Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III
Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III
autor: Petr Válek , publikováno 7.5.2004
Seznam kapitol
1. Aquarius třetí
Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Vodní chlazení, které jsme si dnes vzali na mučidla není novinkou, přesto se jedná o řešení, které jste na našich stránkách ještě neviděli. Abychom Vám zpříjemnili čekání na velký test bloků vodního chlazení, rozhodli jsme se zrecenzovat instantní řešení firmy Thermaltake Aquarius III. Nakolik výkonný a hlavně výhodný je tento výrobek se ukáže v testu. {mospagebreak title=Thermaltake} 

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III
Jako každý výrobek Thermaltake i Aquarius III na
 sobě nese velké X s logem firmy

Firma Thermaltake patří v oblasti moddingu a overclockingu mezi světovou špičku, to je bez debat. Slávu si nejdříve vydobyli řadou drahých ale nekompromisně výkonných chladičů Volcano - zatímco ostatní experimentovali, Thermaltake se nezaleklo vysoké výrobní ceny i hmotnosti a jako první nasadili 100% mědi, výkonný větrák a husté žebrování. Výrobky produkované touto firmou se strefují do gusta i požadavků ladičů docela přesně. Mimo celou řadu chladičů naleznete v nabídce ovládací panely, skříně (známá je zejména řada Xaser), osvětlení, kabely i ostatní "ladičská" bižuterie.

Převládá snaha o kvalitu a jistý "techno-vzhled", i když musím uznat že firma některé prvky dává na odiv snad až příliš - ale to k tuningu docela patří. Koneckonců posuďte sami - Aquarius je zářným příkladem tohoto přístupu.


Aquarius III je sadou, kterou můžete použít pro procesory AMD Athlon XP (socket A), Intel Pentium 4 (socket 478) a také pro 64-bit procesory AMD (socket 754 či 940, 939). Osobně to považuji za velikou výhodu - sada tak může cestovat s vámi klidně i několik let.

A co nás čeká v rozměrné krabici?

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III
fotografie zobrazují něco, co na první pohled připomíná digitální měřící přístroj

Červená krabice skrývá kompletní sadu vodního chlazení Aquarius III. Když říkám sada, myslím to doslova - část instalace (jako je CPU blok, tepelné čidlo, potřebné hadičky a průchodky) musíte instalovat dovnitř počítačové skříně (počítač pak vypadá téměř jako obyčejné PC, s tím rozdílem, že na záslepce jednoho PCI slotu naleznete konektor a dva podivné ventily).

Druhou části sady je pak, jak bych to jen nazval... centrální jednotka. Ve skutečnosti se nejedná o takové hi-tech zařízení, na jaké vypadá - úkolem hliníkového "šuplete" je rozproudit chladící kapalinu (uvnitř je čerpadlo) a postarat se o to, aby vnitřní ventilátor odfoukal teplo mimo tepelný oběh (znáte to: "kam s ním?"). Mimoto hlavní jednotka také monitoruje teplotu chladící kapaliny a v neposlední řadě svého majitele také důstojně reprezentuje (už to slyším: hele, co to máš? - no víš, to je vodní chlazení, tady to ukazuje otáčky, tady teplotu...).

Pikantním detailem jsou popruhy s taštičkou umožňující celý systém dokonce přenášet. Už vidím jak majitel "Akvariusu" cestuje po LAN party s hliníkovou krychličkou a hadičkami stočenými v apartní taštičce (systém má soustavu ventilů bránících výtoku kapaliny). V tomto případě může mít, samozřejmě až po instalaci a spuštění celého systému, prakticky libovolnou přihlížející dívku ;-)

Po otevření papírové krabice najdete uvnitř menší krabici s příslušenstvím a blokem na CPU.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III
Klikněte pro zvětšení.

Hlavní jednotku najdete ve spodní části balení. Působí velice robustním dojmem, také se jedná o nemalou cihlu. Její rozměry 312 x 191 x 135 mm a váha 4,3 kg to jen potvrzují. Je vyrobena z hliníku ve stříbrno-modré kombinaci. Kvalita zpracování je (jako vždy u Thermaltake) naprůměrná.

