Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
autor: Archiv PCT , publikováno 28.6.2005
PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
Výpadky proudu nejsou v naších končinách ničím neobvyklým a tak se asi každému stalo, že v důsledku přerušení dodávky elektřiny, přišel o svou mnohahodinovou práci. To je jedna z věcí, která dokáže člověka opravdu naštvat a často až dohnat k slzám. Tento problém lze snadno vyřešit za pomocí záložního zdroje neboli UPS. Podívejme se tedy na jeden z nich. {mospagebreak title=Trocha teorie nikoho...}

Záložní zdroj napájení (tzv. UPS - Uninterruptible Power Supply) a celá oblast napájení výpočetní techniky (tedy i síťové zdroje) bývá často neprávem opomíjena a ponechávána až na konec. Přitom zachování kontinuity a kvality napájení je základním předpokladem úspěšného provozu počítače (nemluvě o serveru). Je to jako mít pojištění: pokud se nic nestane máte klid, pokud dojde k výpadku nebo předpětí, je UPS neocenitelným pomocníkem - zejména pro aplikace typu "mission critical".

"Watty" vs "VoltAmpery" - o co se jedná?

Možná jste si všimli, že každá UPS má uvedenou hodnotu "VA". VA je zkratka pro Voltampér, který je v obvodech ze střídavým napětím jednotkou tzv. zdánlivého výkonu. Skutečný tzv. činný výkon se uvádí ve Wattech (W) a je vždy nižší, a to často i o 40% (to závisí na typu a charakteru zátěže: kapacitní, indukční..). Právě výkon je jedním z nejdůležitějších měřítek pro výběr vhodného záložního zdroje. Odborníci většinou doporučují koupit si UPS s alespoň o třetinu vyšším výkonem než budete podle odhadu potřebovat.

Jak vybrat UPS o správném výkonu?

První, co by vás mělo zajímat, je příkon (tedy spotřeba) jednotlivých zařízení, které chcete na UPS připojit. Zde je také důležité podotknout, že pokud bude výkon UPS nižší než součet příkonů všech připojených zařízení, může se stát, že záložní zdroj nebude schopen při výpadku napájení přepnout na zálohu z baterie.

Když budete zjišťovat příkon jednotlivých zařízení, pak je dobré se také podívat, zda se jedná o průměrný či maximální příkon. To se může u některých zařízení jako monitor, laserová tiskárna, plotter či scanner poměrně výrazně lišit. Všechny tyto zařízení totiž mají průměrnou spotřebu výrazně nižší než příkon, který potřebují pro svoji "aktivní" činnost - například tisk, nebo náběh po zapnutí.

Trochu problém se zjištěním příkonu nastává u počítače. Pokud máte 300 W zdroj, raději počítejte tím, že 300 Wattů počítač opravdu z výkonu UPS použije. Ve skutečnosti je příkon počítače téměř vždy nižší než je maximální příkon zdroje. Každopádně se ale opravdu nevyplácí příkon podceňovat – pokud si nemůžete reálný průměrný (tj. za několik hodin provozu) příkon sami změřit, tak raději počítejte s hodnotou, na kterou je konstruován zdroj v počítači.

Start se zátěží se cení

Poslední věcí v oblasti výkonu UPS je její schopnost napájení zátěže při provozu z baterií. Ne všechny UPS totiž "snesou“ připojení zátěže při výpadku napájení, opět zde totiž hraje roli ona tvrdost zdroje a opět se to týká spíše levnějších modelů. Je ale vždy lepší, když se prodejce zeptáte, zda je opravdu možné zapnout UPS i při absenci externího napájení (například na chatě).

Ochrana před bleskem

Jedním z nejběžnějších problémů jsou napěťové špičky v síti způsobené bleskem. Pokud blesk udeří do elektrického vedení, může způsobená špička vysokého elektrického napětí v síti zničit důležité komponenty ve vašem počítači. Většině takovýchto problémů dokáže UPS účinně zamezit a ochránit tak váš počítač spolu s důležitými daty před nebezpečím.

Výkon není vše, všímejte si i kapacity baterii

Tu většinou každý výrobce u své UPS uvádí, přičemž platí, že pokud máme UPS s výkonem 600 W, u které je uvedená výdrž při maximálním zatížení 8 minut, tak s poloviční zátěží, tedy 300 W, vydrží přibližně dvakrát delší dobu. Pokud ale chceme u své UPS delší výdrž než dnes již typických 8 minut, tak nákup UPS s několikanásobně vyšším výkonem rozhodně nebude vždy tou správnou cestou. Výkon totiž hovoří o tom, kolik jsme toho schopni napájet. O tom, jak dlouho pak hovoří kapacita akumulátorů nebo respektive jejich počet.

Co chtít navíc u UPS?

Tou nejběžnější a nejvíce využívanou věcí je modul s komunikačními (sériovými) porty, to umožňuje dálkově ukládat práci a bezpečně ukončovat operační systém na více počítačích bez připojení do sítě a nebo bez dodatečného softwaru a zároveň to umožňuje UPS na dálku také řídit. Většina dražších UPS však má v základní ceně již software, který toto umožňuje po síti pomocí počítače, kam je UPS připojena.

volně podle www.umel.feec.vutbr.cz/~danekl/PCK/_studenti/xlutov...

PK Blackout Buster 600VA, TX-600

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
české stránky společnosti jsou zde

Kdo by čekal "nevzhlednou-šedou-krabici", která se hodí tak akorát pod stůl, ten by se velmi spletl. Blackout Buster 600TX působí kompaktním dojmem, a hodí se do kteréhokoliv moderního pracovního prostředí. Opticky zdroj vypadá jako složený ze dvou části s nepřehlédnutelným šedým kruhem v přední části. Kombinace tmavě modré a šedé barvy působí velmi přívětivým dojmem, a tak není problém UPS nechat vystavené na očích vedle svého PC.

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
PK Blackout Buster 600TX je možné provozovat "nastojato" i "naležato"...

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
Jak je vidět, UPS není designově o nic horší, než v dnešní době již klasický MIDItower...

Ovládáni

Není už na první pohled příliš složité. Na UPS nejdete jenom jedno tlačítko, které slouží k zapnutí a vypnutí (6s dlouhým stiskem) celého zdroje. Základní informace o stavu zdroje podávají tři světelné ukazatele umístěné nad hlavním spínačem. Ty vám řeknou, jestli je zdroj napájen z el. sítě, nebo z baterie a dozvíte se z nich také o slabé baterii, nebo přetížení celého UPS.

