Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita
Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita
autor: Polívka Karel , publikováno 10.9.2004
Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita
Pokud někdo investuje do lepšího či přídavného chlazení (ať už čehokoliv), tak to nemusí hned zákonitě být z důvodu zvyšování výkonu. Může totiž jít i o trochu jiný záměr - a to prodloužení životnosti. Právě o tom pojednává dnešní článek, jelikož se budeme věnovat zajímavému monitorovacímu panelu, jež hlídá zdravotní stav počítače a zároveň chladí pevný disk obsahující vaše drahocenná data. {mospagebreak title=Obsah balení, Interní provedení panelu}

Potisk krabice, která svými rozměry odpovídá velikosti panelu, sice není nějak extravagantní, nicméně střízlivé zpracování nikdy neurazí.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Příslušenství je tvořeno těmito propojovacími kabely: USB, IEEE1394 (Firewire), Audio, 3x prodlužovací kablík k ventilátorům, teplotní senzory a nechybí sáček se šroubky. Potěší stíněné kabely pro USB 2.0 (takže se nemusíte bát provozovat plnou rychlost bez "ztráty kvality" - v tomto případě plné rychlosti).

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Interní provedení panelu

Není to tak dlouho, co jsme vám představili 3 zástupce té vyšší třídy monitorovacích panelů. Přestože šlo o velice povedené kousky, tak neuměly nic jiného, než jen monitorovat - to sice zvládaly na výbornou, nicméně od přídavného panelu do 5,25" pozice (a hlavně za tu cenu) bych očekával i něco víc. Právě teď však přichází monitorovací panel Spire DigiPanel, který mimo monitorovacích schopností poskytuje chlazení pevného disku a výstupy USB 2.0, IEEE1394 a audio.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Následující obrázek zobrazuje, jakým způsobem je proveden vnitřek panelu. Na obou stranách jsou viditelné zarážky díky nimž si pevný disk naprosto bez problémů "sedne". Stačí už jen přišroubovat a ani se nehne. Vrchní kryt je na nasunutí - pro jeho odejmutí je nejdříve zapotřebí uvolnit stiskem dvě záklopky a pak jen vysunout (což je doprovázeno mírně skřípavým zvukem - jde přece o hliník). Volný prostor mezi vrchním krytem a povrchem pevného disku je cca 0.5mm.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Pokud jde o elektroniku panelu, tak na následujícím obrázku jsou jasně viditelné veškeré konektory. V pravé části lze připojit audio, USB 2.0 a IEEE1394 a na druhé straně lze připojit 3 ventilátory a 3 teplotní senzory.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita
Pro zvětšení klikněte myší

Sice je použitým materiálem hliník (přičemž tloušťka stěn je 2mm), nicméně v dnešní době leckterých opravdu hřejících pevných disků je spodní strana opatřena ventilátorem, který je již standardně na monitoring napojen. Zabírá tak jeden ze tří konektorů určených pro tyto účely. Samozřejmě jej lze odtud ale v případě potřeby vypojit a monitorovat ventilátor jiný. Někomu bude třeba vadit zanášení elektroniky prachem (postupem času). Je pravda, že kdyby zde byl protiprachový filtr, bylo by to snad už bez námitek (ovšem samozřejmě by to mírně zvyšovalo cenu).

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Kablíků, které lze připojit je poměrně dost. Naštěstí na ně ale bylo patřičně myšleno a po stranách disku je dostatečně prostoru pro jejich vedení. Nezapomínejte však, že kablíky budete muset vést vnitřkem skříně a nějakým otvorem (např. volnou pozicí rozšiřujících karet) dostat ven, kde je zapojíte do patřičných konektorů na základní desce. Takže samozřejmě pokud vaše základní deska nepodporuje rozhraní IEEE1394 (Firewire), tak jej nebude umět ani panel. Škoda, že nejsou dodávány příslušné záslepky, kterými by kabely procházely zadem skříní ven. Takhle to budete muset vyřešit po svém - případně nechat jednu PCI pozici volnou.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Teplota a hlasitost

