Hlavní stránka Hardware Ostatní Kde se zasekl 3D tisk?
Kde se zasekl 3D tisk?
autor: Michal Rybka , publikováno 31.1.2014
Kde se zasekl 3D tisk?

Absolutně věřím technologiím 3D tisku – a to nejen proto, že NASA chce vyvinout tiskárnu na jídlo, což by vyřešilo problémy nejen při cestách ke hvězdám. Od dob Star Treku víme, že základem budoucí domácnosti je nějaká forma replikátoru, který nám vyrobí to, co zrovna potřebujeme. Ale kdy se dočkáme toho, že se domácí 3D tiskárny stanou samozřejmostí?


Bez replikátoru, který je schopen na místě vyrábět náhradní díly, není v podstatě možné cestovat ani na jinou planetu, natož mezi hvězdami. Když jste dlouho „venku na výletě“ v mezihvězdném prostoru, je docela pravděpodobné, že se vám něco pokazí a rozhodně s sebou nemůžete tahat neomezené množství náhradních dílů. Proto je logické, že si vezmete jenom dostatečnou zásobu prvků a vyrobíte si z nich to, co se vám zrovna pokazilo. Když bude existovat i opačná technologie, která naopak poškozenou věc rozloží, máte relativně vysoký stupeň samostatnosti. Ostatně na podobných principech funguje život samotný.

Kde se zasekl 3D tisk?

Extrémně praktické to je také u náhradních dílů v kanceláři i domácnosti. Pravda, celý moderní spotřební trend směřuje k tomu, abyste si koupili „nový barák poté, co se vám pokazila klika u dveří“, je to ale šílené, nesmyslné a nelogické. Drtivá většina běžných poškození u spotřebičů či hraček je v tom, že selže / praskne / rozbije se / ztratí se nějaký plastový díl, který se ale nedá samostatně koupit, protože to výrobce jednak samostatně neprodává a potom proto, že by to nebylo ekonomické. Takže to úplně nejlepší, co by nás mohlo potkat, je to, že by výrobci zařízení měli na svých serverech v sekci „Ke stažení“ mimo ovladačů taky sekci „Náhradní díly“, jejichž model si stáhnete a doma vytisknete. Zlomil se vám pant? Vytiskněte si nový!

Jenomže prozatím je nabídka 3D tiskáren stále slabá. Ne, že byste je nemohli koupit vůbec, ale prodejci nabízejí většinou poloprofesionální modely s cenou od padesáti tisíc výše, které pro běžné smrtelníky prostě nejsou. (A jak nás učí The Big Bang Theory, platí to i v případě, že máte ženu, která opravdu hodně vydělává.) Podobně jako u jiných technologií tu je ona magická hranice kolem 10 000 korun, pod kterou zatím nejsme. Normální člověk prostě nevyhodí průměrný plat za něco, co mu přímo nevydělává. Natož aby přemýšlel nad 3D tiskárnami, které jsou za deset tisíc, ale ne korun, ale dolarů…

Kde se zasekl 3D tisk?

Naštěstí je tu i jedna vychytávka jménem 3Doodler, která je za podstatně menší peníze. Výrobce tuhle podivnost nazývá 3D tužka a její pořizovací cena je pod hranicí sta dolarů! Funguje to jako malý kousek 3D tiskárny, strčíte do toho tyčku z materiálu PLA a anebo ABL, podle manuálu nastavíte správnou tavnou teplotu příslušnou pro daný materiál a po nahřátí tavného hrotu můžete čmárat neboli doodlit. Když zavítáte na stránky 3Doodleru, uvidíte spousty ukázek včetně videí, které ukazují jak můžete jednoduše vytvářet 3D objekty. K 3Doodleru můžete zakoupit tyčky ve třiceti různých barvách, takže se můžete skvěle vyřádit! 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
129 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 54.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.