem trubek.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše? Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Všimněte si pružné nerezové spony fixující chladič na procesoru, jemného žebrování horního chladiče a centrálně umístěného ventilátoru, který zároveň přečerpává vzduch celým prostorem počítače.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

...po zatížení 2.5GHz Pentia4 to vypadá takto:
Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Hlavní ventilátor Sunon o průměru 80mm má regulované otáčky v závislosti na teplotě procesoru, přičemž celý systém je řízen podprogramem uloženým v BIOSu (Fan AutoGuardian - funguje to jako SpeedFan, akorát nezávisle na operačním systému). Od okamžiku zapnutí PC do okamžiku plné inicializace BIOSu (po dobu cca 5s) systém nasadí nejprve vysoké otáčky (asi 6000ot./min.), pak se spustí regulace a otáčky klesnou na cca 4250ot./min. - hluk je v tomto režimu malý, a to i díky tomu, že proudnice vzduchu prochází horním chladičem bez vírů či rapidní změny směru.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Šachta pro uložení disků

Velmi vtipně je vyřešená otázka disku, disketové mechaniky a mechaniky CD/ DVD/ RW. V systému je místo pro všechna tato zařízení ve speciální, pohodlně odnímatelné "šachtě".

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Čelní hliníkové krytky s akrylovým povrchem lze podle potřeby demontovat. Hliníkový profil šachty je zároveň efektivním chladičem pro pevný disk - navíc tudy proudí vzduch do výstupního chladiče. Díky tomu není třeba se obávat přehřátí ani 7200ot. disků. Pokud se rozhodnete neinstalovat disketovou mechaniku (vřele doporučuji), můžete nainstalovat dokonce druhý IDE disk.

Po instalaci všech komponent (můžete se řídit poměrně podrobným obrázkovým návodem - ten bohužel není v češtině) je celý systém nečekaně kompaktní. Drobným zázrakem je, že přístup k jednotlivým částem je přesto nečekaně dobrý - stále lze pohodlně instalovat moduly paměti nemluvě o snadné výměně grafické či PCI karty.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Počáteční obavy z "jen 200W zdroje" rozptýlila má dřívější zkušenost s Brikem. Použitý zdroj však patří mezi skutečné technické skvosty. Je malý (pro znalé - výška je 1U) a nečekaně tichý - před snížením otáček větráku grafické karty GeForce4 MX440 byla to právě grafika, která v počítači hlučela nejvíce.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

{mospagebreak title=Systémové parametry a BIOS}

Systém, konkrétně v něm použitá základní deska Shuttle FS51 (formát Flex-ATX), je postaven na bázi relativně moderního čipsetu SiS651. Ten je určen pro Pentia 4 a podporuje sběrnici 400 i 533MHz a paměti až po DDR 333 (PC2700). Čipset obsahuje integrovaný grafický 2D/3D akcelerátor SiS 315, jehož výkon odpovídá přibližně grafické kartě TNT2 Vanta - tedy žádné řešení pro milovníky 3D her, ale těm, kteří uvažují především o 2D to může stačit (systém je pak o to tišší). V každém případě je zde slot AGP 4x, který lze kdykoliv osadit novou grafickou kartou. Pro paměť jsou určené dva, relativně dobře přístupné, 184pinové DDR DIMM sloty schopné pojmout dohromady až 2GB paměti.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Řadiče IDE, USB a LAN

Jižním mostem (southbridgem) čipsetu je SiS962L. Ten podporuje čtyři porty USB 2.0 a obsahuje diskový IDE řadič s podporou až UltraATA133. Zajímavé je, že funkce LAN a FireWire jsou řešeny externími čipy, Realtek 8100b a VIA VT6306 (oba patří k ověřeným typům), když podle dokumentace tyto funkce podporuje sám southbridge 962.

Audio

Audio obstarává čip ALC650, je to 18bitový plně duplexní AC97 2.2 stereo kodek s nativní podporou šestikanálového audia. Výstupy jsou: přední pár, efektový / zadní pár, center + subwoofer. Systém využívá i SPDIF vstupu a výstupu - oba jsou optické, což je v domácím hifi obvyklejší.

