AC NV Silencer 3, chladič pro GeForce FX 5900 XT |
autor: Polívka Karel , publikováno 16.9.2004 |
Vyhozen oknem, vrací se dveřmi
Pokud se něco firmě nVidia v poslední době nepovedlo byly to určitě poměrně energetický náročné grafické katy s hlasitými ventilátory. Při uvádění na trh prvních výkonných karet řady GeForce FX i největší příznivci firmy nVidia nevěřícně kroutili hlavami nad horkými vysavači. Nyní je však situace opravdu jiná a nVidia si opět získává zpět pochroumanou přízeň svých zákazníků, kteří byli do příchodu GeForce FX 5800 jejími věrnými zastánci. Jsme tedy evidentně svědky zajímavého sletu událostí, kdy jeden gigant zakopne, nicméně stíhá se pomalu ale jistě zvedat ze země a nehodlá se svým soupeřem rozhodně jednat v rukavičkách.
Série grafických karet založených na čipech 6800 je stále ještě dost drahá pro nasazení do Mainstreamu (už aby tu byly GeForce FX 6600) a jako nejlepší kartu od nVidie s poměrem cena/výkon se právě jeví řešení založené na bázi GeForce FX 5900 XT (o něco pomalejší varianta plného modelu jež se liší ale jen frekvencemi - počet pipelines zůstává). Proto jsme si GeForce FX 5900 XT (která jde mimochodem všeobecně velmi dobře nataktovat) vzali do hledáčku pro prezentaci nového chlazení od Arctic Cooling a byli zvědaví jaký se dostaví následný efekt. Jde o nástupce dosavadního a velmi úspěšného chlazení pod označením VGA Silencer, který udělal takřka "díru do světa". Pojďme se tedy na toto nové zpracování podívat podrobněji...
Obsah balení
Chladič obdržíte zalisovaný v obalu, jež je vidět na následujícím obrázku. Díky tomuto způsobu balení ale tak aspoň nekupujete "zajíce v pytli", jelikož hned vidíte co je předmětem vaší případné finanční transakce.
A vskutku toho v příslušenství moc nenajdete. Ono ale hlavně není co zde hledat. Po odstranění plastového krytu objevíte sáček s gumovými podložkami a matičkami nutnými pro montáž chladiče. Dále objevíte záslepku do zadní pozice, jež je určená pro umístění těsně pod grafickou kartu, jelikož díky systému chlazení DHES (Direct Heat Exhaust System), které je svým principem totožné s předešlou sérií VGA Silencer, zabírá výsledná kombinace karta + chladič hned dvě pozice. Ovšem pokud vás napadá jakákoliv podobnost s chladiči (vysavači) na GF FX 5800 tak vězte, že je "čistě náhodná"... v případě Silencerů jde o velmi promyšlený systém (účinný a tichý).
Jak je u Arctic Coolingu zvykem, najdete zde firemní teplovodivou pastu a samolepku s logem AC. Ti z vás, kteří VGA Silencer znají, tak možná zpozorní, že zde není žádná regulace onoho ventilátoru (u předchůdce byl totiž onen přepínač rychlosti vyveden právě do zadní záslepky).
Zpracování
Princip sice zůstal stejný (proč taky měnit něco, co se nadmíru dobře osvědčilo?) ale provedení je nyní zcela jiné. Samozřejmě zůstává následující schéma: rozměrná pasivní část a na ní umístěný (po celé délce karty) jakýsi tunel v průsvitném plastovém provedení, do něhož je na jedné straně vháněn "čerstvý" vzduch rozměrným ventilátorem a po průchodu přes žebrování uprostřed tunelu pokračuje teplý vzduch pryč ze skříně a zcela tak opouští inkriminovaný prostor kolem grafické karty. Oproti VGA Silenceru je ale pasivní část nyní z mědi a není až tak masivní (ale stále se jedná o pěkný kus materiálu).
