Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Arctic Cooling Silentium T1 - Ticho prý léčí
Arctic Cooling Silentium T1 - Ticho prý léčí
autor: Petříček Miroslav , publikováno 7.12.2004
Seznam kapitol
1. Page #
2. Page #
3. Page #
4. Page #
5. Page #
6. Page #

Nadstandardní počítačové skříně jsou poměrně choulostivou záležitostí, jelikož pokud se výrobce zaměří na nějakou specifickou oblast na které si dá záležet, tak to většinou bývá na úkor zase něčeho jiného. Proto bývá kolikrát problém se dohledat opravdu solidní počítačové skříně, která není nijak extravagantní, má kvalitní zpracování, dobré rozvržení "interiéru", tichý chod a navíc za přívětivou cenu. To ale neznamená, že by tyto požadavky byly nesplnitelné. Podívejte se s námi na skříň Silentium T1 od velice známého a úspěšného výrobce tichých chladičů Arctic Cooling. {mospagebreak title="Tichošlápek" se představuje}

Abych se přiznal, nepatřím mezi erudované autory, kteří by měli psát tyto stránky. Ačkoliv mám profesně k počítačům blízko, tak s hardwarem obecně mám jen omezené zkušenosti a proto mi prosím odpusťte místy až amatérský exkurs do vašeho světa. Zkusím vám dnes nabídnout svoje zkušenosti se zajímavou PC skříní Silentium T1.

Skříň jsem nedostal k recenzi, jak by se asi na článek na těchto stránkách slušelo a patřilo ale koupil jsem si ji pro svůj soukromý domácí počítač. Mojí základní motivací bylo co možná největší ztišení mého PC, na kterém po večerech dodělávám, na co přes den v zaměstnání nezbyl čas. K velké nelibosti mé manželky, která stejné doby využívá, kupodivu, k spánku. Patřím bohužel mezi ty nešťastné jedince, jimž jediné místo pro počítač zbylo v ložnici (a pak že byt 2+kk je pro dva lidi a psa dostatečně velký). A tak jsem nucen večer co večer vedle pročítání svých oblíbených stránek absolvovat vysilující souboje se svou drahou polovičkou a s větší či menší radostí odpovídat na věty typu „Vypni to a pojď spát!“. Jistě se v tom mnohý čtenář poznává :-)

Právě proto jsem s velikou radostí přivítal zmínku o tom, že na trhu existují počítačové skříně, které dokáží efektivně omezit hlučnost, kterou běžící počítač vydává a rozhodl jsem se jednu takovou pořídit. Po krátké orientaci na trhu padla volba na novinku - Silentium T1 od společnosti Artic Cooling. Do Silentia jsem „přestěhoval“ svůj počítač z obstarožního minitoweru od EuroCase v následující konfiguraci:

  • Procesor Pentium 4  2.8GHz (Northwood, 512KB L2 cache, 800MHz FSB, HT)
  • Chladič procesoru Artic Cooling SuperSilent 4Pro M
  • Základní deska Gigabyte 8-IPE1000 (s pasivním chladičem)
  • Grafická karta ATI Radeon 9200 (s pasivním chladičem)
  • 1xHDD Seagate 7200.7, 1xCDRW mechanika
  • zdroj EuroCase 350x (12cm fan).
Firma Artic Cooling (AC) jistě není čtenářům těchto stránek neznámá. Jde o švýcarskou společnost, jejíž hlavním výrobním artiklem jsou počítačové chladiče a ventilátory všeho druhu. Oproti konkurenčním výrobkům se nevyznačují ani tak svým chladícím výkonem, jako spíše důrazem na co možná nejtišší chod a také svou příznivou cenou. Právě proto si produkty této společnosti našly celou řadu příznivců mezi domácími uživateli.

Silentium je novinkou v portfoliu AC. Vyrábí se ve dvou variantách a sice T1 a T2. Podle dostupných informací se liší pouze svým vnějším provedením – co do výbavy a funkčnosti by měly být stejné.


Již při prvním pohledu dovnitř je zřejmé, že Silentium je konstruována úplně jinak než drtivá většina PC skříní. Neodpovídá tedy takřka posvátnému standardu ATX, který v polovině devadesátých let stanovil, že zdroj musí být umístěný v zadní horní části skříně tak, aby jeho ventilátor odsával vzduch z topícího procesoru. Silentium má zdroj umístěný na úplně opačné části – vpředu dole, což umožňuje efektivnější cirkulaci vzduchu, který je nasáván zespodu přes prostor rozšiřujících karet. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.