Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
autor: Polívka Karel , publikováno 2.5.2005
Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
Už opět uběhl nějaký ten čas, co jsme se naposledy podívali na počítačovou skříň, která by byla něčím zajímavá. Minule to byl exot (nebo chcete-li vysavač) z dílen Asusu v podání modelu Vento 3600. Nyní se podíváme na počin z dílen Foxconnu, který opět na první pohled zaujme svým vskutku nevšedním zpracováním (zejména svými rohy zkrášlujícími přední masku). Pokud máte rádi skříně, na kterých se nějaký designér při návrhu vyřádil, máte zde tedy jeden kus k vašemu posouzení. Ve výbavě je i bočnice s oknem společně s modře svítící katodou. Nechybí ani zdroj, takže už nezdržujme a pojďme se tomuto "stvoření" podívat na... tesáky. Nebudou chybět ani teplotní testy. {mospagebreak title=Představení začíná - zevnějšek}

Po představení skříní Damier V5000 od Thermaltake a Vento 3600 od Asusu, které vyvolávají poměrně dost rozporuplné reakce co se jejich designu týče, tu máme opět něco mimo rámec běžných křivek. Sice nejde o model od výrobce tak zvučného jména jako ti před chvíli zmiňovaní, nicméně to jej předem nijak nezahanbuje. Každý má možnost ukázat, co umí (v tomto případě spíše jak komu jeho designérský počin sedne do oka). Je mi opět předem jasné, že v dnes představované skříni najde zalíbení opravdu jen málokdo. To ne z toho důvodu, že by byla špatná, nebo nějak nepovedená, ale proto, že zkrátka vkus máme každý jiný a jde tedy o individuální záležitost. A ještě aby to nebylo málo, tato skříň je ztvárněna opravdu dost nevšedním způsobem. To ale nechme už na posouzení každého z nás a pojďme se na ni podívat z blízka.

Ještě pro informaci doplním pro ty, kteří nevědí, odkud se označení této skříně vzalo. Musíme zabrousit do řecké mytologie, kde Chimaera bylo stvoření složené ze 3 různých zvířat a to konkrétně ze lva (tělo), kozy (druhá hlava na hřbetě za lví hlavou) a z hada (namísto ocasu). Toto stvoření chrlící oheň devastovalo zemi, dokud nebylo zabito hrdinou jménem Bellerophon s pomocí jeho okřídleného koně (Pegasus). Proto je tato skříň ztvárněna takovým způsobem, že by měla připomínat příšeru. To bychom měli k názvu, vraťme se však zpět do reality.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Na krabici naleznete na zadní straně výčet "vychytávek" a na přední straně je skříň vyobrazena v celé své kráse. Po jejím otevření a odstranění krycích prvků se nám naskytne konečně pohled na skříň takovou, jakou ji konstruktéři z Foxconnu stvořili.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Myslím, že snad každého musí zaujmout zpracování čelní masky, která je z umělé hmoty a je provedena takovým způsobem, že by měla připomínat hlavu zvířete. Tento dojem zde vytváří výrazné rohy po stranách, dvě průhledné výplně znázorňující oči (za nimi se nalézají červené LEDky, takže v případě zapnutí počítače svítí) a do třetice ve spodní části kovová mřížka, za níž se skrývají výstupní konektory a z designerského hlediska zastupují zvířecí tlamu s výraznými zuby.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Zde máte pohled přímo zepředu a zezadu, aby byly křivky jasně viditelné. Tmavě modrá část je pokryta 2mm silnou vrstvou čirého plastu, takže se ve finále dost leskne. Skrývá v sobě čtyři 5.25" a dvě 3.5" pozice, které jsou opatřeny klasickými rovnými krytkami, na kterých jsou ještě nacvaknuty další krytky tak, aby zapadly do designu skříně. V případě umístění mechaniky namísto prázdné šachty tak ale dojde k poměrně výraznému narušení designu a i křivek, které jej tvoří. Vrchní modré krytky nejsou rovné, ale jsou na bocích vyvýšené, takže osazením mechaniky vznikne jakýsi ostrý přechod (respektive prohlubeň), což nevypadá esteticky zrovna nejlépe. Vcelku nepříjemným faktem je zde to, že na skříni nenajdete tlačítko Reset.

Při pohledu na zadní část je zřejmé, že skříň je již standardně vybavena zdrojem. O jeho parametrech se zmíním později. Dále je zde vidět perforace pro ventilátor o průměru 12cm, který jak uvidíte na dalších fotkách, je ve výbavě též. Zadní stěna je společně s vrchní připevněna ke kostře skříně nýty, takže je nelze oddělat.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Obě bočnice jsou ztvárněny tak, že na nich pokračují linie z čelní masky (z fotky je ale zřejmé, že přechod z čelní masky na bočnici není zrovna nejjemnější a jsou zde patrné rozdíly ve ztvárnění těchto linií - což je v podstatě sice jen detail, ale když už si tato skříň na designu zakládá, mělo by to být vypilováno do nejmenších detailů) a pokračují tak v nastoleném designu. Levá bočnice je navíc opatřena oknem z čirého plastu, takže je vidět do útrob skříně, což se hodí zejména vezmeme-li v potaz, že mezi příslušenství patří i modře svítící katoda. Mě osobně se ztvárnění tohoto okna zamlouvá a jak uvidíte na fotkách dále, tak s osvětleným vnitřkem to vypadá celkem slušně. K otevření bočnice je třeba jen odšroubovat dva šrouby s velkou hlavičkou pro ruční manipulaci (není třeba šroubovák), poté uvolnit západku v zadní části uchopením za její madlo, bočnici posunout směrem dozadu a po uvolnění z drážek odejmout.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

V levé bočnici patrná perforace, pod kterou se skrývá zelená plastová trubka opatřená protiprachovou síťkou přivádějící čerstvý vzduch do prostoru k chladiči procesoru. Toto výrobce označuje jako "3GHz Air Duct". Účinnost je však bez nějakého dalšího zásahu silně závislá na použitém chladiči procesoru, ale o tom až později.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Když už byla řeč o čelní masce a jejím ztvárnění, podívejme se pod ní. Co se stane, když tento "tvor" svou masku odloží? Uvidíme mu do hloubi duše a spatříme jeho pravé já? Toť otázka. Nicméně v tomto případě chladného kovu a plastické hmoty spatříme rozmístění jednotlivých prvků v přední části skříně. Lze spatřit 3 červené LEDky, přičemž díky tomu, že jsou ve finále kryty průhlednými plastovými krytkami, je možné je jednoduše vyměnit za LEDky jiné barvy.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Kovové výplně prázdných 5.25" pozic jsou naštěstí nacvakávací a tak v tomto případě nepotřebujete dalšího nástroje (v některých případech jiných skříní drží opravdu na fest). Pouze kovová výplň jedné 3.5" pozice je zde po stranách přichycena "napevno" a je třeba v případě potřeby použít síly k jejímu uvolnění. Jakmile však skříň vybavíte a uvedete do provozu, tak se těmito aspekty samozřejmě už nebudete mít potřebu nadále zabývat.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

