Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT
AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT
autor: Polívka Karel , publikováno 16.9.2004
AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT
Grafická karta GeForce FX 5900XT dříve nevypadala nijak zajímavě: příliš hřála a taky byla příliš drahá (nemluvě o ceně "plných" karet 5900 nebo 5900 Ultra). Cenu si vzal na mušku čas a u řady XT snížil spotřebu peněz při nákupu téměř o polovinu, topení však bylo stále problémem. Tedy až do doby, co se Arctic Cooling chopili příležitosti a přispěchali s tichým a výkonným chladičem NV Silencer 3. {mospagebreak title=VGA Silencer v novém provedení}

Vyhozen oknem, vrací se dveřmi

Pokud se něco firmě nVidia v poslední době nepovedlo byly to určitě poměrně energetický náročné grafické katy s hlasitými ventilátory. Při uvádění na trh prvních výkonných karet řady GeForce FX i největší příznivci firmy nVidia nevěřícně kroutili hlavami nad horkými vysavači. Nyní je však situace opravdu jiná a nVidia si opět získává zpět pochroumanou přízeň svých zákazníků, kteří byli do příchodu GeForce FX 5800 jejími věrnými zastánci. Jsme tedy evidentně svědky zajímavého sletu událostí, kdy jeden gigant zakopne, nicméně stíhá se pomalu ale jistě zvedat ze země a nehodlá se svým soupeřem rozhodně jednat v rukavičkách.

Série grafických karet založených na čipech 6800 je stále ještě dost drahá pro nasazení do Mainstreamu (už aby tu byly GeForce FX 6600) a jako nejlepší kartu od nVidie s poměrem cena/výkon se právě jeví řešení založené na bázi GeForce FX 5900 XT (o něco pomalejší varianta plného modelu jež se liší ale jen frekvencemi - počet pipelines zůstává). Proto jsme si GeForce FX 5900 XT (která jde mimochodem všeobecně velmi dobře nataktovat) vzali do hledáčku pro prezentaci nového chlazení od Arctic Cooling a byli zvědaví jaký se dostaví následný efekt. Jde o nástupce dosavadního a velmi úspěšného chlazení pod označením VGA Silencer, který udělal takřka "díru do světa". Pojďme se tedy na toto nové zpracování podívat podrobněji... 

Obsah balení

Chladič obdržíte zalisovaný v obalu, jež je vidět na následujícím obrázku. Díky tomuto způsobu balení ale tak aspoň nekupujete "zajíce v pytli", jelikož hned vidíte co je předmětem vaší případné finanční transakce.

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

A vskutku toho v příslušenství moc nenajdete. Ono ale hlavně není co zde hledat. Po odstranění plastového krytu objevíte sáček s gumovými podložkami a matičkami nutnými pro montáž chladiče. Dále objevíte záslepku do zadní pozice, jež je určená pro umístění těsně pod grafickou kartu, jelikož díky systému chlazení DHES (Direct Heat Exhaust System), které je svým principem totožné s předešlou sérií VGA Silencer, zabírá výsledná kombinace karta + chladič hned dvě pozice. Ovšem pokud vás napadá jakákoliv podobnost s chladiči (vysavači) na GF FX 5800 tak vězte, že je "čistě náhodná"... v případě Silencerů jde o velmi promyšlený systém (účinný a tichý).

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

Jak je u Arctic Coolingu zvykem, najdete zde firemní teplovodivou pastu a samolepku s logem AC. Ti z vás, kteří VGA Silencer znají, tak možná zpozorní, že zde není žádná regulace onoho ventilátoru (u předchůdce byl totiž onen přepínač rychlosti vyveden právě do zadní záslepky).