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
Hlavní ovládací a kontrolní prvky.

Na zadní straně jsou umístěny všechny konektory. Najdeme zde vstupní síťovou zástrčku, která je navíc chráněná tavnou pojistkou, čtyři výstupní konektory pro připojení chráněných zařízení a dva výstupy RJ21 sloužící jako přepěťová ochrana pro modem a pevnou telefonní linku.

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
Zadní část záložního zdroje.

Příjemnou záležitostí je komunikační port RS232 určený ke vzdálenému monitorování pomocí počítače. V případě UPS se jedná o "klasický" sériový port, který v této oblasti hned tak nevytlačí ani rozhraní USB. Je třeba říct, že je tato funkce je v této cenové kategorii nadstandardní - pomoci této komunikační linky může operační systém před konečným vypnutím například řádně ukončit svou činnost (korektně uzavřít soubory).

{mospagebreak title=Software a testy}

V podstatě platí, že žádný software potřebovat nebudete, protože všechny důležité monitorovací funkce zastane operační systém (tedy na mysli mám Windows XP, i když k dispozici jsou ovladače i pro Linux). Přesto u zdroje naleznete CD na kterém je kromě povinného manuálu také monitorovací program PowerSoft Basic. Ten je stejně jednoduchý, jako ovládáni UPS a neměly by s ním být sebemenší potíže.

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
Powersoft basic, který zobrazuje stav při napájení ze sítě.

Ze schématu je vidět, že Blackout Buster TX-600 je UPS typu Line-Interactive.

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
V případě výpadku proudu (nebo odpojení ze sítě), program zobrazí tyto informace.

Výpadek proudu

Už na úvod je třeba zmínit, že vzhledem k parametrům baterie (12 V, 7Ah) nelze při plném vytížení čekat žádné zázraky. V našem testu jsme zdroji "dali pořádně do těla" a připojili jsme ho na tuto sestavu:

  • AMD Athlon 64 3000+,

  • MB s čipovou sadou nForce 4 SLI,

  • 2x512MB DDR 400 Corsair,

  • Radeon X800XT PE 256MB,

  • 80GB SATA HDD,

  • monitor LCD LG 1730S,

Příkon odhaduji na reálných 260 - 280W, v okamžiku testu jsme počítač zatěžovali běžnou kancelářskou činností (Word, Photoshop, Excel..).

Přestože je zařízení již z výroby nabito, je doporučeno ho nechat 8 h v elektrické síti, než na něho připojíte jakoukoliv zátěž.

Přerušení dodávky proudu zjistíte snadno, pomocí akustického signálu a výstražného okna. Ihned poté je třeba začít ukládat a ukončovat aplikace, které v případě náhlého přerušení hrozí neodvratnou ztrátou dat.

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC

Nemusíte však příliš spěchat, protože jste stále poměrně přesně informování o čase, zbývajícím do ukončení systéme a vypnutí celého UPS.

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC

Naší sestavu udržel zdroj v chodu 7:58 (signál pro vypnutí - ten jsme ignorovali), konečné vypnutí napájení proběhlo v okamžiku 9:58 min. To je dostatečná doba pro bezpečné ukončení všech aplikací. Tyto hodnoty jsou při poměrně vysokém vytížení, a tak se jedná o relativně slušné výsledky. Pokud bychom napájeli typickou kancelářskou sestavu, možná bychom dosáhli hodnoty kterou udává výrobce: 10-15min. Vzhledem k získaným výsledkům zdroj nelze příliš doporučit k zálohování více zařízení a úplně ho lze vyloučit ze zajištění serveru.

Technické parametry

Power Kinetics Blackout Buster TX

Typ UPSLine-Interactive

Kapacita

600 VA, 360 W

Napěťový rozsah na vstupu

175-270 Vac
Výstupní napětí230 Vac

Regulace napětí

+ - 10 %

Frekvence

50 Hz + - 0,5 %
Tvar vlnyupravený sinus
Baterie12V,  7Ah, bezúdržbová Acid
Záložní časmax. 20 min
Doba přepnutí4ms
Rozměry11 x 27.5 x 20.2 cm
Hmotnost6,4 kg

Cena: 2500Kč bez 19% DPH, 2r. záruka

Blackout Buster TX 600VA je moderně vypadající záložní zdroj, který plně dostačuje k zajištěni běžného počítače v případě výpadku proudu, nebo vzniklého přepětí. Pokud však potřebujete zálohovat více zařízení, poohlédněte se po výkonnějším modelu (k dispozici je i obdobný model Blackout Buster TX 1000VA).

Poznámka:

Záložní zdroj Blackout Buster TX600 je možné zapnout i tehdy, není-li připojen na elektrickou síť. Mohl by tak na chvíli sloužit jako zdroj pro krátkodobé nouzové napájení tam, kde není elektrická síť (tam kde lišky dávají dobrou noc).

PK Blackout Buster 600TX: náhradní energie pro PC
Blackout Buster TX600 zapůjčila firma LEVI International a.s.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
28.6.2005 14:22:33   0.0.0.xxx 2623
Auto mohl zmínit že jsou dva druhy UPS. Tedy ty levnější potvory které na bateriový provoz přepnou až když se něco děje. A lepší třeba APC Smart UPS které napětí mění přímo za chodu.

Back Ups mají proto navíc parametr čas za jaký dokáží přepnout na bateriový provoz.

Autor se mohl zmínit, že taková SMARTka která mění napětí dokáže udělat zázraky se stabilitou počítače.

Pokud máte noname zdroj, v síti vám kolésá napětí a navíc na své noname 300W/400W mate pověšené dva disky, CD,DVD, nějakou tu 6800 nebo jinou potvoru, pak Vám kondíky ve zdroji nemusejí stačit filtrovat poklesy napětí a PC může tuhnout.

Dobrý zdroj poznáte, že při plném provozu rychle zapnete a vypnete přívodní šnůru(kolébkový vypínač), pak máte dobrý zdroj. Chce to mít puštěný nějaký test aby byl zdroj pořádně zatížený. A pokud ten test nespadne, máte dobrý zdroj.

Back UPS stojí nové od 1200,- a jetou SMART seženete v bazáči za 1000 + 1000 nové baterie. Taková dobrá značková APC Smart Vám pak obvykle odvede DALEKO lepší práci než kdejaká BACK UPS značky hoši v koši.

