Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu
Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu
autor: Bury Adam , publikováno 3.6.2004
Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu
Při koupi grafické karty se ve většině případů setkáme s "kvalitními" originálními chladiči, které kromě mnohdy vysoké hladiny hluku nemají takový účinek jaký bychom si všichni přáli. Časem jejich chladící účinek klesá a samozřejmě stoupá i hluk. Každý majitel GK časem začne přemýšlet i o OC a v tomto případě jsou většinou originální chladiče nedostačující. Výrobci se však předhánějí v produkci chladičů i na grafické karty a právě proto jsme se rozhodli dnes zaměřit na některé z nich. {mospagebreak title=Zalman, Thermaltake a Arctic Cooling} 

V dnešním testu se nám sešly celkem čtyři chladiče výše zmíněných firem. Ve třech případech jde o řešení využívající Heat-Pipe, poslední, VGA Silencer firmy Arctic Cooling jste už na našich stránkách mohli vidět.

Chlazení grafické karty je však větším oříškem, než by se na první pohled mohlo zdát. Jádro grafické karty spolu s pamětmi dokáže zvláště u vyšších modelů GK pořádně hřát. Někdy to lze řešit pasivním chlazením (nVidie 2 MX či radeony 9200), obvykle je však nutné aby výrobce věnoval patřičnou péči i chlazení. Někomu se to daří, někomu ne.
Stačí si vzpomenout na grafické karty nVidia FX5800, jejichž chlazení bylo parodováno snad všemi způsoby. Od vysavače až po fény.

Heat-Pipe

Zajímavostí dnes testovaných chladičů je použití technologie Heat-Pipe. Kromě VGA Silencera jej používají všechny z dnes testovaných. Tato technologie nebo spíše řešení je v poslední době používaná stále častěji hlavně pro své vynikající vlastnosti při přenosu tepla. V optimálním případě je toto řešení až 1000x účinnější než měď.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu


Využívá přenosu tepla odpařující se kapalinou. Ta dokáže v průběhu svého odpařování pojmout veliké množství tepla, které pak následně ve své chladnější části ochlazuje, kondenzuje a vzlíná  zpět do horké části. Vše funguje v neustálém koloběhu.

Přeci jen ale raději přeskočíme rovnou k představení dnešních borců, věřím, že ještě chvíli bych se zaobíral technologií Heat-Pipe a někteří z Vás by se mohli začít nudit ;-)

Všechny borce jistě většina z Vás zná alespoň ze zahraničních webů, nejde přeci jen o žádné novinky. Takže o koho tedy půjde?

VGA coooling charts:

  • Zalman ZM80C-HP

  • Thermaltake Giant II

  • Thermaltake Extreme Giant III

  • Arctic Cooling VGA Silencer rev.3

Začneme tedy nejdříve popisem každého z nich, samozřejmě nebudou chybět postřehy a úskalí montáže a testy.

Vyplatí se změnit originální chlazení?

Pro někoho je to otázka peněz, pro někoho zbytečná věc. Tisíckrát se však potvrdilo, že kvalitnější chlazení na GF dokáže posunout výkonové hranice zase o kousek výše.
Mnohdy však rozdíl investice do nového cooleru na grafickou kartu může uživatel využít i jinak. Například prodat svou starší kartu a pak jen přihodit finance určené pro VGA cooler na koupi nové. Většině z nás však originální chlazení prostě nestačí a neohlíží se na žádné další aspekty. Právě pro ně je dnešní test. Necháme tedy tlachání a popojedem. První pán na holení je....

Zalman ZM80C-HP

Tento chladič je na trhu už několik let a dokonce se dodával i k některým kartám renomovaných výrobců. Existuje ve dvou variantách. U modelu ZM80C-HP, který dnes testujeme existuje navíc možnost instalovat doplňkový větrák Zalman ZM-OP1, u modelu ZM80A-HP tato možnost není.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu      Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu
Instalace není nutná, OC na maximum však pomůže.

V průhledném obalu si donesete sadu bloků, pozlacenou heat-pipe trubici, "dvě kila" šroubků a  dokonce dostanete šroubováček zcela zdarma :-).

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu
Rozborka balení Zalmanu.

Zdá se Vám toho na chladič grafické karty mnoho? I my jsme se nejprve zděsili, kde to všechno umístíme. 

V případě montáže chladiče od Zalmana nás ale čeká krásná ukázka toho, jak jde relativně snadno a jednoduše poskládat na první pohled složitou směs šroubků, hliníkových těles a různých add-onů, které nám Zalman připravil.
Přiložený návod nás doslova vede za ručičku, tudíž nemůže být pochyb o poloze toho či onoho šroubku. Konečný výsledek vypadá esteticky velice pěkně, troufám si říct, že vizuálně je na tom chladič od Zalmana nejlépe z testovaných kousků.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu
Nic složitého :-)

Montáž kompletu chladiče Vám zabere maximálně 10-15 minut. Pokud by jste si nevěděli rady, klikněte zde. Za velikou výhodu tohoto řešení považujeme absenci větráčku (pokud si jej nedokoupíte) !!