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

Zpracování

Princip sice zůstal stejný (proč taky měnit něco, co se nadmíru dobře osvědčilo?) ale provedení je nyní zcela jiné. Samozřejmě zůstává následující schéma: rozměrná pasivní část a na ní umístěný (po celé délce karty) jakýsi tunel v průsvitném plastovém provedení, do něhož je na jedné straně vháněn "čerstvý" vzduch rozměrným ventilátorem a po průchodu přes žebrování uprostřed tunelu pokračuje teplý vzduch pryč ze skříně a zcela tak opouští inkriminovaný prostor kolem grafické karty. Oproti VGA Silenceru je ale pasivní část nyní z mědi a není až tak masivní (ale stále se jedná o pěkný kus materiálu).

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

Pokud VGA Silencer neznáte, uvádím pro zběžnou představu jeho fotku. Nicméně pokud vás tento předchůdce zajímá (respektive chcete vzájemně srovnávat) tak o něm byl, již před rokem (za který si vydobyl výbornou pověst), tento článek: Utište grafickou kartu: Arctic Cooling VGA Silencer.

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

Jak je ze vzájemného porovnání patrné, tak nový model (právě v tomto případě reprezentovaný typem NV Silencer 3) má pasivní část tvarovanou takovým způsobem, že ze středu (z místa kolem jádra karty) vybíhají výběžky pro chlazení paměťových čipů (to v případě obrovského kusu hliníku u VGA Silenceru nebylo - což byl celkem nepříjemný nedostatek). Na následujícím obrázku je patrné uvnitř plastového tunelu hliníkové žebrování napájené na měděnou základnu.

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

Instalace a uvedení do provozu

A pokud jde o samotnou montáž chladiče? Systém je oproti dřívějšku o něco jiný. Na grafických kartách se nalézají kolem jádra 4 otvory pro umístění alternativních chladičů. Toho využívá právě tato řada nových Silencerů. Zespodu měděné základny vystupují do čtverce rozmístěné 4 sloupky opatřené na konci závitem.

Instalace probíhá tedy následovně: Z grafické karty je nejdříve nutné oddělat původní chladič a pasivní chladiče pamětí (pokud jsou nějaké), což může být někdy problém - v našem případě jeden pasiv držel doslova a do písmene jen na vlásku, nicméně ten druhý držel jako přibitý. Je potřeba jistá dávka opatrnosti, abyste nepoškodili při demontáži nějaké součástky (ne-li přímo samotné paměťové spoje - konkrétně kontakty - jedná se zejména o spoje BGA čipů).

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT
GeForce FX 5900 XT v podání značky Canyon - námi testovaný kousek

Následně už to je jednoduché jako facka. Na jádro a paměťové čipy nanesete teplovodivou pastu a přiložíte NV Silencer tak, aby ty 4 sloupky pasovaly právě do těch 4 otvorů kolem jádra. Zespodu karty už jen stačí nasadit gumové podložky a našroubovat matičky opatřené drážkou pro šroubovák. Když se dostanete až sem, tak se vám dostane kýžený pocit vítězství, jelikož chladič na kartě opravdu drží jako by se ani nejednalo o dva rozdílné kusy. A hlavně... pěkně sedí i na pamětech o čemž se u mnoho karet a jejich přilepených pasivech rozhodně mluvit nedá.

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

Chladič opravdu sedí a nevznikne jediné místo, kde by nedosedal. A jak na kartě ve finále vypadá? Design chladiče jako takový se o dost zlepšil (i když to je u chladiče samozřejmě naprosto vedlejší - přesto se najdou i tací, kterým záleží na designu i u interních komponent) Podívejte se sami...

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

Díky systému DHES zabírá posléze grafická karta o poznání více místa. Samotný chladič zabere celkem 2 pozice (jednu fyzicky a druhou pro dostatečný přísun vzduchu), takže pokud máte v počítači povícero rozšiřujících karet, tak opatrně s případnou volbou tohoto chladiče, abyste ho ve finále nedusili třeba nějakou rozměrnou zvukovou kartou.