Na horní straně bije do očí typické logo řady Xaser, hluboce profilované boční stěny jako by spíše patřily k nějakému pasivnímu chladiči disků, než k sadě vodního chlazení. Hliníkové bočnice nemají na chlazení zásadní vliv, ruku designera spíše vedla snaha o techno/vojenský design. A výsledek? Nevím jestli je to pro vás důležité, ale centrální jednotka může ihned zahrát ve sci-fi filmu klidně ...detonační jednotku atomové bomby.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Přední panel je vybaven několika displeji a potenciometrem ovládajícím větráček (ten ochlazuje uvnitř tepelný výměník). Červené číslo není odpočtem doby zbývající do detonace, ale značí otáčky větráku. Horní displeje zobrazují aktuální teplotu vody (na vstupu a výstupu výměníku chlazení), ve vybavení najdete také jedno externí teplotní čidlo (hodnota "CPU Temp. Monitor").

Uvnitř jednotky najdete nezbytné čerpadlo s výměníkem tepla (v amatérských konstrukcích bývá na jeho místě nejčastěji výměník topení Š120) a větráčkem. Nasávací otvor "vzduchotechniky" je umístěn ve spodní části.

Nádrž na chladicí kapalinu je součástí čerpadla. Na levém boku jednotky je dobře patrné množství kapaliny - při provozu je toto "miniakvárium" ještě modře podsvíceno. Pokud sundáte horní kryt, najdete pod ním otvor sloužící k plnění a dolévání kapaliny. Potřebný objem kapaliny je nečekaně malý - budete potřebovat něco mezi 2 - 3 dl.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III
Modré podsvícení za provozu zajišťuje dobrou viditelnost hladiny kapaliny.

Na zadní straně centrální jednotky naleznete "výfuk" vzduchu z výměníku a vstup/výstup chladící kapaliny (ventily označené IN a OUT). Konektor vlevo zajišťuje (s pomocí 1,5m dlouhého kabelu) propojení s PC a napájení celé jednotky. Opačný konektor se umisťuje do záslepky PCI slotu, ve které je i průchod vody (zase IN a OUT). 

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Po sundání horního krytu a nakouknutí do vnitřností tohoto "obra" nás čekalo mírné překvapení. Uvnitř jsme toho čekali opravdu o něco více než vzduch a kabelový guláš. Ostatně posuďte sami:

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Kromě kabelů, nádržky s čerpadlem, větráčku 80x80mm a výměníku není v jednotce téměř nic. Měděný výměník je překvapivě malý, při tak velikém objemu samotné jednotky jsme opravdu čekali přeci jen něco většího. Rozměry výměníku 82 x 65,6 x 49 mm rozhodně nejsou předimenzované.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Chladící schopnosti mohou být velikostí (nebo spíše nevelkými rozměry) výměníku částečně omezené, k tomu ale dostaneme až v kapitole testy. Větráček pracující s otáčkami mezi 2200 - 5500 za minutu je netypický - je totiž vybaven pouze třemi velkými lopatkami. Stejný větráček firma Thermaltake používá u některých svých vzduchových chladičů - ze zkušenosti víme, že při 5500 si umí doslova "zařvat".

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Blok CPU je vyroben z mědi, která je niklována. Rozměry 65 x 55 x 15,5 mm a váha 0,4kg je dostačující pro všechny dnešní CPU.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Výrobce uvádí, že je možno tuto sadu použít na procesory s tepelným vyzařováním do 200W, takže i Prescott se s tímto chladičem bude mít fajn.

{mospagebreak title=Uvedení do provozu, testy a závěr}

Kompletní sadu jste schopni poskládat a uvést do provozu zhruba do 20-30 minut a možná i rychlejí. Základním krokem je umístění chladícího bloku na procesor. Jak už bylo zmíněno je možné sadu použít na všechny dnešní procesory.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III
PCI záslepka s blokem na CPU.

