Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním
SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním
autor: Polívka Karel , publikováno 10.5.2005
SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním
Počítačové skříně jsme tu měli už různorodé. Poslední dobou ale spíše jen samé extravagantní typy. Nastal tedy čas podívat se na něco z trochu jiného soudku. Představíme si dnes poněkud větší skříň s ocelovou konstrukcí, která má však čelo z hliníku. Zajímavé na ní je především vnitřní uspořádání, které je od běžného standardu odlišné (například poloha základní desky je zcela naopak). To doplňuje rozměrný windtunel po obou stranách zakončen 12cm nízkootáčkovými ventilátory. Design skříně působí poněkud majestátně a rozhodně reprezentativním dojmem. {mospagebreak title=Představení začíná - zevnějšek}

Dnes se tedy zaměříme na skříň poněkud jiného kalibru, než jak tomu bylo poslední dobou. Zanechme stranou zpracování, které osloví opravdu jen úzkou skupinu lidí a vezměme si do hledáčku něco, co svým ztvárněním rozhodně nikoho neurazí. Cílený efekt by měl být dosažen kvalitní konstrukcí, vyřešeným systémem chlazení ale zejména designem, který se sestává z masivní hliníkové čelní masky, která jest zpracována opravdu obstojně a hlavně decentně. Zároveň se podíváme prvně na skříň celkem zvučného jména, kterým SilverStone bezpochyby je. Navíc tento model hned v několika směrech překvapí svým vnitřním uspořádáním. Pojďme se tedy již na tohoto velikána podívat blíže.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Už samotné ztvárnění krabice naznačuje, že zde půjde o něco extra. Majestátnost podtrhuje pohled na skříň odspodu nahoru, čímž působí díky perspektivě jako něco opravdu velkého.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Po vybalení se vám naskytne již ničím nebráněný pohled na tohoto krasavce. Sice bych se nerad pouštěl do hodnocení designu, jelikož jde samozřejmě o individuální záležitost, ale myslím, že v tomto případě by se mnou mnozí mohli souhlasit. Design působí dle mého reprezentativně a rozhodně si nemyslím, že by někoho tato skříň mohla urazit. Čelní maska je celá z celistvého kusu hliníku.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Pokud se podíváme na zadní část, tak zde spatříme ve spodní části perforaci pro 12cm ventilátor. To společně s umístěním záslepky I/O konektorů a pozic pro rozšiřující karty dává tušit, že je zde něco jinak. Základní deska se zde totiž instaluje na opačnou stranu, než jak jsme u většiny skříní již zvyklí. V podstatě by se dalo říci, že jde o způsob instalace desky ve stylu BTX, ale s ATX komponentami. Zní to možná trochu divoce, ale uvidíte sami, až se podíváme dovnitř. Fakt je ten, že k této skříni se budete dostávat odděláním pravé bočnice (při pohledu zepředu) namísto levé.

Dále je zde možné vidět, že společně se skříní zdroj nedostanete, takže bude nutná další investice (dle mého je toto u lepších skříní vhodnější řešení, jelikož stejně pak náročnější uživatelé používají jiné, mnohem kvalitnější zdroje, než jaké většinou ke skříním dostanou). Bočnice jsou v zadní části přichyceny plastovými západkami, které je možné posléze ještě znehybnit šroubky (samy o sobě moc nedrží). Při pohledu zezadu jsou v levé části kousek pod vrchní plastovou západkou výstupky pro umístění visacího zámku, kterým tak lze pravou bočnici uzamknout a své komponenty si tedy v případě potřeby jistou měrou zabezpečit.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Přestože je čelní maska zpracována takovým způsobem, aby nepůsobila nijak vyzývavě, tak i zde najdeme jisté designerské prvky. I když ne tak docela. V přední části se totiž nacházejí hned dva ventilátory (v dolní části o průměru 12cm a nad ním o průměru 8cm) díky čemuž je nutné jim zajistit přívod vzduchu skrze čelní masku. Proto je zde perforace, nicméně podlé mého velice vkusně zpracována. Uprostřed této oblasti se nachází tlačítko Power, Reset (též z hliníku) a LEDky znázorňující zapnutí počítače a činnost pevného disku (obě jsou modré barvy, díky čemuž tak umocňují chladný vzhled skříně).

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Čelní maska je zde tedy celá z jednoho kusu hliníku a je na pravé straně přichycena panty. Po odemknutí klíčem na levé straně ji lze otevřít. Výhody a nevýhody otevírání klíčem namísto jen nějakého univerzálního mechanismu fungujícího jako pouhá západka jsou zřejmé a každému sedne něco jiného. Někomu klíč vyhovuje, jelikož bez něj zkrátka nelze čelní masku otevřít (po odklopení lze totiž vyjmout 3.5" a 5.25" mechaniky), ale pro někoho bude pro změnu představovat zbytečnou komplikaci, přičemž mnozí z nás jsou takoví, že stále něco někde zapomínají a klíček jde někde zapomenout opravdu lehce. Krytky 3.5" a 5.25" pozic jsou zde přichyceny dvojicí šroubků k čelní masce a jsou také z hliníku.

Po otevření je dále možné spatřit, že spodní části vévodí 12cm ventilátor (což není rozhodně zvykem - bývá tomu tak v zadní části pod zdrojem) a hned nad ním je další ventilátor o průměru 8 cm. To jsou celkem s tím zadním 3 ventilátory, které dostanete standardně jako výbavu skříně. Systému chlazení se však budeme věnovat až nehlédneme dovnitř, to nejzajímavější zůstává totiž zatím stále skryto.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

V přední části se na levé straně nachází následující konektory: 4x USB 2.0, 1x IEEE1394, výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon. Všechny kablíky vedoucí od těchto konektorů jsou stíněné, což je důležité zejména pro vysokorychlostní rozhraní typu USB 2.0. Dále jsou dostatečně dlouhé, aby dosáhly kamkoli po celé skříní.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Při popisu zevnějšku ještě zmíním uchycování zdroje. Je nutné ze zadní části odšroubovat plechový rámeček, zdroj zezadu vsunout směrem dovnitř, posléze ke zdroji onen rámeček přišroubovat a ve finále zasunout zdroj na doraz. Pak stačí už jen přichytit přišroubováním rámečku zpět k zadní stěně. Toto řešení má své výhody, jelikož tak dochází k manipulaci se zdrojem mimo veškeré komponenty základní desky, avšak je nutné použít zdroj s opravdu dlouhými napájecími kabely. Jak uvidíte dále, je více než vhodné zde navíc použít zdroj, který má zespodu ventilátor.

