Skříň Fortrex AL-750: hodně muziky za málo peněz? |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 14.10.2003 |
Na úvod musím říci, že fotit tuto skříň bylo těžkým oříškem - problémem je nenafotit zároveň i odrazy. Nedivte se že pořízené fotografie vypadají poněkud rozdílně, závisí na okolí i úhlu dopadajícího světla - stále je to však stejná skříň.
Pokud vám zní Fortrex povědomě tak vězte, že je to pouze díky tomu, že jste někde slyšeli o zdrojích Fortron - ve skutečnosti se jedná o zcela rozdílné firmy, i když obě firmy pocházejí z Tchajwanu (tuším že Fortrex /www.fortrex.com.tw/ si poněkud chtěl uždíbnout slávy světově etablovaného specialisty na zdroje, Fortronu /www.fortron-source.de/).
U Fortrexu není výběr hliníkových skříní nijak široký a AL-750 patří mezi nejzdařilejší. Tento typ nám zapůjčila ProCA a pohled do starších katalogů prozrazuje, že to toho kabátku často oblékali svůj Hi-End.
První dojmy
První dojmy bývají obvykle dokreslené nadšenými výkřiky (vsadím boty, že po vybalení se s touto skříní poběžíte pochlubit každému ve svém okolí, a nezáleží na tom, je-li to děda nebo přítelkyně :) Svou roli tady hraje nejen design ale i... muší váha.
Skříň je nečekaně lehká... takže po vybalení máte chuť si s ní doslova zažonglovat (dodává se bez zdroje).
Po bližším zkoumání zjistíte, že za nízkou váhou (a velmi nízkou cenou) stojí poměrně malá tloušťka použitého hliníkového plechu.
Pojďme se podívat blíže na provedení skříně...
{mospagebreak title=Provedení}Skříň je průsečíkem tužeb všech ladičů s tím, co lze za tyto peníze vůbec dodat. Popravdě řečeno, když odhlédnu od síly použitého plechu, který nepřesahuje 2mm (jeho povrch je u bočnic opatřený tvrdým bezbarvým lakem), a poněkud jednodušší konstrukce vnitřku (viz. následující obrázky) musím konstatovat, že AL-750 toho nabízí opravdu hodně:
Přední panel skříně je snadno odnímatelný - montovat zde jednotky FDD a CD-R/DVD je dětsky snadné.
Vlastní odnímatelný čelní panel je navíc "sendvičové" konstrukce - hliníkový rám je pokrytý tenkým leštěným plechem nad kterým je 8mm silná čirá akrylová deska. Vypadá to výborně:
pod výřezem pro port IEEE1394 je (bohužel) jen... díra
to je prostoru pro modding... mňam!
Panel dohromady spojuje šest lesklých šroubů - musím dodat naštěstí, protože jsem musel vyčistit poměrně výrazné otisky prstů pracovníků montážní linky viditelné na vnitřní stravě akrylu (heh, to ani nemuseli lepit dozadu číslo svého pracoviště :-)))
Poněkud jsem byl zklamán prázdným místem pro port Fire-Wire (IEEE1394)... nebo jsem se špatně díval do krabičky s příslušenstvím?
Boční část je demontovatelná bez i šroubováku - je zde plastový zámek + jeden jistící "ruční" šroubek v zadní části.
Podívejme se blíže na vnitřní konstrukci testovaného krasavce...
{mospagebreak title=Vnitřní konstrukce}
O "té plastové věci vlevo" se budeme bavit později - teď si všimněte 8cm "sacího" větráku který je vpravo dole.
Do skříně (která má rozměry 47x21x44cm) lze instalovat libovolnou desku ATX (s max. rozměry 30x25cm). K dispozici jsou čtyři exponované šachty o pro zařízení 5.25" a čtyři pozice pro 3.5" (přičemž dvě jsou skryté).
Poznámka: Všechny plechy jsou zpevněné lemy a prolisy pro zvýšení tuhosti konstrukce.
Instalace disků a zejména optických mechanik nevyžaduje (jak to už bývá zvykem) použití šroubováku.
Část s 3.5" disky lze také (případně) samostatně vyjmout po uvolnění tří šroubků.
Dodatečný větrák
Skříň byla vybavena dodatečným 12cm větrákem, který je umístěn na konci plastového vzduchovodu. Vzduchovod je skloněn dolů a 12V větrák je otočen tak, aby vzduch ze skříně vysával. Byla by to dokonalá vychytávka, kdyby větrák neměl tak vysoký... výkon. Je poměrně hlučný a ve skříní způsobuje doslova průvan!
Dnes plánuji mírnou úpravu této konstrukce - větrák otočím, vybavím regulací a vzduch přivedu přímo na chladič CPU. O výsledku budu referovat :-)
Závěr
Poznámka: cena skříně (bez zdroje) nepřekračuje 2500Kč bez DPH.
Můj dojem je veskrze pozitivní - poněkud méně robustní konstrukce (rozhodně se nejedná o provedení, které by vydrželo drsné zacházení) je vyvážená vynikající cenou a pěkným vzhledem - navíc je zde dost prostoru i pro případný modding. Nezbývá tedy než této skříni udělit PCtuning "Silver Award"!
