AC ATi Silencer 4, chladič z nové série pro grafické karty řady Radeon X800 |
autor: Polívka Karel , publikováno 20.12.2004 |
Jak již tedy bylo řečeno, nedávno jsme si představili v článku AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT zástupce nové řady chladičů pro grafické karty ze stáje nVidie. Nyní se opět podíváme na novou sérii Silencerů, nicméně tentokrát pro grafické karty ze stáje ATi. Arctic Cooling má ve své nabídce této nové série pro karty s čipy ATi celkem 4 různé modely, přičemž každý odpovídá jiné řadě Radeonů. My se nyní zaměříme na model ATi Silencer 4, který je určen pro High-Endové grafické karty řady Radeon X800.
Obsah balení
Kartu obdržíte zalisovanou v obalu, jež je vidět na následujícím obrázku. Díky tomuto způsobu balení ale tak aspoň hned víte, s čím máte tu čest. To neříkám jen tak "do větru", jelikož po otočení balení můžete vidět poměrně dost rozsáhlou hliníkovou část, která patří na spodní stranu karty a jejím účelem je pasivní chlazení paměťových čipů, což bývá v mnoha případech jinak velice dobrých řešení mnoha firem podceňováno.
Co se týče příslušenství, tak to je zde tvořeno záslepkou do zadní pozice, která je určená pro umístění těsně pod grafickou kartu, jelikož díky systému chlazení DHES (Direct Heat Exhaust System), jež je svým principem totožné s předešlou sérií VGA Silencer, zabírá výsledná kombinace karta + chladič hned dvě pozice. Ovšem pokud vás napadá jakákoliv podobnost s chladiči (vysavači) na GF FX 5800 tak vězte, že je čistě náhodná... v případě Silencerů jde o velmi promyšlený systém (účinný a tichý). Následující obrázek zobrazující původní VGA Silencer naznačuje princip tohoto řešení, který se v zásadě nezměnil.
Jak je u Arctic Coolingu zvykem, najdete zde firemní teplovodivou pastu a samolepku s logem AC. Ti z vás, kteří VGA Silencer znají, tak možná zpozorní, že zde není manuální regulace onoho ventilátoru (u předchůdce byl totiž onen přepínač rychlosti vyveden právě do zadní záslepky).
Zpracování
Princip je tedy stále stejný a zůstává následující schéma: rozměrná pasivní část a na ní umístěný (po celé délce karty) jakýsi tunel v průsvitném plastovém provedení, do něhož je na jedné straně vháněn "čerstvý" vzduch rozměrným ventilátorem a po průchodu přes žebrování uprostřed tunelu pokračuje teplý vzduch pryč ze skříně a zcela tak opouští inkriminovaný prostor kolem grafické karty. Oproti původnímu VGA Silenceru je ale pasivní část nyní z mědi a není až tak masivní (ale stále se jedná o pěkný kus materiálu).
Tento model stejně jako dříve recenzovaný model pro karty za stáje nVidie má měděnou základnu rozšířenou takovým způsobem, že chladí i paměťové čipy. V tomto případě je zde ale materiálu o poznání více a navíc bez povšimnutí nezůstanou ani paměťové čipy na zadní straně karty, jelikož o jejich pasivní chlazení se postará samostatná hliníková část.
V případě, že původní VGA Silencer neznáte, uvádím pro zběžnou představu jeho fotku. Nicméně pokud vás tento předchůdce zajímá (respektive chcete vzájemně srovnávat) tak o něm byl, již před rokem (za který si vydobyl výbornou pověst), tento článek: Utište grafickou kartu: Arctic Cooling VGA Silencer.
V případě, že jste nezaznamenali nedávný článek o NV Silenceru 3, připomeneme si jej též.
Pro účely tohoto testu byla zvolena grafická karta značky Asus. Pokud vás zajímá z jakého důvodu zrovna tato volba, dočtete se o tom na začátku následující kapitoly, která je věnována již samotným testům. Nejprve se však podrobně podívejme na instalaci chladiče, přičemž tak bude činěno právě ve spojitosti s grafickou kartou od Asusu.