Teď vás zřejmě bude zajímat, jak toto provedení bude mít reálný dopad na chlazení vloženého pevného disku. Tuto záležitost jsem zkoumal s poměrně hřejícím pevným diskem IBM DeskStar v klidovém stavu. Pokud byl vložen uvnitř panelu, tak hodnota, kterou hlásila diagnostika S.M.A.R.T., činila 25 stupňů. Když jsem měřil teplotu pomocí teplotního čidla na povrchu, tak byla o půl stupně či stupeň vyšší. Rozdíl rychlosti přidruženého ventilátoru se na výsledné teplotě již nadále nijak zvlášť neprojevil. Při maximální rychlosti otáček (která je skoro dvojnásobná, než ta minimální) je slyšet poměrně hlasitý a otravný hukot. Nicméně teplotní rozdíl činí cca jeden jediný stupeň Celsia. Vytvořená míra hluku tedy za to rozhodně nestojí. Posléze jsem pevný disk vyndal a dal ho na dno skříně. Zapojil jej a nechal chvíli běžet. Teplota se dostala na 35 stupňů (jak dle interního, tak i externího senzoru).

Samozřejmě pokud máte dobrou skříň vybavenou v přední části ventilátorem jež je umístěn před košem na pevné disky, tak pak můžete být bez starostí. Nicméně ne každá skříň je takto vybavena a taky se může tento panel (či nějaký obdobný) hodit v případě více pevných disků, které už není "kam dát".

Pokud vás zajímá, jak je na tom úroveň hluku ventilátoru uvnitř panelu, tak následují ukázky:
Zvuková ukázka - uvnitř skříně ve vzdálenosti 10 cm: rychlost 4000 rpm, 2300 rpm
Zvuková ukázka - mimo skříň (zepředu) ve vzdálenosti 10 cm - rychlost 4000 rpm, 2300 rpm
(v tomto případě je slyšet už jen běh počítače - inkriminovaný ventilátor v panelu nikoliv)
Zvuková ukázka - spuštěný alarm (700 KB)

Samozřejmě neposuzujte hlasitost, jelikož tu má nastavenu každý jinak. Porovnávejte ale rozdíly mezi jednotlivými situacemi - maximální/minimální rychlost.

{mospagebreak title=Externí provedení panelu, Závěr}

Konstrukci jsme si již popsali a teď se koukněme na to, co budeme mít stále na očích - přední část tohoto panelu. Na povrchu je oválná akrylátová krytka modrého zabarvení v jejímž středu se rýsuje displej po jehož stranách lze nalézt ovládání a výstupy.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Pojďme se tedy nejdříve podívat podrobněji na levou část - tedy oblast, jež obsahuje vyvedené konektory. Z audia zde máte k dispozici konektor pro zapojení sluchátek a mikrofonu. Dále vám panel usnadní přístup k rozhraní USB 2.0 (dvěma porty) a IEEE1394 (jedním portem).

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Pravá část již nijak členitá není. Nachází se zde jen velký kruhový ovladač který má dvě funkce. První je samozřejmě plynulá regulace otáček v rozmezí 50-100% jednoho z připojených ventilátorů mezi nimiž si přepínáte stiskem tohoto ovladače. Regulace probíhá zhruba po krocích cca 1% z plné rychlosti ventilátoru (to mi přijde jako zbytečné, jelikož pro ztišení pak musíte chvilku otáčet, než se dostanete ke kýženému výsledku). A tou druhou funkcí je to, že při delším stisknutí se dostanete do režimu, kde můžete nastavovat podmínky pro spuštění alarmu. Ten lze mít definován pro teplotní mez (od 30 do 90 stupňů) a pro minimální otáčky ventilátoru (vypnuto, 1000 rpm).