V dolní části se nacházejí za kovovou mřížkou následující konektory: 4x USB 2.0, 1x IEEE1394, výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon. Všechny kablíky vedoucí od těchto konektorů jsou stíněné, což je důležité zejména pro vysokorychlostní rozhraní typu USB 2.0. Navíc jsou dostatečně dlouhé, aby dosáhly kamkoli po celé skříní. Abychom náhled na zevnějšek završili, neopomeneme ani tlapy, na kterých vše stojí a jež ztvárněním zapadají do designu skříně (vypadají totiž jako drápy)

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
- pro zvětšení klikněte -

Vzhledem k výšce skříně je rozpětí naprosto dostačující a nemůže se tak stát, že by skříň měla tendenci se převracet. Jak je z obrázku patrné, tak vnitřní strana nožek je opatřena ozubením, takže když pohybujete jednou z nich, pohybuje se zároveň ta na opačné straně (pro detailisty co musí mít vše symetricky je to plus, jinak jde jen o zajímavost). V přední části je vidět dostatek prostoru pro přívod čerstvého vzduchu do nitra skříně.

 

{mospagebreak title=Pohled dovnitř}

Zevnějšek je jedna věc a přestože si v tomto případě na něm někdo vyřádil, mnohem důležitější je samozřejmě pohled dovnitř. Konstrukce je zde ocelová, což vzhledem k nenáročné pořizovací ceně není žádné překvapení. Po prvním odstranění bočnice se vám naskytne následující pohled:

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Uvnitř spatříte přichycenou již zmiňovanou modře svítící katodu, s manuálem a potřebnými náležitostmi pro montáž mechanik.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Po odstranění příslušenství se vám tak konečně naskytne pohled do prázdné skříně a máte tak již příležitost zkoumat klady a zápory její konstrukce. Myslím, že to co zaujme na první pohled je ztvárnění diskového koše. Proto se pojďme podívat nejdříve právě na něj.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
- pro zvětšení klikněte myší -

Diskový koš je směrován takovým způsobem, že kabely od nainstalovaných disků nemohou překážet rozšiřujícím přídavným kartám (nebo spíše rozměrnějším grafickým kartám). Ostatně o umístění pevných disků řekne vše předchozí obrázek.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Na dně skříně naleznete jakási dvě madla, která jsou určena k nasazení na pevné disky. Díky tomu by tak měla být manipulace s nimi jednodušší. Ovšem všechno má svá "ale".

Uchycení pevných disků je zde vyřešeno takovým způsobem, že je do jejich postranních závitů zašroubována čtveřice (po každé straně dva) šroubků s plochou hlavičkou, které naleznete umístěné hned pod diskovým košem, což je zřejmé z následujícího obrázku. Je nutné použít právě tyto šroubky, jelikož rozměry hlavičky musí odpovídat požadavkům. Posléze se totiž pevný disk zasune do příslušné pozice v diskovém koši a hlavička šroubku tak tvoří výstupek procházející celou drážkou na jejímž konci se nachází železná západka, která způsobí, že po jejímž přejetí hlavičkou šroubku dojde k zacvaknutí a pevný disk se tak upevní.

Podobná západka je i v přední části, nicméně ta je zde z umělé hmoty a jedna její strana je dost rozšířena směrem dopředu z koše ven. Díky tomu tak můžete na předchozí fotce vidět velké umělohmotné packy, jejichž stisknutím se přední západky uvolní a disk drží už jen ty zadní, které bohužel nijak uvolnit nejdou.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

V případě potřeby vyjmutí disku nutné zatlačit na přední packu a posléze disk silou vytrhnout, aby hlavičky dvou zadních šroubků přejely západku směrem k nám. Proto je zde ono madlo, díky kterému tak můžete za disk opravdu vzít a vyškubnout ho. Nicméně nutné množství síly je pro zacházení s diskem na můj vkus příliš velké. Jeden náš nejmenovaný autor za disk vzal takovým způsobem, že disk vyrval a jelikož to neodhadnul, disk posléze vyklouzl celý a protože držel jen madlo (které je opatřeno po stranách klouby), tak mu zadní část disku spadla dolů a narazila do přední nohy. Pokud už víte co lze čekat, není to tak hrozné a lze s disky s jistou dávkou odhadu obstojně manipulovat. Zkrátka a dobře je tento pokus o originalitu však značným mínusem. Dále je zde třeba říct, že jsou zde madla a šroubky pouze pro dva pevné disky.

V části osazené volnými šroubky je jakási železná úchytka připomínající ztvárnění pojistky od granátu. Její vytrhnutí zde však není doprovázeno výbuchem, ale uvolněním několika železných kolejniček s kterými se dnes lze setkat u většiny počítačových skříní. Jsou zde 4 kolejničky pro 5.25" a dvě pro 3.5" mechaniky.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Když už byla řeč o kolejničkách, tak na předcházejícím obrázku můžete vidět způsob uchycení mechanik. Jakmile dojde k posunu za určitou mez, západka zacvakne, přičemž k jejímu uvolnění je třeba jen mírně zatlačit na umělou hmotou osazený konec. Zde tedy systému uchycení nelze nic vytknout jako v případě pevných disků.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Pokračujme dále v obhlídce. Jak již bylo řečeno, tak zadní část je vybavena ventilátorem značky Foxconn o průměru 120mm a výšce 25mm. Konkrétně se jedná o model PV122512L (0.20A). Jeho umístění je hned pod zdrojem (přičemž provoz jeho ventilátoru lze označit jako tichý a tedy bezproblémový) a slouží tak k odsávání teplého vzduchu od procesoru ze skříně ven. Ventilátor je vybaven příjemně dlouhou trojicí kablíků (takže dosáhnou k jakémukoli konektoru na základní desce ať už se nachází kdekoli), což naznačuje možnost monitorování otáček (1600rpm).

Parametry zdroje Hipro HP-P450WP (max. total output 400W)

+3.3 V

+5 V +12 V -12 V +5 Vsb
25 A 32 A 19 A 0.8 A 2 A

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Dále tu máme systém uchycování přídavných karet. Ten je zde opět řešen bezšroubkovou cestou. Předcházející dvojice obrázku znázorňuje stav při upevnění a při uvolnění. Je to sice rychlé a spolehlivé (jde o kovovou část, umělou hmotou jsou opatřeny jen úchyty pro lepší manipulaci), ale menší nevýhodu zde je to, že se povolují všechny pozice naráz. Je to sice rychlé, ale v případě plného osazení různými brackety je to celkem nepraktické, jelikož právě ty mají tendenci padat.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Rozhodně je třeba zmínit usazování základní desky. Plechovou stěnu, ne kterou se základní deska připevňuje, je totiž možné v případě potřeby jednoduše vyjmout a desku si tak nasadit mimo konstrukci skříně, což je rozhodně plus. Stačí k tomu jen přitáhnout směrem k sobě plechovou část pod umělohmotným madlem zelené barvy na pravé straně, posunout plochu pro desku směrem doprava, aby se uvolnily kovové packy a posléze celou tuto část vyjmout.