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

Pokud jde o porovnání úrovně hluku s výchozím chladičem, jímž byla karta opatřena, tak jsem nahrál dvě zvukové ukázky. Mikrofon byl v obou případech umístěn na stejně místo (asi 10cm od středu ventilátoru) a nebyl v takové poloze, aby jej mohl proud vzduchu přímo ovlivnit. Samozřejmě nelze posuzovat hlasitost... ale jen vzájemné porovnání. Samostatná ukázka se Silencerem může nastínit dojem, že to musí být kravál... nicméně vězte, že tomu tak opravdu není - je slyšet jen spokojený běh komponent počítače :-)

Zvuková ukázka - výchozí chladič - Canyon (689 KB)
Zvuková ukázka - AC NV Silencer 3 (685 KB)

{mospagebreak title=Testy a závěr}

Možnosti přetaktování - výkonnostní zisk, teplota

Chladič jsme si představili a teď je na řadě trocha praktických postřehů. Nejprve jsem nechal frekvence na výchozích hodnotách a provedl pár měření (nečekejte rozsáhlé testování pomocí dvaceti benchmarků - cílem je jen zběžně nastínit výkonnostní zisk, kterého lze dosáhnout). Pak jsem si začal trochu pohrávat s takty jádra a paměti přičemž jsem se metodou pokus/omyl nakonec dopracoval k následujícím co nejvyšším (ale hlavně stabilním a bez artefaktů v obraze)  hodnotám: Jádro sneslo přetaktování z výchozích 390 MHz (řeč je o 3D režimu) na 410 MHz a paměti z výchozích 700 MHz na 810 MHz. Nutno podotknouti, že paměti jež karta využívá jsou Hynix 2.2ns (jejich potenciál by měl ale poskytnout ještě vyšší takty, než na jaké jsme se dostali - problém bude zřejmě v provedení karty jako takové - ono ne vždycky se za značku platí zbytečně).

Po projetí všech testů byl standardní chladič demontován a nahrazen NV Silencerem 3. A celý kolotoč mohl začít znovu. Byli jsme zvědavi, jak se daleko důmyslnější řešení (oproti tomu výchozímu rozhodně) projeví na možnostech přetaktování. Hranice se posunula na 423 MHz pro jádro a 823 MHz pro paměť. Testováno bylo na sestavě s procesorem Pentium 4 2,4 @ 3 GHz (Northwood, 800MHz, HT), základní deskou Asus P4P800 a operační pamětí 2x256 MB DDR400 Kingston (CL 2.5). Ovladači grafické karty byly ForceWare 61.77.

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT
 

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT
 

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

V grafech první hodnota u popisku před lomítkem značí frekvenci jádra a za lomítkem frekvenci pamětí. Hodnoty znázorněné tmavě modrou barvou byly dosaženy až přetaktováním, které umožnil chladič AC NV Silencer 3. S možností přetaktování je úzce spojen další velice obávaný a všemi ladiči proklínaný faktor - teplota (respektive vysoká teplota). Proto jsem u výchozího a posléze i u NV Silenceru 3 umístil (v obou případech samozřejmě na stejné místo) k jádru teplotní čidlo a zaznamenal jsem maximální teplotu, na kterou se čip zahřál po několikanásobném plném projetí grafického testu CodeCreatures Benchmark Pro (v rozlišení 1600x1200 a se zapnutým AntiAliasingem).