{mospagebreak title=Pohled dovnitř}

Čelní maska je sice z hliníku, ale konstrukce je ocelová. Plechy jsou o standardní tloušťce 0.8mm. Po prvním odstranění bočnice (v tomto případě tedy nezvykle té na pravé straně) se vám naskytne následující pohled:

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Jak tedy vidíte, základní deska ze zde přichycuje na opačnou stranu, než tomu je zvykem. Díky tomu je tak procesor ve spodní části skříně a rozšiřující karty jsou až nad ním. Pevné disky se nevsazují do diskového koše, který většinou bývá pod 3.5" pozicemi, ale vsazují se zde na stojato do prostoru pod zdrojem ve vrchní části skříně. Úplně nejvýše je tedy prostor pro zdroj, na který zde čekají stojánky (zespodu i z vrchu) s gumovou hlavičkou, aby byl ve vodorovné pozici a díky jejich gumovým částem tak pohlcují vibrace, které mohou od zdroje pocházet.

Co ale zaujme při pohledu dovnitř jako první je rozměrný plastový windtunel ve spodní části skříně, na jehož stranách se nachází již zmiňované 12cm nízkootáčkové ventilátory značky SilverStone rotující rychlostí 1000 otáček za minutu, což ve výsledku zabezpečuje zcela tichý provoz. Jejich napájení je řešeno formou Molex konektorů a dále mají vyveden monitorovací kablík, který je zakončen 3-pinovým konektorem (ale zbývající dva kablíky samozřejmě chybí).

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Bohužel je zde nutné pamatovat na fakt, že je nutné mít zdroj s opravdu dlouhými kabely, jelikož je od základní desky dost vzdálen a mnoho zdrojů tak v této skříni použít nepůjde právě kvůli krátkým kabelům. Pro testy jsem použil opět zdroj značky Revoltec, který má všechny kabely naprosto uspokojivě dlouhé a nehrozí, že by měl v některé byť sebevětší skříni problémy. Pod zdrojem tedy vidíte na stojato usazené dva pevné disky a uvnitř windtunelu boxovaný chladič procesoru, pod nímž se nenalézá nikdo jiný, než Pentium 4 630 s jádrem Prescott 2M.

Windtunel je dostatečně prostorný, takže by měl být schopen pojmout většinu chladičů a jen některé opravdu monstrózní typy by se sem nevešly. Jeho hlavní výhodou je fakt, že je zde možnost použití pasivních chladičů procesoru, jelikož ten se nachází v tunelu, v kterém je dostatečný průvan a je izolován od ostatních komponent ve skříni. Tím pádem je zabezpečen přímý tok čerstvého vzduchu skrze žebrování pasivního chladiče procesoru.

Na druhou stranu díky tomuto tunelu nemá jeho izolovaný vzduchový tok vliv na ostatní komponenty umístěné mimo. Odděláním windtunelu tak dojde k mírnému snížení teplot všech komponent ve skříni, jelikož rázem mají oba 12cm ventilátory vliv na celý vnitřek skříně a nejen na chladič procesoru. To potvrdily i samotné teplotní testy (kupodivu v našem případě boxovaného chladiče procesoru došlo odděláním windtunelu i ke snížení teploty procesoru, což bych přikládal spíše ke konstrukci chladiče, než ke zpracování windtunelu - v případě rozměrnější pasivní části by měl mít windtunel pozitivní vliv i na chladič procesoru).

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Mezi příslušenstvím najdete i plastový nástavec, který umožňuje na místě znázorněném na předchozím obrázku rozšířit prostor tunelu v případě osazení dvouprocesorové základní desky. V levé horní části tunelu je výřez, který je opatřen plochou posuvnou krytkou, kterou lze vyměnit za tu druhou, jež prostor v tomto místě tedy o něco zvětší.

V případě jednoho procesoru však tento výřez a plochá krytka může posloužit i jiným způsobem. Je možné ji dle libosti nastavit a určit tak, nakolik bude tento výřez odhalen. Jelikož windtunel doléhá kousek nad základní desku a je napříč celou skříní, hodí se to pro snazší vedení případných kabelů (ATX konektor může být umístěn výše než tomu je v našem případě a tak by mohl od něj vedoucí napájecí kabel kolidovat s hranou windtunelu a nebylo by možné jej osadit). Navíc jsou různé modely paměťových modelů, které jsou díky rozměrným pasivům dost vysoké a ty by zde též měly bez tohoto výřezu problémy s osazením při použití windtunelu (tedy bez dalších úprav).

Vedení některých kabelů je zde ale vhodnější vyřešit jiným způsobem, než jak je znázorněno na okolních obrázcích. Zejména IDE kabely je lepší provléknout skrz otvor ve spodní části stěny, na které je přichycena základní deska a táhnout je dále za touto stěnou, díky čemuž se tak vnitřek skříně ještě více zpřehlední a poslouží to i k lepší cirkulaci vzduchu. U napájecího ATX konektoru to je možné jen v případě, že je ATX konektor umístěn na okraji desky poblíže otvoru v zadní stěně, jelikož pokud by byl ATX konektor uprostřed, jak tomu v některých případech bývá, tak by tam zkrátka již neměl šanci dosáhnout. A i v tomto případě přijde vhod ona posuvná krytka ve vrchní části windtunelu, jelikož napájecí kabel je poměrně robustní a zkrátka je nutné ho někudy vést.

 SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Ventilátory jsou jen nasazeny a lze je jednoduše demontovat povolením plastových záklopek. Na předchozím obrázku je vidět, že kabely je opravdu vhodné schovat do prostoru mezi stěnu na které je přichycena základní deska a bočnici skříně, aby nic nestálo v cestě přisunu čerstvého vzduchu do prostoru kolem grafické karty. Napájecí kabel k základní desce sem asi neschováte (kvůli potřebné délce), ale IDE kabely už ano (a zde například IDE kabel nepřekážel v přísunu vzduchu ke grafické kartě, ale k SouthBridge opatřeným nízkým pasivem už ano). Při teplotních testech byl tento IDE kabel už schován.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Kablíky k předním konektorům po připojení k desce z windtunelu zmizí (ale jejich přítomnost zde jeho efektivitu stejně nijak nesníží - zabírají na dně minimum prostoru). Napájecí kablík s Molex konektory pro zadní ventilátor je posléze vhodnější umístit na povrch windtunelu, než dovnitř (tam už nepřekáží vůbec ničemu). Napájecí kabel základní desky lze v našem případě sice vést prostorem mezi stěnou, na které je deska a bočnicí, nicméně stejně se nevyhneme částečnému vyplnění prostoru windtunelu - je nutné jej nějak ohnout, ať už směrem doleva nebo nahoru a jeho ohebnost nebývá zrovna moc dobrá. Dále tu máme systém uchycování přídavných karet. Ten je zde opět řešen bezšroubkovou cestou. Každá pozice má svou plastovou západku.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Uchycování mechanik a pevných disků je zde řešeno též bezšroubkovou montáží. Ve skříni naleznete krabičku, v které se skrývá odpovídající množství kolejniček pro šest pevných disků, pět 5.25" mechanik a pro dvě 3.5", které jsou jako jediné z průhledného plastu a nasazují se pouhým nacvaknutím ze strany mechaniky. Kdežto kolejničky pro pevné disky a 5.25" mechaniky jsou z plechu a nasazují se způsobem, jenž by měl být patrný z předcházejícího obrázku. Nejprve se kolejnička uchytne za výstupky na spodní straně mechaniky/disku a poté se jen přitlačí na bok, aby zapadly zbývající výčnělky do bočních otvorů.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Usazování mechanik je posléze standardní (stačí zepředu zasunout, dokud kolejničky nezacvaknou a mechanika se tak znehybní. V případě pevných disků je však situace jiná, jelikož se montují v poloze na stojato. Jak ale vidíte z předcházejícího obrázku, tak je více než vhodné zejména právě kvůli pevným diskům v této skříni použít zdroj, který má ve spodní části ventilátor, aby zde tak bylo zaručeno odsávání vzduchu z jejich prostoru. Zeleno-bílý kablík v pravé části je od spínače, který indikuje zavření a otevření skříně (tedy po připojení k základní desce schopné toto rozpoznat).

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

{mospagebreak title=Teplotní testy}

Stejně jako v minulém případě jsem provedl sérii teplotních testů v různých konfiguracích. Předně jsem zvolil 3 stavy podle zátěže. První je při nečinnosti (idle), druhá je po 15-ti minutovém zatížení procesoru pomocí programu Prime95 a třetí je po projetí 5 testů Mother Nature (3DMark03) hned za sebou. Mezi jednotlivými stavy jsem navíc nechával nějaký čas k tomu, aby se teploty dostaly opět na své normální hodnoty při nečinnosti.

Jelikož je tato skříň vybavena dvěma 12cm ventilátory, jedním 8cm ventilátorem a wintunelem, provedl jsem testu o mnoha různých kombinacích, které budou zřejmé ze samotných grafů. Pro ilustraci jsem měřil i teplotní rozdíly otevřené a zavřené skříně (v obou případech též s vypnutými a zapnutými ventilátory). Testy probíhaly v místnosti s teplotou vzduchu 24°C.

K zjišťování teplot jsem využil interní čidla použitých komponent ve spojení s programy PC Probe (teplota procesoru a základní desky) a RivaTuner (grafická karta - teplota jádra a okolí).

Hardwarová konfigurace

  • Základní deska Asus P5GDC-V (čipová sada i915G)
  • Procesor Pentium 4 630 (3 GHz, jádro Prescott 2M, 2 MB L2 cache, LGA775)
  • Operační paměť: 2 x 256MB DDR 500MHz A-Data (při 400 MHz časování 2.5-3-3-6)
  • Grafická karta Leadtek Winfast PX6600 GT TDH 128MB (GeForce 6600 GT - PCIe)
  • Pevný disky:
    • Seagate Barracuda 7200.7 40GB (PATA 100, 7200rpm, 8MB cache)
    • Seagate Barracuda 7200.8 250GB (SATA 150, 7200rpm, 8MB cache, NCQ)

Jak vidíte, zvolil jsem pro účely teplotních testů sestavu založenou na procesoru Intel Pentium 4 s jádrem Prescott 2M. A to z toho důvodu, že pro zjištění schopností daného produktu je třeba mu pořádně zatopit (v této souvislosti opravdu výstižný výraz) a proto jsem nepoužil například Athlon 64 s jádrem Winchester, jelikož ten se zdaleka tolik nezahřívá a v podstatě s ním by žádná skříň neměla problémy. S Prescottem je to ale samozřejmě situace zcela jiná. Nejprve se na výsledky testů podíváme formou tabulek:

Stav - idle (nulová zátěž)
Bočnice 8cm fan Tunel CPU MB VGA - jádro VGA - okolí
zavřená aktivní ano 50 29 43 34
zavřená vypnut ano 50 34 46 38
otevřená aktivní ano 49 25 40 32
otevřená vypnut ano 49 30 40 31
zavřená vypnut ne 45 30 43 35
otevřená vypnut ne 44 30 41 33
zavřená vše vypnuto ne 56 53 63 54
otevřená vše vypnuto ne 44 37 45 37

