Hlavní stránka Hardware Ostatní Rok 2014: Co nám dal a co vzal?
Rok 2014: Co nám dal a co vzal?
autor: Michal Rybka , publikováno 2.1.2015
Rok 2014: Co nám dal a co vzal?

Tak nám uplynul rok 2014, ve kterém jsme se opět nedočkali ani cenově dostupných kvantových počítačů, ani holografických disků a dokonce ani uhlíkových procesorů. S těmito sliby žijeme deset let, asi jako s každoročním novoročním předsevzetím začít zdravě jíst a pravidelně sportovat. Naštěstí se ale povedly jiné věci, které nás naopak překvapily.


Windows XP do hrobu dány, bezpečnostní díry po nich zůstaly

Hrdinný veterán – a dle názoru některých první opravdu slušný operační systém od Microsoftu určený pro koncové uživatele – byl definitivně odstaven, což dal najevo poslední update, který upozornil na konec podpory. Takže uživatelé, kteří je používali, byli připraveni o bezpečnostní opravy, tedy až na ty, kteří své počítače „vyměnili za registrační pokladny.“

Rok 2014: Co nám dal a co vzal?

Microsoft přeleštil Windows 8 do podstatně použitelnější podoby Windows 8.1, která nám (svým způsobem) vrátila tlačítko Start, jenž přes rightclick nabízí většinu funkcí, které původně Windows 8 rozfoukaly na všechna možná místa po celém OS.

Rok 2014: Co nám dal a co vzal?

„Převeliký úspěch“, kterým Windows 8 byly, přinutil Microsoft k výměně šéfa. Ikonický, energický a hopsavý Steve Ballmer byl nahrazen klidnějším a filozofičtějším Satya Nadellou, který přislíbil razantní změny. Jaké změny to budou, brzy zjistíme u Windows 10. Zdá se, že půjde spíše o evoluční změnu, která by měla opravit největší zločiny Windows 8, nicméně orientace na cloud a na dotyková zařízení stále zůstává.

Rok 2014: Co nám dal a co vzal?

Můžeme tedy čekat pokračující podporu širokého ekosystému počínaje desktopy, přes 2-in-1 a tablety až po telefony. V tomto kontextu bych také rád vzpomenul na další legendu, která byla letos Microsoftem pohlcena, totiž telefony značky Nokia. Nadellou občas zmiňovaná karma (byť někdy poněkud nevhodně) tentokráte zafungovala dokonale.

Stephen Elop, autor orientace Nokie na Microsoft, spoluarchitekt jejího potopení a autor úchvatného dopisu dávajícího padáka 12 500 zaměstnancům (který se patrně dostane do učebnic managementu do příkladů „jak to nedělat“), se přes své ambice vládnout Microsoftu nakonec šéfem nestal.

Takže díky karmo, dobrá práce!

Rok 2014: Co nám dal a co vzal? 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
160 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 75.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.