Overclocking a teploty s původním chladičem

Frekvence jádra

Frekvence pamětiTeplota jádra
411 MHz 811 MHz60 ˚C
390 MHz 700 MHz57 ˚C

Overclocking a teploty s AC NV Silencer 3

Frekvence jádra

Frekvence paměti

Teplota jádra

423 MHz 823 MHz52 ˚C
390 MHz 700 MHz50 ˚C
 

Závěr a hodnocení

Nutno říci, že nový model se Arctic Coolingu povedl. Nezaznamenali jsme nic, co by se mu mohlo oproti svému předchůdci vytknout - spíše naopak. NV Silencer 3 chladí současně s jádrem i paměťové čipy a díky rozměrné měděné základně je rozptyl tepla opravdu dobrý. Velký ventilátor s keramickými ložisky taky svou práci odvede v plném rozsahu a nebude vás při tom rozhodně otravovat přistávající vrtulník. Je fakt, že jsem se několikrát snažil zaposlouchat a posoudit úroveň hluku... nicméně abych řekl pravdu, tak jsem neslyšel nic jiného než ostatní komponenty (snad jen když dáte ucho až přímo pod vrtuli tak slyšíte "nabírání" vzduchu :-)). Ale v zavřené skříni můžete být naprosto spokojeni s odhlučněním vaší grafické karty a k tomu s vyšším chladícím výkonem (teda samozřejmě pokud nemáte nějaký výběrový model již standardně vybavený účinným a tichým chlazením).

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

 

Chybějící regulace otáček ventilátoru bych neviděl jako příliš velký zápor, jelikož chladič je opravdu tichý a nemyslím si, že by bylo potřeba jej ještě nějak regulovat. Jediné co snad může někoho odradit je jistá prostorová náročnost. Záruka 6 let je sice hezká věc, ale jelikož je tento model ušit přímo na míru grafické kartě postavené na GeForce FX 5900 XT (nejedná se tedy o řešení, které by šlo použít i jinde - snad jen shodou náhod), tak vás může nechávat naprosto v klidu... jelikož GeForce FX 5900 XT bude za 3 roky kusem mrtvého a dosloužilého železa ve výslužbě - co teprve za 6 let? :-)

Poznámka: vzhledem k tomu, že jsme se zabývali přetaktováním grafické karty postavené na GeForce FX 5900 XT, tak jsme si také vědomi potenciálu, které tyto karty obecně mají (v případě nějaké značkové karty by neměl být problém nataktovat ještě výše). Navíc je možné si reálně pomoci i úpravou BIOSu na kartě... proto se na overclocking a úpravy GeForce FX 5900 XT podíváme v samostatném článku.

Sečteno a podtrženo se naše testovací karta obdařená NV Silencerem 3 proměnila ve velice zajímavý kousek Hardwaru. Původní chladič nepatřil mezi ty pověstné helikoptéry, nicméně v porovnání s NV Silencerem 3 shoří jako papír (výkon/hluk). Pokud nejste spokojeni s hlučností vaší grafické karty, sháníte účinnější chladič (s přihlédnutím k míře hluku samozřejmě) a nebo vás prostě jen zaujalo nové zpracování (i tací se najdou), tak mi nezbývá, než NV Silencer 3 doporučit.

Závěrečné hodnocení

Klady

Zápory
Solidní chladící výkon Zabírá celkem 2 pozice
Tichý provoz Nemá regulaci otáček
Keramické ložisko (6 let záruka)  
 

Orientační cena - 674 Kč bez DPH

Chladič švýcarské firmy Arctic Cooling s označením NV Silencer 3 určený pro grafické karty založené na GeForce FX 5900 XT si od nás odnáší ocenění za tichý provoz a účinné chlazení.

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT
Září 2004, Arctic Cooling NV Silencer 3
"Silver Award za tichý provoz a účinné chlazení"

