Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Spire AtlanticWave - další pokus o "profi" vodníka
Spire AtlanticWave - další pokus o "profi" vodníka
autor: Polívka Karel , publikováno 6.9.2004
Seznam kapitol
1. Page #
2. Page #
Spire AtlanticWave - další pokus o

Dnes už nikoho nepřekvapí, když se řekne, že někdo chladí procesor (případně i další komponenty) pomocí vodního chlazení. Není tomu tak dlouho, kdy většina lidí takové prohlášení brala s humorem a nebo s naprostým údivem. Nicméně doba pokročila a nejde už o nic nevídaného. Sice si kutilové staví vodníky po svém, nicméně pro Ty méně zručné stále více firem přichází se svým řešením. Dnes se na jednoho takového profi vodníka podíváme podrobněji. {mospagebreak title=Obsah balení}

Jako obvykle se nejdříve podíváme na to, co všechno v krabici naleznete. Když krabici poprvé spatříte, tak vás možná stejně jako nás napadne, že půjde o poměrně robustní konstrukci s minimálně "dvanáctkou fanem".

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Jaké ale bylo překvapení, když jsme krabici otevřeli. Myšlená robustní konstrukce se v našich očích změnila na něco, co by šlo označit propadákem. Nicméně po prvním oťukání se tento názor velice rychle změnil. Hodí se napsat ono příhodné... "na velikosti nezáleží" ? Uvidíme dále.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Mimo rozměrnější externí část v balení najdete samozřejmě nezbytný chladící blok a příslušené spony, jež slouží k jeho upevnění na procesor. Bohužel ale nenajdete nic, čím byste jej přidělali na socket 754 nebo 939. Určení je zcela jasné - umírající platforma socket A a socket 478 (jejíž životnost už taktéž není nijak růžová). Ony spony jsou navíc poměrně tvárné, takže při instalaci je potřeba si ohlídat, aby byl přítlak na obou stranách shodný.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Jelikož jde o vodní chlazení, tak součástí příslušenství je i plastová nádobka, jež má posloužit k plnění zásobníku vodou.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Dále se zde setkáte se záslepkou prázdných slotů. V tomto případě upravenou pro účely vyvedení silikonových hadic ze skříně ven. Bohužel to skýtá jednu nepříjemnost. Pokud vše nainstalujete, tak nebudete moci změnit umístění oné záslepky bez toho, aniž byste museli rozpojit okruh. Mohly tu být uzavíratelné/rozpojitelné ventily jako v případě dříve testovaného Aquariusu III od Thermaltake.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Dnes už samozřejmostí je přiložená teplovodivá pasta. Pakliže používáte nějakou svou oblíbenou, tak není nic snazšího, než si tuto schovat na případné horší časy. Nikdy nevíte, kdy se bude hodit.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Ze zadní části vychází hned několik vývodů. Jedná se o napájecí kabel do elektrické zásuvky, 3-pinový napájecí kablík s redukcí na Molex pro "synchronizaci" se stavem zdroje (vodník se spustí až v tom případě, že je spuštěn počítač). Jako nevýhodu považuji ovšem fakt, že je napájen z obyčejné zásuvky. Pokud jej zapomenete po přenosu třeba zapojit do elektrické sítě, tak vám vodník nepojede a procesor si zažije nějaké ty perné chvilky. Napájení mohlo být vyřešeno jako to mají některé monitory... jako průchozí (ovšem průchozí vodníkem, ne zdrojem). Pak by se automaticky zapnul společně s počítačem.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