K upevnění základní desky navíc nepotřebujete žádné šroubky, stačí jen nasadit. Ovšem pokud si myslíte, že když stačí jen nasadit, tak deska nebude ve finále moc držet a může se uvolnit, jste na omylu. Když se na onu stěnu podíváte, spatříte 6 stojánků v pravé části, které jsou svým ztvárněním odlišné od těch 3 vlevo. Na těch 6 vpravo desku bez problému posadíte (mají pevný, neměnný houbovitý tvar - hlavičku mají širší než tělo), ale posléze musíte vynaložit poměrně dost síly k tomu, aby zbývající 3 stojánky v levé části pasovaly do náležitých otvorů.

Zkrátka musíte na desku ze strany pořádně zatlačit, aby se vám to povedlo (zkoušel jsem více různých desek a u všech se stejným výsledkem samozřejmě). Pokud tak uděláte a pozice levých stojánků bude odpovídat otvorům v desce, stačí z vrchu trochu zatlačit, aby se o něco širší stojánky zúžily a mohly projít skrz (mají opět houbovitý tvar, nicméně jejich tělo je složené ze 4 částí o trojúhelníkovém půdorysu, jejichž stlačením k sobě dojde k zúžení). A díky tomu, že i tyto stojánky v levé části mají houbovitý tvar, tak nemůže dojít k samovolnému uvolnění. Jednak se hlavičky po protlačení skrze otvory opět rozšíří a jednak je zde dost značný podélný tlak ze strany desky, nikoli zespodu či z vrchu, díky čemuž je deska náležitě ukotvená za stojánky v pravé části, ze kterých byste ji díky podélnému tlaku desku neuvolnili, ani kdybyste ji zespodu sebevíce páčili (pokud nebereme v potaz desktruktivní metody samozřejmě).

Sice poněkud krkolomný popis, ale myslím že svůj účel splní. Osobně mi přijde tato snaha o bezšroubkovou montáž za každou cenu jako ne zrovna ideální trend. U základní desky bych přece jen raději viděl klasické šroubky namísto nějakého tlačení na desku, aby si konečně už sedla.

{mospagebreak title=Chimaera v akci (osazení)}

Po průzkumu exteriéru a interiéru je na řadě skříň konečně osadit komponenty. Také nezapomeneme na vybavení v podobě modře svítící katody. Následuje slet několika záběrů na různé stavy, přičemž kliknutím si je lze zvětšit.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
- pro zvětšení klikněte -

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
- pro zvětšení klikněte -

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
- pro zvětšení klikněte -

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
- pro zvětšení klikněte -

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?
- pro zvětšení klikněte -

Po náhledech je na místě několik komentářů. Například modře svítící katodu nelze umístit jiným způsobem, než jak jsem ve finále provedl. Jinde na ni zkrátka není místo. Na druhou stranu na dně skříně se jí evidentně zde líbí nejvíce a nepůsobí nijak rušivě. Výsledný dojem je ve spojení s průhlednou bočnicí (aspoň podle mého úsudku) kladný. V reálu to vypadá ve tmě ještě poněkud lépe než na fotkách, jelikož vyfotit adekvátně jasný zdroj světla v naprosté tmě tak, aby nebylo nic zkreslené (zejména rozptyl světla) je celkem problém.

Vypínání katody je zde vyřešeno dvoupolohovým přepínačem vyvedeným do zadní části skříně na kovovou záslepku v prostoru pro rozšiřující karty. Katoda je na obou stranách vybavena klouby se samolepícím povrchem, takže její připevnění je velice snadnou záležitostí.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

 

{mospagebreak title=Testovací sestava, Teplotní testy}

Jak už bylo naznačeno v úvodu, tak jsem u této skříně provedl sérii teplotních testů v různých konfiguracích. Předně jsem zvolil 3 stavy podle zátěže. První je při nečinnosti (idle), druhá je po 15-ti minutovém zatížení procesoru pomocí programu Prime95 a třetí je po projetí 5 testů Mother Nature (3DMark03) hned za sebou. Mezi jednotlivými stavy jsem navíc nechával nějaký čas k tomu, aby se teploty dostaly opět na své normální hodnoty při nečinnosti. Jelikož je tato skříň vybavena jedním 12cm ventilátorem v zadní části, provedl jsem testy, kdy jednou byl zapnut a posléze vypnut. Pro ilustraci jsem měřil i teplotní rozdíly otevřené a zavřené skříně (v obou případech též s vypnutým a zapnutým ventilátorem). Testy probíhaly v místnosti s teplotou vzduchu 24°C.

K zjišťování teplot jsem využil interní čidla použitých komponent ve spojení s programy PC Probe (teplota procesoru a základní desky) a RivaTuner (grafická karta - teplota jádra a okolí).

Hardwarová konfigurace

  • Základní deska Asus P5GDC-V (čipová sada i915G)
  • Procesor Pentium 4 630 (3 GHz, jádro Prescott 2M, 2 MB L2 cache, LGA775)
  • Operační paměť: 2 x 256MB DDR 500MHz A-Data (při 400 MHz časování 2.5-3-3-6)
  • Grafická karta Leadtek Winfast PX6600 GT TDH 128MB (GeForce 6600 GT - PCIe)
  • Pevný disky:
    • Seagate Barracuda 7200.7 40GB (PATA 100, 7200rpm, 8MB cache)
    • Seagate Barracuda 7200.8 250GB (SATA 150, 7200rpm, 8MB cache, NCQ)

Jak vidíte, zvolil jsem pro účely teplotních testů sestavu založenou na procesoru Intel Pentium 4 s jádrem Prescott 2M. A to z toho důvodu, že pro zjištění schopností daného produktu je třeba mu pořádně zatopit (v této souvislosti opravdu výstižný výraz) a proto jsem nepoužil například Athlon 64 s jádrem Winchester, jelikož ten se zdaleka tolik nezahřívá a v podstatě s ním by žádná skříň neměla problémy. S Prescottem je to ale samozřejmě situace zcela jiná. Nejprve se na výsledky testů podíváme formou tabulek:

Stav - idle (bez zátěže)
Bočnice 12cm fanCPUMBVGA - jádroVGA - okolí
zavřená aktivní48°C35°C44°C36°C
zavřená vypnut56°C42°C53°C45°C
otevřená aktivní44°C33°C41°C34°C
otevřená vypnut49°C35°C42°C35°C

Stav - zátěž procesoru (Prime95)
Bočnice 12cm fanCPUMBVGA - jádroVGA - okolí
zavřená aktivní55°C35°C44°C37°C
zavřená vypnut62°C42°C53°C46°C
otevřená aktivní51°C33°C41°C34°C
otevřená vypnut55°C35°C42°C35°C

Stav - zátěž grafické karty (3DMark03, 5x Nature)
Bočnice 12cm fanCPUMBVGA - jádroVGA - okolí
zavřená aktivní53°C36°C79°C47°C
zavřená vypnut60°C43°C88°C55°C
otevřená aktivní50°C33°C75°C43°C
otevřená vypnut52°C36°C75°C44°C

*červeně - došlo ke zvýšení otáček ventilátoru chladiče procesoru z 2150 na 3600rpm

Po tabulkách se podíváme na výsledky zpracované formou grafů, takže budou lépe vidět rozdíly. Barevné odlišení odpovídá stavu skříně. Modře jsou výsledky při zavřené skříni a žlutě při otevřené.