Za zapůjčení chladiče NV Silencer 3 děkujeme společnosti Bostar

AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
16.9.2004 15:45:31   0.0.0.xxx 810
Asi blbě koukám, ale nevidím cenu chladiče. Kolik stojí?
Jsem zvědavej, co bude za chlazení na GF 6600 /GT/.
16.9.2004 15:47:35   0.0.0.xxx 87
Cena je jako vždy uvedena ve spodní části tabulky na konci článku pod hodnocením :-)
16.9.2004 15:52:20   0.0.0.xxx 78
mam tohle chladitko a chtel bych k clanku neco dodat: pri montazi si davejte VELKY pozor na dotazeni tech sroubku, ja si je vesele utahoval a porad se mi to zdalo malo slo to porad relativne lehce, ta gumicka vam tak zrusi odhad, to by jste neverili, no a na jednou prd, sroubek byl vejpul... nicmene na trech to taky drzi dobre... moje gf5900xt od leadteku se z puvodnich 430/skoro800 (puvodni chladic)dostala az na 450/900 a to jen diky tomuto chladici! je vazne sqely ;)
16.9.2004 15:54:18   0.0.0.xxx 89
Asi tazko... je to 4x2, prip. "8x0" (z-only output, bez AA).
16.9.2004 16:00:12   0.0.0.xxx 89
ako si mi nejdu linky na zvukovu ukazku
16.9.2004 16:32:39   0.0.0.xxx 99
jj... to je pravda... pozměnil jsem formulaci
16.9.2004 16:53:41   0.0.0.xxx 89
Me to vsechno funguje jak ma.. Odzkouseno na IE a Opera.
16.9.2004 17:44:27   0.0.0.xxx 99
Myslite, ze by to slo dat i na FX5200 od MSI??
16.9.2004 17:54:53   0.0.0.xxx 98
To je roztomile - z poslednich ctyr recenzi dostal kazdy produkt stribrnou hvezdu. Zacinam pochybovat o objektivite testu...
16.9.2004 18:15:33   0.0.0.xxx 89
1]taky ste mohli pouzit nejakou tu znackovou kartu kdyz uz o nich pisete na konci clanku - treba Leadtek - protoze ta ma aspon interni cidlo a nemusite tak pouzivat externi
2]na mym Leadteku s originalnim chladicem davam uplne bez problemu 450 na jadru a 854 na pametech (2.8ns) a to by pameti mohly jet jeste vys, ale nezkousel jsem to - jadro uz je na maximu - vse bez jakychkoliv uprav voltaze ci biosu
3]Z toho vypliva - kdyz mam leadteka, tak si ten chladic ani nemusim kupovat, protoze se nedostanu ani na takt s puvodnim chladicem?
4]Priste pouzijte neco standartniho a ne nejakou neznamou shitku typu canyon - to jim delate naschval reklamu? - myslim ze s vasimy styky s velkoobchody by urcite nebyl problem sehnat podstatne lepsi a rozsirenejsi znacku.
16.9.2004 18:28:26   0.0.0.xxx 99
...jj... to je pravda. Bohužel to tak vyšlo... pokud se ohlédnete zpět, tak zase zjistíte, že jich pro změnu moc nebylo (jen velmi zřídka). Silver Award se uděluje v případě, pokud se objeví něco zajímavého a pokud si myslíme, že "to za to stojí" :-). (nezávisle na tom, zda s denními či měsíčními rozestupy - když to vezmu do krajností) Ale zlatá už hodně dlouho nebyla :-)
16.9.2004 18:28:56   0.0.0.xxx 109
Musím říct, že spojení Leadtek FX 5900 XT a Silncer 3 je skutečně démonické Tuto kombinaci jsem zvolil asi před 14-ti dny právě vzhledem k slušné cenové relaci a dobré taktovatelnosti. Po menších úpravách Silenceru šly takty neuvěřitelně nahoru.

Sestava: AXP 2500+@3200+, RAM 2x256MB DDR400MHz, deska Soltek SL-75FRN2-RL, driver pro GF 61.36 dodavany primo s kartou

Takty originál chladič:

jádro 390@450MHz
paměti 700@930MHz

Takty se Silencerem:

jádro 390@530MHz
paměti 700@965MHz

3DMark 03 6330 bodu

Bohužel jsem musel trošku improvizovat:

1. pasiv Silenceru špatne doléhal na paměti, protože se opíral o nějaké miniaturní součástky na desce. To se dalo vyřešit vypilováním drážek do hloubky asi 1-2mm. Po té pasiv dokonale doléhá

2. bohužel konektor dodávaný na Silenceru neseděl do protikusu na desce a dokonce nepasuje ani do Molexu... Nakonec trošku na sílu jsem ho do Molexu dostal

