Hlavní stránka Hardware Ostatní DIY projektory - vyrobte si doma sami!
DIY projektory - vyrobte si doma sami!
autor: Tomáš "Trinom" Trýska , publikováno 18.3.2009
DIY projektory - vyrobte si doma sami!

DIY Projektor je jak již název napovídá projektor. Ne však ledajaký. Ona zkratka DIY, z anglického Do It Yourself, volně přeloženo Udělej si sám, se používá pro výrobky, které si tvoří lidé doma na koleně. V případě DIY projektoru tomu není jinak, ale neplatí to samozřejmě úplně na sto procent. Některé komponenty si budete muset samozřejmě nakoupit, ale o tom už dále v článku.


Jak jsem již v předchozím odstavci napověděl, je projektor složen z několika hlavních, důležitých součástí a několika doplňkových (nepovinných). Mezi ty hlavní patří zdroj světla, LCD displej, fresnelovy (čti frenelovi, tj. bez s) čočky a projekční objektiv. Mezi nepovinné díly patří optické zrcadlo (1 nebo 2), reflektor, kondenzor a další věci jako motorový posun objektivu nebo procesorové řízení dochlazování po vypnutí.

DIY projektory - vyrobte si doma sami!
Obr. 1 - Schéma rozložení komponent

Osvětlení

Jako zdroj světla se obvykle používá metalhalogenidová výbojka s příkonem 400 W. Po delším zkoušení vychází nejlépe výbojka OSRAM Powerstar HQI-TS 400W/D a NDL (obr. 2).

DIY projektory - vyrobte si doma sami!
Obr. 2 – Výbojka Osram Powerstar HQI-TS 400W/D

Samozřejmě jdou používat jak slabší, tak výkonnější výbojky. Vše se odvíjí od projekční vzdálenosti, velikosti obrazu a schopnosti uchladit displej. Mezi důležité vlastnosti výbojky patří světelný tok (lm), chromatičnost světla (K) a index barevného podání Ra. Hodnota světelného toku udává, jak moc výbojka svítí.U výše uvedené 400W výbojky dosahuje hodnota světelného toku téměř čísla 40 000 lm. Chromatičnost světla nám udává, jaký nádech bude mít vyzařované světlo. U vhodně zvolené výbojky je teplota chromatičnosti 5000 až 6500 K. To proto, že tyto hodnoty má denní bílé světlo v různé fáze dne. Hodnoty pod cca 6000 K mají teplejší podání a to tak, že čím nižší hodnota, tím červenější. Obdobné je to s hodnotami nad 6000 K, kde bílá přechází do modré až fialové.

DIY projektory - vyrobte si doma sami!
Obr. 3 – Spektrální charakteristika výbojky HQI-TS 400W/D

Index barevného podání Ra nám udává, jak je světlo rovnoměrně rozprostřené mezi základní barvy, tj. červenou, modrou a zelenou. Pokud by toto číslo bylo pod cca 90, tak už by mohlo docházet k nepříjemným barevným odchylkám promítaného obrazu od skutečného. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
266 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 130.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.