Na grafických kartách řady Radeon X800 se nalézají kolem jádra 4 otvory (2 hned u jádra a 2 o něco dále) pro umístění alternativních chladičů. Zespodu měděné základny chladiče vystupují 4 sloupky opatřené na konci závitem. Instalace probíhá tedy následovně: Z grafické karty je nejdříve nutné oddělat původní chladič a pasivní chladiče pamětí (pokud jsou nějaké) což může být někdy problém. Je potřeba jistá dávka opatrnosti, abyste nepoškodili při demontáži nějaké součástky (ne-li přímo samotné paměťové spoje - konkrétně kontakty - jedná se zejména o spoje BGA čipů). V našem případě však firemní chladič Asus paměťové čipy nechladil, takže demontáž byla naprosto bezproblémová - stačilo jen odšroubovat a odpojit kablík ventilátoru.
ATi Radeon X800 Pro v podání značky Asus - námi testovaný kousek
Následně jde již o klasiku. Na jádro a paměťové čipy nanesete teplovodivou pastu a přiložíte ATi Silencer 4 tak, aby ty 4 sloupky pasovaly právě do těch 4 otvorů kolem jádra. Zespodu karty už jen stačí nasadit hliníkovou část (pasivní chladič pamětí), na 2 sloupky se závity hned u jádra nasadit železnou sponu a na 2 sloupky se závity o něco dále nasadit gumové podložky. Potom stačí už jen našroubovat matičky opatřené drážkou pro šroubovák a s citem upevnit.
Ve finále chladič na kartě opět opravdu drží jako by se ani nejednalo o tři rozdílné kusy. A hlavně pěkně sedí i na pamětech o čemž se u mnoho karet a jejich přilepených pasivech rozhodně mluvit nedá. Následující obrázky znázorňují stav "obležení", v jakém se karta ve finále nachází.
Jde opravdu o řešení, které spotřebuje trochu prostoru, proto s tím také předem počítejte.
Chladič opravdu sedí a nevznikne jediné místo, kde by byla nějaká mezera na místě, kde není žádoucí. Sice zabere v počítačové skříni nějaké to místo navíc než je obvyklý standard pro chladiče na grafických kartách s čipy ze stáje ATi, nicméně pokud jde o zpracování tohoto řešení, tak můžete sami podle následujících obrázků posoudit a udělat si svůj vlastní názor.
Díky systému DHES zabírá posléze grafická karta o poznání více místa. Samotný chladič zabere celkem 2 pozice (jednu fyzicky a druhou pro dostatečný přísun vzduchu), takže pokud máte v počítači povícero rozšiřujících karet, tak opatrně s případnou volbou tohoto chladiče, abyste ho ve finále nedusili třeba nějakou rozměrnou zvukovou kartou.
Mnohem důležitější než estetická stránka věci je však účinnost tohoto chlazení a vliv na možnosti přetaktování, čímž se dostáváme k další kapitole tomuto tématu věnované.
{mospagebreak title=Možnosti přetaktování, Teplota}Chladič jsme si představili a teď je na řadě praktická stránka věci. V minulém případě recenzovaného modelu NV Silencer 3 jsme použili grafickou kartu značky Canyon, přičemž její standardní firemní chladič nepatřil zrovna mezi ty nejdůmyslnější. NV Silencer 3 tedy této kartě dost pomohl po stránce hluku i chlazení a tedy i zlepšil možnosti přetaktování. Bylo ale mnohými čtenáři vyčítáno, že jsme použili zrovna takovouto kartu s nepříliš dobrým vlastním chlazením. Proto jsme nyní pro účely testování tohoto chladiče vybrali kartu značky Asus, která sama o sobě disponuje kvalitním měděným chladičem (bohužel však bez chlazení pamětí).
Po projetí testů se nám tedy naskytne odpověď, zda i v případě značkové karty s dobrým chladičem získáme vůbec něco navíc při přechodu na chladič inovované série Silencerů od Arctic Cooling a jestli ano, tak zda se to vůbec vyplatí. Co se týče samotných testů, zaměřil jsem se podrobněji na jednotlivé možnosti, které se mi naskytly. Proto jsem provedl měření nejdříve s firemním chladičem karty na standardních hodnotách a poté jsem se tradičně metodou pokus/omyl snažil zjistit maximální možné stabilní frekvence pro jádro a paměti.
