Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
autor: Dedek Jan , publikováno 15.3.2004
Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Vzhledem ke stále narůstajícímu tepelnému vyzařování dnešních procesorů je otázka chlazení, jeho účinnosti a s tím spojená otázka generovaného hluku, stále aktuálnější. Protože se k nám do redakce dostaly nové chladiče značky PrimeCooler které nápadně připomínají legendární Zalmany, připravili jsme pro vás rychlý minitestík těchto chladičů. Jako rivalové proti sobě stojí chladiče PrimeCooler Hypercool II+, HyperCool I a Zalman 7000A - Cu. Výsledky jsou zajímavé a máte se určitě na co těšit. {mospagebreak title=Úvod}

Funkcí chladiče je odvést teplo z jádra procesoru a předat jej okolnímu prostředí. Není problémem vyrobit chladič pro chlazení jakéhokoli množství tepelného výkonu, ale konstrukční možnosti nám svazují podmínky cílové platformy - jako jsou maximální rozměry, hmotnost a cena.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

Důležitou věcí dnes je i rostoucí "hustota" tepla na chlazenou plochu. Ztrátový výkon procesoru zůstává stejný, s novými jádry se však zmenšuje chlazená plocha. To si žádá chladiče s nižším tepelným odporem a lepším odvodem tepla zejména v místě jádra procesoru, kde je nejvyšší tepelná hustota. Zde nacházejí uplatnění chladiče s měděnou stykovou plochou.

Vlastnosti materiálů

Tepelná vodivost udává jak snadno se teplo šíří materiálem z místa s vyšší teplotou do místa s nižší teplotou (čím je tepelná vodivost vyšší tím lépe). Pořadí materiálů podle tepelné vodivosti udává tabulka.

Tepelná kapacita udává kolik tepla je třeba dodat, aby se teplota 1kg látky změnila o jeden stupeň Celsia. Pro samotný chladič je vhodnější nízká tepelná kapacita.

Měrná hmotnost (hustota) ovlivňuje hmotnost tělesa chladiče. Oficiální limitní hmotností pro platformu socket A je 300 gramů - je tedy rozdíl, jestli je těleso chladiče z hliníku (2.7g/cm3), nebo z mědi (8.9g/cm3).

materiál

tepelná vodivost
[W/m.K]

měrná hmotnost
[kg/m3]

tepelná kapacita
[kJ/kg.K]

tepelná kapacita
[kJ/m3.K]

měď

395

8 930

0.383

3.420

hliník

229

2 700

0.896

2.419

Metodika testování

K testování byla v redakci použita tato sestava:

  • Procesor Pentium 4 Northwood 2000@3320 MHz (napětí 1,6V)
  • Základní deska ASUS P4T533
  • 1 x 512MB RIMM
  • Zdroj Fortron 350W
  • Chladič Zalman CNPS7000A-Cu
  • Chladič PrimeCooler Hypercool II+
  • Chladič PrimeCooler Hypercool I
  • Originální chladič přibalený k Pentium 4

Jako tepelně vodivou pastu jsme použili klasickou bílou s kysličníky kovů. Je levná, časem se neztrácí, dokáže dobře vyplnit mezery a dosahuje solidních výsledků. Testovalo se v místnosti se stabilní teplotou 25°C a se základní deskou v otevřené skříni. Program Motherboard Monitor 5 nám zajišťoval zaznamenání logů (záznamový interval 5sec). K "zatopení pod kotlem" se využíval program Prime95.

Po instalaci chladiče a spuštění počítače byl chladič několik minut temperován (zpravidla 10min). Následovala aktivace programu Motherboard Monitor 5, který začal zaznamenávat klidové teploty. Po 10 minutách už stačilo spustit program Prime95 (Torture test) na dobu 10 minut, MBM 5 průběžně zaznamenával výsledky. Pak už chybělo jen 10-ti minutové zchlazení a měření bylo ukončeno.

V následující kapitole se podíváme na testované chladiče.