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Testy ukázaly, že v této skříni (v zavřeném stavu samozřejmě) je třeba mít zadní ventilátor odsávající vzduch z prostoru kolem procesoru zapnutý, jinak se postupně vzduch uvnitř skříně zahřeje takovým způsobem, že se rapidně zvedne teplota všech komponent. Grafy ostatně mluví samy za sebe. Při otevřené skříni jsou rozdíly samozřejmě mnohem nižší, nicméně pokud chcete skříň provozovat zavřenou (což se samozřejmě očekává), tak zkrátka o vypnutí zadního ventilátoru ani nepřemýšlejte. Navíc pokud byl zadní ventilátor vypnut, tak v testech použitý boxovaný chladič procesoru zvýšil po chvíli provozu při zátěži otáčky z 2150 na 3600rpm, což s sebou přineslo rapidní zvýšení produkovaného hluku, ale na druhou stranu se díky tomu přestala konečně zvedat teplota. Dalo by se říci, že se Chimaera tak proměnila v teplo sálající a hlučící bestii.

Výsledky to jsou vcelku logické a pokud si říkáte, proč byste onen zadní ventilátor vypínali, tak odpověď je taková, že je dost hlučný. Osobně bych jej vyměnil za nějaký jiný typ s nižšími otáčkami a byl by klid (sice by nebyl třeba tolik účinný, ale svou práci by zastal, jelikož odsávání vzduchu ze skříně ven je zkrátka, zejména při osazení procesorem Pentium 4 s jádrem Prescott, potřebné).

A pokud jde o nasávací trubku v bočnici skříně? V našem případě boxovaného chladiče neměla téměř žádný vliv, jelikož mezi ventilátorem chladiče procesoru a vnitřního okraje trubky byla 4cm mezera, díky čemuž lopatky nabíraly vzduch z prostoru kolem sebe a nedocházelo téměř k žádnému sání skrz (zkoušel jsem přikládat i tenký papír, na kterém by byla míra sání poznat nejlépe a ten reagoval přitáhnutím až když byl těsně nad sacími otvory, které jsou mimo jiné dost poddimenzované - jsou dost malé). S jiným (hlavně vyšším) chladičem by to bylo o něco lepší.

Nicméně tuto trubku je možné proměnit na velice schopný windtunel, přičemž aby se dalo mluvit o fungujícím windtunelu, tak aby plnil svou funkci, je třeba ho dovést až přímo k ventilátoru, aby byl lopatkami vzduch nabírán pouze skrze něj (takže je vhodné jej nějak připevnit a utěsnit). V takovém případě by výsledky byly zcela o něčem jiném a nedocházelo by k tak rapidnímu zahřívání vzduchu kolem procesoru. Nebo je možné osadit zakončení této trubky zevnitř 80mm ventilátorem, avšak standardně na to není uzpůsobena. Nebo ji oddělat a ventilátor přišroubovat místo ní.

Chlazení pevných disků je též kapitola sama pro sebe. Kolikrát bývá právě tato oblast velmi zanedbávána, přestože pevný disk (respektive data na něm uložená) je tím hlavním, na co by se nemělo zapomínat (samozřejmě že zde nejsou takové nároky jako u procesoru, ale permanentně přehřátý disk ve finále může časem opravdu nemile překvapit). Zde je chlazení disků vyřešeno pouze takovým způsobem, že se spoléhá na nasávání čerstvého vzduchu přední částí skříně směrem dovnitř. Ovšem nějaký ventilátor poblíž (ideální by byl o velkém průměru při nízkých otáčkách), který by byl namířen přímo na diskový koš by samozřejmě byl vhodnější variantou.

Teplota pevných disků

Pro zjištění jak jsou na tom s teplotou pevné disky, když poblíž nemají žádný ventilátor, jsem provedl dvojí měření i v tomto směru. Jednou jsem nechal systém běžet (půl hodiny) se zapnutým 12cm ventilátorem, poté jsem odstranil bočnici a ihned změřil infračerveným teploměrem teplotu bočních stěn pevných disků. Posléze jsem nechal systém běžet stejnou dobu s vypnutým 12cm ventilátorem a provedl stejné měření (nutno podotknout, že uvnitř skříně byl v tomto stavu vzduch opravdu poněkud více teplejší, než by bylo zdrávo - i bočnice byly značně zahřáté).

12cm ventilátor Seagate Barracuda 7200.7 40GB Seagate Barracuda 7200.8 250GB
zapnutý 33°C 37°C
vypnutý 40°C 45°C

První disk Seagate Barracuda 7200.7 40GB byl při testech umístěn odspodu v druhé pozici a disk Seagate Barracuda 7200.8 250GB SATA byl umístěn v nejvyšší pozici, takže mezi oběma disky byla jedna pozice zcela volná. Mějte však na paměti, že disky nebyly během těchto testů nijak zatěžovány, takže v takovém případě by byla jejich teplota ještě o poznání vyšší a v případě vypnutého zadního ventilátoru by se jednalo o hodnoty přinejmenším "nezdravé". Pokud byl však ventilátor zapnut, bylo po problému. Z těchto testů je však důležitý teplotní rozdíl při vypnutém a zapnutém ventilátoru, který je ve finále dost znatelný.

{mospagebreak title=Závěr}

Jako plus se jeví vyřešená cirkulace vzduchu kolem chladiče procesoru, jelikož pro přísun čerstvého je v bočnici nasávací trubka, kterou je možné proměnit nějakou tou úpravou na schopný windtunel a pro odsávání z tohoto prostoru pryč ze skříně ven je v zadní části umístěn 120mm ventilátor. Tato myšlenka je dobrá, ale její provedení není v tomto případě zrovna nejvhodnější.