Jelikož karta umožňuje regulovat otáčky ventilátoru buď manuálně na pevnou hodnotu a nebo automaticky v závislosti na teplotě, rozhodl jsem se i pro testování s nastavením ventilátoru na plnou rychlost. Ve standardním stavu je aktivní právě automatická regulace. Nastavením otáček ventilátoru na maximum jsem sice docílil značného navýšení generovaného hluku, nicméně pro účely testu a vlivu jednotlivých aspektů na výslednou teplotu jsem tato měření přesto pro zajímavost a porovnání provedl.
Posléze jsem samozřejmě firemní chladič Asusu vyměnil za řešení od firmy Arctic Cooling a všechna měření provedl znovu i s tímto chladičem.
Karta s firemním chladičem Asusu - otáčky ventilátoru podle teploty
Nejdříve se tedy podívejme na stav při standardních frekvencích s výchozím nastavením s firemním chladičem Asusu (což zahrnuje i automatickou regulaci otáček ventilátoru v závislosti na teplotě). Pro účely zaznamenávání frekvencí, teplot a rychlosti ventilátoru jsem využil užitečnou utilitu RivaTuner, jejíž průběhové grafy jsou přesně tím, co je v tomto případě potřeba. Jako zátěž grafické karty jsem nechal vždy pro každé nastavení proběhnout herní testy benchmarku 3DMark03.
Po projetí jsem vždy označil, jak je z předcházejícího grafu zřejmé, nejvyšší zaznamenanou teplotu jádra, která byla vždy ve stejném místě (konkrétně se jednalo o scénu z posledního herního testu Nature). Jak je tedy vidět, při standardních frekvencích se teplota jádra vyšplhala nejvýše na 65.9 stupňů, přičemž otáčky ventilátoru se pouze v tomto okamžiku na pár sekund zvýšily na 80%. Následovalo přetaktování jádra i pamětí, otáčky ventilátoru stále v závislosti na teplotě.
Metodou pokus/omyl jsem se dostal až k hodnotám 526.5 MHz pro jádro a 526.5 MHz (tedy 1053 MHz efektivně) pro paměti. Maximální teplota jádra činila v tomto případě již 67.1 stupňů, přičemž otáčky ventilátoru se zvýšily na 80% dvakrát po sobě a na něco delší dobu než v nepřetaktovaném stavu. Shrnutí všech hodnot pro porovnání najdete na závěr článku, proto nyní můžete věnovat pozornost spíše průběhovým grafům. Následovalo pevné nastavení otáček ventilátoru na 100%.
Karta s firemním chladičem Asusu - otáčky ventilátoru na 100%
V nepřetaktovaném stavu s ventilátorem na plné rychlosti se dostala teplota jádra na 52.9 stupňů, což je oproti 65.7 stupňům opravdu znatelný rozdíl. Myslíte, že to bude mít na schopnosti přetaktování nějaký zásadní vliv? To ukáže následující měření.
Možnosti přetaktování se s ventilátorem na plné rychlosti u jádra zvýšily o 14 MHz na rovných 540 MHz, přičemž se stále jednalo o obraz bez jakýchkoli artefaktů. Možnosti přetaktování paměti se nijak nezměnily (v grafu jsou zaznamenány na svých standardních frekvencích, nicméně zkoušeny byly pro jistotu též, přestože na ně nemohl mít rychlejší ventilátor vliv, když nejsou nijak chlazeny (ani pasivně). Teplota jádra se dostala až na 53.1 stupňů (tedy stejně jako v nepřetaktovaném stavu - rozdíl v rámci chyb měření).
Karta s chladičem AC ATi Silencer 4 - otáčky ventilátoru podle teploty
Po projetí všech čtyř měření s firemním chladičem Asusu přišla řada na AC ATi Silencer 4. Nejprve tedy opět s ventilátorem s automatickou regulací otáček v závislosti na teplotě na standardních frekvencích.