Pokud VGA Silencer neznáte, uvádím pro zběžnou představu jeho fotku. Nicméně pokud vás tento předchůdce zajímá (respektive chcete vzájemně srovnávat) tak o něm byl, již před rokem (za který si vydobyl výbornou pověst), tento článek: Utište grafickou kartu: Arctic Cooling VGA Silencer.
Jak je ze vzájemného porovnání patrné, tak nový model (právě v tomto případě reprezentovaný typem NV Silencer 3) má pasivní část tvarovanou takovým způsobem, že ze středu (z místa kolem jádra karty) vybíhají výběžky pro chlazení paměťových čipů (to v případě obrovského kusu hliníku u VGA Silenceru nebylo - což byl celkem nepříjemný nedostatek). Na následujícím obrázku je patrné uvnitř plastového tunelu hliníkové žebrování napájené na měděnou základnu.
Instalace a uvedení do provozu
A pokud jde o samotnou montáž chladiče? Systém je oproti dřívějšku o něco jiný. Na grafických kartách se nalézají kolem jádra 4 otvory pro umístění alternativních chladičů. Toho využívá právě tato řada nových Silencerů. Zespodu měděné základny vystupují do čtverce rozmístěné 4 sloupky opatřené na konci závitem.
Instalace probíhá tedy následovně: Z grafické karty je nejdříve nutné oddělat původní chladič a pasivní chladiče pamětí (pokud jsou nějaké), což může být někdy problém - v našem případě jeden pasiv držel doslova a do písmene jen na vlásku, nicméně ten druhý držel jako přibitý. Je potřeba jistá dávka opatrnosti, abyste nepoškodili při demontáži nějaké součástky (ne-li přímo samotné paměťové spoje - konkrétně kontakty - jedná se zejména o spoje BGA čipů).
GeForce FX 5900 XT v podání značky Canyon - námi testovaný kousek
Následně už to je jednoduché jako facka. Na jádro a paměťové čipy nanesete teplovodivou pastu a přiložíte NV Silencer tak, aby ty 4 sloupky pasovaly právě do těch 4 otvorů kolem jádra. Zespodu karty už jen stačí nasadit gumové podložky a našroubovat matičky opatřené drážkou pro šroubovák. Když se dostanete až sem, tak se vám dostane kýžený pocit vítězství, jelikož chladič na kartě opravdu drží jako by se ani nejednalo o dva rozdílné kusy. A hlavně... pěkně sedí i na pamětech o čemž se u mnoho karet a jejich přilepených pasivech rozhodně mluvit nedá.
Chladič opravdu sedí a nevznikne jediné místo, kde by nedosedal. A jak na kartě ve finále vypadá? Design chladiče jako takový se o dost zlepšil (i když to je u chladiče samozřejmě naprosto vedlejší - přesto se najdou i tací, kterým záleží na designu i u interních komponent) Podívejte se sami...
Díky systému DHES zabírá posléze grafická karta o poznání více místa. Samotný chladič zabere celkem 2 pozice (jednu fyzicky a druhou pro dostatečný přísun vzduchu), takže pokud máte v počítači povícero rozšiřujících karet, tak opatrně s případnou volbou tohoto chladiče, abyste ho ve finále nedusili třeba nějakou rozměrnou zvukovou kartou.