Stav - zátěž procesoru (Prime95) 
Bočnice 8cm fan Tunel CPU MB VGA - jádro VGA - okolí
zavřená aktivní ano 59 30 44 35
zavřená vypnut ano 59 35 47 39
otevřená aktivní ano 58 25 40 32
otevřená vypnut ano 58 31 40 32
zavřená vypnut ne 53 31 44 36
otevřená vypnut ne 50 30 42 34
zavřená vše vypnuto ne 64 55 65 56
otevřená vše vypnuto ne 52 40 47 39

Stav - zátěž grafické karty (3DMark03, 5x Nature)
Bočnice 8cm fan Tunel CPU MB VGA - jádro VGA - okolí
zavřená aktivní ano 55 32 79 44
zavřená vypnut ano 55 37 83 49
otevřená aktivní ano 55 26 76 42
otevřená vypnut ano 55 32 76 42
zavřená vypnut ne 52 33 80 47
otevřená vypnut ne 47 32 77 43
zavřená vše vypnuto ne 60 54 99 64
otevřená vše vypnuto ne 50 43 83 49

*červeně - došlo ke zvýšení otáček ventilátoru chladiče procesoru z 2150 na 3600rpm

Po tabulkách se podíváme na výsledky zpracované formou grafů, takže budou lépe vidět rozdíly. Barevné odlišení odpovídá stavu skříně. Modře jsou výsledky při zavřené skříni a žlutě při otevřené. Oba 12cm ventilátory byly standardně zapnuty, až na poslední dvě položky, které mají v popisku "vše vypnuto". Proto budou hodnoty těchto stavů o poznání vyšší, jelikož se zde mění toto uspořádání s procesorem dole ve velkou nevýhodu. Berte to však spíše jen informativně, protože jak již bylo řečeno, není důvod tyto dva ventilátory vypínat.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Testy jsem prováděl při různých konfiguracích, což ve finále umožnilo udělat si obrázek o účinnosti tohoto řešení při různých stavech. Zejména je vhodné poznamenat, že spodní dva 12cm ventilátory, které zakončují po obou stranách windtunel, byste měli nechat za všech okolností běžet, přičemž rozhodně nehrozí, že by vás svým provozem nějak rušily. Jedná se totiž o nízkootáčkové modely (1000rpm) a v případě osazení některého z energeticky náročnějších procesorů (v našem případě Pentium 4 630 s jádrem Prescott 2M) je nutné odvádět teplý vzduch ze skříně ven.

Díky tomu, že jsou zde komponenty opačně (a jedná se o ATX základní desku) je tak procesor produkující v tomto případě nejvíce tepla úplně dole a hned nad ním je grafická karta. A jelikož teplý vzduch stoupá směrem vzhůru a hlavně v případě nulového odvodu vzduchu z prostoru kolem procesoru je nasáván zdrojem, který je v horní části, dostává grafická karta sama o sobě produkující teplo díky přísunu teplého vzduchu zespodu od procesoru pořádně zabrat. Pokud jsou všechny 3 ventilátory tedy vypnuty (přítomnost či absence windtunelu v tomto případě nehraje roli), dochází k výrazně vyššímu zahřívání komponent nacházejících se nad procesorem (grafická karta a čipová sada, pevné disky).

V této konfiguraci dosáhla teplota jádra naší testovací grafické karty při zatížení téměř 100°C (což je cca 20 stupňů nad normálem) a i pevné disky se též naprosto neúměrně zahřívaly, jelikož jejich teplota na povrchu z boku se blížila 60°C, což je z dlouhodobého hlediska naprosto nepřípustné (standardně se jejich teplota pohybuje kolem 44°C). Zdroj mající ve spodní části ventilátor by sice pevným diskům dost ulevil, ale stále tu máme přehřívající se komponenty v dolní části skříně. Navíc v tomto stavu se po chvíli činnosti zvýšila rychlost otáček ventilátoru chladiče procesoru z 2150 na 3600rpm, takže se počítač stal rázem zdrojem hluku. Jediný efekt, kterého byste mohli eventuelně chtít docílit vypnutím dvou 12cm ventilátorů (tedy snížení hlučnosti), byste v případě žravého procesoru rozhodně nedocílili, ba naopak, odměnou by vám tedy v tomto případě bylo značné navýšení hluku. Ovšem jak již bylo řečeno, pro vypnutí těchto dvou 12cm ventilátorů není jediný důvod, takže toto berte spíše jako zajímavost.

Rozhodně zajímavější to je však s 8cm ventilátorem v přední části skříně. Ten v podstatě přivádí studený vzduch do prostoru, kde se nachází grafická karta. Bohužel s jeho hlukem to už zdaleka není tak růžové, jako v případě dvou níže položených 12cm ventilátorů. Je totiž poměrně hlasitý a tak zde jsou testy při jeho vypnutí a zapnutí na místě, protože důvod k tomu by zde rozhodně byl. Na teplotu procesoru samozřejmě neměl vliv naprosto žádný, jelikož je umístěn o něco výše a tak se od něj do skříně vháněný vzduch k procesoru vůbec nedostane. V případě ostatních komponent tu však vliv samozřejmě byl. Podrobnosti sdělí již samotné grafy.

Při otevřené skříni jsou rozdíly samozřejmě vždy o poznání nižší. Zajímavé je to ale pokud jde o plastový windtunel. V případě námi použitého boxovaného chladiče procesoru došlo jeho odděláním v zavřené skříni k mírnému poklesu teploty všech komponent (při zátěži procesoru byl však u něj teplotní rozdíl již dost velký). To bych ale přikládal spíše chladiči jako takovému. Kdyby byl použit nějaký model s rozměrnější a hlavně vyšší pasivní částí (například s využitím Heat-Pipes), tak myslím, že by přítomnost tohoto windtunelu mluvila spíše pro, než proti. Zejména je pak možné zkoušet procesor chladit díky windtunelu jen pasivně.