{mospagebreak title=Specifikace chladičů}

PrimeCooler Hypercool I

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

Design balení je velmi povedený. Tento chladič se dodává v průhledné plastové ochranné krabičce, karton v krabičce má fialový nádech a působí dobrým dojmem.

Pasiv poněkud levnějšího chladiče Hypercool I je vyroben z mědi a hliníku, jak takový mix materiálů vypadá si ukážeme na dalších obrázcích.

Athlon XP, Athlon 64, Pentium 4... všude doma

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Montážní sada obsahuje součástky pro montáž na socket 478, 462 i na socket 754.

Moc se nám líbí chladiče s možností montáže na různé platformy. Pokud přejdete z procesoru Athlon XP na Athlona 64 nebo Pentium 4, můžete Hypercool i Zalmana 7000 přenést i na novou platformu.

Speed Controller

Pokud byste nebyli spokojeni s hlučností chladiče máte možnost dokoupit si regulátor otáček.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

PrimeCooler Hypercool II+

Celoměděný chladič Hypercool II+ je prodávám ve stejném balení jako jeho hliníkoměděný bráška, navíc najdete v balení i regulátor otáček větráčku. (tzv. Speed Controller) - to je to "plus" v názvu.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

 

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Detail chladiče Hypercool II+.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Regulátor otáček je velmi povedený - jakby ne, když docela přesně kopíruje FanMate od Zalmana :-)

V tabulce specifikací jsou zařazeny oba chladiče, tedy celoměděný a hliníkoměděný.

 PrimeCooler Hypercool I a Hypercool II+

rozměry pasivu

 102 x 102 x 69 mm
rozměry větráku  92 x 25 mm
hmotnost  384 / 579 g (HC I / HC II+)
ložiska  1 kuličkové (HC I), 2x kuličkové (HC II+)
el. specifikace  5 - 11V, 6 W a nižší
otáčky větráku [ot/min]  3000 (HC I), 1700-2800 (HC II+)
úroveň hluku [dB(A)]  32 dB(A) (HC I), 20 - 28 dB(A) (HC II+)
 orientační cena  600 / 850 Kč bez DPH (HC I / HC II+)

Podívejme se na náš dosud neporažený referenční chladič...

Zalman 7000A - Cu

Chladiče Zalman 7000A - Cu koupíte v balení, které je podobné jako u chladiče PrimeCooler Hypercool II+. V plastovém ochranném pouzdře je přítomen samotný chladič, regulátor otáček a montážní sada pro platformy Intel P4, AMD Athlon a AMD 64.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Detail stykové plochy chladiče Zalman.

Tabulka specifikací chladiče Zalman 7000Cu je koncipována stejně jako pro chladiče PrimeCooler, pro snadné porovnání údajů.

Zalman 7000Cu

rozměry pasivu

 109 x 109 x 62 mm
rozměry větráku  92 x 20 mm
hmotnost  773 g
ložiska  2x kuličkové
el. specifikace  5 - 10,7V, 6 W a nižší
otáčky větráku [ot/min]  1350-2400
úroveň hluku [dB(A)]  20 - 25 dB(A)
 orientační cena 1800 Kč bez DPH

Malá galerie obrázků

Myslím, že jednotlivé typy od sebe snadno rozlišíte... První fotografie zachycují oba celoměděné borce.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Na obou předchozích obrázcích jsou mědění koně obou stájí.

Už na první pohled je vidět, že žebrování PrimeCoolerů je "řidší" - rozdíl je 2 : 3 ve prospěch Zalmanu. Další obrázky ukazují, že i samotné žebra jsou nižší. Uvidíme, jak se to projeví na chladícím výkonu...

Na obrázcích níže je zachycen měděný Zalman a kombinovaný "hliníkoměděný" PrimeCooler. Mix hliníku a mědi působí velmi zajímavě, bohužel nepodává stejný výkon jako verze Cu, ale o tom více v další kapitole.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Zde je jasně vidět rozdíl v konstrukci.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Co hlavně odlišuje chladiče PrimeCooler a Zalman je hustota žebrování.

Konečně se dostáváme k výsledků měření, obraťte list a nechte se překvapit.