Pokud jde o porovnání úrovně hluku s výchozím chladičem, jímž byla karta opatřena, tak jsem nahrál dvě zvukové ukázky. Mikrofon byl v obou případech umístěn na stejně místo (asi 10cm od středu ventilátoru) a nebyl v takové poloze, aby jej mohl proud vzduchu přímo ovlivnit. Samozřejmě nelze posuzovat hlasitost... ale jen vzájemné porovnání. Samostatná ukázka se Silencerem může nastínit dojem, že to musí být kravál... nicméně vězte, že tomu tak opravdu není - je slyšet jen spokojený běh komponent počítače :-)
Zvuková ukázka - výchozí chladič - Canyon (689 KB)
Zvuková ukázka - AC NV Silencer 3 (685 KB)
Možnosti přetaktování - výkonnostní zisk, teplota
Chladič jsme si představili a teď je na řadě trocha praktických postřehů. Nejprve jsem nechal frekvence na výchozích hodnotách a provedl pár měření (nečekejte rozsáhlé testování pomocí dvaceti benchmarků - cílem je jen zběžně nastínit výkonnostní zisk, kterého lze dosáhnout). Pak jsem si začal trochu pohrávat s takty jádra a paměti přičemž jsem se metodou pokus/omyl nakonec dopracoval k následujícím co nejvyšším (ale hlavně stabilním a bez artefaktů v obraze) hodnotám: Jádro sneslo přetaktování z výchozích 390 MHz (řeč je o 3D režimu) na 410 MHz a paměti z výchozích 700 MHz na 810 MHz. Nutno podotknouti, že paměti jež karta využívá jsou Hynix 2.2ns (jejich potenciál by měl ale poskytnout ještě vyšší takty, než na jaké jsme se dostali - problém bude zřejmě v provedení karty jako takové - ono ne vždycky se za značku platí zbytečně).
Po projetí všech testů byl standardní chladič demontován a nahrazen NV Silencerem 3. A celý kolotoč mohl začít znovu. Byli jsme zvědavi, jak se daleko důmyslnější řešení (oproti tomu výchozímu rozhodně) projeví na možnostech přetaktování. Hranice se posunula na 423 MHz pro jádro a 823 MHz pro paměť. Testováno bylo na sestavě s procesorem Pentium 4 2,4 @ 3 GHz (Northwood, 800MHz, HT), základní deskou Asus P4P800 a operační pamětí 2x256 MB DDR400 Kingston (CL 2.5). Ovladači grafické karty byly ForceWare 61.77.
V grafech první hodnota u popisku před lomítkem značí frekvenci jádra a za lomítkem frekvenci pamětí. Hodnoty znázorněné tmavě modrou barvou byly dosaženy až přetaktováním, které umožnil chladič AC NV Silencer 3. S možností přetaktování je úzce spojen další velice obávaný a všemi ladiči proklínaný faktor - teplota (respektive vysoká teplota). Proto jsem u výchozího a posléze i u NV Silenceru 3 umístil (v obou případech samozřejmě na stejné místo) k jádru teplotní čidlo a zaznamenal jsem maximální teplotu, na kterou se čip zahřál po několikanásobném plném projetí grafického testu CodeCreatures Benchmark Pro (v rozlišení 1600x1200 a se zapnutým AntiAliasingem).
Overclocking a teploty s původním chladičem | ||
Frekvence jádra | Frekvence paměti | Teplota jádra |
411 MHz | 811 MHz | 60 ˚C |
390 MHz | 700 MHz | 57 ˚C |
Overclocking a teploty s AC NV Silencer 3 | ||
Frekvence jádra | Frekvence paměti | Teplota jádra |
423 MHz | 823 MHz | 52 ˚C |
390 MHz | 700 MHz | 50 ˚C |
Závěr a hodnocení
Nutno říci, že nový model se Arctic Coolingu povedl. Nezaznamenali jsme nic, co by se mu mohlo oproti svému předchůdci vytknout - spíše naopak. NV Silencer 3 chladí současně s jádrem i paměťové čipy a díky rozměrné měděné základně je rozptyl tepla opravdu dobrý. Velký ventilátor s keramickými ložisky taky svou práci odvede v plném rozsahu a nebude vás při tom rozhodně otravovat přistávající vrtulník. Je fakt, že jsem se několikrát snažil zaposlouchat a posoudit úroveň hluku... nicméně abych řekl pravdu, tak jsem neslyšel nic jiného než ostatní komponenty (snad jen když dáte ucho až přímo pod vrtuli tak slyšíte "nabírání" vzduchu :-)). Ale v zavřené skříni můžete být naprosto spokojeni s odhlučněním vaší grafické karty a k tomu s vyšším chladícím výkonem (teda samozřejmě pokud nemáte nějaký výběrový model již standardně vybavený účinným a tichým chlazením).