Teplota pevných disků

Pro zjištění jak jsou na tom s teplotou pevné disky, když poblíž nemají žádný ventilátor, jsem provedl měření i v tomto směru. Opět jsem měřil infračerveným teploměrem teplotu bočních stěn pevných disků.

8cm ventilátor Seagate Barracuda 7200.7 40GB Seagate Barracuda 7200.8 250GB
skříň otevřená, 8cm fan zapnut 37°C 39°C
skříň zavřená, 8cm fan zapnut 41°C 43°C
skříň zavřená, 8cm fan vypnut 44°C 46°C
skříň zavřená, vše vypnuto,
po 15min zátěže Prime95
58°C 59°C

První disk Seagate Barracuda 7200.7 40GB byl při testech umístěn více vlevo a disk Seagate Barracuda 7200.8 250GB SATA byl umístěn jak jinak než vpravo, takže mezi oběma disky byla jedna pozice zcela volná. Mějte však na paměti, že disky nebyly během těchto testů nijak zatěžovány, takže v takovém případě by byla jejich teplota ještě o poznání vyšší. Ze všech těchto testů je viditelný teplotní rozdíl při vypnutých a zapnutých ventilátorech, který je dost znatelný. Doplňkově jsem změřil teplotu obou disků po 15minutách 100% zátěže procesoru pomocí programu Prime95, kdy byly všechny ventilátory vypnuté a veškeré komponenty dostávaly pořádně zabrat, jelikož se teplý vzduch dostával pomalu odspodu nahoru a při své cestě se stále jen ohříval. Takže to jen pro ilustraci toho nejhoršího možného stavu.

Poznámka: Testy byly prováděny s energeticky náročným procesorem, proto tak vysoké teploty. V případě použití systému založeného například na Athlonu 64 s jádrem Winchester by byly všechny hodnoty o poznání nižší (nicméně závislosti jednotlivých stavů by měly zůstat zachovány).

{mospagebreak title=Závěr}

Hodnocení této skříně je celkem jasnou záležitostí. Jedná se o kvalitní konstrukci, kde nehrozí, že by někde něco nesedělo a ani to, že byste se při montáži o něco pořezali. Design skříně lze myslím hodnotit kladně (přestože se mnou v tomto bodě samozřejmě souhlasit nemusíte) jelikož působí chladným a majestátním dojmem. Zpracování čelní stěny je celkem decentní a proto si tuto skříň lze představit klidně i v reprezentativní roli, jelikož svým zpracováním zkrátka rozhodně neurazí. Někomu se ale možná bude zdát až příliš "nudná" - to je ostatně věc názoru.

Vnitřní uspořádání je zde řešeno dost nestandardně, jelikož se základní deska umisťuje na opačnou stranu skříně, než jsme obyčejně zvyklí. A to z toho důvodu, aby byl procesor ve spodní části, jelikož je zde uzavřen v rozměrném windtunelu, který je na obou stranách zakončen dvěma tichými nízkootáčkovými ventilátory o průměru 12cm. Díky tomu tak procesorem produkované teplo neovlivňuje další komponenty uvnitř skříně. Rozhodně však je třeba mít tyto dva ventilátory zapnuté, jinak dojde ke značnému zahřívání všech komponent, protože pak se teplo generuje hned ve spodní části skříně a postupuje směrem nahoru přes grafickou kartu (kde ještě přibude na intenzitě) a pokračuje přes pevné disky a skrze zdroj ze skříně ven. To ale není třeba nějak zohledňovat, jelikož není jakákoli potřeba tyto dva ventilátory vypínat a jsou součástí standardní výbavy skříně.

Třetí ventilátor v přední části o průměru 8cm svou práci též rozhodně zastane, jelikož vhání čerstvý vzduch přímo do prostoru kde se nachází grafická karta, nicméně jeho provoz je už poněkud hlučný a proto je škoda, že i zde nebyl použit ventilátor o větším průměru a s nižšímu otáčkami (muselo by tu být pro něj ale poněkud více prostoru, jelikož se sem už nevejde). Pak by byl tento systém chlazení opravdu dotažen do konce. Takto ale budete mít možná někteří potřebu tento ventilátor vypnout (pokud stojíte o opravdu tichý počítač), nebo jej aspoň nějakým způsobem zpomalit.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Pokud přemýšlíte o použití grafické karty pouze s pasivním chladičem, tak tento 8cm ventilátor sice svou práci zastane, ale nijak zvlášť dobře. Pokud máte aktivní chladič procesoru, ale pouze pasivní chladič grafické karty, tak by situaci vyřešilo odstranění windtunelu, aby měly oba 12cm ventilátory vliv právě i na grafickou kartu. Nicméně pokud máte ve windtunelu pasivní chladič procesoru, tak byste měli tunel zachovat a spokojit se s nepříliš efektivním chlazením pasivu grafické karty, nebo ji doplnit o nějaký ten ventilátor.

V případě pevných disků se hodí použít zdroj, který má zespodu ventilátor, aby tak přímo od nich odsával teplý vzduch a hnal jej ze skříně ven. Bohužel tato závislost dobrého chlazení pevných disků na použitém zdroji s ventilátorem ve spodní částí patří mezi zápory této skříně. Avšak pokud je 8cm ventilátor aktivní, tak ani se zdrojem bez ventilátoru zespoda nedochází k nějakému výraznému zahřívání pevných disků. Bohužel však díky umístění zdroje dost daleko od základní desky je nutné použít model s opravdu dlouhými kablíky, což leckdy může představovat problém (jde hlavně o délku napájecích kablíků základní desky). Uchycování mechanik, pevných disků a rozšiřujících karet je zde řešeno bezšroubkovou montáží. Základní desku je nutné naštěstí přišroubovat (v minulém případě skříně se v tomto bodě bezšroubková montáž příliš neosvědčila).

Ve finále tu máme tedy skříň kvalitní konstrukce, zajímavým vnitřním uspořádáním s důrazem na chlazení a velkou rozšiřitelností (šest pozic pro pevné disky a 5 pozic pro 5.25" mechaniky).