Thermaltake Giant II

V průhledném obalu dostanete při koupi "merkur" se vším všudy. Hliníkové bloky doplňuje krabička se šroubky spolu s niklovanou Heat-Pipe trubičkou.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

V tomto případě už jde o řešení s větráčkem. Předchozí řešení od Zalmanu se nám v tomto ohledu zdá lepší, je však třeba brát v potaz chladící účinek, ticho není vše. K tomu se ale dostaneme.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Thermaltake nám svým modelem Giant II opravdu připravil návrat do let, kdy jsme objevovali taje a zákoutí stavebnice MERKUR. Připevnění chladiče je záležitostí poměrně náročnou a těm, co je nemontují na karty každý pátek, doporučuji velkou porci klidu a pohody, aby při případném výletu z kůže neublížili nikomu blízkému (ať zvířátku, potomkovi nebo přítelkyni či milence). Ke správnému a těsnému uchycení slouží řada šroubků a další "havěti". Pokud se však někdo v montáži ztratí, doporučujeme opět klik...........zde. Konečný výsledek vypadá následovně.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

{mospagebreak title=Thermaltake Extreme Giant III} 

Jak již název napovídá, jde o pravdu o extremní řešení firmy Thermaltake. V nápadně červeném balení najdete kromě dvou!!! větráčků, dvou heat-pipe trubic také kompletní sadu pasivů na paměti (majitelé karet se zúženou paměťovou sběrnicí jich pár ušetří ;-).

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Hlavní bloky vycházejí z předchozího řešení. Jelikož je osazen tento model dvěma větráky, je nutná mírná úprava jednoho z bloků.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu
Otvory pod hlavním větráčkem dovolují vzduchu proudit přímo na jádro GPU.

Dvě heat-pipe zaručují lepší přenos tepla mezi bloky než u předchozích modelů. Vybavení Giant III pasivy na paměti je také výhodou.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Vybavení větráčky je u nejvyššího modelu Thermaltake v prní chvíli bráno jako plus, po zapojení a spuštění už tak nadšení nebudete. I když je ve vybavení regulátor rychlosti, pracující ve třech modech plus "Turbo", k extremnímu OC se právě díky tomuto řešení nedostanete. K tomu se ale ještě vrátíme.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Regulátor rychlosti větráčků je určen pro umístění do pozice PCI v case. Specialitkou je zapojení na které si musíte dá obzvláště pozor. Při špatném zapojení totiž dojde k tomu, že ovladač přestává být ovladačem a rychlost je konstantní.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Pokud se Vám na první pokus podaří zapojit konektory správně, máte vyhráno. Tlačítkem "Turbo Blower" spustíte horní větráček, který dá o sobě vědět vysokým hlukem.

Montáž Giantu III byla jednoznačně nejnáročnější ze všech testovaných chladičů. Montáž samotných bloků zabere maximálně 10-15 minut, problém však nastane při instalaci větráčků. Nesedící šroubky, nedokonalé označení konektorů. Přesto však do 20-30 minut bude vše hotovo k Vaší plné spokojenosti.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu
Triplex Radeon 9800XT a monstrózní Giant Extreme III

Všechny tři popsané chladiče lze umístit jak na karty nVidia tak i na karty ATI!

{mospagebreak title=VGA Silencer rev.3 a závěr} 

Posledním dnes testovaným kouskem je chladič, který není nutné nijak představovat. Jeho recenzi jste na našich stránkách určitě četli a jediná novinka, kterou bychom měli zmínit je možnost osadit jej na karty AIW. Je určen primárně na GK ATI Radeon. Dřívější recenzi najdete zde.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Princip je podobný dřívější konstrukci nVidie "Dual Flow" - testované řešení však využívá většího a značně tiššího nízkootáčkového větráku. Ten čerpá vzduch ze skříně a žene skrz chladič pres PCI záslepku ven.

Obrovskou výhodou tohoto řešení je vyhánění teplého vzduchu ven ze skříně. Možnost měnit otáčky ve dvou stupních tady zůstala. I na vysoké otáčky větráček takřka neslyšíte. Jako plus je třeba také brát v potaz, že nyní chladič díky upravenému plíšku zabírá jen jednu pozici. U původního to byly pozice dvě.
Za nevýhodu můžeme považovat nemožnost umístění na karty nVidia. Podle našich informací však firma AC chystá i modely určené primárně právě na karty nVidia.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Montáž Arctic-Coolingu proběhla bez větších problémů. Mohutné hliníkové těleso stačí zespodu namazat teplovodivou pastou, přiložit na jádro, zespodu sepnout sponou a utáhnout šroubovákem tak, aby chladič držel pevně. Je třeba si dát pozor na "přepnutí karty", které poznáte podle ohnutí karty pokud utáhnete šroubky příliš.