Pokud jde o funkci windtunelu, tak bude třeba nějakým způsobem nasávací trubku prodloužit a konec nástavce napasovat na horní část chladiče procesoru, aby bylo zabezpečeno nasávání skrze tunel a nikoli z okolí kolem chladiče (jinak totiž jeho efektivita rapidně klesá). Navíc tu máme chladiče s jinak orientovaným ventilátorem či s jeho větším průměrem a v takovém případě to už značně komplikuje montáž, respektive správné využití windtunelu. Je škoda, že mezi příslušenstvím již nejsou nějaké "redukce" pro rozdílné velikosti nebo ohebné klouby pro jiné umístění ventilátoru. Nápad opravdu dobrý, ale pokud se spolehnete jen na toto výchozí provedení, které k chladiči procesoru nedoléhá, účinek nebude takový, jaký by mohl být.

Dále pokud jde o 12cm ventilátor v zadní části skříně, tak jeho účinnost je dobrá, nicméně je celkem dost hlučný (1600rpm) a osobně mi jeho provoz, pokud jsem zrovna neposlouchal hudbu nebo něco podobného, trochu vadil. Vyměnil bych jej za jiný typ s nižšími otáčkami, přestože účinek byl nejspíše trochu nižší (za tichý provoz tato obměna rozhodně podle mého stojí).

Foxconn 3GTH-202 Chimaera - skříň ze které jde v noci strach?

Co se týče konstrukce skříně jako takové, tak je zejména vhodné brát na paměti nepříliš zdařile provedené usazování (a také "chlazení") pevných disků. Vychytávka v podobě odnímatelné části pro základní desku je zcela jistě kladem, nicméně v této souvislosti je zde nutné pamatovat zase na způsob uchycování základní desky, který je pro změnu záporem. Bezšroubkové uchycování přídavných karet je zde vyřešeno mechanismem upevňující a povolující všechny karty (či brackety) naráz, což je sice rychlé, ale v případě mnoha bracketů, které je třeba před uchycením přidržovat na svém místě, to zase představuje menší komplikaci.

Hodnocení ztvárnění skříně pokud jde o design je dost individuální záležitost a proto nechám tento aspekt už čistě jen na vás. Napovídající obrázky, podle kterých si můžete udělat představu, zde máte, takže záleží už jen na vašem vkusu. Jen nezapomeňte, že mezi příslušenství patří modře svítící katoda, která po instalaci udělá z Chimaery opět něco trochu jiného. Mě osobně se pak v takovém stavu dost zamlouvala, ale jak jsem již psal... toto závisí již pouze na vašem vkusu. Vaše názory můžete směrovat do diskuze pod článkem. Po minulém případu v podobě "vysavače" jsem nyní na odezvu celkem zvědav, jelikož zde máme opět něco "extra".

Foxconn 3GTH-202 Chimaera Silver-Blue (ATX 400W)
Klady Zápory

+ originální design

- ocelová konstrukce - žádný hliník :-(

+ "windtunel" u procesoru, 12cm ventilátor

- způsob uchycování a "chlazení" hdd

+ bezšroubková montáž

- způsob uchycování základní desky

+ modře svítící katoda

- vhodné si ještě pohrát s "windtunelem"

+ odnímatelná část pro základní desku

- chybí tlačítko reset

+ stíněné kabely k předním konektorům

- chybí LEDka indikující stav HDD

+ 400W zdroj v ceně

- poměrně hlučný zadní 12cm ventilátor

+ zaoblené hrany, nehrozí pořezání

 

Rozměry: 200 x 490 x 430 mm (šířka, výška, hloubka), Váha: 11.7 kg

Cena: 2650,- bez DPH

Je tedy pouze na vás, zda investujete do atypického provedení, jelikož toto jen tak někde nenajdete. Rozhodně je to skříň, která dokáže přitáhnout pozornost. 

Zapůjčila firma BGS distribution Czech s.r.o., které tímto děkujeme

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
2.5.2005 06:35:31   0.0.0.xxx 2325
Je to gýč. Najväčší nedostatok (súdim podľa obrázkov), že nie je ventilátor predu, kt. by nasával a pritom ofukoval HDD. Vyzerá to tam, že ani priestor na to nie je.

Hlučnosť: ja mám Thermaltake Tsunami (bolo tam 2x12cm FUN). Brutálna hlučnosť - pri tom napríklad film sa ani pozerať nedá. Vlasy sa suši dobre. Nepomôže ani regulátor (musia byť veľmi kvalitné ventilátory, aby sa rozbehli aj na 4V a nižšie).
Zaručene sú najlepšie 8cm ventil. s kĺznym ložiskom pri cca 1000-1500 rpm - nepočuť. Lenže tu vymeniť 12cm na 8cm nedá sa (tak ako pri TTsunami) - proste tie vetracie dierky napasujú pre 8cm vent..

A vlastne aký je ten zdroj? To ste tam ani nespomenuli.
2.5.2005 06:39:46   0.0.0.xxx 2124
...tak uz vim jakou skrin si nikdy nekoupim. Brrr...
Jinak mi par konstrukcnich prvku pripomina Chieftec...

2enrigo: existuji prece i 12cm vetraky, ktere se krasne rozbehnou na 5V a clovek o nich vuuubec nevi.
2.5.2005 07:05:35   0.0.0.xxx 2223
je to humus za vela penazi. ((
2.5.2005 07:33:56   0.0.0.xxx 2524
nahodou je to supr
2.5.2005 07:41:33   0.0.0.xxx 2624
myslím, že tu máme aspoň dva (a více) úhlů pohledu.
Mě osobně se design skříně (!!!), tech.provedení a zdroj zdá jako odfláknuté, "levné". Ano to je to slovo, dohromady je to ale docela výhodné - ve srovnání s jinými, kteří se též snaží o design. Takže pokud se někomu opravdu líbí maska, tak je to jasná volba + ti náročnější si vnitřek vymění - fan,zdroj apod:-)

Dobrá recenze.
2.5.2005 08:06:08   0.0.0.xxx 2222
Tento design je tak vyhraněný, že část lidí ho hned odsoudí, jiným se ale bude docela líbit. Foxconn však vyrábí i jiné skříně, které zase padnou do oka jiným... například viz.: http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/foxconn-cases.html
2.5.2005 09:20:30   0.0.0.xxx 2221
HOsi nezvatlejte sracky ja mam 2*12ku a dela mi 19db pri 65m3/h normalne na 12 voltu staci najit dobry vetraky a vic nic neresit mrknete na caseking.de-)
2.5.2005 09:34:17   0.0.0.xxx 2526
tenhle design je naprosto prisernej uplne vysiluju z nabidky cases jako je tahle nebo treba i thermaltake a podobnejch stribrno-cerveno-cerny blikajicich hucicich silenosti.
Kdy uz prijde nekdo s peknym prumyslovym desigenem ala IBM nebo s ucelnym a presto krasnym ala apple

Vzdyt jde presi o HLUK,UCEL,KVALITU. Krasa desigenu je v jednoduchosti podivejte se na apple i to mini je skvostny.