Tedy tak krátce od Johna.Dona
28.6.2005 14:27:39   0.0.0.xxx 2524
Pokud by nějakého kutila napadlo si na BACK UPS přidat několik autobaterií že mu budou počítač držet déle tak:

- UPS musí být dobře nastavená aby nabíjela baterie
- BACK UPS nejsou stavěné na nějaký dlouhodobý provoz na baterie. S nějakou směšnou baterkou která v ní je to nevadí, ale pokud by jste si tam přidali třeba 4-5 autobaterií, pak by se mohlo lehce stát že by se při záložním provozu lehce přehřála a případně by mohla začít hořet ohněm nevýdaným.)
28.6.2005 14:37:53   0.0.0.xxx 2524
- Baterie nevydrží věčeně ani v UPS!

- Baterie v UPS je dobré čas od času vybít a znova nabít!
(třeba při testu jestli je/jsou UPS i baterie zdravá/zdravé)

- Baterie hlavně ty hodně noname mohou i vybuchnout nebo začít hořet. Nejlepší je na výměnu baterií dávat UPS do servisu. Protože každá baterie se dobíjí specifickým proudem, pokud ten proud překročíte - baterii zničíte nebo něco horšího.

- Dilema je: Vypínat UPS když jdete pryč a nebo jí nechávat puštěnou? Na to zatím neznám odpověď. Buď se bude baterie ničit dobíjením/vybíjením a nebo UPS nebudete hídat a riskujete ...... kdo ví co.

- Pozor. Viděl jsem jantara který si vzal odpojenou UPS do mokrých pazour. Dostal pecku až mu povolil jistý sval :o)
I odpojená UPS může dát pecku 220W :o)!

- Domácí kutil není nejpovolanější odborník na zjišťování závady co je v UPS, dokonce by ani neměl měnit větrák v PC zdroji!

- Pokud se UPS hodně hřeje je něco špatně!

- Pokud se v UPS hodně hřeje baterie je URČITĚ něco špatně!

- Pokud UPS hoří, nečůráme na ní ani jí nehasímě pěnovým nebo vodním hasícím přístrojem. Také kafe není ideálním prostředkem jak hasit požár UPS nebo třeba Monitoru.

- Občas vybuchne monitor (hlavně když ho nějaký jantar meje vodou když je zaplý), prý se to může stát i s UPS. Už jsem viděl jak explodovala baterie u jednoho NB. Po explozi následoval ohníček.

- Baterie/UPS z bazaru nebo od čongů nemusí být úplně zdravá :o)

- APC Smart UPS (měnící UPSky) jen tak někdo nevyhazuje. Dají se sehnat obvykle od lidí kteří nepoznají rozdíl mezi starou dobrou APC smart UPS a nějakou BACK UPS se značkou hoši v koši. Případně když se ruší fabrika.
28.6.2005 14:44:02   0.0.0.xxx 2325
Najmeme Te jako poradce pro oblast zalozniho napajeni:-).
28.6.2005 14:49:38   0.0.0.xxx 2526
Je zjevně BACK UPS. Už to dávala o sobě vědět nízká cena.
Doba 4ms není žádný zázrak. Se hodně vytíženým zdrojem Vám bude PC stejně padat. Navíc neodstraňuje kolísání v síťi.

Doba 4ms by měla být jako krajní a maximální doba kdy už pojede na baterie. Přesto dostatečná.

Protože v síti máme nějakých 50 Hz.
Tedy za 1sec se změní 50x v síti polarita z + na -.
4ms je 0.004s

Pak jestli počítám správně (1/50)s resp a ups přepne za (1/250)s je dostatečná rezerva na přepnutí.

Ovšem pokud Vám napětí kolésá, pomůže Vám jen výborný zdroj.
Nebo právě SMART k dobrému stabilnímu PC.

APP určitě nechcete aby Vám UPS cvakala každou hodinu když se jí bude zdát že v síti je přepětí nebo podpětí.
Někdy se to dá nastavit, ale to už je opravdu lepší vzít SMART.

28.6.2005 14:51:14   0.0.0.xxx 2725
Kdyby byl tupej jantar a IT nerozuměl, tak nejsem teď tam kde jsem :o)
28.6.2005 14:53:26   0.0.0.xxx 2325
Každopádně díky za uznání.
28.6.2005 15:13:41   0.0.0.xxx 2225
Mohli jste Autorovi taky přihrát nějaké zdroje informací.

- viděl jsem zajímavou page, kde byl seznam komponent a jejich odběr. S možností si spočítat odběr online.
Velkým žroutem elektřiny je monitor. Zvlášť ty větší kousky.
Mimochodem pokud vypnete monitor zvednete výdrž baterií dost značně. Počkáte minutku dvě jestli proud zase nepustí a pak případně monitor opět zapnete a ukončíte práci. Pokud máte nedostatečnou UPS, proudový ráz jí ihned odstaví.

- Autor to mohl pojmout možná více nebo méně odborněji(stručnější recenze - hele back UPS).
Předpokládám - je asi nějak honorovaný za svou práci - pak by měl vědět o UPS víc než ostatní.

- Když už začal vysvětlovat téma UPS, mohl to udělat pořádně. Vlastně jsem za něj udělal práci.

- Psal tu o UPS, ale nezmínil se o kvalitě výrobce. Je to jeho první pokus? Číňan?

- Je ta UPS bezpečná? Jak jsem se na ní podíval, řekl jsem si. Někdo si jí shodí ze stolu a hned je oheň na střeše :o)
Má teda plechové nebo plastové tělo?

- Mě osobně by tohle všechno zajímalo.

Je pravda že cena řekne hodně. 2500 koncová cena s DPH z Levi jí můžu mít za 1500 nákup. Ale někomu třeba nemusí dojít jestli to je dobré nebo špatné.

A jednou větou napsané odpovědi na bezpečností otázky:
Má vůbec naše atesty ?
Má nějakou vyjímku(jak velký musím mít strach) ?


Pokud se mělo jednat o odborný článek s úvodem do problematiky UPS, tak mě to tam chybělo.
28.6.2005 15:15:23   0.0.0.xxx 2426
Ja mám doma APC Cyberfort 500. Výdrž je cez 10 minut (som meral) a to po pol roku používania.