Specifikace chladičů

Parametr/Typ Zalman ZM80C-HP Thermaltake Giant II Thermaltake Giant III VGA Silencer
Rozměry větr. (mm) N/A 45 x 45 x 10 60 x 60 x 10(40 x 40 x 40) N/A
Váha pasivu 325 g 448g 490g 278g
Materiál Hliník Hliník Hliník Hliník
Otáčky větráčku(ot/min) N/A 5400 5300/4200/3000/+9000 1200/2400
CFM N/A 11,35 22,3/+3,53 N/A
Hlučnost (max/střed/min) 0dBA 28dBA 21 / 30 / 38 /+41,6dBA 19 / 23dBA
Typ ložiska větráčku N/A sleeve bearing sleeve bearing N/A
Ovládání rychlosti N/A N/A Hi/Normal//Min/+boost Hi/Lo

Testy a závěr

K testování dovedností chladičů nám firma Abacus, které tímto děkujeme zapůjčila grafickou kartu Triplex Radeon 9800XT. Tuto kartu jsme si vyžádali hlavně kvůli tomu, že umožňuje zaznamenávat momentlní teplotu jádra. nVidiáci ať se na nás prosím nezlobí kvůli tomu, že jsme si nevybrali kartu s jejich oblíbeným čipem.

Metodika byla následující: Každý chladič byl po namontování temperován po dobu 30 min hraním Far Cry.  Po 15 min zchlazení následoval 60 min loop testu "Nature" z benchmarku 3DMark 03. 4xFSAA (vyhlazování hran) a 8x AF (anizotropní filtrování) nemohlo chybět. Chladiče byly měřeny v uzavřené skříni, ve které byly instalovány 2x 12cm fany zpomalené na 1500 ot/min.

Teploty byly odečítány pomocí programu RivaTuner. V následujícím grafu můžete jasně vidět, jak si dnes testované chladiče vedly.

Chlazení grafické karty: 4 chladiče v testu

Závěr

Jaký závěr si přečtete je asi každému jasné. Pokud budeme přihlížet pouze k výkonům, vyhrál o kousek chladič Thermaltake Giant III, těsně následovaný chladičem VGA Silencer.
Pokud budeme přihlížet k poměru výkon vs. minimum hluku, vyhraje na celé čáře chladič VGA Silencer.
Pro mnohé z Vás je však tím nejdůležitějším cena, kde jasně poráží všechny dnes testované modely VGA Silencer. Právě jej je možno dnes pořídit za 475,- Kč bez DPH, Chladič Zalman, který se ukázal jako nedostatečným ve svých chladících schopnostech u novějších karet (na starší karty se hodí zvláště pro jeho tichý provoz) pořídíte za 750,- Kč bez DPH.
Thermaltake Giant II je také velice zajímavou koupí s poměrem cena výkon. Chladící schopnosti patří mezi ty lepší a jeho cena okolo 980,- Kč bez DPH také není závratnou.
Poslední a nejdražší model Thermaltake Extreme Giant III sice porazil dnešní peloton o prsa, jeho cena a hlavně produkovaný hluk nepatří mezi ty nejmenší.

Jednoznačným vítězem se tedy stává VGA Silencer, který si výkonem, cenou a produkovaným hlukem hravě poradí s výrobky konkurenční značky.

Za zapůjčení chladičů Zalman a Thermaltake děkujeme společnosti TNtrade, VGA Silencer nám zapůjčil PCshop, kterému také děkujeme.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
3.6.2004 09:22:00   0.0.0.xxx 56
Každý chladič byl po namontování temperován po dobu 30 min hraním Counter Strike.

mno,i kdyz proc ne ...ono udelat stabil 100fps na DEFAULT(bez zasahu do cfg) chce uz trochu nadstandardni masinku
3.6.2004 09:23:01   0.0.0.xxx 66
...jako bench to vlastne neslouzilo,ale stejne je to narez,hh
3.6.2004 09:45:21   0.0.0.xxx 56
snizeni teploty o 0,7°C tomu se rika uspech...
a pak ze ten vetracek je jen marketingovy trik...