3. na jádro jsem musel dát hoooodně pasty, není zrovna ideálně rovné. Pasta samozřejmě přišla i na paměti
16.9.2004 18:38:53   0.0.0.xxx 98
bod 1... článek byl o chladiči
bod 2... máte značkovou grafiku, takže je to logické
bod 3... co to je za blbost? Každá karta má přece jiný potenciál - kvalitní chladič je schopen ho jen s větší efektivitou využít
bod 4... LOL. Co na tohl říct? Jednalo se o test chladiče, ne grafiky. A právě proto je zajímavější spíše chování na neznačkové kartě, než na nějaké značkové. Značkové karty jsou většinou již vybaveny poměrně kvalitním chlazením a tak není taková potřeba pro změnu jako v případě no-name.
16.9.2004 19:00:44   0.0.0.xxx 99
konečně článek za který se PCT nemusí stydět :-) pokud vím, "konkurence" s něčím takovýmhle zatím nevyrukovala... bylo by super kdybyste časem přidali i testy ostatních modelů nových Silencerů ;-)
16.9.2004 19:46:46   0.0.0.xxx 99
Tohle je aspon vserikajici prispevek o kvalite chladice - ted aspon vim ze ten vetrak ma nejakou cenu a je lepsi nez znackove - o to tu DE!
Kdyz ho vyzkousite na nejake grafice s podprumernym ci prumernym chlazenim tak se jenom dozvime ze ten chladic je torchu lepsi nez prumer, ale ne jestli je spicka a opravdu za to stoji - o to de snad pri testu - proto ste meli pouzit neco vyhlasenyho kvalitou pro srovnani. Kdyz vim ze ten chladic je lepsi a to o dost oproti velmi kvalitnimu pasivu z leadteku, tak uz je jasno ze za neco stoji. ALe kdyz vim ze je lepsi nez chladic z nejake grafarny znacky o ktere clovek slysi 2x do roka a to jeste jenom kdyz jim nekde udelaj reklamni recenze, tak vim kulovy.
16.9.2004 20:22:46   0.0.0.xxx 99
Taky jsem to stahnul v pohode: Mozilla 1.7.2 + FlashGet
16.9.2004 20:32:01   0.0.0.xxx 99
Ahojte,
mozna uplne blbej dotaz- jak "tezka" je vymena chladice pro cloveka, kterej nikdy nic takovyho nedelal- popr- to asi prijdu o zaruku na graf kartu ne? Stoji to za to?
16.9.2004 20:42:19   0.0.0.xxx 810
Pokud neposkodis puvodni chladic (i ty plastovy uchyty) tak o zaruku nepride resp. nikdo to nepozna ze byl sundanej chladic ;-)

jinak vymena je vcelku jednoducha. Jedinej zadrhel muze nastat, kdyz je na original chladici pouzita ta "zvejkacka" misto pasty (to plati i pro pameti, ale u nich to de snaz).. pak doporucuju zahrat kartu (ne v hrnci s vodou, ale provozem v PC - benchmarky, hry atd) a pak but kroucenim sundat chladic nebo to de normal odlepis jakoby tahem.

Nainstalovat AC uz je uplna hracka (na obalu je navod takze se nemuze nic stat pokud clovek nema obe ruce levy).

Good Luck
17.9.2004 06:11:21   0.0.0.xxx 99
Je něco takového i pro TI4200?
17.9.2004 06:51:41   0.0.0.xxx 99
hhttp://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=28525
17.9.2004 10:09:40   0.0.0.xxx 99
Nechapu vyrobce - vyrabi 10 ruznych VGA chladicu a pritom na svych streankach ma jen ten prvni, rok stary.