Na obrázku vidíte PCI záslepku s ventily a napájecím konektorem + samotný CPU blok. Umístění na Socket A je bezproblémové, majitelé Pentií budou nuceni ze svých základních desek demontovat původní plastový držák chladiče.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III
Chladič CPU na procesoru AMD Athlon XP 2500+ Barton.

Po namontování vodního bloku na CPU (je třeba pečlivě ověřit, jestli jsou hadičky pevně přichyceny) namontujete jen PCI záslepku. Konektor Molex 12V napojíte do volného konektoru zdroje, na blok pak přilepíte teplotní čidlo.

Následuje propojení centrální jednotky napájecím kabelem (ten je 1,5m dlouhý a stejně jako hadičky má přípojný bod v PCI záslepce). Po opětovné kontrole můžeme jít na "mokrou" fázi instalace. Plní se vodou s příměsí dodávané kapaliny - pomocí šikovné lahvičky, která je dodávána v balení.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

O odvzdušnění se systém stará sám (přesněji řečeno vnitřní expanzní nádoba). Výrobce doporučuje používat směs destilované vody spolu s příměsí. Po doplnění kapaliny již můžeme přistoupit k samotnému spuštění.

Testy

Po prvním spuštění systému nám to nedalo a okamžitě jsme otočili potenciometrem rychlosti větráčku naplno. Hluk, který způsobuje použitý větráček na maximální otáčky se rovná příletu helikoptéry.

Pracovní otáčky lze nastavit od 2000ot/min až po 5500ot/min. Do 3500-4000ot/min je větráček v systému takřka neslyšitelný nad touto hranicí už slyšet je. I při nejnižších otáčkách je však slyšet tlumený vrnivý zvuk, o který "se stará" čerpadlo.

Testovali jsme s procesorem AMD Athlon XP Barton 2500+ @ 3200+ (1,75V, stejný procesor, který byl použit v nedávném testu chladičů), základní deska Epox 8RDA3+ (taktéž stejná deska) a pro porovnání jsme zařadili celoměděný chladič Gigabyte 3D Cooler 2004GT.

Měřili jsme pomocí programu MBM5, který nám zaznamenával logy a softík BurnK7 žhavil procesor.

V následujících grafech a tabulkách můžete vidět jak si Aquarius stojí a také rozdíly mezi jednotlivými chladiči.

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Při minimálních otáčkách se teplota Aquariuse III vyšplhala na 52 °C. Hladina produkovaného hluku byla minimální, takřka jej neslyšíte.

S potenciometrem na maximum je dosažená teplota 48°C, což není špatným výkonem mezi vzduchovými chladiči, ale u vodního chlazení bych čekal lepší výsledky. Systém je pravděpodobně limitován nízkým průtokem (dílem díky slabému čerpadlu, dílem díky malému průměru hadiček s vnitřní prižinkou).

Pokud Bychom měli porovnávat s výše uvedenými chladiči, vyplývá z toho pro Aquarius III následující:

  Otáčky Min. Otáčky Max.
Aquarius III 52°C 48°C
Gigabyte 3D cooler 54°C 49°C
Spire WhisperRock 62°C 62°C


Závěr

Vodní chlazení podle Thermaltake: Aquarius III

Thermaltake Aquarius III je určitě zajímavým řešením chlazení vašeho PC, přesto mu k dokonalosti ještě mnoho chybí. V prvé řadě jde o to, že více energie bylo vloženo do designu než do funkčnosti. To se silně odráží na dosažených výsledcích, které jsou dobré, nikoliv však špičkové. Dnes koupíte Aquarius za více jak 7.500,- Kč bez DPH a pokud jste fandové vodního chlazení s velmi snadnou instalací a záleží vám na designu, pak Aquarius promění váš počítač ve skutečného PC "hot-roda".