{mospagebreak title=Vodník se představuje}

Začněme náhledem na onu externí část, která v sobě obsahuje 2 věci, které ke každému vodnímu chlazení nekompromisně patří - výměník a čerpadlo. To je skryto v poměrně úhledném balení, které navíc díky použité elektronice slouží i k dalším věcem, než jen jako obal.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Pokud jde o přední část, tak členění je následující. Naleznete zde samozřejmě displej, vedle něj kruhový ovladač, který má dvě funkce. Tou první je samozřejmě plynulá regulace otáček ventilátoru a tou druhou je, že při stisku se dostanete do režimu, kde můžete nastavovat podmínky pro spuštění alarmu. Mezi tímto ovladačem a displejem se nalézá nenápadné tlačítko, které při stisku přepíná mezi Celsiovou a Fahrenheitovou stupnicí. Pokud jej stisknete dlouze, tak se vám vyresetují vámi nastavené hodnoty na původní - to jest plná rychlost ventilátoru, teplotní mez na 65 stupňů a hlídání minimálních otáček vypnuto.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Jak již bylo zmíněno, tak displej dokáže zobrazit údaje dvou režimů, mezi kterými lze přepínat stiskem kruhového ovladače. První režim, jehož údaje jsou zobrazovány standardně, poskytuje přehled o dvou hodnotách - o teplotě měřené z teplotního čidla, které lze libovolně umístit kamkoliv do skříně a druhým údajem je rychlost otáčení ventilátoru.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Druhý režim slouží k nastavení teplotní meze (od 30 do 90 stupňů po jednostupňových krocích), při jejíž překročení se rozezní alarm a dále slouží k nastavení alarmu, jež se spustí, pokud rychlost otáčení ventilátoru poklesne pod 1000 otáček za minutu.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Pod displejem se nachází cosi, co na první pohled vypadá jako nějaký kruhový ovladač. Nicméně při bližším prozkoumání zjistíte, že to je právě místo (uzávěr), kudy se vodník plní.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Vrchní části dominuje krycí mřížkou chráněný zapuštěný 92mm ventilátor, jež má hned pod sebou výměník, kterým protéká onen obávaný živel - voda. Ventilátor se točí (respektive lze jej takto nastavit) v rozmezí od 1500 do 3000 otáček za minutu. Určitě vás zajímá, jakou hladinu zvuku tento vodník vydává, že? Výrobce udává 25 - 35 dB. Připravil jsem tři zvukové ukázky, které by vám měly pomoci nastínit situaci z praxe. Mikrofon byl umístěn mírně nad povrchem vodníka a asi v 10cm vzdálenosti od ventilátoru. Samozřejmě neposuzujte hlasitost, jelikož tu má nastavenu každý jinak. Porovnávejte ale rozdíly mezi jednotlivými situacemi kdy při plné rychlosti to je celkem hukot a při minimální slyšíte jen lehce vrnět čerpadlo.

Zvuková ukázka - maximální rychlost ventilátoru - 3000 otáček za minutu (673 KB)
Zvuková ukázka - 2000 otáček za minutu (700 KB)
Zvuková ukázka - minimální rychlost - 1500 otáček za minutu (665 KB) - je slyšet jen čerpadlo

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Pokud obrátíme vodníka vzhůru nohama, tak spatříme, že výměník není zespodu ničím kryt, díky čemuž ventilátor umístěný v horní části profukuje celý výměník směrem dolu a spodkem (kde není žádná překážka) se dále dostává pryč. Kdyby tomu bylo naopak, tak by ventilátor umístěný vespod jen nabíral od země prach (ve větší míře, než tomu tak je shora).

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Vnitřní část vedle výměníku je ale kryta plíškem. Samozřejmě se podíváme, co se pod ním skrývá. A také nesmíme zapomenout se podívat blíže i na samotný výměník.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Spire AtlanticWave - další pokus o \
Detail výměníku - pro zvětšení klikněte myší

Dost už ale bylo povrchního bádání. Je čas se svléci milá dámo...eee... pokračujeme vysvlečením vnitřností z hliníkového krytu, který má tvar znázorněn na obrázku níže. Ono mírné žebrování je místem, kde se tento kryt dotýká bočních stran výměníku. Po jeho sundání se nám naskytne pohled na dosud skrývané vnady tohoto kousku.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Podívali jsme se již na výměník, nyní tu máme před sebou čerpadlo. To vypadá na první pohled možná jako nepovedený vtip (každý má v paměti určitě rozměrná čerpadla Eheim, která se často používají ke kompletaci domácích vodníků z částí), nicméně nenechte se zmást. Toto čerpadlo svou práci zastane.