SilverStone TJ06
Klady Zápory

+ design (chladný, decentní, reprezentativní)

- vyšší cena

+ rozměrný windtunel v prostoru procesoru

- způsob "chlazení" hdd

+ bezšroubková montáž

- nutné použít zdroj s dlouhými kablíky

+ hliníková čelní maska

- hlučnější 8cm ventilátor

+ stíněné kabely k předním konektorům

- rozměry

+ skříň standardně vybavena 3 ventilátory

 

+ 12cm ventilátory jsou naprosto tiché

 

Rozměry: 205 x 566 x 474 mm (šířka, výška, hloubka), Váha: 11 kg

Orientační cena: 3983,- bez DPH (JSC-Computers)

Obyčejně se tato skříň prodává za cenu o poznání vyšší, než máme uvedenou. Nicméně prezentujeme cenu od toho, kdo nám skříň zapůjčil. Takže to jen pro případné nesrovnalosti ohledně ceny. Ve většině jiných případů jde totiž opravdu o poměrně drahou záležitost.

Zapůjčila firma JSC-computers, které tímto děkujeme

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

{mospagebreak title=Avance C001 Terminator - stejný interiér, jiný obal}

Vnitřní uspořádání této skříně je opravdu poněkud atypické, nicméně nenaleznete jej jen u této skříně od SilverStone. Můžete narazit i na modely jiných výrobců, které mají interiér naprosto shodný (tedy až na ventilátory samozřejmě), ale mají zcela jiný obal a to nejen čelní masku, ale i bočnice. A právě na jeden takový další model se již jen zběžně podíváme od výrobce Avance Technologies. Konkrétně jde o typ C001.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Jak je vidět, zpracování čelní masky je zcela odlišné od TJ06. Zde je celá z plastu pokrytá z vrchu čtyřmi plechy a uprostřed je odrazivý kruhový prostor. V horní části jsou pak dvě tlačítka Power a Reset nad nimiž se nacházejí už jen dvě LEDky (jedna indikuje zapnutý počítač a druhá činnost pevného disku). Horní část čelní masky obsahuje odklápěcí dvířka (které je možné na pravé straně klíčkem uzamknout), abyste se měli jak dostat k nainstalovaným mechanikám.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Naprosto rozdílná je zde i bočnice, která má z větší části průhledné okno a na středu opět odrazivý kruhový prostor. Pokud tedy holdujete různým hrátkám s osvětlením interiéru skříně, máte zde možnost k realizaci.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Přední konektory jsou zde vyvedeny jinak, než tomu bylo u modelu SilverStone. Zde naleznete na vrchní straně vlevo 2 porty USB 2.0 (TJ06 má 4) a vpravo jeden port IEEE1394.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Na čelní masce pak ve spodní části výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Pokud jde o interiér, tak jak již bylo řečeno, je úplně shodný s TJ06, nicméně odlišnost tu je v podobě absence ventilátorů. Ve standardní výbavě nenaleznete ani jeden (na druhou stranu je cena o poznání nižší). Jak ukázaly teplotní testy TJ06, je vhodné aspoň spodní windtunel osadit 12cm ventilátory (pokud možno nízkootáčkovými kvůli minimálnímu hluku), avšak pokud máte energeticky náročnější procesor jakým Pentium 4 s jádrem Prescott bezesporu je, jde spíše o nutnost. Máte tu tak i možnost vlastního výběru 8cm ventilátoru, díky čemuž může být ve finále výsledek lepší než v případě TJ06, kdy šlo o hlučnější typ.

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

Záleží tedy jen na vašem vkusu a preferencích. Obě skříně jsou vnitřním uspořádáním naprosto stejné (stejně jako jsou obě bez zdroje), ale obal mají naprosto odlišný. TJ06 od SilverStone je reprezentativní záležitostí s hliníkovou čelní maskou, která pod sebou neskrývá mechaniky (jen pro manipulaci s nimi je nutné ji otevřít), bočnice jsou z jednoho celistvého kusu mající naprosto stejnorodý povrch a obsahuje standardně 3 ventilátory, z čehož ty 12cm jsou naprosto tiché, jen ten 8cm je bohužel docela slyšet. Hlavní nevýhodou tohoto chladného krasavce je ale především cena, jelikož ve většině případů se u nás prodává za dost vysokou částku.

Model Avance C001 je naopak za mnohem příznivější peníze, nicméně čelní maska není z hliníku, nenajdete v ní standardně žádný ventilátor (minimálně pro odsávání z windtunelu je třeba aspoň jeden 12cm dokoupit) a nemá tak decentní design. Na druhou stranu má průhlednou bočnici, což umožňuje hrátky s osvětlením interiéru. Dále všechny mechaniky jsou schovány za odklápěcími dvířky, což pro někoho může být výhoda a pro někoho zase opak.

Avance C001 Terminator
Klady Zápory

+ rozměrný windtunel v prostoru procesoru

- způsob "chlazení" hdd

+ bezšroubková montáž

- nutné použít zdroj s dlouhými kablíky

+ stíněné kabely k předním konektorům

- rozměry

+ průhledná bočnice

- bez ventilátorů

+ o dost příznivější cena

- mechaniky skryty pod dvířky

 

 

Rozměry: 205 x 540 x 494 mm (šířka, výška, hloubka), Váha: 12.5 kg

Orientační cena: 1700,- bez DPH

 

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
10.5.2005 00:21:19   0.0.0.xxx 1320
mám avance snad jako první v republice a nemůžu si ho vynachválit. Casům co maj stejnej vnitřek je snad 10 (silverstone, enermax, sharkoon,...) ale jedině avance ho nabízí jako první a za super prachy. Btw prodlužku na 20pin kabel jsem koupil za cca 70,- a na 4pin vyrobil a ostatní kabely stačí + ještě máte exkluzivní pohled na vaši GK což je v některejch případech jen dobře.