PC je:
Athlon xp 2500+, 2x512MB, 2x hdd, 2x dvd-rw, 6600gt, tv karta, zvukovka audigy a 19" lcd.

Okamžitý odber monitorovaný cez usb (! - a nie zastaralý serial port) je 153W. Má klasické prípojky takže nie je to obmedzený len na použitie pri PC.

Cena to isté ako ten čo testujete. Výrobca doporučuje výmenu baterie každé tri roky.

Jednoznačne je to super vec. Už sa mi aj stalo, že som nevšimol, že na chvíľku vyhodili poistky v bloku.

Vyskúšal som ho aj u brata (býva na vidieku). Už pomaly dá sa povedať, že pravidelne mu odchádza disk v pc. Žiarovky mení častejšie ako gate . Proste: nekvalitná elektrika a k tomu ešte tam ľudia bežne používajú elektrickú pílu na drevo, zváračku a pod. čo dá poriadne zabrať.
Tak tento záložný zdroj monitoruje aj:
- blackout,
- undervoltage,
- overvoltage,
- elektrical noise.
Takže elektrické rušenie a blackout bolo brutal a overvoltage svietilo bez prestávky (potom sme to zmerali presne a bolo 260V) - za hodinu skúšania sa zal. zdroj 2x prepol na batériu. Jednoznačne, keby mal zal. zdroj tak by nekupoval šiesty disk a nemusel by zálohovať každý večer (bojí sa . Bohužial nemá ani nijak kvalitný zdroj, len to bežné čo je spolu so skrínkou.
8.7.2005 17:09:22   83.208.199.xxx 2427
V diskuzi jsem cetl ze se da nejakym zpusobem zjistit aktualni odber spotrebicu pripojenych na UPS. Bylo by mozne kdyby jste mi prozradily jakym softwarem to delate?
Dekuji.Pedro
28.6.2005 15:17:30   0.0.0.xxx 2525
Len tak na okraj - nie každá Smart-UPS je online - a to čo tu john.don vychvaľuje je práve online ups - to sú až drakšie smarty a tie myslím že domov nemá význam kupovať. 20K za UPS je už obvykle na doma príliš. Podľa mňa je kvalitné line-interactive dostačujúce.
28.6.2005 15:20:23   0.0.0.xxx 2327
Jestli se nepletu, tak se v UPS používají olověné akumulátory. Hlavně proto, že mají vyšší vybíjecí proudy a především, proto, že jim neškodí trvalé dobíjení. Spíš jim to prospívá. Naopak jim škodí vybíjení, především když je někdo vytříská do mrtě. Proto rada občas takový akumulátor vybít a nabít mi přijde jako zavádějící. Je možné, že UPS si dokáže pohlídat kam až akumulátor vybije. Od určité hranice vybití totiž hrozí sulfatace (zanášení olověných desek), což snižuje výkon a životnost akumulátoru.
V UPS se používají gelové olověné akumulátory, jsou komplet uzavřené, mohou pracovat v jakékoliv polože a jsou zcela bezdržbové. Jejich životnost je 3-5 let podle výrobce a kvality. Tady je třeba dát pozor na podezřele levné akumulátory, jsou většinou šizené na materiálu elektrod. Materiál jednak nemusí být úplně čisté olovo a také můžou být elektrody menší. Akumulátor je pak o poznání lehčí než kvalitní výrobky.
28.6.2005 15:22:55   0.0.0.xxx 2525
CyberForty od APC jsem myslím měnící UPSky.

A je fakt že nestabilní napájení ze sítě dost často dramaticky ovlivní životnost komponent.

Doporučuju ti před ní dát ale ještě APC Line-R 600VA Automatic Voltage Regulator za 1000,- Kč. Resp.

To by mělo vyřešit problém tvého bratra.
Hodí se to prý před každou BACK UPS která nemění napětí.

A nebo tam dát alespoň originál APC jištěnou prodlužovačku za 400,- kč. Je lepší když ti blesk zabije prodlužku než UPSku. Navíc takovou docela slušnou.
28.6.2005 15:23:28   0.0.0.xxx 2623
Dole mám už uvedenú zostavu:
takže s viewsonic vp 191s (lcd) 19" + comp = 153w
samsung 957DF 19" crt + comp (ten istý) = 225w

Dodám, že mám špičkový zdroj enermax noisetaker 420w-vý a zál. zdroj APC Cyberfort 500. Keď len tak vypnem poistky tak pc ide v pohede ďalej bez problémov. Tie ml sekundy ale neviem koľko je u APC Cyberfort 500. Ale iste tiež nič zázračné.
28.6.2005 15:26:43   0.0.0.xxx 2425
Když jsem dneska stával, netušil jsem, jak se po přečtení tohoto článku nasměju.
Díky j.d.
Už jsi nemohl ustát kritiku na SHW, tak jsi přešel sem?

Uznávám tvoje znalosti, i když nevím, co děláš-nikdy jsi to nenapsal...ovšem pokud chceš psát do diskuze delší texty než obsabuje samotnej článek, je to k zamyšlení

Proč nepíšeš články sám?

Přeji pěknej den
G.
28.6.2005 15:29:42   0.0.0.xxx 2827
Ahoj.

- UPS (možná né každá) si hlídá kam až může akumulátor vybít

- jednou - dvakrát za rok se to má vybití/test skutečně provést - mám to od co APC řeší

- vypnout UPS a nebo jí nechat zaplou když jdu pryč?
Mám jí vypínat přes noc? To jsou otázky na které nemám uspokojivé odpovědi. Ano, pro baterii je skutečně lepší nechat jí stále dobíjet. Ale jak moc vypínání na noc zkrátí její životnost? Ze dvou a půl na dva roky? Jak moc bezpečné je nechávat UPS úplně bez dozoru? Asi ano, ale .. ???
Zajímal by mě názor ostatních.


Jinak to co říkáš o bateriích je pravda.
Proto osobně kupuju jen značkové baterie od APC.
Ale když si koupíš takovouhle levnou UPS, tak co v ní je za baterie? Jaká je jejich kvalita? UPS za 1500kč nákup je všude fůra. ALe jaká je jejich skutečná kvalita? Když jen solidní baterka stojí 800-1000?
12.3.2007 14:06:12   86.63.204.xxx 14
vým že tahle diskuze už je mrtvá. Ale to jestli se má UPS jednou za čas plně vybít a nabít asi bude záviset na použitých bateriích. Tenhle se řeší problém paměťového efektu u NiMh, NiCd článků. Pokud vím někdo tady psal že se tam používá olověný akumulátor, a jsem zvědav jestli někdo dobrovolně pravidelně svoji baterku v autě vybíjí. při použití lithiových baterii je to rovněž zbitečný, a navíc jím to škodí.