Spire AtlanticWave - další pokus o \
 

A do třetice tu máme samotný chladicí blok. Tady jistě mnoho z vás zpozorní, jak je na tom těsnění, jelikož nikdo by nechtěl, aby mu zrovna na jeho milovaném procesoru těsnění někde povolilo a ona nebezpečná látka začala prosakovat. Čtveřice šroubků, jež drží části pohromadě je opatřena patřičnými podložkami, které by měly zamezit jejich samovolnému povolování. Ale znáte to... nic není stoprocentní a proto bych si toto ve vlastním případě občas kontroloval, zda se někde nevyskytla nějaká zrada. Pokud jde o zpracování vnitřku, tak to je patrné z obrázku, který jak se říká, vydá za tisíce slov.

Spire AtlanticWave - další pokus o \
Pro zvětšení klikněte myší

Základna je celá tvořena z jednoho měděného kusu, který se musí nejdříve řádně očistit, jelikož je z počátku přelepen fólií. Po jejím odstranění lze povrch vyleštit takovým způsobem, že se v něm sami vidíte - povrchová úprava je tedy zcela v pořádku - naprosto hladká.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

{mospagebreak title=Uvedení do chodu}

Výrobce sice přikládá k plnění plastovou nádobku, nicméně jelikož je onen otvor ve stejné rovině jako výměník plný vody, tak nevím, jak bylo zamýšleno naplnit okruh vodou bez výskytu vzduchu uvnitř - respektive bez šíření vzduchových bublin okruhem. Navíc je onen uzávěr trochu vypouklý, takže vzduch tam bude vždy. V manuálu stojí jen zcela naplnit vodou. Po chvíli laborování jsem ale přešel ke kolegovi, nekompromisně jsem zkonfiskoval jeho dvoulitrovou flašku, jež jsem následně vyprázdnil, odřízl hrdlo (zbavil ji starostí) a naplnil destilovanou vodou. Okruh jsem u bloku rozpojil, ponořil tuto část do vody a provedl odvzdušnění (přičemž se pomalu proměňuje poloha výměníku, aby veškerý vzduch postupně vyprchal). Poté jsem k bloku onen konec znovu připevnil a šlo se již na procesor.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Pokud jde o samotnou instalaci, tak se nemusíte bát nějakých "brutálností". Díky tomu že jde jen o chlazení CPU, respektive přítomen je jen blok na CPU, tak je instalace celkem rychlá a snadná.

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Před instalací bloku ale nezapomeňte, že musíte mít hadice již protáhnuté skrze záslepku. Jinak budete muset okruh rozpojit, provléci a znovu dát dohromady (v mém případě pod vodou).

Spire AtlanticWave - další pokus o \

Na následujícím přiblížení je jasně vidět způsob uchycení. Ony spony "objímají" plastovou klec okolo patice a tlačí chladící blok směrem k procesoru. My jsme testovali na socketu 478. Pokud byste chtěli tento blok instalovat na socket A, tak budete muset odšroubovat čtveřici jistících šroubů, oddělat kovovou desku (ta je totiž rozměrnější než socket A a brání tak uchycení spony) a poté měděný a plastový díl opět čtveřicí sešroubovat dohromady. Pak už jen stačí přes střed bloku přetáhnout sponu a na obou stranách uchytit.


Po instalaci záleží už jen na vás, kam si externí část uložíte. Myslím že díky jejímu povedenému designu nebude dělat ostudu žádné skříni (bude se vyjímat i na leckterém hliníkovém skvostu). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.