Při standardních frekvencích se teplota vyšplhala na 45 stupňů (to je o celých 20 stupňů méně než v případě firemního chladiče Asusu), přičemž otáčky ventilátoru se nezvýšily ani na jediný okamžik. Teď přijde na řadu nejspíše ten nejvíce očekávaný graf, tedy možnosti přetaktování s chladičem AC.
Jak je z grafu zřejmé, možnosti jádra se nijak nezměnily (přestože jeho teplota je o poznání nižší), nicméně pokud jde o paměti, tak zde je situace již jiná. V případě firemního chladiče Asusu, kdy nebyly ničím chlazeny, šly bez jakýchkoliv chyb v obraze přetaktovat na frekvenci 526.5 MHz (1053 MH efektivně). Avšak v případě chladiče AC ATi Silencer 4, který chladí i paměti, byla jejich mez o poznání výše. Konkrétně šly stabilně bez chyb v obraze přetaktovat na frekvenci 573.8 MHz (1148 MHz efektivně), což je dle mého znatelný rozdíl navíc s přihlédnutím k tomu, že jej bylo dosaženo jen pomocí jiného chladiče. Podívejme se, co se tane, když zrychlíme i ventilátor chladiče od AC.
Karta s chladičem AC ATi SIlencer 4 - otáčky ventilátoru na 100%
Na standardních frekvencích se s ventilátorem s otáčkami na 100% dostala teplota nejvýše na 43 stupňů, což je samozřejmě vzhledem k nastavení nejnižší teplota dosažená v rámci těchto testů.
S rychlejším ventilátorem chladiče AC ATi Silencer 4 šlo jádro přetaktovat ještě o 7 MHz výše, což víceméně není žádný pokrok, jelikož tak malou změnu v praxi nepoznáte. Rychlejší ventilátor se na možnostech přetaktování pamětí nijak neprojevil (což jsem ani v tomto případě nečekal).
Shrnutí výsledků do tabulek
Dostali jsme se k samotnému závěru a proto uvádím již zmiňované shrnutí všech výsledků měření do následujících tabulek. Ta první náleží firemnímu chladiči Asusu a ta druhá chladiči od AC.
Overclocking a teploty s původním chladičem - otáčky podle teploty | |||
Frekvence jádra | Frekvence paměti | Teplota jádra | |
přetaktováno | 526.5 MHz | 1053 MHz | 67.1 ˚C |
standard | 472.5 MHz | 905 MHz | 65.9 ˚C |
Overclocking a teploty s původním chladičem - otáčky na 100% | |||
Frekvence jádra | Frekvence paměti | Teplota jádra | |
přetaktováno | 540 MHz | 1053 MHz | 53.1 ˚C |
standard | 472.5 MHz | 905 MHz | 52.9 ˚C |
Overclocking a teploty s AC ATi Silencer 4 - otáčky podle teploty | |||
Frekvence jádra | Frekvence paměti | Teplota jádra | |
přetaktováno | 540 MHz | 1148 MHz | 46.5 ˚C |
standard | 472.5 MHz | 905 MHz | 45 ˚C |
Overclocking a teploty s AC ATi Silencer 4 - otáčky na 100% | |||
Frekvence jádra | Frekvence paměti | Teplota jádra | |
přetaktováno | 546.8 MHz | 1148 MHz | 43.8 ˚C |
standard | 472.5 MHz | 905 MHz | 43 ˚C |
Není tomu tedy tak dlouho, co jsme měli co do činění s již několikrát zmiňovaným chladičem AC NV Silencer 3. Tehdy šlo o velice povedený kousek, jehož koupě stojí za zvážení v případě, že máte zrovna nějakou grafickou kartu s nepříliš zdařile provedeným chlazením (ať už jde o otázku hlučnosti nebo účinnosti). Nicméně šlo o model, který je určen již pro výběhové grafické karty (ano, v případě GeForce 5900 XT tomu již tak opravdu je), které mohou být opravdu standardně osazovány chladiči, které svou kvalitou nikoho neohromí.