Chybějící regulace otáček ventilátoru bych neviděl jako příliš velký zápor, jelikož chladič je opravdu tichý a nemyslím si, že by bylo potřeba jej ještě nějak regulovat. Jediné co snad může někoho odradit je jistá prostorová náročnost. Záruka 6 let je sice hezká věc, ale jelikož je tento model ušit přímo na míru grafické kartě postavené na GeForce FX 5900 XT (nejedná se tedy o řešení, které by šlo použít i jinde - snad jen shodou náhod), tak vás může nechávat naprosto v klidu... jelikož GeForce FX 5900 XT bude za 3 roky kusem mrtvého a dosloužilého železa ve výslužbě - co teprve za 6 let? :-)
Poznámka: vzhledem k tomu, že jsme se zabývali přetaktováním grafické karty postavené na GeForce FX 5900 XT, tak jsme si také vědomi potenciálu, které tyto karty obecně mají (v případě nějaké značkové karty by neměl být problém nataktovat ještě výše). Navíc je možné si reálně pomoci i úpravou BIOSu na kartě... proto se na overclocking a úpravy GeForce FX 5900 XT podíváme v samostatném článku.
Sečteno a podtrženo se naše testovací karta obdařená NV Silencerem 3 proměnila ve velice zajímavý kousek Hardwaru. Původní chladič nepatřil mezi ty pověstné helikoptéry, nicméně v porovnání s NV Silencerem 3 shoří jako papír (výkon/hluk). Pokud nejste spokojeni s hlučností vaší grafické karty, sháníte účinnější chladič (s přihlédnutím k míře hluku samozřejmě) a nebo vás prostě jen zaujalo nové zpracování (i tací se najdou), tak mi nezbývá, než NV Silencer 3 doporučit.
Závěrečné hodnocení | |
Klady | Zápory |
Solidní chladící výkon | Zabírá celkem 2 pozice |
Tichý provoz | Nemá regulaci otáček |
Keramické ložisko (6 let záruka) | |
Orientační cena - 674 Kč bez DPH |
Chladič švýcarské firmy Arctic Cooling s označením NV Silencer 3 určený pro grafické karty založené na GeForce FX 5900 XT si od nás odnáší ocenění za tichý provoz a účinné chlazení.
Září 2004, Arctic Cooling NV Silencer 3
"Silver Award za tichý provoz a účinné chlazení"
Za zapůjčení chladiče NV Silencer 3 děkujeme společnosti Bostar
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Jsem zvědavej, co bude za chlazení na GF 6600 /GT/.
2]na mym Leadteku s originalnim chladicem davam uplne bez problemu 450 na jadru a 854 na pametech (2.8ns) a to by pameti mohly jet jeste vys, ale nezkousel jsem to - jadro uz je na maximu - vse bez jakychkoliv uprav voltaze ci biosu
3]Z toho vypliva - kdyz mam leadteka, tak si ten chladic ani nemusim kupovat, protoze se nedostanu ani na takt s puvodnim chladicem?
4]Priste pouzijte neco standartniho a ne nejakou neznamou shitku typu canyon - to jim delate naschval reklamu? - myslim ze s vasimy styky s velkoobchody by urcite nebyl problem sehnat podstatne lepsi a rozsirenejsi znacku.