Otázka výbuchu, respektive zplanutí. Obecne Lithiový články při zkratu vyvíjí silnou telpotu,t.j. mohou explodovat. proto vždy obsahují elektroniku která článek v případě zkratu odpojí. Problém vybuchu baterií u neotbooku byl aktuální u jedné nejmenované velké společnosti,která na problém upozornila a vadné články bezplatně vyměnuje

Možnost vybuchu eletroniky tu prakticky je z důvodé přenosu velkého množství energie. V dnešní době ale elektronika nerada chytá přímo plamenem. každopádně není na místě mít z toho panickou hrůzu.

Jinak všechny baterie mají při nabíjení nějaké ztráty, které se mění v teplo je to znatelné zvláště ke konci rychlého nabíjení i vybíjení NiMh. Takže je třeba stanovit hranici kdy se má uživatel hystericky děsit, a tu bych dal tak na 50 stupňů a výše, ovšem vždy záleží na výměně vzduchu, takže hranice bude vždycky relativní.
12.3.2007 14:07:34   86.63.204.xxx 12
sory zbytečný
28.6.2005 15:30:07   0.0.0.xxx 2424
APC CyberFort 500 - má vlastnú poistku, tak neviem ako by mohol ho jeden blesk vyradiť. Je tam taký malý spínač (poistka) ktoré sa len zase zatlačí a malo by fungovať. Nie?

28.6.2005 15:32:59   0.0.0.xxx 2325
Já fakt nevím jestli jsou CyberForty měnící a nebo ne.
Protože řada Smart je měnící a APC Back UPS nemění.
Ale u CyberFortu fakt nevím. Jestli to je takový ten PES jezevčík se zásuvkama na hřbetě a nebo buldoček z konektorama v zadku :o)) APC věřím stejně jako ASUS deskám.

Určitě to bude dobrý kus.
28.6.2005 15:37:04   0.0.0.xxx 2524
john.don by si mal najprv naštudovať aký je rozdiel medzi off-line, line-interaktive a online UPS. cyberforty sú najlacnejšia rada od apc a sú pochopiteľne of-line.
28.6.2005 15:37:26   0.0.0.xxx 2526
Kdyby sis to přečet tak víš že vím, že SMART je online ups.
-> měnící (Mění z 220 na 12 a zpět)

Kdežto BACK UPS (inline) se do vedení ,,vloží" až když vypadne hlavní napájení. Proto je tam čas přepnutí!

APC Smart - UPS SC 420VA 3 306,- bez DPH levi!
Takže ne žádný 20K jak tu blouzníš.

APC Back - UPS CS 350EI 1 586,- bez DPH levi!

Tedy půlku ale kvalitou, výdrží a spolehlivostí úplně někde jinde.

28.6.2005 15:42:29   0.0.0.xxx 2626
Tvoje blouznění o Smartkách za 20K je směšný :o)
Navíc rozdíl in-line a on-line jsem popsal dost dobře.
HEH jantare

20K za Smartku :o))

Tebe bych chtěl jako nákupčího :o))

Hele mám supek kšeft! Sehnal jsem Smart UPS jen za 19.800,-!
A co mi to dalo práce je usmlouvat!
Původně mi to vůbec nechtěli prodat dráž!

hehe jantare
28.6.2005 15:56:49   0.0.0.xxx 2624
Pojem inline ups vymyslel zrejme niekto kto na tie ups čúral - hasil inline prúdom.
28.6.2005 16:38:32   0.0.0.xxx 2525
1. myslim ze john.doe ma problem, mel by si ho vyresit !!

2. online (tedy neprepinanou, prez baterku jdouci) UPS koupis skutecne kolem 20ti, neplet si ji s "regulovanou" UPS (ma v sobe akorat tebou zmineny Voltage Regulator).

3. pro tvou informaci jsou i jini (kvalitnejsi) vyrobci nez APC (to ze jsi se TY k nim nedostal opravdu neznamena ze nejsou , takze bude lepsi UPS delit podle typu a ne dle oznaceni jednoho vyrobce.
28.6.2005 16:42:36   0.0.0.xxx 2626
Johne Done, prosím, než něco napíšete, zkuste si to nejdříve promyslet. Podle těch Vašich příspěvků je úplně jasné, že nemáte vůbec ponětí o záložních zdrojích.
Záložní zdroje se totiž nedělí na BACK UPS nebo SMART, to jsou snad jen typy APC UPS.
Záložní zdroje rozdělujeme podle technologie na off-line, line-interactive a on-line (inline tam opravdu bohužel není).
Stručně: Off-line je jen baterka, jednoduchý usměrňovač a střídač. Ochrání především před výpadkem napájení, ne před napěťovými rázy
Line-Interactive je navíc vybavna filtrem a poradí si s předpětím nebo podpětím v síti, které dokáží ošetřit i bez účasti akumulátoru, mají poměrně rychlou reakční dobu a nepropustí rázové přepěťové vlny
On-line jsou nejdražší - napájí zátěž jen z akumulátorů, které jsou trvale dobíjeny malým proudem. Výstupní napětí je očištěné o všechny šumy jakékoliv prodlevy a přepěťovými rázy. Ovšem každá větší baterka něco stojí a díky trvalému dobíjení a udržování zátěže taky rychleji odchází.
Doporučuju si nejdříve najít nějaký článek. Tolik k technologii.
Ke článku : UPS je typu Line-Interactive a proto i zvládá filtrovat vstupní rázy, podpětí a přepětí. Není to žádná "BACK UPS". Běžně stojí něco kolem 2000,- a to je za line-Interactive docela dobrá cena.Konkurenční APC má srovantelný produkt postavený výše (ale to je prodejní strategie, to nehodlám rozpitvávat) SMART je jen prodejní typ APC, je taky Line-Interactive a stojí dle kapacity od nějakých cca 3500,- až do opravdu cca 70 000,-
28.6.2005 16:42:53   0.0.0.xxx 2325
Nez tu zacnes neco plkat, tak si to alespon zjisti !!! :o)
Vsechny klasicky Smart (vcetne rady RM a XL) az do 5000VA jsou Line-interaktive. Online (dvojkonverzni) Smart jsou rada VT a RT.
Back UPS (CS) je samozrejme technologie Off-line. A Back UPS RS uz je Line-interaktive.
Existujou samozrejme i dalsi, jako je Symmetra atd, ale to uz je fakt nekde jinde.
28.6.2005 18:13:44   0.0.0.xxx 2627
rada smart od apc jsou strasne smejdy
28.6.2005 20:00:50   0.0.0.xxx 2726
...tak a už tu chybí jenom článek o přetaktování UPS /jeden z nejlepších a nejvíc hardcore na živě hehe:-) /

http://www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp?ARI=103562&CAI

pan john don tu ukazuje i opravdové perly..jako že se v síti 50x změní polarita z + na - (je to 100x) tak mu všechno nežerte!!!