Za zapůjčení Aquariuse III děkujeme prodejci produktů Termaltake, firmě TNtrade. 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
7.5.2004 07:43:15   0.0.0.xxx 45
Má moc malou nádrž. Kdyby byli ve vevnitř 2 nizkoot. větráky taky by se nic neskazilo. A za 7500,- to je pro jiný fajnšmekry :-)
7.5.2004 07:45:54   0.0.0.xxx 44
mno pekny to sice docela jde (ale zalezi na vkusu) ale to ucinnost mohla byt fakt vetsi. Co se tyka ceny tak je otazka jeslti si zas tntrade neprihodilo poradny balik aby se napakovali....
7.5.2004 07:46:29   0.0.0.xxx 46
a koukma ze nez sme to odeslal tak uz sme prvni nebyl)
7.5.2004 07:54:10   0.0.0.xxx 45
Se v Tntrade napakovali asi slusne kdyz se veme krabice 1500 měd 500 větrák 200 kabely + blok + ost 2500? = 4700 zaikrouhleně 5000 - 7500 = 2500schrabli to je jasný :-)
7.5.2004 08:43:10   0.0.0.xxx 54
Nevim proc porizovat neco takoveho to uz mi prijde lepsi to co vyrabi www.aqcool.cz aneb www.vodnichlazeni.cz je to o polovicku levnejsi a mam v tom i blok na gr. kartu a zakladni desku... a chladi to zhruba tak stejne +-..
Pokud xce nekdo trosku vic kutit tak muze zkusit www.aquacool.cz /podobny nazev jina parta lidi )/ no a vzdycky si muzete za nejakou tu tisicovku dve dokoupit panel s cidlama a regulaci otacek..
7.5.2004 09:09:06   0.0.0.xxx 54
Za cenu 7500Kc se prodava i v Nemecku v normalnim mensim e-shopu, ale uz s dani.
7.5.2004 09:49:12   0.0.0.xxx 55
Chladič za mezmála devět tisíc je celkem úlet a ty výsledky... ani kdyby byl za polovic
7.5.2004 09:58:24   0.0.0.xxx 54
Jo dobrý tipy. www.vodnichlazeni.cz jsem videl a slyšel naživo. Ale na www.aquacool.cz si nemůžu udělat názor. Potřebuji nezávislý test na umístění, montáž, hluk - to mi chybí. Máte nějaké zkušenosti?
7.5.2004 10:48:48   0.0.0.xxx 55
za ty prachy je to pitomost,to ja se svou "Š120" chladim pod 40°C a za material jem dal asi 500,jo a jeste se to vlezlo do desktopu od 486ky,tohle si muže koupit fakt jen idiot,to neni tuning,to je...no..ani snad ta frajeřinka to neni.
7.5.2004 11:00:55   0.0.0.xxx 54
vypadá to sice moc pěkně, ale za ty prachy by tam musel být výměník 5 x větší - ne takováhle placka.
7.5.2004 11:05:23   0.0.0.xxx 45
ked som to videl, tak som myslel, ze je to plne vody. ake bolo (nie len moje) prekvapenie. podla mna nepouzitelne, nakolko za to si kupim niekolko zalmanov 7000 (alebo ako sa volaju)!
btw checknite www.vodnechladenie.sk. je tam celkom dobry radiator pripevnitelny na bocnicu skrine.
7.5.2004 11:38:39   0.0.0.xxx 55
no ividime na sk www.chladice.sk ma stat okolo 7500,-sk s dph !!! t.j. asi 6200CZ s dph
7.5.2004 12:05:05   0.0.0.xxx 55
docela by me zajimala prodejnost tohodle vyrobku za 7 a pul bez dane, nu lidi nejsou normalni a tntrade si zase nahrabe
7.5.2004 13:35:30   0.0.0.xxx 55
Tak proti tomudle je mu Titan DataCooler super skvelej vynalez a je proti tomu skoro zadara
7.5.2004 13:55:39   0.0.0.xxx 55
ja so kupoval aqarius 2 cca pred 3/4 rokom.a 85% komponentov
je rovnakych aj v trojke.takze sa to vobec neoplati
7.5.2004 14:29:13   0.0.0.xxx 55
Ja u tnt nakupuju dost jako jinde (Czech, Alza a dali) nemam problem. Lidi kolem mne taky. Dostal jsem se k nim pres 3COM, ktery mi resil opravu 2 mesice a tnt mi dodali nahradni dil za 3 dny. To ze maj neco drazsi neco levnejsi je uplne normalni. A povazuji se za normalniho :-))) . Ted se treba chystam si koupit ten jejich pasivni zdroj a co jsem koukal do nemec, tak o moc drazsi neni, mame hold vyssi dph.
7.5.2004 14:33:51   0.0.0.xxx 55
Ja taky nechapu co ti blbecci nekdy maji. Jsem rad, ze tnt jako jeden z mala dava veci na testy abych vedel jak se veci maji a pak uz je jen na mne zda to chci ci ne. Jini o smejdu tvrdi jak je dokonaly a radsi ho nikam nedaji, aby se to nevedelo. Uz se tesim na test noveho ZALMANa ten vypada fakt skvele, i na CEBITu se mi fakt libil