BIOS

Základní deska používá mnou oblíbený přehledný a osvědčený AwardBIOS v6.00PG.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Jakmile vstoupíte do Setupu zjistíte, že se nejedná o jakkoliv kompromisní systém, což je u tak malého systému překvapivé. Jsou zde například přístupné i některé volby na které jsme zvyklí z "velkých systémů" - včetně možností... overclockingu.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Overclocking: FSB lze nastavit v rozmezí 100 až 165MHz (po 1MHz), paměti lze taktovat frekvencí 100, 133 a 166MHz. Ze specialitek tady chybí pouze možnost zvýšení napětí pamětí a procesoru.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Před testy jsem systém osadil procesorem Pentium4 2.53GHz (FSB 533MHz, Northwood B, 512kB cache L2), 256MB paměti OCZ PC3200, základním diskem byl 7200ot. 80GB IBM Deskstar 120GXP (ATA100).

Instalace operačního systému Windows XP Professional SP1 proběhla bez problémů - v jejím průběhu jsem využil ovladačů umístěných na instančním CD dodávaným se sestavou.

Test propustnosti paměti - Sandra 2002

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Propustnost pamětí je při nejvyšším taktování pamětí frekvencí 166MHz (DDR333, PC2700) skutečně vysoká. Bohužel, i zde platí to, co jsme zjistili u čipsetu SiS648 - systém je při osazení dvěmi moduly pamětí DDR333 docela nestabilní. Pokud chcete využít taktování paměti 166MHz, musíte osadit pouze jednou pozici DIMM (navíc jednostranným modulem) a navíc nastavit konzervativní časování - CAS2.5 + Safe Mode. Jinou alternativou je nastavení frekvence 133 (DDR266, PC2100) - zde je pak i při nastavení CAS2 a Turbo Mode systém stabilní jak skála.

Grafický subsystém

Zde jsem testoval ve čtyřech konfiguracích: Nejdříve jsem použil u nás nejoblíbenější akcelerátor vyšší střední třídy, GeForce4 4200, dále nejoblíbenější 3D kartu vůbec, GeForce4 400MX (ovl. Detonator 40.72). Poslední dva testy probíhaly s integrovanou grafikou - kvůli tomu, že ta využívá paměť základní desky, provedl jsem test s taktováním paměti DDR266 i DDR333.

1024x768 3D Mark 2000 3D Mark 2001
GF4 Ti4200 13 331 10 643
GF4 MX440 9 495 6 028
SIS651@166MHz 4 660 1 455
SIS651@133MHz 2 906 1 252

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Výsledky se zásadněji neliší od jiných "velkých" systémů se stejně taktovaným Pentiem4. Příjemně překvapil výkon integrovaného 3D akcelerátoru SiS - předpokládal jsem, že bude téměř nulový, v aplikacích DirectX7 (a rozlišení 800x600) však dokázal podávat téměř 50% výkonu GeForce4 MX440 - což není tak zlé.

Co se týče kvality 2D zobrazení integrovaného adaptéru - ta do 1280x1024 ještě ujde, nad tuto mez již dochází k neostrosti typické u levnějších grafických karet. Výše je již myšlenka na dodatečnou grafiku na místě - pak záleží na vás, použijete-li Radeona 9000 (ten mívá pasivní, tedy tiché chlazení) nebo jinou graf. kartu.

Diskový subsystém

Dosažené hodnoty potvrzují, že řadiče disků SiS (díky rychlé sběrnici MuTioL) jsou skutečně výkonné (z grafu nelze vyvozovat absolutní závěry).

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Závěr

Je jasné, že barebone SS51G není systémem pro každého. Pokud toužíte po velkém prostoru pro několik disků či mechanik CD/ DVD/ RW, musíte zvolit klasickou sestavu. Pokud svůj počítač a jeho komponenty nenecháte chvíli v klidu, zvolte také raději klasickou "PC stavebnici". Pokud hledíte na to, aby cena bylo co nejnižší, také asi nebudete volit tento systém (i když rozhodně není přehnaně drahý). Na druhou stranu zde je skupina lidí, kteří na podobný počítač dlouho čekali.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

Je to systém pro ty, kteří:

Hledají "pouze" něco malého, elegantního a tichého a nechtějí se vzdát možnosti upgradu či změny konfigurace - systém může sloužit jako plná náhrada klasického desktopu, a to rozhodně lépe, než jakýkoliv notebook.