ten com port bych považoval dnes za mínus ukazuje to za 1) že je konstrukce elektroniky komunikující s pc zřejmě zastaralá -nové mají usb 2) že budete muset zapnout com port /protože každej kdo do pc trochu drbe má nepotřebné porty vyplé/
28.6.2005 20:16:19   0.0.0.xxx 2425
Nechtěli jsme v tomto článku - který i tak zavádí mnoho nových pojmů - začínat s dalšími pojmy z oblasti UPS. Článek zmiňuje, že se jedná o UPS typu Line Interactive - podívejte se na schéma kdy jede UPS na síťové napětí. PK Blackout Buster tedy chrání i před kolísajícím napětím... Jinak co se týče APS vs. Power Kinetics - obě firmy jsou špičkou a tvrdě bojuji o každou zakázku (obe mají v nabídce modulární systémy schopné pokrýt celé budovy). Je pravdou, že u nás se o APC holt více ví... (je to jako Acer = notebook)...
28.6.2005 23:57:34   0.0.0.xxx 2326
http://groups.google.com/groups?hl=cs&lr=&threadm=3ED1C9D2.90405%40trb.tesnet.cz&rnum=2&prev=/groups%3Fhl%3Dcs%26lr%3D%26biw%3D1280%26q%3Dapc%2Bsmart% 2B15%26btnG%3DHledat%26meta%3Dgroup%253Dcz.comp.linux.*

Mame cca 15 ks APC, vsechno modely Smart od 600 do 3 kVA, stari
8 mesicu az 4 roky. UPS jedou trvale, zatizeni dosahuje max 75-80%.
Takze, v prumeru je jedna UPS trvale v oprave, 1 UPS na ceste do/ze
servisu a jedna v provozu je s priznaky, ze pojede do servisu hned,
jak se nejaka vrati. Veschny UPS skoncily po nekolika mesicich
po zakoupeni v servisu, kdy se menily baterie a prenastavovala
elektronika. Stejna zavada, jak UPS byla zatizena nad 50%, tak nustale
hlasila baterie 100% vybity, za minutu zase 100% nabity, vydrz
baterkach nula nula nic a take nic neutahly.
Zajimave je, ze nektere kusy byly casteji v servisu nez na baterkach
plnily svoji ulohu. Vetsina techto UPS je napajena z rozvodu,
kde se daji nevhodne parametry site celkem uspesne vyloucit.

Na obranu APC musim dodat, ze nam rukama prosly podstatne vetsi
smejdy (ale take nektere o trosku mensi). :-)

Vzhledem k tomu, ze stejne kazej slusnejsi server ma minimalne dva
kompletne nezavisle zdroje, kazdy tento zdroj svoji vlastni UPS, kazda
je napajena z jineho rozvodu a z jineho mista, tak obcasne zdechnuyti
jedne UPS nemuze nic ohrozit, ze? :-))
29.6.2005 06:32:13   0.0.0.xxx 2527
Jo to máš pravdu že 100x z + na -.
Chyba...
29.6.2005 06:36:25   0.0.0.xxx 2726
Problém máš spíš ty.
Protože plácáš blbosti o 20k.
20k stojí profi stanice.
Ale i lepší Smartky mají oba měniče.

Nevěříš mi?
Tenhle článek (co tu někdo hodil) od p.Dudka je opravdu dobrý a myslím že ti to vysvětlí dobře.

http://www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp?ARI=103562&CHID=2&EXPS=&EXPA=
29.6.2005 06:38:40   0.0.0.xxx 2425
Hehe no asi máš pravdu že in-line není úplně správně.
Ale to máš fuk. Pravděpodobně to vzniklo protože je off-line,on-line a line-interactive se někomu zdálo dobrý tak začal používat in-line.

Jinak ten článek ze ZIVE je fakt dobrej:
http://www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp?ARI=103562&CHID=2&EXPS=&EXPA=
29.6.2005 06:38:57   0.0.0.xxx 2524
Nevim nevim,ale laserovku bych na UPS nedaval. Mozna to mam zafixovano blbe, mozna to je jen pozustatek z dob starsich UPS, ale vzdycky se tvrdilo ze laserova tiskarna na UPS nepatri. Plati to jeste? Ale jen podlozena tvrzeni...uz sem to taky jednou udelal a nic se nestalo. Ale udajne to rapidne ku..vi baterky.
29.6.2005 06:39:44   0.0.0.xxx 2626
tohle ti fakt taky neuškodí
http://www.zive.cz/h/Testcentrum/Ar.asp?ARI=103562&CHID=2&EXPS=&EXPA=
29.6.2005 07:08:48   0.0.0.xxx 2425
Jsem ještě včera uvažoval o koupi APC CyberFort 500, tento bude asi lepší už díky Line Interactive. Chybí mi tu v článku hodně informací, bezpečnost, náklady na provoz atd.
Znáte nějaký jiný záložní zdroj do 3000, který by těmto dvoum konkuroval?
29.6.2005 07:30:40   0.0.0.xxx 2727
PK Blackout Buster 600TX vydává hluk až 40dB.
http://www.alteclansing.cz/clanek.php?market=&id=7692&PHPSESSID=5364d9d9b0a0399a5dbc43efb7fb58e1
CyberFort 500 je sice off-line, ale asi i částečně Line Interactive, že? má totiž pouze 2 přepěťové zásuvky
CyberFort 500 vydává nějaký hluk???
29.6.2005 07:44:16   0.0.0.xxx 2626
APC CyberFort 500 - je maximálna spokojnosť. Baterky po pol roku sú v poriadku. Podľa mňa je to veľmi kvalitný výrobok. A dokonca nie si nútený kupovať špecialne napájacie káble ako treba pri Busterovi!