p.s. thermaltake giant 4 bude mit 2 superturbo2 vetracky ( jeste rychlejsi a hlucnejsi, aby zakaznik mel pocit, ze mu to za ty prachy poradne maka) ))
3.6.2004 09:47:06   0.0.0.xxx 66
Skoda, ze zde neni temer zadna zminka o chladicich na pameti u Grafik.
Je docela umeni sehnat nekde slusnou nabidku za rozumny penize.
A kdyz si je nekdo (jako ja) nareze ze staryho PII chadice, tak by bylo pekny se alespon docist, cim je to nejlepsi prilepit a jestli je lepsi nechat vyssi hroty (2-3cm pokud se vejdou mezi jine soucastky a chladice)!? Atd...
3.6.2004 10:12:01   0.0.0.xxx 65
a co nejaky oc ?
3.6.2004 10:13:55   0.0.0.xxx 66
No jasne proc si ho nevychvalit kdyz ho prodavame v shopiku coz? Jedine co me na nem vadi je to ze nema aspon pasiv propojeny s HP na druhe strane aby chladil z obou stran.. A jak je to s chlazenim pameti? Jedine co to uchladi dobre bude GPU a na pameti se zase zapomnelo.. Clovek aby si koupil ten giant 3, z nej si vzal ty pasivy na pameti a na GPU namontoval silencer..;/
3.6.2004 10:21:24   0.0.0.xxx 66
Mily autor clanku...Len tak pre tvoju informaciu ten Zalman chladic sa pri grafike akou je 9800XT nepouziva bez pridavneho vetraciku?!!!!! Ked si pozres aj karty od Saphire ktora tieto chladice montuje na svoje karty tak vesetky karty od 9800 vcyssie maju aj ten pridavny Zalman chladic.!!! Takze nechapem ako si to mohol takto testovat..kurnik porovnavat pasivny chladic s aktivnymi chladicmi? To je co za blbost!!! Sa uvedom prosim ta....Osobne som mal ten Zalman spolu s tym vetrakom na FX5900 ktora bola falshnuta na 5950 a po hodine hrania ked si sa chytil pamati alebo GPU tak ziadnu horucavi si necitil. Prsote pri takych vykonnych kartach musis tam mat ten vetrak, ktory je extremen tichy!!!! A okrem toho to ze tam patri ten vetrak pri takejto karte mas aj v navode!!!!!
3.6.2004 10:36:47   0.0.0.xxx 65
Zalman na svých stránkách píše u kterých karet je nutno a u které doporučeno použít přídavný větrák ZM-OP1. Takovýhle test je naCENZURA ! Více tady: http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=46&code=013
3.6.2004 10:47:36   0.0.0.xxx 56
presne tak...boze neverim ze niekto kto urobi takyto test sa moze spravat ako absolutny diletant a amater, co sa ani nevie uvedomit ze pasivakom asi 9800XT neuchladi!!!!!
3.6.2004 11:02:14   0.0.0.xxx 66
zalman mam doma a mozem povedat ze som este nevidel chladic ktory by uchladil geforce 5900 pasivne ale tento to dokazal ked xes robit objektyvne bencmarky tak si vypni vrtulu na tych ostatnych a uvidime ze ci to potiahnu tak veselo dalej osobne by som typoval ze tie gianty padnu po pol hodine alebo najneskor do 45 min
3.6.2004 11:12:51   0.0.0.xxx 66
Jo s tim chlazenim pameti mas pravdu ja sem si k tomu koupil od thermaltake pasivy na pameti DIM a z toho sem to narezal a zbytky nasadil na jednostrane DIMMy co sem mnel v case ;-) Jinak mam silencer doma a za 500 ho doporucim kazdymu kdo si koupi kartu od saphire jelikoz ty jejich standrtni vetracky je otres a bida :-( a hlavne za mesic zacnou delat neunosnej kraval
3.6.2004 11:14:37   0.0.0.xxx 56
SUHLAS SUHLAS SUHLAS....tak mi to pripada jak keby autor toho clanku chcel len nas*at vsetkych a cakal na ich reakcie...vidite ani len sa neozval vo fore a nepriznal si chybu
3.6.2004 11:27:21   0.0.0.xxx 66
odpoved se nasnade: omlouvam se, ze sem po probdele noci nereagoval behem 10 minut na vytky vuci zalmanu; taktedy pasivni chladic zalman se na 9800 xt ani karty s podobnou emisi tepla samozrejme nedoporucuje; v grafu je uvedena teplota bez zateze, kterou zalman jakztakz zvladne, ikdyz samozrejme topi, tak se zatezi, kde jsme v testu namerili onech 80 stupnu, coz byla take posledni teplota, kterou byl system schopny prokazat predtim, nez zkolaboval; hodnota je uvedena pro uplnost grafu, chybou je, ze neni zdurazneno, ze bez pridavneho vetraku si zalman na vyssich grafarnach neskrtne, pracuje se na oprave, diky za pochopeni a strpeni ... thx )
3.6.2004 11:28:20   0.0.0.xxx 65
pochopeni a strpeni .... )
3.6.2004 11:34:08   0.0.0.xxx 66
protoze ten Zalmann s pridavnym vetrakem mam taky doma a bez problemu uchla AIW 9800 pro od Sapphiru.
Jeste pripominam, ze se standardni vybavou umi 2 rychlosti, podle toho do jaky redukce se vrazi napajeni, ja ho mam nastaveny na min otacky (5V). Polepsete se! To je jak zkouset 2 auta a u druhyho v chalici vyndat vrtuli a pak poukazovat na to, ze se ten bez vrtule prehriva...
3.6.2004 11:38:06   0.0.0.xxx 66
Pokud se pamatuju, tak zde byl Silencer recenzován samostatně, a až proto, že dopadl výborně, byl zařazen do shopíku. Ne opačně!
3.6.2004 12:06:16   0.0.0.xxx 66
R9800 PRO(ne oc) uchladí v pohodě pasivně. OC už je potřeba ofukovat jinak se objevují chyby v obraze.