{mospagebreak title=Měření a závěr}

Výsledky měření

Chladiče byly dodány s regulací, proto byly měřeny na dvou stupních otáček - minimálních a maximálních. Tak a pojďme se podívat na výsledky měření.

První graf ukazuje efektivitu chlazení v "hlasitém" režimu kdy otáčky byly nejvyšší.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman
Větší počet žeber chladiče Zalman má převahu nad chladiči Primecooler.

Z předchozího grafu jasně vyčteme, že nejlépe je na tom chladič Zalman 7000A - Cu, kde dosáhla maximální teplota 56°C, s odstupem následuje PrimeCooler Hypercool II+ kde se teplota vyšplhala až na 61°C, pole uzavírá  hliníkoměděný PrimeCooler Hypercool I s maximální teplotou 64°C. PrimeCooler Hypercool I je na úrovni boxovaného chladiče Pentia 4, odlišuje jej rychlejší chladnutí, menší otáčky a z nich plynoucí jeho menší hlučnost.

Ještě se podívejme na teplotní graf při nastavených minimálních otáčkách, kde jsou chladiče nejtišší.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

Zalman demonstruje svou sílu i při nastavených minimálních otáčkách, teplota dosahuje "pouhých" 64°C to je hodnota srovnatelná s chladičem PrimeCooler Hypercool I na maximálních otáčkách. Oba chladiče PrimeCooler si opět drží od Zalmana znatelný odstup. U měděného kousku se teplota vyšplhala na 73°C a u hliníkoměděného až na odstrašujících 78°C.

Závěr

Pokud si budete chtít test vyzkoušet doma a teploty nebudou dosahovat takovýchto hodnot, je to možná způsobeno tím, že váš systém není tak "brutálně" přetaktován jako náš testovací. Je to Pentium 4 2GHz přetaktované na P4 3,32GHz, to je o úctyhodných 66%. Při takovémto přetaktování P4 hřeje jako "kamínka".

Chladiče PrimeCooler jsou svým designem nápadně podobné chladiči Zalman, liší se jiným začleněním ventilátoru do konstrukce chladiče a, bohužel, také i chladícím výkonem. S nadsázkou můžeme říci, že kopie nedosahuje kvalit originálu - musíme však dodat, že cena těchto kopií je prakticky poloviční.

PrimeCooler jsou dobré chladiče, ale nejsou stavěné pro "brutální" přetaktování. Na standardně nastavených systémech odvedou velmi dobrou práci a navíc za slušnou cenu, dalším plusem je jejich malá hlučnost ve spolupráci s regulátorem otáček.

Při srovnání s originálním chladičem přibaleným k Pentiu 4 nevychází nejlépe PrimeCooler Hypercool I (AlCu), spíše by se uplatnil na Athlonech nebo Duronech, kde boxované chladiče nemají takovou účinnost a jsou hlučné.

Poznámka: Montáž chladičů

V poslední kapitole se musím zmínit o montáží vějířovitých chladičů - pokud jste majiteli desky pro Pentia 4 nebo Athlona 64, jste v bezpečí. Nejvíce problémů způsobuje montáž na platformu Socket A (pro Athlony XP). Zalman 7000 vyžaduje v okolí socketu dostatek prostoru a navíc i montážní otvory. HyperCool je poněkud méně náročný - montuje se na socket a vyžaduje "pouze" dostatek prostoru po stranách socketu.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

Oups, tudy cesta nevede - vysoké kondenzátory desky MSI K7N Delta brání instalaci montážní spony.