Mezi tímto ovladačem a displejem naleznete malé zapuštěné tlačítko, jehož stiskem (k čemuž budete potřebovat něco úzkého - např. propisku) přepnete mezi Celsiovou a Fahrenheitovou stupnicí. Pokud jej stisknete dlouze, tak se vám vyresetují vámi nastavené hodnoty na původní - to jest plná rychlost ventilátorů, teplotní mez na 65 stupňů a hlídání minimálních otáček vypnuto.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Použitý displej a možnosti zobrazovaných údajů - s tím jste měli již možnost se tento týden setkat ve spojitosti s článkem o vodním chlazení Spire AtlanticWave. V tomto případě jde totiž o stejnou záležitost. I ovládání je principem totožné. Jen jedna jediná věc je jiná. Stiskem kruhového ovladače si přepínáte mezi jednotlivými dvojicemi teplotní senzor + měření otáček. Teprve až delším stisknutím se dostanete do druhého menu, kde se nastavují alarmy.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

První režim, jehož údaje jsou zobrazovány standardně, poskytuje přehled o dvou hodnotách - o teplotě měřené z teplotních čidel, které lze libovolně umístit kamkoliv do skříně a druhým údajem je rychlost otáčení přidruženého ventilátoru. Druhý režim slouží k nastavení teplotní meze a alarmu. Provedení displeje je velmi dobré. Jeho čitelnost vám nebude dělat žádné  problémy. Jeho modré podsvícení je rovnoměrné a ani nijak přehnaně výrazné, takže neruší a snad nebudete mít tendenci při sledování filmu jej zakrývat nějakými deskami, polštářem či přítelkyní :-) Pokud panel vsadíte do počítačové skříně, může to vypadat například následovně:

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Závěr a hodnocení

Máme tu tedy konečné resumé. Pokud bych tento kousek chtěl porovnávat s těmi, s kterými jsem se setkal dříve, tak bych narazil na problém jiného zaměření. Tehdy šlo o velice schopné panely v oblasti monitoringu (a za dost vyšší cenu), nicméně jak už bylo řečeno, tak neuměly nic víc. Tento kousek, na který jsme se dnes podívali, v sobě spojuje monitoring, konektivitu (konektory audia, USB 2.0 a IEEE1394) a také chlazení disku. Integruje do jednoho produktu tedy vše, co bych od doplňkového panelu požadoval. Nenapadá mě již nic jiného, co by zde mohl někdo postrádat - snad jen by někomu mohla chybět čtečka paměťových karet (nicméně pak by zde byl dohad, který formát podporovat a cena by byla opět vyšší).

Je možné ale porovnávat s dříve recenzovaným panelem CoolerMaster CoolDrive 4 LHD-V04, který se pohybuje ve stejné cenové hladině (CM je asi jen o cca 200 Kč dražší) a také spojuje monitoring a chlazení pevného disku do jednoho produktu. Pokud jde o monitoring, tak tam má CoolerMaster mírně navrch - dokáže spolupracovat se 4 ventilátory a teplotními senzory. Nicméně dále už veškeré body získává dnešní adept o vaši přízeň. Chlazení disku je vyřešeno mnohem elegantněji - místo titěrného 40mm ventilátoru umístěného z boku je zde zespodu 70mm ventilátor, který je schopen neslyšného běhu (při minimálních otáčkách - navíc je uvnitř skříně a ne hned v čelní masce), při kterém je jeho chladící účinek více než dostačující.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Dále tu máme konektivitu. Tu CoolerMaster nenabízí vůbec. A to je právě věc, kterou bych u solidního rozšiřujícího panelu rozhodně chtěl mít, pokud už bych si nějaký kousek vybíral. Model od Spire nabízí ty nejpoužívanější konektory, takže tady ani snad nelze nic vyčíst.

A poslední věcí je samotné zpracování panelu. Pro někoho je design jeden z rozhodujících faktorů, někdo zase vyžaduje výhradně použitelnost a efektivitu. Podle mého názoru se firmě Spire podařilo do tohoto produktu skloubit obojí. Postačující monitoring, efektivní a tiché chlazení pevného disku a konektivita navíc - to vše v designu, který nepůsobí levným ani přeplácaným dojmem. Navíc za daleko lepší poměr cena/výkon. Design jako takový je samozřejmě diskutabilní, jelikož každému se líbí něco jiného, nicméně... posuďte znovu sami a udělejte si svůj vlastní názor o který se případně podělte s námi v diskuzi pod článkem:

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

Panel je vyráběn ve dvou barevných provedeních. K této stříbrné je ještě černá varianta. Záleží tedy na vás, kterou preferujete, respektive jakou máte skříň.