Jinak pokud vim, tak Zalman byl první kterej tohle začal vyrábět. S tim větrákem vy vytřel zrak všem i na 1500 rpm. ;-)
3.6.2004 12:21:21   0.0.0.xxx 55
Priste by to chtelo taky teplotu okoli. Tzn. bud v kejsu nebo (pokud bylo testovano " na stole") okolniho vzduchu.
3.6.2004 12:24:29   0.0.0.xxx 66
jak se vubec daji pridelat pasivky na pameti??? myslim nak inteligentne, zadnej vterinak nebo izolepu... existuje naky teplovodivy lepidlo, ktery se nemusi vytvrzovat pri nakejch 90 stupnich? (to mi rekl jeden prodavadc...) pripadne jak se jmenuje a kde ho sehnat?
3.6.2004 12:26:12   0.0.0.xxx 66
teplovodivá oboustanně lepící páska 3M. Ale kde jí sehnat netušim.
3.6.2004 15:18:13   0.0.0.xxx 66
http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_thermal_adhesive.htm
3.6.2004 16:06:29   0.0.0.xxx 66
Zalman už z principu věci nemůže konkurovat Silenceru ani s větrákem, aby zase nějakej chytrák neřekl, tak jsem to samozřejmě porovnával - je to kua rozdíl.
Další - pasívy na pamětech jsou úplně na pytel, resp. s použitím stock cooleru možná o chlup pomůžou, ale princip je jiný - nahoďte na grafiku silencera a uvidíte, že vám půjdou paměti výš! Proč - protože se schladí nejen GPU, ale celé PCB a z horkých pamětí budou rázem vlažné ...
3.6.2004 16:23:31   0.0.0.xxx 66
Nerika se nahodou graficka karta GK? GF je spis GeForce. Nebo se pletu?
3.6.2004 16:28:22   0.0.0.xxx 65

a to nielen raz je napisane GF ....
3.6.2004 16:34:24   0.0.0.xxx 65
Nemate nekdo nainstalovanej Silencer na R9700 np od Herculesu? Uvazuju o koupi, tak bych po zaplaceni nerad zjistil, ze tam vadi nejakej kondenzator apod ....
3.6.2004 16:50:04   0.0.0.xxx 55
Ja mam herculesa 9700 a vsetko je v pohode. Kludne si ho mozes kupit. A kamosovi som robil na r9800pro od sapphire, dal som na to silencera rev3 a k tomu pasivy na ramky od OCZ a vsetko slo a vyzeralo po p**i. Tu je link na tie pasivy: http://www.ocztechnology.com/products/accessories/OCZ_Copper_BGA_Rams ink. Mozem len odporucit!!!
3.6.2004 17:20:11   0.0.0.xxx 66
vysvetli mi nekdo ty dvojity sloupecky u jednotlivych karet??? to srovnani
3.6.2004 18:08:16   0.0.0.xxx 56
uchladi Zalman ZM80C-HP bez toho vetracku Radeon9700 nonPRO@core324MHz,memory580MHz?
3.6.2004 18:30:57   0.0.0.xxx 66
není tak úplně pravda, že na FXa silencer nejde namontovat. jmenovitě na moji Club3D FX5900XT nacpat jde 8-)
3.6.2004 18:41:09   0.0.0.xxx 66
Kde si kupil tie pasivy? A kolko ta to stalo? Dik!
3.6.2004 19:35:31   0.0.0.xxx 66
prvni sloupecek tj. sloupecek ukazujici nizsi teplotu zobrazuje teplotu jadra graficke karty bez zatizeni tj. volne ve 2D ve windowsech, druhy potom ukazuje teplotu po zatizeni popsanem v clanku, tj. maximalni teplotu jadra, na kterou se ta ci ona karta dostala
3.6.2004 19:41:03   0.0.0.xxx 66
Chtělo by to taky udělat jaký OC je možné s těmi vymoženostmi dosáhnout. Podle teploty by nějaké rozdíly (zřejmě ve frekvenci čipu být mohli). Jestli jsou všechny schopné stejného OC, tak pak už záleží jen na modifikaci MEMcore :-)
3.6.2004 19:43:19   0.0.0.xxx 66
Kurna už by mohli taky vymyslet takovejhle pořádnej (jako Zalman ZM80C-HP) chladič kam bych jenom přived hadičky od vodníka a jelo by to. Vetráky jsou k ničemu.Řve to a nedá se u toho chrápat :-))))
3.6.2004 19:49:57   0.0.0.xxx 65
mam dojem ze se to do cech vubec nedovazi takze jedine nekde vokolo napr. nemci nebo anglani