Chladiče: PrimeCooler Hypercool vs. Zalman

Chladiče k testování dodala firma TNTrade

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
14.3.2004 12:16:02   0.0.0.xxx 23
Jo jo, je to tak. Koupil jsem zalman 7000A-CU v Nemeku cca za 900KC a nemuzu si stezovat. Snad jen na to ze mam na desce chlazeni chipsetu aktivnim vetrackem, ktery dela momentalne jediny hluk v bedne.
14.3.2004 12:43:05   0.0.0.xxx 33
tie Primecooler by bolo dobre otestovat s chladicmi v rovnakej cenovej relacii, uznavam je to aka taka kopia Zalmana ale cena je uplne inde.
14.3.2004 14:22:49   0.0.0.xxx 32
v clanku mi chybi srovnani s al-cu zalmanem ...
14.3.2004 14:33:18   0.0.0.xxx 22
900Kc? Tak to jsi ho koupil jeste draho, me vysel na 600Kc
14.3.2004 14:47:38   0.0.0.xxx 22
vleze se mi ten primecooler na tuto desku? zkousel jsem to na webu vyrobce a nic tam neni... dik
14.3.2004 15:13:40   0.0.0.xxx 22
aj ja xem zalmana za 600kc!!! kde sa da taky zohnat? kdeeee?
14.3.2004 15:27:55   0.0.0.xxx 23
Zaujimalo by ma, ci sa da zalman pripevnit pomocou tej spony na socketA dodavanej s primecoolerom. To pre tych, co nemaju diery okolo.
14.3.2004 18:03:18   0.0.0.xxx 23
Ja bych to rozhodne nedelal, on Zalman vi, proc musi mit kolem socketu ty diry, do kterych se montuje... Mam obavy, ze kdybys ho takhle prichytil na socket, ktery ma asi 3x nizsi specifikaci povoleneho zatizeni, nez je vaha toho Cu Zalmana, tak by byl schopen ten socket vyrvat z boardu... :-)
14.3.2004 18:05:20   0.0.0.xxx 33
Ty výsledky mi připadají poněkud divoké - na P4C/3 GHz@3,8 GHz (1,625 V) se nedostanu s chladičem od Gigabytu (který by neměl být lepší než Zalman 7K) na nejnižších otáčkách na 60 stupňů !!!
14.3.2004 20:46:55   0.0.0.xxx 33
ja tam teda vidim 2GHz @ 3.32
15.3.2004 00:11:30   0.0.0.xxx 33
Pokud vim P4 3,0GHz ma napeti 1,575-1,6V. Nase Pentium 2,0@3,32Ghz bylo napajeno zvysenim z 1,525V na 1,6V, proto tak vysoke teploty. ;-)
15.3.2004 00:13:19   0.0.0.xxx 22
Dobra cena ale jsou to jen svetle vyjimky, ktere se normalnimu smrtelnikovi nepodari.
15.3.2004 01:45:17   0.0.0.xxx 22
Tento test je ÚPLNĚ mimo mísu. Je přeci od začátku jasné, kdo vyhraje. Otestujte chladič Prime proti Artic Cooling 2 TC (nebo jak se to píše) a podobných, cenově srovnatelných chladičích. To by byl pro čtenáře přínos. Jinak jste svou práci dělal na nic. Taky nikdo nebude testovat novou Octavii II proti novému BMW řady 5. Je mi líto.
15.3.2004 07:18:36   0.0.0.xxx 32
A to se právě pleteš, já tohle srovnání velice vítam, boť jsem se rozhodoval právě mezi těmito chladiči. Jelikož mi přišli dost podobné, tak jsem chtěl vidět, kde se bere ten cenový rozdíl, jestli se u Zalmana platí jen značka, nebo i výkon.
15.3.2004 07:21:29   0.0.0.xxx 33
YO YO YO
objektivita PCT jde posledni dobou hodne stranou..
uz to ani neni PCT spis jako lacina kopie SH.
^_^
15.3.2004 07:23:19   0.0.0.xxx 33
Me to tak pripada jako bys ten chladic PCT poslal sam aby ti to zrecenzovali :o)
15.3.2004 08:04:14   0.0.0.xxx 22