Co se tyka te nove rady chladicu - tak sice pro ruzne typy karet chladi i pameti, ALE POUZE Z JEDNE STRANY. Mozna to staci (podle vysledku lidi tady ve foru), protoze z druhe strany na grafarnu skoro vzdy fouka vzduch od procesoru (teply), ale jisty si tim nejsem.
17.9.2004 10:57:17   0.0.0.xxx 88
Tak nevím, jak máte hlasitý kompy, ale normálně je tohle docela řvoun - i když tišší než standardní chladič. Teprve na cca 7V se dá mluvit o tichosti.
Jo, a s tím přetaktováním taky nevím, mně šel leadtek předtím na 450/900 a se Silencerem taky.. I když po flashi na 5900 Ultra to jde výš :-)))
17.9.2004 11:42:29   0.0.0.xxx 99
Nic jsem flashovat nemusel, šlo to tak naprosto bez problémů. Hlasitý rozhodně není, v mé skříni Chieftec bigtower mám několik in a out větráků, které jsou i při regulaci hlasitější.
PS: jak vysoko jsi se dostal po flashi biosu?
17.9.2004 12:00:26   0.0.0.xxx 99
Jo, taky jsem se divil ze AC o nich na svych strankach nema vubec nic.

Je fakt ze je to trosicku naprd kdyz je chlazeni jen z jedny srany. Co tak vim tak pouze Silencer4 (pro X800) ma chlazeni i na druhy strane - a to hlinikovej odlitek.

O tech praskajicich sroubcich se vi, chce to trosku "neznosti" pri utahovani. Pokud si dobre pomatuju tak o tom vi i AC a u novejch serii by mely bejt ty srouby pevnejsi
17.9.2004 13:10:03   0.0.0.xxx 99
Píšete "Kartu obdržíte zalisovanou v obalu", ale mluví se chladiči, tak si to opravte
17.9.2004 14:46:25   0.0.0.xxx 99
Ma to vyznam kupit na MSI 5900XT?
17.9.2004 16:28:44   0.0.0.xxx 98
Mam dotaz, jakou uroven hlasitosti asi tak muzu ocekavat? Mam doma Radeon 9800 od Hercula, coz je sice ATI, ale ty VGA Silencery asi pouzivaji uplne stejne vetraky. Vcera jsem dostal VGA ATI Silencer 1 a hned jsem vyndal puvodni jiz znacne rvouci vetrak a namontoval Silencera, je sice tissi, ale jsem docela zklamanej. Je teda dost slyset, rozhodne to neni tak, ze bych musel strcit ucho az k vrtuli, abych neco zaslechl. Ze vsech komponent hluci jasne nejvic a kdyz ho nezapojim, tak je to teda sakra rozdil. Mam od AC i chladic na CPU a ten je vyborny, ten fakt neni slyset a ocekaval jsem i neco podobneho od Silencera. Takze nevim, jestli moje ocekavani byla prehnana, nebo jestli to neni na reklamaci, ale nevim, abych ze sebe neudelal vola.
17.9.2004 20:09:18   0.0.0.xxx 98
Ako otvoriť blokované DFF soubory k Vice City?
18.9.2004 00:28:43   0.0.0.xxx 89
charlesi ses pekna kecka, komu delas reklamu pcshopu nebo bostaru?? Silencer na nVidie je peknej shittt ale to jen tak mezi nami ;-)
18.9.2004 10:12:08   0.0.0.xxx 99
Vies ako debilne by ten chladic vyzeral na Leadteku so zelenym PCB. Ten Canyon ho ma cierne ako ten chladic. predca si nebudu kazit obrazky na webe zo zeleno ciernym monstrom. Teraz to je v pohode clanok sa da citat aj fotky su zladene ako ma byt. kuva
18.9.2004 11:03:47   0.0.0.xxx 89
...reklamu nedělám nikomu a co bylo o NV Silenceru napsáno je pravda. Napiš pls co se ti konkrétně nezdá, ať víme na co narážíš :-)
18.9.2004 11:35:52   0.0.0.xxx 88
silencer na nV spatny neni ,jen je problem ze napr na mou 5900XT sem ho musel upravit aby se vesel a to je prej problem revize od revize ,dale tichy ten vetrak je ale opradu tichy je az kdyz se pripoji na 7V
21.9.2004 07:40:09   0.0.0.xxx 88
Je to tak, že firma AC umí dělat tiché, středně výkonné, poměrně kvalitně zpracované chladiče za rozumnou cenu, osobně je mezi výrobci chladičů můj favorit.
21.9.2004 09:27:16   0.0.0.xxx 99
Neviete mi poradit, kde zohnat tento kusok na slovensku ? Kedze postovne z ciech je 400KC sa predrazi na neuveritelnych 1500SK, a za to mozem mat termalake giant 3
22.9.2004 22:36:22   0.0.0.xxx 99
Myslím si, že koupě tohoto nového chladiče na FX 5900 XT od MSI, není bez významu - dnes jsem si jej zakoupil a na kartu namontoval (samozřejmě že jsem také musel použít pilníček), avšak po instalaci do kompu, jsem byl mile překvapen hladinou "hluku" - vlastně zmiňovaný hluk vydával pouze proudící vzduch z průduchu Silenceru 3. :-))