viz. tadle hlaska
http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-PF3E1F46A9C3D7910C1256E26007BBB6E.html?ansid=49
3.6.2004 19:57:55   0.0.0.xxx 55
http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-PF3E1F46A9C3D7910C1256E26007BBB6E.html?ansid=49
3.6.2004 21:34:34   0.0.0.xxx 55
To jako myslíš, že by jsi do tohodle Zalmana chtěl přivídst vodu? Si snad děláš pr*el ne? Co je to za koko*skej nápad? By jsi jako odvedl teplo přes HP a pak ten vršek ochladil vodou?
3.6.2004 21:51:20   0.0.0.xxx 55
diky za info, rovnou si silencer objednavam ...
4.6.2004 11:04:26   0.0.0.xxx 65
Ze by GF byla GraFarna?? DD
4.6.2004 12:38:56   0.0.0.xxx 55
Tei pasiby mam z nemecka a stali dost. uz si to presne nepamatam, lebo ja som na ne prachy nedaval ale ten oc r9800pro fachci na 450 a 720MHZ
4.6.2004 13:57:30   0.0.0.xxx 66
Se daj koupit zvlášť a stojej do 200. Přímo Thermaltake. Sám je používám spolu se Silencerem a nikdo, oprvdu nikdo mi nevymluví, že není prostě nej poměrem výkon cena. Chystaj se i nový modely na nVidie takže padne i poslední nevýhoda silenceru.
4.6.2004 22:04:26   0.0.0.xxx 66
Moc hezke veci, ale kdo mi zaruci ze takovou drahou srandu nevyhodim pri nakupu dalsi GK? Vzdy GK se dnes uz standardne "musi" menit kazdy rok :-(
4.6.2004 22:43:03   0.0.0.xxx 66
NE.Udělal bych ten chladič dutej.Ze spoda bych tam vrazil hadičku voda by projela celym spodkem chladiče.Pak kovovou trubičkou (něco jako HP ale dutou) na vršek tam by to projelo zase celym chladičem a tam by byl i vývod.
4.6.2004 23:04:00   0.0.0.xxx 66
Zajímalo by mě, jak moc se vyplatí přetaktování grafické karty. Podle mého názoru, zvýšení výkonu při povedeném overclockingu je zhruba kolem 10% - to moc není. Tzn., když budu hrát UT2004 průměrně 40fps bez přetakt., tak rozdíl s taktlou kartou bude někde kolem 4-5 snímků. Pochybuji, že to je k něčemu, když hra je plynulá už kolem 30 snímků. Můj názor je, že taktováním GPU nelze ze hry, která se trhá mít najednou plynulou!To je fakt kravina, nebo? Takže můj názor je, že taktováním si jen lidi dokazují, že jsou hrozný borci a předhání se o každý snímek v 3DMarcích. Vždyť je to jenom o štěstí a penězích! Koupit vodní chlazení a přetaktovat to přes nějaký program umí každej "Jarda" z vesnice. Ale co tady kecám, ať si každej taktuje jak chce,já si radši budu hrát hry pěkně v klidu, bez nervů než se stresovat a čekat, až mi můj HYPER,SUPER tuning zase spadne. Nic proti tunerům PCček nemám, ale autům TUNING aspoň sluší. :O)
5.6.2004 00:03:29   0.0.0.xxx 45
Zdravim,je mozno ten Zalman pridelat na FX5700 od Gigabyte ?? Z druhe strany PCB naproti GPU je totiz ta plocha,na kterou se dava ten druhy heatsink ne uplne hladka... v elektronice se moc nevyznam,takze to popisu dost laicky,ale jsou tam proste tak 0,5 az 1 milimetr vysoke malinkate pidisoucastky... kdyz se podivam na tenhle obrazek - http://www.zalman.co.kr/upload/product/zm80c_hp_b_p.jpg tak to vypada,ze z tehle strany ten heatsink pritlaceny na PCB neni,ale nejsem si uplne jisty... Nevite to pls nekdo presne ??
5.6.2004 13:49:43   0.0.0.xxx 45
Neni to zas az tak pravd. Pokud mas fps 25 a taktovanim ziskas tech 5 snimku, jsem na 30 a je to plynuly (muj pripad u Far Cry). Navic pokud mas stesti na kus, overclcking ti vselku hodne pohne s vykonem nahoru. A v neposledni rade je to taky zabava :-)