Protože se na trhu objevil chladič PrimeCooler byl tento test koncipován jako srovnání originálu(Zalman) a jeho kopie(PrimeCooler), nešlo tudíž o porovnání chladičů ve stejné cenové relaci, ale jaký je rozdíl ve výkonu obou si velmi podobných chladičů.
15.3.2004 09:28:21   0.0.0.xxx 22
Ahoj mam desku soltek s nforce2400 cipsetem.Mam na ni barton 2.5Ghz-45C-normalne bez zateze a kdyz ho pretaktuju tak mam na 3.2GHz-65C-pri zatezi,je to moc?Neodejde mi casem procak?Chladic mam Arctic Copper Silent 2.No a fsb mi jde nejvic natankovat na 191Mhz je to malo nebo tak akorat?
15.3.2004 10:53:11   0.0.0.xxx 42
A7N8X Deluxe
barton 2500+ @ 3200+ pri nezmeneny voltazi, FSB 200, Titan D5TB
2500+: 43C
3200+: 52C (oboji pri zatezi pod prime95)
mas tam pridavny vetrak?? btw: ty arcicy nic moc.. uz ten problem ze nejde narvat do nekterych desek (A7V266)
15.3.2004 11:14:23   0.0.0.xxx 33
tie arctic cooling su take zle?
ja mam bartona 2500+ a prave sa chystam kupit new maticnu (epox 8RDA3+) a tam by som to xel pretaktovat na 200*11 (3200+). na ac som pocul same dobre reci a teraz toto...
15.3.2004 11:41:01   0.0.0.xxx 23
JÁ MÁM ZALMANA CU, BARTONA 2500/3200 (11*200, 1,625V!!), V KLIDU MÁM 42-43°C, PŘI ZÁTĚŽI MAX. 49-50°C. tUDÍŽ S PRIMECOOLEREM BY TO BYLO NA JEŠTĚ VELMI DOBRÝCH HODNOTÁCH. JINAK ČLÁNEK JE DOBRÝ, JE TO RYCHLÉ SROVNÁNÍ A MĚL ASI UKÁZAT ČEHO JSOU CHLADIČE SCHOPNÉ.
15.3.2004 11:42:30   0.0.0.xxx 33
JO, OTÁČKY 1780-1840, TEPLOTA DESKY 32°C, V MÍSTNOSTI 23-24°C.
15.3.2004 12:13:50   0.0.0.xxx 33
Presne medzi tymito chladicmi som sa rozhodoval...Zalman nemali tak som kupil Primecoler, poviem za tu cenu je to chladic uplny kral, stoj o polovicu menej ako Zalmann a urcit mu moze konkurovat...je uzasne tichy a pri najvyssich otackach a procaku taktovanom na AMD2400XP@3100XP mi procak dava tepltou 59 stupnov po 2 hodinach hrania UT2003.
15.3.2004 15:15:45   0.0.0.xxx 22
No ja nerad vidim teplotu CPU nad 50C :o) proto jsem si taky tam hodil dalsi 3 pridavny vetraky (startujici boeing) ale fouka mi to tam aspon pekne.. bez nich jdu na tech 56-60 taky :/ nevim jeslti to za ten hluk stoji, PC jde slyset z pokoje az do obyvaku :o) ale aspon si rikam ze setrim komponenty.. ^^
16.3.2004 08:39:12   0.0.0.xxx 22
pouzijete pridavne vetraky, na nizsi otacky, a "wintunely"
neni to hlucne a chladi to dobre, kamosum to stavim.
I kdyz ja osobne mam vodnika, uz radu let.
Ta P42@3.3 si o nej vylozene rika
16.3.2004 09:02:38   0.0.0.xxx 32
Pokud jde teplota u Athlonu přes 58-60°C, tak je to špatné. Stabilita a životnost jde do háje. Arcticy jsou dobré tak max. na trochu přetaktované sestavy, ne na extrém. Zalman 7000 i Al-Cu to řeší ( pokud nemáš v case přes 45°C ).
16.3.2004 09:05:56   0.0.0.xxx 22
Ten chladič vyhoď, absolutně nestíhá. A ta sběrnice Fsb stojí určitě na pamětech ( bacha na kompatibilitu s Nforce, každý šmejd to nevezme, doporučuji Kingstone či OCZ ).A napětí na chipsetu, pokud nejde zvýšit, tak to taky nemusí jít přeš těch 191.
16.3.2004 12:45:19   0.0.0.xxx 22
ale davat take prachy za chladenie... ((
16.3.2004 21:31:03   0.0.0.xxx 33