Sestava: AXP 2500+@3200+, RAM 2x256MB DDR400MHz, deska Soltek SL-75FRN2-RL, driver pro GF 61.36 dodavany primo s kartou
Takty originál chladič:
jádro 390@450MHz
paměti 700@930MHz
Takty se Silencerem:
jádro 390@530MHz
paměti 700@965MHz
3DMark 03 6330 bodu
Bohužel jsem musel trošku improvizovat:
1. pasiv Silenceru špatne doléhal na paměti, protože se opíral o nějaké miniaturní součástky na desce. To se dalo vyřešit vypilováním drážek do hloubky asi 1-2mm. Po té pasiv dokonale doléhá
2. bohužel konektor dodávaný na Silenceru neseděl do protikusu na desce a dokonce nepasuje ani do Molexu... Nakonec trošku na sílu jsem ho do Molexu dostal
3. na jádro jsem musel dát hoooodně pasty, není zrovna ideálně rovné. Pasta samozřejmě přišla i na paměti
bod 2... máte značkovou grafiku, takže je to logické
bod 3... co to je za blbost? Každá karta má přece jiný potenciál - kvalitní chladič je schopen ho jen s větší efektivitou využít
bod 4... LOL. Co na tohl říct? Jednalo se o test chladiče, ne grafiky. A právě proto je zajímavější spíše chování na neznačkové kartě, než na nějaké značkové. Značkové karty jsou většinou již vybaveny poměrně kvalitním chlazením a tak není taková potřeba pro změnu jako v případě no-name.
Kdyz ho vyzkousite na nejake grafice s podprumernym ci prumernym chlazenim tak se jenom dozvime ze ten chladic je torchu lepsi nez prumer, ale ne jestli je spicka a opravdu za to stoji - o to de snad pri testu - proto ste meli pouzit neco vyhlasenyho kvalitou pro srovnani. Kdyz vim ze ten chladic je lepsi a to o dost oproti velmi kvalitnimu pasivu z leadteku, tak uz je jasno ze za neco stoji. ALe kdyz vim ze je lepsi nez chladic z nejake grafarny znacky o ktere clovek slysi 2x do roka a to jeste jenom kdyz jim nekde udelaj reklamni recenze, tak vim kulovy.
mozna uplne blbej dotaz- jak "tezka" je vymena chladice pro cloveka, kterej nikdy nic takovyho nedelal- popr- to asi prijdu o zaruku na graf kartu ne? Stoji to za to?
jinak vymena je vcelku jednoducha. Jedinej zadrhel muze nastat, kdyz je na original chladici pouzita ta "zvejkacka" misto pasty (to plati i pro pameti, ale u nich to de snaz).. pak doporucuju zahrat kartu (ne v hrnci s vodou, ale provozem v PC - benchmarky, hry atd) a pak but kroucenim sundat chladic nebo to de normal odlepis jakoby tahem.
Nainstalovat AC uz je uplna hracka (na obalu je navod takze se nemuze nic stat pokud clovek nema obe ruce levy).
Good Luck
Co se tyka te nove rady chladicu - tak sice pro ruzne typy karet chladi i pameti, ALE POUZE Z JEDNE STRANY. Mozna to staci (podle vysledku lidi tady ve foru), protoze z druhe strany na grafarnu skoro vzdy fouka vzduch od procesoru (teply), ale jisty si tim nejsem.
Jo, a s tím přetaktováním taky nevím, mně šel leadtek předtím na 450/900 a se Silencerem taky.. I když po flashi na 5900 Ultra to jde výš :-)))
PS: jak vysoko jsi se dostal po flashi biosu?
Je fakt ze je to trosicku naprd kdyz je chlazeni jen z jedny srany. Co tak vim tak pouze Silencer4 (pro X800) ma chlazeni i na druhy strane - a to hlinikovej odlitek.
O tech praskajicich sroubcich se vi, chce to trosku "neznosti" pri utahovani. Pokud si dobre pomatuju tak o tom vi i AC a u novejch serii by mely bejt ty srouby pevnejsi
Sice nejsem žádný skalní overclocker grafáren na PC, ale když už nic jiného, mám dobrý pocit a jistotu, že se mi ti "brouci a švábi" na desce s plošnými spoji nemají šanci usmažit. :-)
jak obratit otcky
29USD nebo 24 EUR
P.S. Teplota jádra přitom ani při taktu CPU 450MHz nejde na 70°C a okolí má max. 45°C.
P.P.S. Chladič nenapájím z karty.
P.P.P.S. Vážně co stim mám dělat?