Hlavní stránka Hardware Ostatní Windows 10 Preview: pohled na build 9926 a testy výkonu
Windows 10 Preview: pohled na build 9926 a testy výkonu
autor: Ján Kisty , publikováno 10.3.2015
Windows 10 Preview: pohled na build 9926 a testy výkonu

Windows 8 spoustě lidí k srdci příliš nepřirostly a tak všichni netrpělivě vyčkávají na to, co se ve Windows 10 změní k lepšímu. Vyzkoušeli jsme se poslední veřejný build Windows 10 Technical Preview a změny a novinky, které přináší. A porovnali jsme i výkon ve známých benchmarcích, aplikačních testech a několika hrách.


Je tomu už více než dva roky, co Microsoft představil Windows 8, ale dodnes o kvalitě tohoto systému trh nepřesvědčil. Podle Net Applications se Windows 8 a Windows 8.1 i přes výraznou podporu Microsoftu a existenci Windows 8.1 s Bing zdarma na počítačích jen nedávno přehouply Windows 8.x sotva přes 15 % podílu. Windows XP si přitom stále drží téměř 19% podíl.

Nejčastěji je kritizováno uživatelské rozhraní Modern UI, kdysi nazývané Metro. V první řadě příliš nevyhovovalo při ovládání myší a zároveň neumožňovalo zavírat aplikace běžným způsobem. Microsoft na tuto kritiku reagoval vydáním nové verze Windows s označením 8.1, která přinesla mimo jiné právě mírně upravené Modern UI.

Windows 10 Preview: pohled na build 9926 a testy výkonu

Přibyla možnost změny pozadí i polofunkční tlačítko Start, které nám Windows 8 vzaly. Dlaždice začaly být živější a barevný rastr pestřejší. U aplikací přibyla možnost třídění podle názvu, času instalace a kategorií. Oceňovanou změnou bylo i zrušení automatického přidávání všech nově nainstalovaných aplikací na plochu Modern UI. Nový byl i flexibilnější Snap View a změnil se i Store, u kterého Microsoft vytvořil univerzální API pro Windows i Windows Phone 8.1. Nakonec ještě zmíníme úpravy u aplikací, přibylo například Food&Drink nebo Health&Fitness a naopak zmizel Messenger.

Možnost dostat se po přihlášení přímo na plochu se objevila v systému Windows 8.1 Update, který přišel začátkem roku 2014. Těm, kteří nechtěli používat obrazovku Metro, umožnil vyhnout se jí úplně. Možnost nastavení je ale skrytá v hlavním panelu, takže se mnozí noví uživatelé i tak cítili v rozhraní Metra zmatení. S touto předvolbou Microsoft nejspíš očekával pokles kritiky Windows 8.x.

Nebyla to však jediná změna. Microsoft přidal nabídku napájení a tlačítko hledat přímo na úvodní obrazovku. A stejně tak i nové kontextové menu, ve kterém je možnost připnout aplikace pro „Metro“ na hlavní panel.

Aplikace optimalizované pro tablety, tedy s rozhraním Modern UI, dostaly tlačítko pro minimalizaci. Tlačítko pro zavření a hlavní panel jsou při používání myši dostupnější. Kromě toho nabízí kontextové menu po kliknutí na ikony live tile, možnost měnit velikost, odpojit live tile z Modern UI nebo odinstalovat aplikaci. Dále Update 1 zobrazuje předvolené všechny programy. Internet Explorer byl povýšený na verzi 11.0.3, changelog však dodnes není známý. Mimo jiné měl přinést i skrytý „Enterprise Mode“. Důležitá je i podpora nových DPI 250 % a 500 % hlavně pro rozlišení 4K a vyšší.

Kritiků Modern UI ale neubývalo, a tak Microsoft avizoval návrat tlačítka a skutečného Startu. V mezičase vyšel další větší update neoficiálně přezdívaný Update 2, který start neměl. Microsoft si tedy tlačítko start zřejmě nechává jako marketingové lákadlo pro propagaci Windows 10. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
95 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 41.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.