Závěrečné hodnocení

Klady

Zápory
Slouží jako chladič pevného disku Absence záslepek pro vedení kabelů
Vyvedené konektory - konektivita Regulace po zbytečně malých krocích
Bezproblémová čitelnost displeje Žádný z ventilátorů nelze vypnout

Tichý chod (při min. otáčkách)

Podsvícení nelze vypnout
Rozměry: 182 x 147 x 43 mm (H x Š x V)

Orientační cena - 1448 Kč bez DPH

Multifunkční panel Spire DigiPanel od nás získává ocenění Silver Award za kvalitní zpracování, možnosti využití (monitoring, chlazení HDD, konektivita) a velice povedený design. Je to zatím nejlépe povedený monitorovací panel s kterým jsme zatím měli co do činění - i s přihlédnutím k jeho ceně, která sice není vyloženě lidová, ale v porovnání s konkurencí a schopnostem je velmi přívětivá.

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita
Září 2004, Spire DigiPanel
"Silver Award za kvalitní zpracování, možnosti využití a povedený design - cena/výkon"

 Za zapůjčení panelu Spire DigiPanel děkujeme společnosti Abacus

Spire DigiPanel - monitoring, chlazení HDD, konektivita

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
10.9.2004 08:33:40   0.0.0.xxx 98
pekny, takze tim koleckem se daj regulavat prepinane 2 vetraky, chapu to dobre.

ZVUKOVA UKAZKA... moc nechapu, kazdej ma jinou hlasitost na bednach
10.9.2004 08:43:00   0.0.0.xxx 98
...e? :-) Tím kolečkem se dá regulovat vždy jeden ze tří k panelu připojených ventilátorů... a posléze se jeho stisknutím přepne na další ventilátor.

A ohledně zvukové ukázky... už u toho vodního chlazení jsem zmiňoval, že jde spíše o vzájemné porovnání - rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hlasitostí - o poměr. A pokud jde o zvuk alarmu... tak tady snad výhrada není, nebo ano? :-)
10.9.2004 08:59:53   0.0.0.xxx 258
recenze i recenzovaný produkt se mi líbí! sice to není nejlevnější, ale dá se to zkousnout
10.9.2004 10:08:33   0.0.0.xxx 98
škoda že ten hliník není masivnější.
10.9.2004 11:21:11   0.0.0.xxx 108
nechápu jak tohle zařízení mohlo dostat ocenění, dyť je to uplný drek! ted uvedu par svych postrehu s kterymu muzete a nemusite souhlasit:

cena za design? nevim kdo to hodnotil, ale pokud se podivate na noveho muskeetera 2 - tomu rikam povedeny design. design tohoto panelu vypada levne a nema zadny napad. rozhodne si nezaslouzi kladne hodnoceni nebo jeste CENU ZA NEJ!

a to ze spojuje hodne funkci?!? control panel: ovladani jen 2!!! ventilatoru (pokud mate zapojene chlazeni disku). tak to je uplne na hlavu! pokud to srovnate napr se zalmanem MFC1 který umí regulovat 6! navic dnes uz ma ve skrini KAZDY VIC NEZ 2 ventilatory, takze opet panel naprosto nedostacuje dnesnim pozadavkum!

jak to ze jste se v recenzi vubec nepozastavili nad tim ze kvuli umisteni ventilatoru na chlazeni disku ze spodu nebo zhora musi kolem panelu volna pozice pro mechaniku! dalsi minus, ktere redaktori vubec nezaregistrovali!!!
a kvalitni a citelny displej? to jste se uplne *******! cela schopnost displeye spociva v zobrazovani nekolika cislic, coz je min nez standartni funkce!