Sice nejsem žádný skalní overclocker grafáren na PC, ale když už nic jiného, mám dobrý pocit a jistotu, že se mi ti "brouci a švábi" na desce s plošnými spoji nemají šanci usmažit. :-)

16.10.2004 11:26:20   0.0.0.xxx 89
tento chladic by mel vzduch nasavat uvnitr casu a posilat ven...me ale nenasava nybrz fouka..zkousel jsem prilozit papir...co je spatne???

jak obratit otcky
23.10.2004 14:44:08   0.0.0.xxx 99
Lidicky je to hezka vec ale ta cena odradi moc lidi!
29USD nebo 24 EUR
25.10.2004 18:48:30   0.0.0.xxx 98
www.alzasoft.sk
2.1.2005 16:32:50   0.0.0.xxx 925
Na pctunningu píšete že ste tutu kartu fleshnul na 5900Ultra. Zajímalo by mě, který BIOS ste použil a odkaz na něj. Díky
20.1.2005 16:00:18   0.0.0.xxx 99
Dobrý den, před pár dny jsem si na grafickou kartu Leadtek WinFast A 350XT, že si pořádně zataktuju. Jenže karta nezvládá ani takty (jádra paměti sou v poho), které byly předtím samozřejmostí a neustále se přepíná do low3D modu. Zkoušel sem vynutit performenc3D mod, ale pak je karta stabilní asi jako atom plutonia. Neví někdo čím to je?
P.S. Teplota jádra přitom ani při taktu CPU 450MHz nejde na 70°C a okolí má max. 45°C.
P.P.S. Chladič nenapájím z karty.
P.P.P.S. Vážně co stim mám dělat?
21.1.2005 19:42:21   0.0.0.xxx 99
byla to jen špatně rozetřená vodivá pasta, teď už je všechno O.K.
22.1.2005 19:38:15   0.0.0.xxx 98
Tak omyl, jádro prostě stabilně nedá frekvenci nad 420MHz. Prosím poraďte někdo co s tím.
22.2.2005 09:48:29   0.0.0.xxx 89
Po instalaci tohoto chladiče na 5900XT od MSI mě čekalo značné rozčarování - tento chladič svým hlukem naprosto předčil originální chladič :-( I ze zavřeného case (Chieftec bigtower + dva přídavné ventilátory) je zřetelně slyšet "bzučení" - přísahal bych, že to působí mechanické vibrace, ale ty jsem nezaznamenal. Poraďte prosím někdo, kdo tento chladič máte, jestli je tento hluk normální provozní stav, nebo mám kliku na vadný kousek... díky!
18.3.2005 06:39:10   0.0.0.xxx 99
Zdar, mam grafiku od taky od Leadteku a Barbona Asus S-presso. Driv jsem ho musel mit stale otevreny, pac se mi to hralo, pri zatizeni az 57C. Ted jsem si koupil tenhle chladic, taktnul jsem to na 513/953. 7035 v 3DMarku03 na default. PARAAAADAAAA

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.