Lian-Li Rulezz
2.5.2005 09:38:32   0.0.0.xxx 2322
Design je prostě zaměřen na kindoše tak cca do 15 let. Ti a jedinci bez vkusu z toho jsou paf. Ostatním stačí jedna fotka a jdou zvracet. :o)
2.5.2005 09:59:58   0.0.0.xxx 2324
Je jasne, ze skrin byla osazena komponenty jen na recenzovani, ale takovy kabelový "binec" bych teda ve skrini mit nemohl. Co takhle to trochu sesponkovat a upravit, zvlast, kdyz je do skrine videt? Zajimalo by me, jaky nazor na tohle maji ostatni , vzdyt usporadane kabely take maji vliv na proudeni vzduchu ve skrini a jeji chlazeni.
2.5.2005 10:12:29   0.0.0.xxx 2423
Tato skrin sa s touto trochu podoba http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=27928
2.5.2005 10:56:45   0.0.0.xxx 2123
Keby tie káble boli viac upravené aj teplota by bola nižšia a ten windtunel je k ničomu,
2.5.2005 11:42:02   0.0.0.xxx 2324
take cosi by som windtunelom ani nenazyval...
2.5.2005 11:42:55   0.0.0.xxx 2322
Mauglo...
2.5.2005 11:52:11   0.0.0.xxx 2423
lol.. tys tech 19db nameril?
2.5.2005 12:02:11   0.0.0.xxx 2322
Jenom by mne zajímalo, jestli autor vůbec tuší co je to katoda. Ještě tak katodová trubice, má-li na mysli malou zářivku, ale já bych si tipnul, že je to jen kus svíticího kabelu. Btw. v obyč plech skříni mám teploty nižší, ale je tam Nordwood a ne Prescott.
2.5.2005 12:12:26   0.0.0.xxx 2422
Podle me ma v soucasny dobe jedny z nejhezcich case Thermaltake, rada Tsunami. Radost pohledet
2.5.2005 12:40:01   0.0.0.xxx 2224
Keď si človek kúpi skrínku za 5500Sk tak asi nebude chcieť zase kupovať ventilátori (kvalitné aj za 500SK). A to je ešte bez zdroja k čomu som si zobral Enermax 420 Noisetaker (tiež extrémna hlučnosť, a tiež ten väčší 12cm vetrák, kt. má len automatickú reguláciu).
Aj na ten zdroj písali super ticho a pod., lenž oni si pc poskladajú len na stôl.

Predávajú už len samé šmejdy, len aby sme kupovali.
2.5.2005 12:43:55   0.0.0.xxx 2423
Prestan húliť a vyber si vatu z ucha.
2.5.2005 12:47:54   0.0.0.xxx 2421
nj, jsou i u nas borci co si meri hlucnost i prutok vzduchu v domacich podminkach :o) u tech 19dB vsak neni uvedeno jestli BERYK zapocital po namereni vahovy filtr "A"
2.5.2005 12:55:20   0.0.0.xxx 2321
Neni nutno, aby to az tolik chladilo. Tedy pokud misto teplotního Preskoka použije rozumny nasinec chladivy A64...Uz zacina byt zase teplo...
V zime Preskok na ohrev, v lete A64 vlazny jako vyhasla kamna
2.5.2005 12:59:36   0.0.0.xxx 2225
Thermaltake Tsunami:
Kvalitné spracovanie, ale celá skriňa sa chveje od tých vetrákov a od zdroja (slabá stabilita a pevnosť). Extrémne hlučné ventilátory (12cm). Oničom umiestnenie USB portov (predných - pri TT horných). Čierne si neberte, otras ten prach na lesklom čiernom povrchu. Brutálne o ničom uchytenie CD mechaník (hluk). Keď niekto veľa napaluje: NEKUPOVAŤ - zošalie z tých dvierok.

Na pohľad radosť, ale tu sa radosť aj skončí.
2.5.2005 13:34:03   0.0.0.xxx 2421
Me to prijde docela zajimve....Ale to tlacitko ´´RESET´´ by tam mohlo být......;-)
2.5.2005 13:46:12   0.0.0.xxx 2323

A co tt S viking ?