V dnešním případě tu však máme od Arctic Coolingu model, který je určen pro grafické karty řady Radeon X800, což je současný High-End. A u High-Endových karet je chlazení většinou celkem na vysoké úrovni. Nicméně jak ukázalo měření, tak i zde projeví AC ATi Silencer 4 své přednosti. Zejména jde o schopnost chladit paměti (a to po obou stranách) a také o kombinaci mědi (styk s jádrem - lepší odvod tepla) a hliníku v podobě žeber (chlazení vzduchem, na což je hliník vhodnější něž měď) uvnitř plastového tunelu napájených na měděnou část. Ve spojení s tímto chladičem tak bylo docíleno o poznání nižší provozní teploty i zlepšení možností přetaktování pamětí (na jádro to nijak zvlášť efekt nemělo).
Pokud jde o generovaný hluk, tak v tomto případě musím opět konstatovat, že není na co si stěžovat. Ventilátor je slyšet, pokud bychom jej provozovali na maximálních otáčkách, nicméně jak testy ukázaly, chladící výkon se zrychlením ventilátoru nijak radikálně nezvýšil (2 až 5 stupňů v případě chladiče AC narozdíl od firemního chladiče Asusu, kde byly rozdíly kolem 13 stupňů). Z toho důvodu můžeme s klidem tento chladič provozovat i při standardně nastavené automatické regulaci otáček ventilátoru v závislosti na teplotě jádra, jelikož rychlost ventilátoru je v takovém případě přibližně na 67 procentech a generovaným hlukem vás při této rychlosti opravdu obtěžovat nebude. I kdyby po delší době a ve špatně větrané skříni rychlost přece jen stoupla na 80%, tak i v takovém případě se nejedná o žádný vrtulník. Co jsem zkoušel, tak ventilátor začal být výrazněji slyšet až při otáčkách na 85% a výše. Proto těch 80% považuji za jistou mez, s kterou byste měli být spokojeni.
Je pravda, že chladič nemusí každému vyhovovat z hlediska jeho prostorové náročnosti, nicméně je určen pro současné High-Endové grafické karty, které byly zcela jistě pořizovány za účelem výkonu, což je v mnoha případech spojeno s poněkud náročnějšími požadavky na chlazení. Je ale jasné, že je stále více a více lidí, kteří mají zájem o malé a neslyšné počítače, které nedisponují nijak zvlášť velkým prostorem a možnostmi rozšíření (přesto mohou být takové počítače výkonné). Proto je více než vhodné v takovém případě si ověřit, zda poněkud větší nároky tohoto chladiče na prostor kolem grafické karty by nebyly ve vašem případě problémem. O plusu v podobě záruky v délce 6 let nemá moc smysl hovořit, jelikož vývoj jde obzvláště v oblasti grafických karet natolik rychle kupředu, že jde spíše jen o "papírovou" výhodu, než o něco, co byste v praxi ocenili.
Jak je tedy vidět, nová řada Silencerů má co ukázat i v případě značkových grafických karet a nejen v případě levnějších karet s nekvalitním chlazením. Jistě by se našly ještě vhodnější karty s mnohem důmyslnějším firemním chladičem, než v případě námi testované karty od Asusu, nicméně podstata problému je myslím zřejmá. A to, že pokud máte grafickou kartu řady Radeon X800 a její firemní chladič nemá chlazené paměti, nebo je příliš hlučný, rozhodně zvažte investici do tohoto modelu od AC, pokud chcete kartu ještě více přetaktovat, nebo chcete ztišit její provoz a nebo obojí zároveň. Cena se může zdát za chladič grafické karty poměrně vysoká, nicméně když si uvědomíme, pro jaké karty je konkrétně tento model určen (jedná se o High-End), tak myslím, že v případě zájemce disponujícího kartou z této řady Radeonů to nebude nijak zvlášť problémem.