7.5.2004 14:40:13   0.0.0.xxx 44
Kdyby Thermak daval aspon pulku toho co da designu i do reseni bylo by to super. Na druhou stranu se jim obcas neco povede skvele. Ted treba ta lampicka i s vetrackem. Super pro mne na leto :-) mam ji a jsem spokojeny.
7.5.2004 15:29:52   0.0.0.xxx 44
no ja som presne tuto hracku testoval tiez a musim sa spyat jednu vec .. ako ste prisli k tomu ze to je tiche?!?! vetrak je mozno na najnizsich otackach relativne tichy, to hej, ale hluk aky vydava cerpadlo je hrozny!
7.5.2004 18:28:17   0.0.0.xxx 44
Hmmm, pěkné, pěkné. Já mám testovaný procesor Atlon 2500+ Barton, taktovaný na 3200+. S chladičem Artic-Cool. Copper Silent 2 TC mně to dává 40-45°C a tento chladič jede max na 2000 ot/min, normálně spíš kolem 1700. Plus ve skříni další větráček, který fouká ven. Hlučnost skoro nulová, pořizovací náklady 500Kč :-)). Tzn. voda úplně nanic ... alespoň tato ...
7.5.2004 18:39:41   0.0.0.xxx 44
a na jakym napet? to ti keca cidlo me co se bere z jadra tak mam pro zetezi vo 10 vic nez ma chladi dole 30-35C kolik ze mas v mistnosti?
8.5.2004 04:20:18   0.0.0.xxx 45
Aku lampu mas na mysli???
8.5.2004 15:42:36   0.0.0.xxx 55
Tohle chlazení taky testovali v časopisu Computer 8/04. Nepříjde mi, že by to tam příliš chválili. Shnutí: plusy: vzhled, instalace, universálnost; mínusy: cena, hlučnost, slabší výkon.
8.5.2004 18:01:23   0.0.0.xxx 55
vsak vzdyt tu z madcap psal ze to mel na testy)
8.5.2004 19:27:54   0.0.0.xxx 55
A to akoze pri burnK7, hej?
9.5.2004 07:14:34   0.0.0.xxx 55
Doufam, ze v testu nebude chybet Zalman RESERATOR 1, prece jen na vykon bezvetrakovyho vodniho chlazeni jsem zvedavej. K cemu je vodni chlazeni u kteryho rve vetrak ve vymeniku nebo cerpadlo, ano je totak k h...u vazeni.
9.5.2004 11:15:40   0.0.0.xxx 55
Vypadá to pěkně, cena je ale hodně vysoká, navíc se tu nechladí další komponenty jako grafika, čipset, disk atd., tak mi to přijde jako nekompletní řešení, za tyhle peníze by člověk čekal trochu více.
10.5.2004 02:00:38   0.0.0.xxx 54
to som testoval ja a preto aj nechapem ako mohli tuto "recenziu" tu vydat v takejto forme, to neni mozne aby si niekto myslel ze to je "tiche" ... totalny nezmysel, neuvieritelne drahe a nedomyslene, pri troche IQ to mohlo byt aj tiche aj vykonne (relativne)
MC
10.5.2004 09:41:26   0.0.0.xxx 44
jedna rada zadarmo - od tohto vyrobku ruky prec! je to ako kupit si lietadlo a jazdit s nim po cestach...
10.5.2004 10:28:13   0.0.0.xxx 44
Mam to doma a nemuzu si stezovat. Bohuzel je pravda, ze to chce trosku kutilstvi (uchyceni vymeniku a pokud chcete absolutne tiche chlazeni tak i pruzne uchyceni cerpadla - ja ho mam na gumovych ksandach uvnitr case). Nadruhou stranu - chladici telesa jsou z ciste medi a pri onom pruznem uchyceni cerpadla je to 100% neslysne (kez by se totez dalo rict o HDD). Ucinnost si pak udelas z testu na jejich strankach (ja mam jen PII450 a tu to bez vetraku chladi na teplotu asi o 7-10 stupnu vyssi nez je teplota okoli).
10.5.2004 15:17:23   0.0.0.xxx 44
Zalman Reserator 1 používám už nějakou dobu a musím říct že je naprosto super, hlučnost nula celá nula nula nic, když chcete zjistit jestli čerpadlo běží nebo ne, musíte položit ucho na horní poklop nebo se podívat na polohu vypínače, místo 2.5l jsem tam nalil 3litry destilované vody se speciání chladící směsí od Innovateku a zatím no problem, iP4 3.0C teplota 30-35 stupňů podle vytížení, už se těším na vodní blok na grafiku od Zalmanu ZM-GWB1, zatím bohužel nejsou skladem :-(
12.5.2004 07:27:37   0.0.0.xxx 44
podivejte se sem a slintejte