...komunikační port RS232 ... no USB je asi lepší čo je na APC-čku!

A hlavne záruka! U APC máš aj na bateriu dva roky.
29.6.2005 07:48:37   0.0.0.xxx 2425
Žiadny hluk. Nezahrieva sa. Zaručene budeš spokojný.
_______________________________________________
http://www.apc.cz/asp/CyberFort.asp
29.6.2005 08:03:10   0.0.0.xxx 2525
PK BlackoutBuster nevydává žadný hluk, resp. žádný větší hluk, je to asi stejný jak v případě APC. O zahřívání nic nevím, mám doma PK BlackoutBuster 400VA (taky Line-in), koupenou za cca 1500,- Kč a bohatě mi stačí, nezahřívá se, nehlučí a vyrovnává mi špičky, který jsou v paneláku docela častým jevem. Jinak je to to samý jak APC, akorát u něj si platíte za značku, protože mají reklamu v každým časopise, kolikrát ani nesouvisejícím s IT, u PowerKinetics jsou technologie a produkty úplně stejný, snad kromě výkonu, ale holt ty prachy na reklamu nemaj, proto jsou levnější. Jedinej rozdíl je snad v tom připojení, USB ja asi opravdu lepší, ale popravdě, kdo potřebuje sledovat stav UPS (zvláště u priduktu za 1500,- Mě stačí když funguje, podrží mi PC při výpadku proudu a vyrovnává přepětí/podpětí.
29.6.2005 08:06:31   0.0.0.xxx 2526
Mate nekdo zkusenosti s Trust UPS 1000 Management PW-4105 nebo Trust UPS Energy Protector 1000, popr. BACK-UPS CS 650 USB/Serial? Ktera z nich je lepsi (pro P4@3/dvdrw/1hdd/19"crt+router)?
29.6.2005 09:13:46   0.0.0.xxx 2526
Rekl bych, ze off-line chrani pred napetovymi razy (na to staci prece jen prepetovka), ale neporadi si si prepetim a podpetim.
29.6.2005 09:20:57   0.0.0.xxx 2425
Je to takove zjednodusujici tvrzeni pro neznale. Plyne to z toho, ze pred tiskem laserovka zahriva valec a pri tom ma mnohonasobne vetsi odber nez pri samotnem tisku. Tim odberem si predstavte treba 600W (coz je 3x vice nez obyc. PC).

A to je ten duvod, proc laserovku na beznou UPS ne. Pokud ale mate UPS prislusnych parametru - rekneme 1600VA tak klidne pocitac i laserovku pripojenou mit muzete.
29.6.2005 09:50:25   0.0.0.xxx 2525
tak, jak je to napsane, je to opravdu padesatkrat.
Trochu zmatkar, ne?
29.6.2005 09:57:16   0.0.0.xxx 2626
pouzivam tripp-lite omni-smart700va a som spokojny (uz asi 1.5 roka) az...napriek tomu ze oficialne podporuje linux nepodarilo sa mi ju pod linuxom rozbehat (vyzadovala nejake xkove kniznice, mala zle cesty v instalatoroch a aj ked som po prepisani zdrojakov nakoniec demona rozbehol po vypnuti prudu zhasol cely komp;o(().
inak ostatne veci v pohode napaja mi to hlavny router + 6 apeciek a jeden switch
29.6.2005 11:27:54   0.0.0.xxx 2424
Používáme v práci několik APC Smart a zkušenosti ukazují, že baterie vydrží 2-3 roky. Je možné připojit více PC na jednu UPS a řidit shutdown po síti. Tím se ušetří za nákup 2 nebo více UPS. Pod linuxem není problém instalovat např. apcupsd (http://www.apcupsd.org/). Jinak musím říct že nákup UPS je dost drahou žáležitostí.
29.6.2005 12:06:54   0.0.0.xxx 2726
Mam BlackoutBuster 800VA a zadny specialni napajeci kabel tam neni a ani u tohoto modelu neni.
S mou UPS jsem naprosto spokojeny. Mam ji uz vice nez rok a ani o ni nevim. Kdyz vypnou elektriku tak to vim jen proto, ze UPS zacne pipat. Zadny hluk nevydava.
7.8.2005 23:24:52   213.192.40.xxx 2525
Musím se přidat k Petrovi a podělit se o zkušenosti s PK BlackoutBuster 800VA. Mám doma jeden kousek pod stolem už přes rok a jediné co je slyšet je pípání a slabé bzučení při výpadku napájení ze sítě. Jinak je to tichá UPSka.
29.6.2005 15:07:56   0.0.0.xxx 2626
Jako test se to možná nechá vybíjet. Na druhou stranu pro test není třeba baterku vycucat, stačí ji nechat minutu běžet na zátěž, jestli drží napětí. POkud už je stará, zvyšuje se vnitřní odpor a při zátěži klesá napětí. Takto testují baterky zabezpečovací ústředny. Pokud má při zátěži méně jak 10,5V, mění se. A že těch baterek za rok prodám ..

APC baterky jsou určitě nej, ale záleží jakou má kapacitu baterka kterou kupuješ za 800-1500Kč. Většinou se v UPS používají 7Ah, značkové budou stát kolem 800 (vydrží klidně těch 5 let), takový střed se pohybuje 400-500 (životnost 3-5 let, jak se povede, jak se s ní zachází) a ty "odlehčené" koupíš za 300 (může jít po roce dvou do kytek)

Jestli vypínat UPS na noc? Záleží jaká UPS. APC bych se nebál nechat zaplé, levnou UPC bych pro jistotu vypnul. Hlavně když odcházím. Doma na noc? Pokud je Off line a v síti je bordel tak by mi to cvakání asi nedělalo dobře
Z pohledu baterky je vypínání UPC nepodstatné. 12h nedobíjení by se životností nemělo udělat nic.
29.6.2005 15:23:46   0.0.0.xxx 2524
Pokud se budem chytat za slovíčka, tak polaritu z + na - změní opravdu jen 50x. Protože 50x ji změní z - na +. Takže jeho věta byla správná. Pokud by jsi chtěl použít parametr 100x za sekundu, tak musíš napsat pouze "změní polaritu" ;)
29.6.2005 18:15:26   0.0.0.xxx 2625
>>>- vypnout UPS a nebo jí nechat zaplou když jdu pryč?