2.5.2005 13:46:41   0.0.0.xxx 2322
KUWa us to nehul!!!! ticho je holt ticho .Tak me napada slysel si nekdy 19db??
2.5.2005 13:50:26   0.0.0.xxx 2221
Velmi průměrná skřín o velmi průměrné kvalitě nevalného designu za velmi neprůměrnou cenu. :-/
2.5.2005 13:51:25   0.0.0.xxx 2423
Hosi pokud se jedna o skrin mohu doporucit tuhle ticha prostorna s windtunelem.MAM ji doma je super-)))
Neni treba zadna CHIMERA
2.5.2005 13:51:58   0.0.0.xxx 2325
http://www.soural.cz/main.php?view=popiska&menu_id=3400000101&popis=AO40000101&cx=1115036933
2.5.2005 13:53:42   0.0.0.xxx 2321
Prave sem se vratil od zdraveni porcelanoveho boha a jdu znova ... buElEEEEeeeeeuuuHHHH ;) Zlatej apple Dell / ASUS / IBM
2.5.2005 13:59:05   0.0.0.xxx 2222
myslim, ze je to podle Intel doporucenych vykresu - jsou na strankach Intelu viz http://cache-www.intel.com/cd/00/00/06/20/62086_62086.pdf takze bych nerekl ze to je k nicemu ... ba naopak Intel si nezamestna nejakyho smudlu co to nakresli v ruce - jeste k tomu kdyz tam daj svoje logo.
2.5.2005 14:20:49   0.0.0.xxx 2323
este sem nevydel hnusnejsi case za celou dobu co se motam kolem pc
2.5.2005 14:28:13   0.0.0.xxx 2422
BEZ SE LECIT nerikam ze je to zadna kraska ale ze je NAPROSTO UCELOVA-) jo a bez si nakapat do oci-)
2.5.2005 14:33:50   0.0.0.xxx 2123
proti tomuhle nebe a dudy, mame podobnej vkus.
2.5.2005 14:39:40   0.0.0.xxx 2424
nj sem vedel ze se nekdo chytne pocitam ze tvuj case blika houka ma aspon 3 stroboskopy celej vrni a funi to je pro tebe spravnej tuning )
2.5.2005 14:51:46   0.0.0.xxx 2223
Mam ju doma. Skrina sa mi absolutne nechceje. Stoji na zemi ako prikovana. Ventilatori su naozaj hlucne, kupil som si regulator, dal som medzi ventas a a skrinu kusok gumicky a nepocujem nic. USB porty neriesim lebo ich nemam zapojene...Prach mas na vsetkom. Ono zavisi aj od toho ako si v miestnosti casto utoieras pracha vysavas...Cd mechaniky su uchytene krasne, hluk neni ziadny(neviem ocom hovoris), mozno by si sa mal poohliadnut po nehlucnej mechanike a nezvlalovat to na skrinu. Dvierka su uplne v pohode a stylove. Tato skrina je naozaj najkrajsia na trhu, keby som kupoval dnes skrinu nekupil by som inu
2.5.2005 14:53:26   0.0.0.xxx 2323
Viking je to iste co tsunami ibaze nie je z hliniku ale z nejakeho plechu. Je o nieco lacnejsia. Pre tych co sa im paci tsunami a nemaju na nu peniaze neni co riesit...
2.5.2005 15:08:40   0.0.0.xxx 2123
nechápem ako taký sráči ako vi môžu vravieť niečo o PC.... ved ani nevieťe čo je to tuning a výkon..... sa uvedoamte :-)
2.5.2005 15:10:42   0.0.0.xxx 2224
Bez se lecit TY. Mluvi o te Chimere a ne o tve skrini tak co rves. Nereagoval na tvuj prispevek. Nejdriv se mrkni jak se radi diskuze. PS.: UCELOVA nema dvirka. HOWGH. Tohle je jen jinej druh designu. Ale uznavam ze vypada daleko lepe nez Chimera. Co se ted s temahle bendama v recenzich rozthl pytel?? Nekde o tom dokonce pisou jako o novince. CO vim tak na CzechComputer uz ji nabizej minimalne rok.
2.5.2005 15:11:49   0.0.0.xxx 2422
Jako tu chimeru.
2.5.2005 15:15:12   0.0.0.xxx 2322
čobol jak se hned nadlab )))
2.5.2005 15:36:18   0.0.0.xxx 2222
no nevim, me ten ventilator stal tusim 150,- a je krasne tichej. Zdroj mam Chill, ktereho budu muset trosku ztisit (neni tak tichej jak chci) a jinak vodu...a urcite vim o peknejsim kejsu za takove prachy ;-)
2.5.2005 15:37:58   0.0.0.xxx 2221
napsat u 12cm vetraku zapojeneho na 12V ze je tichej muze jen hluchon :-D
2.5.2005 19:31:39   0.0.0.xxx 2423
Aj ja ju mám doma (tt black window). Mne ináč vibrácie zaručene zdroj robí (enermax 425 noisetaker), ale v starej case (3rsystem neonlight) nerezonuje. Ja za ventilátori som dal dokonca silikonove podložky, na každé som dal regulátor (titan až do 3,5V (neviem presne)) - ale aj tak je to hlučné. Zdroj je v záruke ešte 5 rokov, tak ťažko budem môcť tam s tým 12cm ventilátorom robiť. Prach - strieborné prevedenie je uplne v pohode. A utierať každý den a vysávať je moc. Mám dvd-rw lg 4120b - tichý a kľudný , a ktorá je nehlučná mechanika - tá ako funguje? A dvierka keď denne máš otvoriť 50x tak trpezlivosť prejde, ale ináč v pohode.
2.5.2005 19:32:33   0.0.0.xxx 2422
Aký typ vetráku máš?
2.5.2005 19:51:05   0.0.0.xxx 2323
no ked ti v starej case nevybroval a teraz ano tak ho mas asi zle uchyteny...skus sa s tym pohrata vyriesis to. Tie ventilatori su na max vykon hlucne ale ked dm na minimum tak je to uplne tichy zvuk. No viem si predsatvit aj tichsie lenze nechce sa mi kupovat za 1000sk nejake nove ventasi s tym ze neviem ako hucia...ja mam lg4163 a je uplne ticha. niektore dvd uplne hucia a trasu celpu skrinou, ja nemam problem. Ty napalujes denne 50 cd? alebo 50x zapnes pocitac? To ja taky problem nemam. Napalujem 5x za mesiac a zapinam raz denne. A tie dvierka ma tesia aspon sa poriadne pozrem na skrinu Btw. naco si si ju kupoval ved si vedel ze su tam dveirka? Ked si nespokojny aku by si si teraz kupil? co je podla teba lepsie?
2.5.2005 19:51:52   0.0.0.xxx 2221
pici gramatika jak 15 rocny noob
2.5.2005 20:01:37   0.0.0.xxx 2323
Tahle case je ponekud zvlastni, koupil sem ji bratrovi, abych to videl a je tam a par zasadnich nedostatku. Napriklad kos na disky je umisten tak nevyhodne, ze do nej nedosahnou kabely z desky pri standartni delce kabelu 80-zil. PATA 60cm, respektive zapojim jen jeden disk. potom nozicky na disketovku jsou z takovyho neprilis pevnyho plastu, ale to je jen drobnost. Kabel od zdroje nedosahne a prodluzku nemuzu sehnat, takze tam bratrickovi zdroj zatim visi, pokud nekdo vite, pisnete mailem (v agenu ji uz nemaj, caseking.de vim). Bocnice na visak je docela zajimavy reseni =) plastovy uchyty na karty zrovna nejlip nedrzej, ale neni to nejhorsi. Este porad neni slibovanej predni panel. Zpusob uchyceni vetraku se mi taky nezda nej, ale da se to. Zdroj se tam dostava pomerne komplikovane, ale taky se to da prezit. Nicmene az dokoupim kabely a dalsi vetracky, tak ten case je jinak nadprumer, co jsem zatim videl =) Zajimave vypadji i case se stejne resenym windtunelem, me osobne se nejvic libi asi Enermax CS-718, viz http://www.enermax.com.tw/products_cases2.php?Tid=2&gon=299&Gid=30&G id2=21 , bohuzel se dodava jen se zdrojem a to vzhledem k tomu ze mam Coolergiant pro me nema prilis velky vyznam a zdroj vyhani cenu pomerne vysoko nahoru, za tu cenu radsi Al =)

Avance
http://php.twinner.com.tw/site/home/avance1/Default.php?leftt=product&maint=../../product_detail/ex2/index.php?Product_SN=28182 &PHPSESSID=b489efba3e2c72ae478eb1b1f67a5bc5&Company_SN=66&Company_SN=66&Site_Product_Classify_SN=4769&Product_SN=28182
Koupit se da na
http://hsys.eo.cz/index.php?p=id209014191
2.5.2005 20:39:56   0.0.0.xxx 2225
Ja nehovorím, že je to šit. je to kvalitná a pekná skrínka. Spočiatku, keď som mal ešte msi dosku (tá nemá možnosť zapínať pc cez klávesnicu) sa mi dvierka nepáčili. Medzi zdrojom a skriňou mám silikónovú podložku (skúsim ju vybrať).