http://212.61.68.76/rebels/hl2/
20.5.2004 12:45:07   0.0.0.xxx 55
Za tie prachy si mozem nechat tiect vodu priamo s vodovodu niekolko tyzdnou "cisteho" casu ...
5.7.2004 23:22:23   0.0.0.xxx 55
mohu klidne pomoci. Mel jsem chlazeni od www.vodnichlazeni.cz a bylo nic moc, ujde, ale nini to ono. Poridil jsem si kompletni od www.aquacool.cz a to slape uplne vklidu. Teplota je supr (klid/zatez 36/44 pri pokoji 21) Chladim tim vse krom zdroje. Montaz je v klidu, chladic mimo PC, cerpadlo a expanzka vevnitr. Jen je tu vetsi starost s dolnovanim vody. Mam 3m hadicek a ikdyz voda unika jen na molekularni bazi zkrz steny hadicek tak doplnuju cca 20ml za 14 dni. Jo a na chladici mam 2 80mm ventilatorky na 7V (maximalni tichost). Pokud jeste cokoliv tak se staci ozvat (radeji na mail)
20.10.2004 11:08:41   0.0.0.xxx 55
nO NIC MOC MAM (DODĚLÁVÁM) SVOJEHO AMATÉRSKÉHO VODNÍKA A EŠTĚ NEMÁM VYŘEŠENÉ CHLAZENÍ OHŘÁTE VODY A MUJ TES DOPAD PO 10HODINÁCH CHODU cpu NA 100% (TESTOVAN V Sandra2004) sem mel 45°C a při normálním chodu 38-42°C, vrazil sem do meho vodníka něco kolem 1000Kč a jak vidím testy PROFI vodníky tak zůstanu u sveho. To vše se mi vleze do PC s minimálním hlukem.
26.1.2005 10:04:22   0.0.0.xxx 55
Taketo finty... neviem, co to stoji ale lacne to asi nebude. A pritom staci kusok casu a podobnu masinku si spravite v pohode sami doma - ak robite kusok do mikrocipov. Inak neviem naco je tam tolko displayov..

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.