BTW pokud taktujes rozumne, tak se rozhodne nemusis stresovat a čekat, až ti tvuj HYPER,SUPER tuning zase spadne. Proste pretaktujes jenom tak, jak to jde a v poho. Ja mel treba smulu na muj R9700 np a dostal jsem ho jenom na jadro - 330 a pameti 300. Tak to mam tak a nijak to neresim. A jeste mi to nikdy nespadlo.
5.6.2004 21:16:02   0.0.0.xxx 55
V poho, v celku s tebou souhlasím, že v dnešních hrách se počítá každej snímek a kdo by nechtěl aby mu Half 2 šlapal aspoň těch 30 snímků. Nevíš jak ve Far Cry zobrazit fps, docela by mě zajímalo jak mi to chodí.(opticky to vypadá na nějakých 40snímků). Díky a good luck do dalšího taktování.
5.6.2004 22:23:42   0.0.0.xxx 55
Dobry clanok, aby sme mali prehlad o vykone chladicov pre graficke karty, ale mam pripomienku ku grafu.
Prva vec co pri kresleni grafov v skole mna naucili, ze treba oznacit osy ... bolo by dobre oznacit ze ta osa ukazuje teplotu a v akych jednotkach. A este vysvetlit, co znamenaju tie stlpce - najlepsie v grafe. (este dobre by bolo aj nejaky nadpis toho grafu). Inac vdaka za clanok.
6.6.2004 11:11:45   0.0.0.xxx 55
Bylo by pro vás tak těžký označovat osy v grafech ???
Je vidět, že na technické škole nikdo z autorů nebyl.
Z toho grafu jde vyčíst prakticky h**** jsou tam jen nějaké
sloupečky ale co to je to už ne.
6.6.2004 13:02:07   0.0.0.xxx 56
Fraps ti nestaci?
6.6.2004 14:32:29   0.0.0.xxx 56
Na tuto kartu lze chladič bez problémů přidělat, na druhé straně karty se chladič s PCB nedotýká, součástky vysoké 0.5-1 mm nemůžou vadit.
6.6.2004 15:23:53   0.0.0.xxx 66
Vlastní terminologie se občas zaplete i do článku, lol.
6.6.2004 22:49:13   0.0.0.xxx 66
docela by me zajimalo jak Silencerem chladis cele PCB ?? Z pameti se teplo timto chladicem neodvadi ani omylem.
Ad autor:
"Jako plus je třeba také brát v potaz, že nyní chladič díky upravenému plíšku zabírá jen jednu pozici..."
Mam sice predchozi revizi, ale presto nechapu co jste napsal. Po montazi chladic zabira snad porad dve pozice. Jen ten zadni plech je jen sirky puvodniho plechu.
7.6.2004 23:02:13   0.0.0.xxx 66
Mno moje výsledky:
Sapphire R9500 PRO + VGA Silencer 276/270 @ 391/310.
Nárůst výkonu prům. fps mother nature 24 => 31 tj. cca 30% !!!! Pokud by někomu vadilo, že je to benchmark a ty se nehrajou, tak to můžu změřit ve FC. Výsledky budou cca podobné ;-). Když si člověk spočítá kolik by musel připlatit za kartu s takovým výkonem, tak je to rozhodně více jak 500 za silencer. Samozřejmě počítám s cenou karty v době nákupu, cca necelých 5.000 bez DPH (asi rok a kousek). Za 5.500 bych si moc nepomohl ;-).

A k autům. taktéž se dá říct, že auta netuním, protože se nechci stresovat a čekat, až mi zase např. odejde hlava motoru nebo proděravý výfuk :-D. Všechno se musí dělat z rozumem. Tak stejně jako u auta se nesmí přehnat kompresní poměr a předstih, tak se nesmí přehnat takt komponentů. Osobně jedu jak na přetaktovaném CPU, tak GK a dalších (RAM, chipset...) už minimálně 7 let (z taktováním jsem začínal s PentiemI) a když člověk nepřehání, tak je to stabilní a spolehlivé stejně jako netaktovaná PCčka (mnody je na tom takové PC líp, protože si "tuner" většinou vybírá kvalitní komponenty).

P.S. jak si myslíte že výrobci určují kmitočty.. ;-).

P.P.S. není plynulost jako plynulost. 30 možná je plynulé, ale 60 je plynulejší ;-). Už mě nebaví pořád vysvětlovat proč, fóra a diskuze jsou toho plná. Osobně jsem taky dříve zastával názor, že 25 a výš je plynulé, ale u generovaných snímků bez přirozeného bluru není a nebude.

P.P.P.S. Taktování je taky koníček a zábava. Někdo se škrabe v nose, někdo tuní auta, někdo počítače.. :-D ;-).