jak to ze panel se nabizi jen v jednom barevnem provedeni? ... bez moznosti vymeny celniho krytu nebo zmeny barvy displeye? coz je dnes u panelu naprosto standartni funkce! to to redaktori vubec ani nezaregstrovali?

pokud tento vyrobek srovnate s enermaxem UC-A8FATR4, thermaltakem Thermaltake Hardcano 12 nebo jakymkoliv nabizenym jinym multifunkcnim zarizenim tohoto typu, dojdete k zaveru ze je PODPRUMERNY a jestli dostal jeste k tomu oceneni... OMFG

kofis, kofis.webzdarma.cz
10.9.2004 11:42:38   0.0.0.xxx 168
Zajímalo by mne jestli panel(chladič) ztiší nějaký hlasitější disk WD atd.
10.9.2004 12:39:40   0.0.0.xxx 98
Mne se tento vyrobek docela libi, nejak jsem prehledl v textu udaj o cene. Jinak chystam se prikoupit dalsi disk a stejne ho musim dat do ramecku ponevadz uz nemam volny 3 a pulkovy slot. V podobe toho produktu ziskam ramecek, chlazeni, konektivitu a navic si muzu jeste regulovat 2 interni vetraky - zda se mne to dobry, jeste bych potreboval vedet tu cenu...
10.9.2004 13:07:16   0.0.0.xxx 107
Takže asi takhle... srovnávat tento multifunkční panel se Zalmanem ZM-MFC1, který sice umí spolupracovat s 6-ti ventilátory, nicméně neumí nic jiného? No skvělé... kolik lidí-respektive běžných uživatelů (třebas klidně i se zájmem o tuning-navíc v době, kdy opravdový nadšenec jde spíše do vodního chlazení) má ve skříni více než 4 ventilátory? Tento panel má prostě daleko větší užitnou hodnotu. Argument proti? ...no jsem zvědav.

Pokud jde o design... tak jsem uvedl, že to je věc názorů... ale X lidí se shodlo, že design je povedený... samozřejmě X jiných lidí může mít opačný názor, že ano? :-) Hádat se o tomto bodě postrádá poněkud význam.

A pokud jde o zmíněné panely od Enermaxu a Thermaltake... oba mi prošly rukama... dokonce jsem je recenzoval, nicméně chcete srovnávat s panely, které jsou cca o 1000 Kč dražší? No LOL! Navíc a opět... tento panel má větší užitnou hodnotu. Až budeme recenzovat panel díky němuž půjde roztáčet 10 ventilátorů, tak mu udělíme ocenění za vysoký "výkon".

Ovšem v tomto případě si za uděleným hodnocením stojíme. Za ty peníze dostanete opravdu multifunkční a dobře zpracovaný panel.
10.9.2004 13:20:03   0.0.0.xxx 98
Cena je uvedená v tabulce na konci článku :-)
10.9.2004 13:42:59   0.0.0.xxx 87
panel spire mozná skloubil vic funkci, ale za cenu, že jednotlive omezil. a kontrolovat 2 ventilatory je dost ubohe. I kdyz ma nejaky nadcenec vodni chlazeni, tak to neznamena ze nema zadne ventilatory. radiator a case se nechladi???
co se tyce designu je chudy a postrada jakoukoliv kreativitu nebo napad. to je vec ktera je jasna. co se tyce vkusu kazdeho, to je pravda uz na nem.
nevim jak jsi dosel na to, ze ty ostatni panely by se s nim nemely srovnavat? enermax stoji 48 euro a thermaltake 56 euro, jsou ve stejne cenove kategorii a ikdyby nebyly, tak srovnavat je potreba! muzes pak spiru udelit cenu za dobrou cenu/vykon, ale to je tak vsechno.

btw porad tu mame:
-displey, jehoz celou funkci je zobrazovat par cislic, presto dostal pochvalu DD
-nemoznost menit barvu podviceni
-nemoznost umistit pod panel dalsi mechaniku kvuli ventilatoru
a mnozstvi dalsich vaznych nedostatku ktere jste naprosto opomeli.
10.9.2004 14:06:19   0.0.0.xxx 78
Lze kontrolovat ventilátory 3... to že ten v panelu je standardně zapojen na monitoring ještě neznamená, že místo něj nemůžeš monitorovat jiný. Vodní chlazení... jaký má význam mít vodníka a u toho 4 a více ventilátorů? :-) Pokud tedy nechceš mít pouze na první pohled zajímavý case.