A kúpil by som teraz napr. niečo podobné:
http://www.alzasoft.sk/DetailPage.asp?DPG=50612&CatId=18842849
2.5.2005 21:49:07   0.0.0.xxx 2123
tak tato hovadina sa svojou ubohostou a nemozne vyriesenim uchytu hdd a 5.25 cd-rom moze zakopat pod zeme blee za tento hnus by som nedal ani korunu bleeee
doma mam tuto nadheru a som max spokojny http://www.caseking.de/shop/catalog/product_info.php?cPath=29 _127&products_id=610
noo a ten zdroj to len zaklincoval na 12V vetve ma 19A to neutahne ani P4 a o 6800 GT ani nehovorim ... ruky prec je to shit
2.5.2005 21:59:06   0.0.0.xxx 2121
mno upresnim moju case ..... http://www.enermax.com.tw/products_cases2.php?Tid=2&gon=285&Gid=30&G id2=21
fakt parada CASETEK=ENERMAX (mam BLACK)
2.5.2005 22:45:03   0.0.0.xxx 2223
mate niekto skusenost s tymto: http://www.alzasoft.sk/DetailPage.asp?DPG=50073&CatId=18842946
investovali by ste do toho?
2.5.2005 23:03:34   0.0.0.xxx 2222
Malem sem se pochcal smichy jak sem to tu cetl o tom 12cm vetraku na 12 voltu.To je supa
3.5.2005 07:30:07   0.0.0.xxx 2324
je to ocel od slušné značky - ale dělají lepší kousky, které nejsou v čr, podobně jako značka evercase.
Snad někdo prozradí o tom 3Rku více:-)
3.5.2005 08:14:04   0.0.0.xxx 2224
...ti bohuzel nereknu (nejaky noname), byl prodavany jako "extra tichy" je opravdu extra tichy (na 5-7V). Pokud budes chtit vedet vic, tak prosim email...
3.5.2005 08:32:44   0.0.0.xxx 2423
Proč si myslíš že je účelová hnusná tlama na čele skříně, díra v bočnici a zářivka uvnitř? Si nakapej do mozku, moc se ti to v něm netočí.
3.5.2005 09:53:43   0.0.0.xxx 2323
to co hovoris je Soprano
3.5.2005 10:15:38   0.0.0.xxx 2121

Mam na jednom compe Avance. neviem ako sa vola, ale uz sa neda vraj kupit. Skoda som spokojny. Ma tiez dvierka, ale to nevadi lebo ma take strbyny na mechaniky. Tato chimera je oproti nej uplny caj. navise je aj kratka/chimera/ a kratka skrina je onicom. teraz som si objednal do druheho kompu sviking a zdroj Nexus 400W no som zvedavy. Ma to niekto?


PS inak ludia co pisu o produktoch, ze super tichy su casto asi nahluchly.

3.5.2005 12:13:48   0.0.0.xxx 2225
...a s vetranim som po nainstalovani regulatorov spokojny. Pokial to bezalo bez regulatora na plne otacky, bolo to naozaj nepocuvatelne.
3.5.2005 12:15:43   0.0.0.xxx 2223
...do Tsunami som dal TT 480 W abol to ten isty problem ako s vetrakmi v skrinke. Odkedy som ho napojil na regulator ide krasne tichucko...
3.5.2005 12:21:48   0.0.0.xxx 2222
...ale ja som vcelku spokojny. Nijake chvenie o ktorom vravis nepozorujem a mam tam 4 HDD, 1DVD a 1DVDRW. Je pravda ze ju mam len pol roka a bezi mi doma len 7 hodin denne.
3.5.2005 12:57:31   0.0.0.xxx 2323
http://www.caseking.de/shop/catalog/product_info.php?cPath=29_92&products_id=2360

JE pravda ze ty hdd kabely maji v tehle skrini problem a bud pripojie mechaniku nebo disk na jeden kabel ovsem pokud mate sata tak nic neresite-)ma jen 11kg a po zprovozneni tunelu my teplota klesla o 12C temer na vsem.
Zajmavost je ovsem ze se deska montuje obracene coz je velice zajmavy a v praxi to dobre funguje as naty kabely
pac procak topi dole a nezahriva zbytek compu

3.5.2005 15:31:49   0.0.0.xxx 2421
... a ve dne hnus!!! :-D
Neuvěřitelný kýč!
3.5.2005 19:18:49   0.0.0.xxx 2224
To chce zdroj s dlouhymy kabely. Napr. Fortron FSP400-60THN-P, nebo podobny urcite dosahne bez toho aby tam musel viset ;-)
PATA se da sehnat delsi celkem bez problemu.
4.5.2005 09:43:21   0.0.0.xxx 2422
No tak bratr ma Chill Innovation CP-400P 400W Rev. 2.0
Ja mam enermaxe, u toho by to problem nebyl, ale bratricek do toho zase tolik cpat nechtel =)
Jinak co se tyce PATA kabelu, to vim, akorat nebejt linej ho dojit koupit, doma mam jenom ty kratky, nikdy sem dlouhej nepotreboval, proc mit v PC zbytecne dlouhy kabely? Akorat zabiraj misto =)
4.5.2005 14:00:29   0.0.0.xxx 2321
Fakt dost dobrý!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4.5.2005 18:32:06   0.0.0.xxx 2322
Jeden čas jsem měl v PC i jeden větrák 12cm z odvětrávání záchodů. Byl na 230V a zvládal nafoukat 21m3/minutu. To byl teprve kravál. Na druhou stranu měly i po delší době užívání všechny komponenty v PC "pokojovou" teplotu.
Jenom reakce na 2x12cm s 63m3/h...pěkný
4.5.2005 18:50:50   0.0.0.xxx 2222
ja som si kupil Thermaltake Shark a teplota procesora mi klesla asi o 5-7 stupnov, mam zapojeny len jeden 12 cm ventilator vzadu
7.5.2005 23:53:15   0.0.0.xxx 2424
A kterejpak smudla teda delal Presshoty?
8.5.2005 12:14:41   0.0.0.xxx 2323
mam TT tsunami tiez a som vyrazne spokojny, tie vetraky boli fakt hrozne, ale mam ich na regulatore a idem na 700 az 900 otacok a pocut len huciaci vzduch trosku ked su zaprasene.
13.5.2005 08:28:55   0.0.0.xxx 2322
Dobrá case, asi si ji koupím
13.5.2005 08:29:54   0.0.0.xxx 2423
hhh
9.7.2005 14:54:45   194.108.96.xxx 2224
Mam ji doma je fak dost dobráa když si pohrajete s větrákem(mimo jiné když si koupíte stejný(tišší) větrák(12 cm) tak ani nemusíte šroubovatA uchycování desky je náhodou supr...
3.8.2005 23:43:14   82.100.11.xxx 2124
je to fakt hustej dizajn moc se mi to libi ale ta cena?
31.8.2005 14:13:45   83.240.6.xxx 2224
kruta bednicka hustej dizain fakt super ale ta cena

23.9.2005 12:17:06   84.47.90.xxx 2623
viborny desing,viborne prevedenie,na dosku
MSI K8Neo4 som zmestil pentagram QVC 120 a 120fan je odpojeny,AMD64 3000+ (venice)ide na
35C°,po 4 hod doom 3 ide na 45C°max.
grafika MSI 6600gt ide na 55C° max.
HDDmaxtor160 ide max na 37C°.

PS: vyborny pomer vykon - cena

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.