Mam doma dva stale zapnute pocitace oba vybavene UPS (OptiUPS PowerES 420es a OptiUPS Enhanced Series 550c) a zadny problem.
Lednicku prece taky nevypinas ;-)
29.6.2005 22:12:12   0.0.0.xxx 2426
Používám Back UPS CS 500 od APC, jede neustále po dobu 2 let a něco a zatím s ní nebyl ani jeden problém. Mám ji jen na serveru, poněvadž na notebook UPS nepotřebuji.
Pro neznalé: notebook má svou vlastní batérii.
Tom
30.6.2005 10:04:36   0.0.0.xxx 2725
Priznam, ze na noc vypinam, ale to jen proto, ze ji mam v mistnosti kde spim.
30.6.2005 11:36:44   0.0.0.xxx 2623
Chcel by som vidieť ako zapojíš do tohoto napríklad hihi vežu či televízor????? Alebo tlačiareň???
30.6.2005 12:52:08   0.0.0.xxx 2425
Je to zalozni zdroj pro pocitace, tak jsou tam zastrcky pro pocitacove periferie, takze nevim proc bych tam mel cpat vez nebo televizi. Ty pocitacove napajeci kabely nejsou nic specialniho. Tiskarnu tam zapojim naprosto bez problemu pomoci klasickeho pocitacoveho napajeciho kabelu (mam to tak zapojene).
Jeste muzes napsat, ze tam nemuzu zapojit elektricky sporak, lednicku a vysavac :-).
30.6.2005 14:02:43   0.0.0.xxx 2726
hmm...a ja som stale nerozumel preco sa tu j.d ohana tymi "terminmi" smart, back a podobne. na druhej strane ked uz pisat nieco o UPS, nieco ako uvod do problematiky, tak urcite by nebolo na skodu zmienit ake typy existuju (off-line, on-line, line interactive... mnohi aspon trosku anglicky zdatni uzivatelia uz by mohli co to vyrozumiet z toho oznacenia) aby sme tu potom neriesili veci tykajuce sa znacenia vyrobkov vyrobcami. dalsia vec ohladne prepnutia - 4ms je uz slusna hodnota, pokial sa teda bavime o UPS ktore maju 2-4ms cas prepnutia je to uplne OK. elektronika v napajacich zdrojoch PC a perifernych zariadeniach dokaze preklenut urcity cas vypadku (radovo je to niekolko desiatok ms - velmi zalezi od zdroja znackovy/noname). Dobra off-line UPS preto musi dokazat prepnut na bateriu za cas mensi ako je este el. obvodmi akceptovatelny pokles el. naboja na filtracnych kondenzatoroch v zdrojoch. Dosiahnutelna doba prepnutia u off-line UPS je okolo 4-12ms, pricom PC vydrzi bez napajania okolo 50 ms. line interactive dokaze ist az na cas okolo 2-4ms a logicky on-line ziadny cas prepnutia nema. navyse tato technologia zabezpecuje aj filtraciu napatia aktivnym clenom (trafo) a nie pasivne (kondiky). tieto UPSky obsahuju pre tento dovod navyse teda aj pomocny transformator s elektronicky prepinatelnymi odbockami kde velkost pomocneho napatia suvisi s poctom vinuti na transformatore. takymto sposobom mozno k vstupnemu napatiu pripocitat alebo odpocitat urcite napatie z tohto trafa a tak korigovat prip. kolisanie napatia v sieti. ked si odmyslime bateriu, tak ale logicky je tato technologia drahsia ako off-line min. koli spomenutemu trafu. on-line je uplne ina kategoria, kde je potrebny menic AC/DC na vstupe a tiez menic DC/AC na vystupe. preto je obvodovo najzlozitejsia a aj najdrahsia. ma vsak svoje nesporne vyhody ako i nevyhody a preto aj svoje miesto na trhu. pre bezneho uzivatela pripadaju do uvahy teda prve dve technologie, kde off-line je v nizsej cenovej kategorie a line interactive vyssej. kvalitna UPSka (ako mam overene doma) by mala byt pri beznej prevadzke zo siete nehlucna a vypinat ju netreba, pokial dodrzite vyrobcom stanovene podmienky na prevadzku. jasne je, ze 100% istotu budete mat ked ju vzpnete a odpojite (extremisti mozu este demontovat aj akumulatory pokial ide o bezudrzbove ale to len v pripade ze idete na dlhsi cas prec (mesiac a viac). btw typicky odber multimedialneho domaceho PC je 160VA - udaj v spotrebe v jednotkach watt sa da presne vypocitat ked poznate aky je ucinnik (cos φ). vyrobcovia UPS pocitaju zhruba s ucinnikom okolo 0.6 O UPS by sa dalo toho popisat naozaj vela... a bez zavadzania.

20.7.2005 11:27:02   62.168.112.xxx 2623
Zdar hosi, hladam nejaky idealny zdroj pre mna... mal by to byt line-int. moja zostava je
AMD Athlon 64 3500+ soc.939, CPU Cooler Zalman CNPS7000B-Cu, MB MSI K8N Neo2 Platinum, 1GB Ram Kingston HyperX 400Mhz 2-2-2-5, 1 TB HDDs, 19" LCD EIZO L767, HIS Excalibur X800XT IceQ II,256GDDR3, Audigy 2 ZS, Plextor Premium CD-RW, LG-GSA4163B DVDRW/RAM, USB to IDE HDD-SWAP rack, Logitech Mx510, Enermax Noisetaker 370W, Case Tt Xaser III Super Tower V2000A, Creative GigaWorks S750 7.1 700W RMS,

Zatial je moj kandidat UPS MERCURY M1200CI -
"Táto výkonná UPS s kapacitou 1.2 KVA, má kapacitu na výstupe 600W, nominálne výstupné napätie 220 VA (+/- 5% prispôsobiteľné), frekvenciu 50 Hz alebo 60 Hz / + - 1% /, reguláciu napätia +/- 10%, prenosový čas
23.8.2005 09:28:10   213.192.55.xxx 2326
Nech si dotáhnout kabel z elektrárny rovnou ne? =
14.10.2005 18:57:43   84.16.108.xxx 2526
Prodám záložní zdroj APC BACK-UPS 300, nepoužívaný, více informací na ups.kvalitne.cz

Cena 699,-Kč.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.