O designu... no comment... jak vidíš i v této diskuzi... jsou lidé, kterým se právě takovýto design líbí.

A k displeji... jehož funkcí je zobrazovat pár číslic. No já tedy nevím, ale co jiného u monitorovacícho panelu potřebuji, než zobrazovat pár číslic? :-) Že dostal pochvalu? Je dobře čitelný... s tím jsem se třeba u panelu od Akasy nesetkal. Nemožnost měnit barvu podsvícení? Již zmíněný panel od Akasy to umí... a? Hezké na prvních pár vteřin si s tím pohrát... toť asi tak vše. Nemožnost umístit pod panel mechaniku - to je menší zádrhel, to je pravda.

A pokud jde o ceny panelů Thermaltake a Enermax... u NÁS jsou prostě takové, jaké jsou... a to vysoké :-( Ale za to samozřejmě nemůžou panely jako takové, leč konkurenci v podobě například dnes testovaného panelu od Spire to u NÁS hraje do karet. A o tom to je... :-)

Množství dalších nedostatků? Například...?
10.9.2004 14:21:27   0.0.0.xxx 98
Co je to za kejs na te druhe strance?
10.9.2004 14:27:46   0.0.0.xxx 99
Stránky výrobce: http://www.antlerbv.com
A pokud jde o prodejce, tak model zveřejněný v článku má ve své nabídce Proca.
10.9.2004 15:22:02   0.0.0.xxx 98
jak sem napsal v prvnim prispevku, jsou to me postrehy s kterymi muzes a nemusis souhlasit. ja sem napsal dost vecnych nedostatku a taky jsem je zdůvodnil. Jestli ty neholdujes vecne kritice a kazdou pripominku jen smetes ze stolu, je to tvuj boj. Kazdopadne si myslim ze hodnoceni je prehnane.
10.9.2004 15:46:27   0.0.0.xxx 88
...aktivní učást v diskuzi není smetaní připomínek ze stolu... a když někdo vyjede jako Ty, tak samozřejmě reaguji.
10.9.2004 19:25:58   0.0.0.xxx 98
Kdyz ten vetracek dam na minimum je slyset??
Pokud by mi vadil a odpojil bych ho, bude to tomu panelu vadit??
11.9.2004 09:57:27   0.0.0.xxx 89
Nedavno jsem narazil na tento produkt od Eurocase - http://www.eurocase.cz/Czech/guardian4.htm, cena je necelych 1000Kc i s DPH. Myslim ze je to pomerne slusna hracka pro monitoring teplot + mam k tomu vystup USB zepredu a ctecky pametovych karet.. Existuje i verze bez ctecky - http://www.eurocase.cz/Czech/guardian3.htm, ten stoji necelych 700Kc s DPH.
11.9.2004 10:14:51   0.0.0.xxx 129
Pokud se dá na minimální otáčky, tak slyšet není (na čemž má zásluhu jeho umístění - uvnitř case).
13.9.2004 23:27:05   0.0.0.xxx 88
Když pohlédnu na cenu disků a tohohle chlazení, tak se mi to pořád zdá docela drahé, je pravda, že disk chlazení často potřebuje. Spire není žádná krása, ael Eurocase bych se po svých zkušenostech vyhnul raději víc než tomuto.
19.12.2004 00:48:53   0.0.0.xxx 88
je to pekny ale trosku levnejsi by bodlo
5.11.2006 18:56:07   213.192.18.xxx 11
No docela pěkná hračka!No ta cenna by mohla být drobet menší!
5.11.2006 18:56:33   213.192.18.xxx 11
No docela pěkná hračka!No ta cenna by mohla být drobet menší!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.