Závěrečné hodnocení | |
Klady | Zápory |
Solidní chladící výkon (i pamětí) | Zabírá celkem 2 pozice |
Tichý provoz | Nemá manuální regulaci otáček |
Keramická ložiska (6 let záruka) | |
Orientační cena - 726 Kč bez DPH |
Chladič švýcarské firmy Arctic Cooling s označením ATi Silencer 4 určený pro grafické karty založené na řadě Radeon X800 si od nás odnáší ocenění za tichý provoz a účinné chlazení.
Prosinec 2004, Arctic Cooling ATi Silencer 4
"Silver Award za tichý provoz a účinné chlazení"
Za zapůjčení chladiče Arctic Cooling ATi Silencer 4 děkujeme společnosti Bostar
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Tesim se az Zalman nebo Thermaltake vypusti nejake pasivni chlazeni tohoto drobecka...
nepamätám sa presne na jedno info a tak by som Vás poprosil o pomoc..
Nejaký čas po uvedení Gefroce FX 5950 prišla jedna univerzita so správou, že sa jej podarilo na tejto karte rozbehať linux a na následných benchmarkoch sa potvrdilo, že GPU majú omnoho vyššie výkony ako CPU - hovorilo sa o ekvivalente s P4 na 10GHz. Pamätáte sa niekto na to? Potreboval by som na nich link - robím ročníkovú prácu a potreboval by som o tom seriózne info - nepamatám sa na univerzitu..Viem, že to bolo uvedené ako rychlá správa s linkom na univerzitné stránky, ktoré sa tomu venovali - prešiel som všetky rýchle správy na tomto site, aj na pctuning.cz, ale nenašiel som to.. Moc dík za akékoľvek info v tejto oblasti.
Majte sa
PeeT
pasív je pasív!
Inak Geforce 6800 sa predáva aj v s pasívnym chladením - cena:30tis.
ja som zvedavy co s tym vytlcem z mojej, ked uz default chladicom s auto regulaciu ide 550, len ramky isli malo, na nejakych 545 a prave v tomto smere robi tento chladic velke veci tak ze uvidim
a z neho je asi to, co si chcel
http://graphics.stanford.edu/projects/brookgpu/
Brook for GPUs is a compiler and runtime implementation of the Brook stream program language for modern graphics hardware.
Originál 475/900 a s originálním chladičem 495/1100
No a s megachladičem 515/1120 a teplota v klidu klesla na 41C to je o 4C méně než s originál chladičem.
Taky jsem chladič AC ATi Silencer 4 dnes nainstaloval na svou kartu ATI X800XT PCI-E a musím konstatovat,že je to vše přibližně dle recenze...teplota klesla na 43°C z cca 60°C.A to mám větrák na automatické otáčky a pánové,oproti originálnímu větráku teď GK ani neslyším...bomba,doporučuji...!
Treba na 9700?
Diky,Jiri
OMG, zase ta zažitá blbost. Ale že i u redaktora pctuningu...smutné.
Mno sice to neni nejstastnejsi formulace, ale v zasade je to pravda a nic nez pravda :-). Med ma lepsi tepelnou vodivost (zhruba o 1/3 lepsi nez Hlinik), ale v porovnani s hlinikem o dost hure predava teplo okoli (jakemukoli takze i vzduchu).
Nevim kde si prisel na to ze je to jinak. Doporucuju precist jakekoli skriptum materialoveho inzenyrstvi, ale najdes to asi i v mat/fyz tabulkach.
Btw ac to muze znit jakkoli divne tak jsou ve vyvoji dokonce plastove chladice, ktere budou spojovat prednosti hliniku (predavani tepla) a medi (odvod tepla). Ale to jen tak naokraj ;-)
hlinik lepe odevzdava teplo do okoli
=> medeny chladic bude mit vyssi teplotu nez hlinikovy, ale v dusledku vyssi tepelne vodivosti bude lepe chladit...
Ne veškeré taktování stačí protože hranici teploty daleko posune za hranici fyzických schopností jádra a pamětí. Aby to člověk vyhnal výš tak by se musel bavit o desítkách až stovce stupňu a né o jednotkách.
Pasivně je to velký problém uchladit, protože v case vzduch pod grafikou skoro necirkuluje a potom nepomůže ani kilo mědi.