Touží po něčem, co by vypadalo dobře a nedělalo ostudu ani v obýváku u hifi věže. Pokud SS51G doplníte o mechaniku DVD (klidně i zapisovací), kartu s TV in/out a bezdrátovou klávesnici s myší, získáte tím výkonný a tichý herní a multimediální kombajn, který si hravě poradí s 3D akcelerací, DVD, MPEG2 recordingem, MP3, Dolby Digitalem i DivX.

Potřebují kompaktní avšak velmi výkonný systém (vč. diskové kapacity), který je možné občas, avšak pohodlně přenášet - DJs, kteří cestují po koncertech, organizátoři prezentací, lidé, kteří se několikrát ročně stěhují, PC pro řešení dlouhodobých zakázek u klienta apod...

Na bázi SS51G lze také postavit (navíc s minimem komponent) LAN PC - sestavy, které budou například elegantními síťovými pracovními stanicemi.

Systém může sloužit jako malý / nouzový server, firewall či speciální dedikovaný server (np. pro zálohování či ukládání velkého množství dat ).

Systém je tak blízko ideálu (tedy dnešnímu ideálu) malého výkonného a nízkohlučného počítače, že mu nelze neudělit titul PCtuning Silver AWARD. Tento titul je určen výrobkům, které uživateli nabízejí, vzhledem ke své ceně, téměř maximum. Samotný systém SS51G stojí cca 9500Kč bez DPH, což není málo, ale odpovídá to běžné ceně velké celohliníkové skříně. Pokud víte, že budete potřebovat elegantní skříň, integrovanou grafiku, LAN, audio 5.1, SPDIF, USB 2.0, FireWire, solidní chlazení, tichý zdroj a relativně kvalitní základní desku, můžete koupi tohoto barebone dokonce ještě možná něco málo i ušetřit.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?
"Silver AWARD pro: Shuttle SS51G"
Listopad 2002
"inovační přístup, elegantní provedení + dobrý výkon"

Distributorem sestav barebone i základních desek Shuttle je společnost ProCA s.r.o. Zde nám sdělili, že ekvivalentní systém pro procesory AMD Athlon je vybaven čipovou sadou KM266 a nese kódové označení SK41G. Pokud trváte na čipové sadě Intelu, poohlédněte se po systému SB51G - ten je vybaven novým "intelským" čipsetem i845GE.

Shuttle SS51G: porazí PC-prcek Goliáše?

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
1.12.2002 21:14:48   0.0.0.xxx 75
Nevim jestli se to nekomu libi, ale ja bych si v zivote takovy bullshit nekoupil.
2.12.2002 00:40:10   0.0.0.xxx 85
Vidis a ja bych si to klidne poridil a rad
a to rozhodne nejsem nakej BFU
2.12.2002 02:46:10   0.0.0.xxx 67
ja netvrdim ze to je shit, ale taky bych si to nekoupil - hlavně kvůli designu - miditower mě vyhovuje
2.12.2002 04:47:29   0.0.0.xxx 56
date tam P4 2533 a vic ani tuk. a pak muzete celou skrinku drasticky pod cenou prodat
2.12.2002 08:10:15   0.0.0.xxx 54
... a tedka prichazi na trh verze SB51G, ktera ma i845GE a podporuje i 3GHz s HT. Podle me je to bomba!
2.12.2002 08:17:10   0.0.0.xxx 66
Je to supr kousek... tohle bych si narozdil od klasickeho kompu kldine dal do obyvaku pod TV... mate za rozumnou cenu prehravac naprosto vseho co se tyce obrazu a zvuku. Kdyz k tomu pripojim extrni DD zesilovac a slusne repro... je to daleko lepsi nez vselijake setu DVD prehravacu MP3 prehravacu atd. + moznost koukat na fotky, pripadne na tom rovnou strihat zabery z DV kamer... idealni vec k Tv.
2.12.2002 08:44:07   0.0.0.xxx 75
No, nevím, ale mě osobně se to moc nelíbí. Už jen z toho důvodu, že nemám rád krabice, které mají navíc nějaké ledky pro zkrášlení vzhledu. Kromě toho bych tuhle mrchu rozhodně netroufnul nazvat plnohodnotným PC. Umístění portů je drobátko nestandartní. Pokud bude člověk chtít jinou základní desku, tak nůžky na plech, ... a rozstříhat celou bednu. :o( Takže je to nakonec vlastně jen tak trochu výkonnější EPC ke kterému můžem přidat dvě karty. Nic převratnýho.
2.12.2002 08:58:06   0.0.0.xxx 55
chtel bych aspon vedet kolik to stoji,na prenaseni je to dost dobre.z normalniho toweru bych tam jen dal cpu,grafiku a disk a jelo by se pryc a doma zase zpatky do toweru.Chci vedet cenu.
2.12.2002 09:54:11   0.0.0.xxx 54
Kdybys cetl cely clanek do konce, tak bys ji znal a nenarikal tady (9500 bez DPH - PROCA}. Jinak ten system se mne libi, radeji bych vsak zvolil i845GE verzi. Zrovna se rozhoduji pro totalni upgrade sveho compu, a tezce vaham jestli mne ten prcek nesvede.
2.12.2002 09:56:45   0.0.0.xxx 56
...vše překvapivě dobře "pasuje". Praxe navíc mluví o tom, že všichni chtějí mít konfigurovatelnou sestavu a pak ji stejně nekonfigurují. Údajně 70% desek pozná za svůj "život" jen jeden jediný procesor :-)