8.6.2004 20:33:40   0.0.0.xxx 66
nic nenamítám, jen souhlasím )) jediné co mi chybělo byly chladiče na paměti,ale mám šikovné kamarády a tak mi udělali hand-made měděné chladiče na paměti ))
13.6.2004 00:10:33   0.0.0.xxx 55
Nevite nekdo jakej chladic by se dal pouzit na Hercules RADEON 9800SE All-In-Wonder, mam strach ze tam zadnej nedostanu kvuli ty TV krabici. Original ventilator hrozne piskal tak jsem ho vykuchal a provizorne nabastlil 80 ventilator ale neni to ono. Idealni by byl celej pasiv. Nehraju hry ale dost si hraju s DVD, tak se stejne dost hreje (aspon muj pocit). Jinak po montazi tyhle karty se mi zvedla teplota v case o 5 stupnu. Predem dik
17.6.2004 11:18:20   0.0.0.xxx 55
Proc ZALMAN netestujete s pridavnym OP-1 vetrackem na vykonnejsich kartach ? Porovnavat ZALMAN 80 bez vetracku s vetrackovymi modely i pres to, ze na to ZALMAN vyslovne upozornuje je teda profesionalita. Protoze se supertichou OP-1, coz je 80!!! vetracek to ma uplne jine parametry. Ale jak se rekne, kdyz chci aby vyhral ten ci onen, proste to jde zaridit :-)
17.6.2004 15:17:20   0.0.0.xxx 65
je to skutecne tak, protoze tim ze se 1. snizi teplota cipu, kdyz se vice tepla odvadi do chladice (a ne - i kdyz male - mnozstvi do PCB), 2. teply vzduch je vyfukovan ven
20.6.2004 21:41:19   0.0.0.xxx 55
jj, jak uz psal J@nt@r, stahni si program FRAPS, ten ti behem hrani ukazuje aktualni pocet snimku, navic umi i tipat obrazky a nahravat video (i kdyz to video je dost nanic, protoze jakmile zacnu nahravat, tak se to okamzite zacne strasne sekat)
23.6.2004 23:41:24   0.0.0.xxx 55
Loosa : muzu se jeste zeptat, jak si to vyresil s tim pasivem, co je ze spodni strany cipu? Kvuli nemu nejde ten Silencer pridelat ... Mel by se oprit o kartu, ale kvuli tomu pasivu to nejde? to si ten pasiv sloupnul, nebo jak?
27.6.2004 20:53:26   0.0.0.xxx 66
ty ses ale ....... no to je fuk.
ale docela potlesk ze si ti povedlo rozfachat dementni engine HL na 100fps. ale na to staci i 4200 bez chladice.....
30.6.2004 12:32:13   0.0.0.xxx 66
Kde v Ostrave muzu sehnat toho zalmana??????
11.7.2004 15:45:34   0.0.0.xxx 66
Potřeboval bych poradit s jedním takovým problémem. Uvažuji o koupi GeForce MX440 do PCI slotu protože AGP nemám. Nevím ale jestli si základní deska poradí s DDRkovými paměťmi u grafické karty. Potřebuji tuto kartu pro domácí kino. Konfigurace PC je: Intel Celeron 766 MHz, 192 MB RAM, 20 GB HDD, Intel 82810 grafický čip. Prosím o radu.
11.7.2004 16:00:53   0.0.0.xxx 66
Paměť grafické karty obsluhuje grafická karta (potažmo GPU grafické karty). Základní desce je to úplně jedno. V tomto problém určitě nehledejte ;-).

Tato grafika by Vám v té desce měla jet bezproblémů. Jsem si jistej tak na 99%, ale Víte jak to je. Říkám to bez záruky ;-).
PCI karty tohoto druhu jsem opravdu nikdy nepotřeboval a nikmou do PC nedával.
Spíš aby nebyly problémy s kolizemi karet.Té integrované a té nové. Už si nepamatuji zdali se dá zakázat GK v i810. A dvě GK v PC někdy dělají problémy. Já jsem měl problém R9500PRO AGP s S3 Trio PCI.Tam to ale asi bylo způsobeno tím, že sama o sobě R9500pro poskytuje jakoby dvě GK (DualHead) a Win jsou stavěný standartně tuším jen na dvě zobrazovací jednotky. Prostě jsem ji nerozjel a byl na kartě stále vykřičník. Záleží také na systému.

12.7.2004 09:03:35   0.0.0.xxx 66
Moc děkuji za odpověď, moc jste mi pomohl. Díky
31.7.2004 23:14:29   0.0.0.xxx 54
to je vsechno hezky.. ale kde to seženu...
na czechcomputeru (ne)prodavaj oboustrane lepici pasky..
kde to teda muzu sehnat????
7.8.2004 19:05:58   0.0.0.xxx 44
Osobně si myslím, že Zalman má většinou dost předražené chladiče a tak bych do něj se až tak nehnal.
16.8.2004 07:43:49   0.0.0.xxx 44
Pri pohledu ze spodni strany a zapojeni se vetrak otaci po smeru hodinovych rucicek nebo opacne?
Toci se mi protismeru hodinovych rucicek a pokud to je spatne jak opravit?
24.8.2004 10:32:35   0.0.0.xxx 44
Mam problém...potřeboval bych pomoc s grafickou kartou Ati Radeon 9800 pro od Saphire. Odmontoval jsem original chlazení a ponicil jsem sloupky,které drží chladič na desce...Teď mi karta nechodí a potřebují ji reklamovat. Prosím někoho, kdo má tyto sloupky ( držáky ) v pořádku, zda by mi je neprodal...Na ceně se domluvíme!
4.4.2005 19:47:14   0.0.0.xxx 54
Chtel bych se zeptat jestli je montaz chladice VGA Silencer slozita a hlavne jak se da oddelat puvodni chladic od graficke karty Saphire 9800Pro 128MB. A nemohl by mi nekdo napsat ve zkratce navod. Mockrat dekuji

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.