nějaký foto http://forum.pctuning.cz/gallery/thumbnails.php?album=264
http://forum.pctuni ng.cz/gallery/albums/userpics/13355/Sn%EDmek%20001%7E1.jpg
10.5.2005 00:36:48   0.0.0.xxx 2324
Sem první :-)
10.5.2005 00:37:46   0.0.0.xxx 2524
Tak sem druhy. O par minutek :-(
10.5.2005 01:07:23   0.0.0.xxx 2222
a tohle má bejt reakce jako na co
10.5.2005 01:15:08   0.0.0.xxx 2421
kamo, ty sa mosis traaaasne moc nudit :-)
10.5.2005 01:15:13   0.0.0.xxx 2423
kamo, ty sa mosis traaaasne moc nudit :-)
10.5.2005 04:57:36   0.0.0.xxx 2522
pekny test pred rokom som mal MOREX tiez obratena case takze nic nove ale zaujimave
10.5.2005 06:12:56   0.0.0.xxx 2421
Opravte si titulek druhe tabulky u teplotnich testu. Neni to idle stav, ale po zatezi.
10.5.2005 06:41:45   0.0.0.xxx 2323
A co je na te skrini tak uzasneho? Nak
10.5.2005 08:23:07   0.0.0.xxx 2224
neviete nekdo o slusnom pasive na LGA resp. chladica z ktoreho by sa dal dole ventilator , len na ciste pouzitie prievanu v tuneli, dik
10.5.2005 08:23:20   0.0.0.xxx 2222
ZAdna novinka ja mam aspon pruhlednou bocnici-))
10.5.2005 08:36:52   0.0.0.xxx 2426
Pekna skrinka, ale s tymi diskami je to dost nedomyslene. Su v takmer uzavretom priestore, zo stran ohranicene bocnymi plechmi, zhora/zdola a spredu/zozadu tym plechovym "kosom", a navyse ich dobre izoluju este aj hrube kable iduce zo zdroja. Obavam sa, ze v tom priestore nebudu dobre chladene (vlastne ani nemaju byt ako), co sa podpise na ich zivotnosti. Myslim ze "klasicke" riesenie, ked su disky vpredu dole, a pred nimi 8/9/12cm vetrak je lepsie...

Dalsia vec, zdroj: Mnohe kvalitnejsie vykonne zdroje (napr. Enermax) maju riesene nasavanie vzduchu druhym velkym regulovanym ventilatorom zospodu. To zas nebude tu dobre fungovat, ked rovno pod zdrojom je plechovy kos s diskami!

No a nakoniec: aka je vlastne cirkulacia vzduchu v skrinke??? Windtunel je viacmenej autonomny okruh, okrem neho uz je len jeden tusim 8cm vetrak pod floppynami. Ak clovek nevyberie zaslepky za pci-slotmi, vzduch bude prudit drahou podobnou pismenu "S", nahor do zdroja ktory ho bude vyfukovat von. Graficku kartu bude takpovediac obchadzat. Ta zas ale bude vydatne ohrievat disky zospodu...

No neviem, nie som teda touto skrinkou az tak nadseny...
10.5.2005 09:25:26   0.0.0.xxx 2225
No pro tebe zjevně nic... btw ani jsem si nevšiml, že by se někde v textu slovo "úžasné(-á)" vůbec vyskytovalo...
10.5.2005 09:26:10   0.0.0.xxx 2223
no ja jenom tak ze ta cena je hruza jinak je to celkem
bedna na prd a to diky chlazeni
a ta cena kdyby to aspon byl hlinik
10.5.2005 09:33:47   0.0.0.xxx 2223
Ne tam sou pouzita jina superlativa, lepsi, krom toho ze tam jde deska opacne je to furt stejna hranata bedna pro PC jako kazda jina...Nak
10.5.2005 09:47:22   0.0.0.xxx 2424
Vleze se do toho 5 disku? a jak je resene jejich chlazeni? potreboval bych nejakou poradnou bednu na svoje diskove pole
10.5.2005 09:59:04   0.0.0.xxx 2323
Za cca4500Kc je mnohem lepsi bedna ThermalTake Shark case (modelovy oznaceni VA7000SWA). Je to Bigtower a vypada o dost lip. Ma o dost vic 5a1/2 pozic a chlazeni tam bude celkem bezproblemovi navic je hlinikova. Ale kdyby si ju chtel nekdo koupit tak pozor nato kde. V nekterych obchodech stoji az cca5600Kc.
10.5.2005 10:36:06   0.0.0.xxx 2623
Thermaltake Tsunami Dream - odporucam tuto skrinku. Ma priestor na 5x HDD a priamo pred diskami ma 12cm ventilator. Mam tam 2x MAXTOR 120GB a 1x WD 80GB, predny ventilator je stiahnuty z 1400 na cca 800 otacok/min a teploda diskov neprekroci 35 stupnov ani pri dlhej praci, defragmentacii alebo pri testoch. Na cenne udaje si treba dat pozor!!!
10.5.2005 10:47:13   0.0.0.xxx 2324
jj, a pro finančně slabší (jako já:-) může posloužit Th, Soprano. good on tntrade.cz !
10.5.2005 10:51:07   0.0.0.xxx 2322
...díky, opraveno.
10.5.2005 11:16:02   0.0.0.xxx 2323
Silencer na grafiku a neni co resit...
10.5.2005 11:19:23   0.0.0.xxx 2322
kdyz sem schanel nakou peknou funkci case tak sem take premyslel o resni silverstone a nakonec vyhral coolermaster se svym modelem stacker
10.5.2005 11:38:30   0.0.0.xxx 2424
aj ja mám "TT" dream - a teplota diskov aj nižšia , mal som predtým ale case 3rneonlight (7 diskov) a tiež to isté chladenie (len za 4000 sk menej skrínka - a tie ventilátori v TT sa točia aj viacej ako 1400 (na max. keď od výroby).
10.5.2005 11:42:34   0.0.0.xxx 2422
Pozor na tntrade.sk!!!! - extémne ceny vyššie ceny ako v iných e-obchodoch (niekedy aj cez liter) :-p Možno český tntrade je dobrý.
10.5.2005 11:42:38   0.0.0.xxx 2421
Nevím zatím jsem ji v recenzi nikde neviděl jeto model Cetus YY-5601 (asi vím proč -smete všechny ty předražený značky), ale je to podle mě ta nejlěpší skříň poměr cena-výkon za 1356,- s daní máte skříň, která má místo na dva 120mm fany, jeden vepředu má prachový filtr a je umístěn před disky, nasávání má mechanickou regulaci přítoku vzduchu. Z boku je možnost přidělat windtunel. Ve vnitř je to bezšroubkové provedení. Konstrukce a pevnost špičková. Za ty prachy není nic lepšího.
10.5.2005 12:30:33   0.0.0.xxx 2022
Diky za tip, ta skrin vypada za ty prachy celkem dobre. Recenzi (US) najdes tady:
http://www.hardcoreware.net/reviews/review-220-1.htm