Chuděry :-))
2.12.2002 10:55:56   0.0.0.xxx 75
je to bomba.... zhanel sem to v lete, nesehnal... ted uz mam novy pc a lituju toho, ale rok to vydrzim a pudu do toho :o)

jinak tenhle clanek byl na tomsharware pred 4-5 mesici (dokonce i ten ten nazev byl podobnej - david a goliash :-(
no budiz, aspon preklad.
2.12.2002 11:09:13   0.0.0.xxx 75
Bomba to je, a hned časovaná. Problém je totiž zdroj. 200W je krutě málo, to stačí tak maximálně na práci ve Windows, když je procesor zatížen na minimum. Jakmile se na tom budou pouštět filmy nebo dělat jiná náročná práce, zdroj bude přetěžován a po několika měsících umře. Já osobně bych to viděl na 300W Enermax do 1U - http://www.enermax.com.tw/eg251p-vb.htm. No vždyť samotný Intel uvádí pro Pentium 4 jako naprosté minimum 230W, doporučuje pak 300W.

Alternativou je pak použití procesoru jako Northwood 1.8A a grafické karty s pasivním chlazením. Aspoň by to bylo tiché.
2.12.2002 11:24:06   0.0.0.xxx 56
Za posledních 10 let jsem měl 4 počítače, teď se chystám k dalšímu "upgrade" píšu to schválně v uvozovkách. Moje zkušenost je takova, vždy jsem na upgrade myslel, kupoval jsem levnejší procesor s myšlenkou, že si za čas pořídím výkonnější - ale nikdy na to nedošlo. Max. jsem dokoupil paměti, či vyměnil grafiku nebo pořídil větší disk. V konečném důsledku jsem vždy prodal celý počítač a koupil nový, takže můj názor na upgradovaní počítače se dnes poněkud změnil a vidím, že řešení z článku je docelá zajimavé (grafiku, disk, paměť v pohodě vyměníte) ...co víc?
2.12.2002 12:23:18   0.0.0.xxx 54
"Overclocking: ...Ze specialitek tady chybí pouze možnost zvýšení napětí pamětí a procesoru"