aha?! Tak to mas pravdu, na to som nemyslel, ja lama Ale mozno by to slo do desktopu

17.3.2004 08:30:41   0.0.0.xxx 33
bohuzel musim potvrdit ze Arctic Copper Silent 2 na poradny pretaktovani nestaci, barton 2500+ na 10.5×210 (2200 MHz) ma pri zatezi i vic nez 60° C, ovsem je velmi tichy, Titan D5TB TC to uchladil taky ale bezel nonstop na max otackach
Kazdopadne spokojeny s nim nejsem, bud pudu do vodnika nebo zkusim este napred ten windtunnel...
Case mam 3R AIR s 12 cm vetraky ale ani ty nepomahaji.
17.3.2004 09:20:50   0.0.0.xxx 32
58-60°C je naprosto v pohode .. urcite se tim zkracuje zivotnost procesoru, ale porad vydrzi dele nez moralne zastara ;) ja bych se bal az pri teplotach nad 70°C
17.3.2004 14:59:50   0.0.0.xxx 33
Jde ten regulator otacek prosim vyvist mimo bednu? Aby mi to slo ovladat bez otevirani case.
23.3.2004 21:52:20   0.0.0.xxx 33
muze mi nekdo rict, jestli jde tento zalman na MB ABIT NF7?
9.4.2004 21:07:04   0.0.0.xxx 31
mam MB ASUS P4P800 deluxe, CPU Intel 2,4HT 800 FSB,
vie mi niekto poradit, zmesti sa mi na dosku chladic zalman A-CU 7000. v pretaktovani a chladeni som amater.
26.10.2004 00:44:02   0.0.0.xxx 22
Vojde sa tento chladic na tuto dosku? Asus otocil northbridge o 90 stupnov ,tak by ma zaujimalo ci nebude prekazat dost vysoky pasiv. Dakujem
9.11.2004 14:13:00   0.0.0.xxx 22
Tak jsem to risknul a koupil jsem si PrimeCool Hypercool II+ do mojí desky ASUS A7V880. Vejde se tam jen taktak, ale vejde. Ramecek na uchyceni konci tesne pred tím vysokým pasivem.
8.12.2004 07:34:39   0.0.0.xxx 33
Bohuzel, na Epox 8RDA+ Pro (a patrne celou radu Epox s nForce2) nelze Hypercool II+ pouzit, protoze v tom brani spona na socketA. Jeji reseni povazuji za nejvetsi chybu tohoto jinak vyborneho chladice, nebot na velkem mnozstvi desek ji prekazeji kondenzatory okolo socketu a pritom spona pri nasazenem chladici ma smerem nahoru dobry 3/4 cm prostor. Kondenzatorum vadi pouze mirny prolis dolu uprostred, kde je zavit pro uchyceni chladice. Vyskove by pritom stacilo zvednout o pouhe 3 mm, vyrobce by se mel trochu zamyslet ... Prohlizel jsem sponu pro socketA modelu Hypercool III a tam jiz zadny prolis smerem dolu neni.
29.1.2005 22:30:48   0.0.0.xxx 32
To co tady pises je sice pravda, ale ja osobne mam desku Epox 8RDA3i, coz je velice podobna deska, a vzhledem k tomu, ze sem se pokusil o pretaktovani stareho Durona 600MHz(coz se mi nakonec podarilo az na 1 GHz, na vyssich frekvencich bohuzel neni stabilni at delam co delam) tak sem potreboval lepsi chladic, proto sem koupil Hypercool II+, ano kondenzatory na desce sice trochu vadej, ale maj jednu skvelou vlastnost - jsou ohebne :-), vzasade to znamena, ze neni problem je trochu "uhnout" a chladic tam najednou pasuje perfektne a nic se tim neponici, pokud se to dela s citem a pokud se stane neco desce a je potreba reklamace tak neni problem je narovnat

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.