Pro ostatni: obrazky vnitrku jsou zde:
http://www.atcomp.cz/katalog/209014211/inside_YY56xx.JPG
10.5.2005 13:24:24   0.0.0.xxx 2223
a co ten zdroj co mas nad tim?
kdyz mas s 120mm vetrakem tak to chladi slusne
10.5.2005 13:27:43   0.0.0.xxx 2221
Dalsi skrin ktera neakceptuje ze jsou lidi co chtej mit HDD v HD silentceru a tedy v 5 1/4

Kdyz case tak hlinik tohle je uz out
10.5.2005 14:43:45   0.0.0.xxx 2220
Trosku pozde:
http://www.tiphardware.cz/articles.php?id=39
Jakto, ze je PC tuning druhej??
10.5.2005 14:47:53   0.0.0.xxx 2123
Tady to testovali s 3x HD-silencerem.
http://www.tiphardware.cz/articles.php?id=39
10.5.2005 14:48:27   0.0.0.xxx 2224
Pred rokem jsem poridil Chieftec BX - cca o litr levnejsi (i s 360 W zdrojem a IMHO vychytanejsi - hlavne, co se tyka disku), ale zase nema windtunel, to je fakt.
10.5.2005 15:10:34   0.0.0.xxx 2223

...nějak jsem nepochopil význam tohoto příspěvku... snad jen reklamní účel :-). To že se někde už objevila recenze na nějaký produkt znamená, že jej už nikdo jiný recenzovat nemá? My s nikým nesoutěžíme, děláme články dle svého uvážení... nekontroluji zda se to již někde objevilo nebo ne - proč taky? Konkrétně tato skříň je na trhu už pěkně dlouho... (více jak půl roku) v žádném případě nejde o novinku, ale jde rozhodně o zajímavost. Navíc... důležitější je dle mého úsudku provedení článku než datum jeho publikace (pokud nejde o exkluzivní téma samozřejmě, což není rozhodně tento případ).

10.5.2005 15:19:53   0.0.0.xxx 2424
Ta skrina je fakt slusna. chcel som ju,ale nemohol som ju zohnat za tie prachy je fakt super
10.5.2005 17:19:55   0.0.0.xxx 2223
akorát tu mám jedno CD co nějak blbne, v jakém software zkoušíte CDčka při testech palíren? dík
10.5.2005 19:29:22   0.0.0.xxx 2422
Ale aj hlučí parádne 3x 12cm vetráky (aj keď regulované).

Sused sauž pýtal, že čo za kompresor mám doma
10.5.2005 19:31:24   0.0.0.xxx 2423
A co takto TT Kandalf?
10.5.2005 19:40:45   0.0.0.xxx 2322
No ten predný design (okrem toho vetrania) je fakt sračka.
O ničom sú uložené disky.
10.5.2005 19:54:15   0.0.0.xxx 2321
Jestli potrebujes misto pro disky, kup Chiefteca, ja mam BA-01B-B-B a myslim ze nejaky ten cas me 8 pozic pro HDD bude stacit, plus samozrejme jeste "vnejsi" 6x5.25" a 2x3.5" na disketovky nebo podobne harampadi :-))
10.5.2005 20:49:11   0.0.0.xxx 2321
ta se mne az tak jako Shark neliby a tusim ze je o dost drazsi-az kolem 7500Kc. Ale tim si fakt nejsem jistej
10.5.2005 22:10:25   0.0.0.xxx 2421
NEJSI TAK SI TO ODPUST PRISTE JO???
11.5.2005 08:56:56   0.0.0.xxx 2322
ja pouzivam tento soft, predovsetkym na testy DVD a na testy medii s dolezitymi udajmi. Je velmi dobry a mozes ho stiahnut z www.k-probe.com

J.
11.5.2005 10:34:08   0.0.0.xxx 2322
no to hej, ale je to velka skrina kde sa zmesti vsetko (asi si pre nu pojdem tento tyzden). U nas stoji 6366SK sDPH, 7500KC sa mi zda vela.
11.5.2005 11:57:22   0.0.0.xxx 2223
Design je vec nazoru. Ulozeni disku se mi zda OK, co presne ti na tom vadi?
11.5.2005 19:42:21   0.0.0.xxx 2221
Ze hodne zalezi kde na skrin clovek narazi. U toho Sharka sem videl rozdil v cene mezi 2 obchodama aji skoro 2 litry!! V cene caasu a prislusenstvi se mne zda nejlepsi obchod www.casemodding.cz maji tam dost dobry ceny a docela dost veci kolem modingu. Jinak k te cene ted sem se rozhlizel na netu a podivej se treba na CZC na stribrnou verzi a zdesis se. Cena se pohybuje kolem 7900Kc a pritom ta sama ale v cernym provedeni tam stoji asi 5800Kc.
3.1.2006 09:42:40   82.100.19.xxx 2121
upravoval nekdo predni panel, zvlast spodek? ozvete se dik

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.