Jestlize si koupim tuhle malou krasku, sel bych OPRAVDU po tichu. Takze bych zmensil FBS na 100 MHz a samozrejme bych zmensil napajeci napeti... Skoda...
2.12.2002 15:17:52   0.0.0.xxx 56
,to je presne nazev ktery pasuje k teto male krabici.
2.12.2002 21:18:15   0.0.0.xxx 56
Tak tenhle clanek se Vam opravu povedl. Nedivil bych se kdyby takhle v budoucnu nevypadala vetsina PC. Pokud se ma pocitac stat normalni soucasti kazde domacnosti tak tohle je rozhodne zpusob jak toho docilit. Moc se mi to libi. Nechapu ovsem vsechny ty co opet kritizuji a snazi se na vsem najit jen chyby a nedokazi ocenit neci snahu odlisit se od ostatnich...
3.12.2002 09:41:57   0.0.0.xxx 74
Ahoj,
jsem z takovýho pc docela paf, chci postavit klukovi k Vánocům pc, už jsem koupil GPU, CPU a HDD a akorát jsem se včas zastavil, abych to instaloval do Prcka! Snad bude do Vánoc k mání verze s i845GE.
Taky mám takovou zkušenost, že jsme nikdy zásadní upgrade pc nedělali, vždycky se koupilo jiný. Asi to tak bude u většiny uživatelů.
Článek se mi moc líbí, děkuju!
Ahoj, J.
3.12.2002 16:28:58   0.0.0.xxx 55
mit to dve pci, tak do toho jdu taky
3.12.2002 21:25:43   0.0.0.xxx 64
podla mna je to super vec...
ma to vykon jaq svina, rel. dobru upgrade moznost(do roku urcite nebudem kupovat lepsi proc jaq je 3ghz)... jedina blbost je zdroj, ale to sa da riesit:-)
4.12.2002 06:30:01   0.0.0.xxx 56
sa mi paci ako to pekne vsetko smeruje. viac notebookov, pda, mobilne telefony.. a navyse pre ludi ako ja, ktory nechcu ist az tolko do kompromisov takto lahodka.
dost ma veru za tou krabickou trasie, keby len nebolo tej nemoznosti nastavenia voltaze. tak dobre skusenosti mam totiz s podtaktovavanim. (athlon@1,1V)
5.12.2002 19:42:15   0.0.0.xxx 75
a co takhle via epia M ? ja vim integrovany CPU apod...neni pro nejake hry...ale pokud vezmu v uvahu case MXR-111 www.emko.cz ...tak to vypada velice lakave..( hlavne jako kancelarske pc + DIVX ).hlavni vyhodou tohohle systemu je ze to nema zadny vetrak...az na ten co je v trafu...ale ten pokud zamenime za teplotne rizeny tak je to opravdu tiche..nejhlucnejsi je CD-ROM ( lze omezit Nero Drive Speed ) a pak HDD zalezi na vyberu...mate nekdo zkusenosti s timto systemem VIA EPIA M ?( C3 933 MHz, vga VIA BROKDALE, integ. MPEG2 decoder, FIRE-WIRE, USB 2.0, 6 channel audio ( AC3) ....atp., cele je to DDR ) Deska stoji kolem 5000 kc.. case s trafem 2000 ...uvazuji o koupi a nejvetsi strach mam z videovýstupu..videl jsem v provozu bohuzel bez TV-OUT a ani nejake supertiche PC ( Minoret, Invex ) tomuto konkurovat nemohlo.
5.12.2002 22:35:00   0.0.0.xxx 75
Plesá se tu nad věcmi, které už jsou dávno známé a zcela běžné. Stačí se trochu informovat. Tenhle stroječek je jen trochu nepovedenou PC replikou již několik let na trhu prodávané Apple Macintosh Cube. Jen s tím rozdílem, ze Cube je kompletní stroj včetně OS a né skládačka... A co se týká designu...Poněkud těžkopádný. Prostě bedna bez špetky invence.
A to, že se počítač upgradeuje tím, že se vymění starý za nový na to přicházíte až teď? Apple na to přišel před víc jak 15ti lety...
13.12.2002 16:26:10   0.0.0.xxx 46
...co je to macintosh?
22.1.2003 10:31:16   0.0.0.xxx 55
a nedělalo ostudu ani v obýváku u hifi věže?
Já nevím,mně se ten přední panel se spoustou viditelných šroubů a z levnýho plexi nelíbí.K hifi sestavě patří hliník.
Já mám doma klasický tower-počet pozic midi,rozmery jako mini-tower,montáž mechanik a rozebírání bez šroubování a jsem spokojen.Viděl jsem spoustu klasických mini i midi towerů,které jsou hezčí-můj suběktivní dojem.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.