Říjen 2003, FORTREX AL-750
Elegantní provedení, výborné chlazení, dobrý poměr cena / výkon.
Za zapůjčení skříně Fortrex AL-750 děkujeme společnosti ProCA.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Jen by mě zajímalo, jak se do toho hliníku řeže. Ono když Al obrábíte, tak se dosti maže(nebo zhoří). Osobně co jsem řezal do hliníku, tak to bylo na půl dne, protože se mi po chvilce za**** plátek u přímočará pilky.
Jinak z vlastních zkušeností je lepší, když bude ten vzduch z case odsávenej. Když to uděláš tak jak myslíš, tak se ti bude akorát case plnit taplým vzduchem. Leda, že by jsi udělal speciální odsávání.
DESIGN - skaredej, nelibi se mi... pusobi dost levne (znam ho i nazivo)
PROVEDENI-malo mista na disky, kosik na disky je povesenej na tech pro mechaniky - melo by to byt spojeny az dolu, dosahlo by vyssi pevnosti a lepsiho rozvodu tepla.. nehlede na misto disky. vpredu je misto max na 1 chladic a to ho jeste z pulky zakryva ten panel s diodama.. hmm... Plech pod MB by mel byt profilovanej = vyssi pevnost (tohle se musi silene prohybat) a bocnice by mely byt perforovany. 3000 Kč se mi za takhle prvedenou case se mi zda presprilis... mam od tyhle firmy Y29K-2 a provedeni je tisickrat lepsi i kdyz vypada obycejnejc... stoji 500 v modrym 700)... 3000 za bednu nepovazuji za dobrou cenu. Vzadu je neco divnyho co bude ovlivnovat ventilator na CPU. 2x8CM vetrak by byl lepsi.. dalo by se to pak lip vyuzit.
BTW. na oc nedavno prodaval v bazaru fabsa spickovy case za 2000...
takze asi tak...
ICE
Tak to je bomba informace fabsa prodal spickovy case za 2000,- mysli nez neco napises vole :-)))
Takže závěr je - bedna musí taky něco vydržet!! Asi jsem měl koupit case co má USB rovnou zvenku a ne za dvířky.
komu se nechce prochazet, tady je link primo na stranku s fotkama vnitrku - je to uplne o necem jinem nez ta recenzovana blbost
http://www.hardtecs4u.com/reviews/2003/chieftec_bx-01b/index5.php
Zkuste udelat recenzi teto krabice. Myslim ze je pro "pc tuningare" podstatne zajimavejsi nez krabice kam lze dat tak akorat dva disky a nechat je spect k sobe.
ted jen link DOPORUCUJU....
http://www.caseking.de/shop/catalog/default.php?cPath=29_94
Tak tak, Chieftec (http://www.chieftec.com">www.chieftec.com pripadne http://www.chieftec.de">www.chieftec.de) model DA-01BL-D, koupit se to da skoro vsude, treba Alzac (http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=40968">http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp ?DPG=40968), jsou tam dobry fotky zvenku i zevnitr (aby taky ne, fotil jsem to ja ... :-))) A to jsem nezminil vestavenej bocni vetrak (sice trosku hlucnejsi, ale kdyz se vymeni za Arctic FAN TC (ke koupi tamtez :-)), tak je to v pohode a chlazeni se zlepsi) ...
Na lepsi skrin jsem fakt zatim nenarazil ... at uz co se tyce konstrukce, pohodli montaze nebo reseni vnitrniho prostou ...
Ale porad mi nikdo nevysvetlil, co je na hliniku tak uzasnyho ...
Kouknete na tenhle to je fakt bomba delaj ho ve vice barvach vubec tahle stranka je plna super beden
http://www.xpcases.com/shop/item.asp?CatID=&Sku=387
akorat ta cena
naprosto souhlasim s ICEm, jelikoz delam v jedne nejmenovane firme ktera case vyrabi, odebirame vzorky od vsech vyrobcu. Tenhle mame na sklade a je to PRESNE jak napsal ICE. Slaby plech je nejvetsi nevyhoda. 2mm hlinik nic neuchladi ! Ventilatory uvnitr jsou nanic -> predni uplne protoze je zakryt prednim panelem s USB a audio vctupy a vnitrni taky - hlucnej. isto nej bych dal klasiku 8cm. Navic ta cena je BEZ ZDROJE ! Tudiz si prictete minimalne 1k za nejaky kvalitni Fortron, jiny zdroj ani nema cenu, pokud chcete kvalitni case. No colkove to jen podtrhuje nase zkusenosti z Taiwanu -> malo penez za nizkou kvalitu :-(
Diky
je to hnus
Docela mě ale zaskočilo, že jde sundat jen levá bočnice, kdežto ta druhá je tam jaksi zapřichycená, že jsem měl strach za ní vzít silou (pokud víte jak, tak poraďte, chci tam nalepit odhlučňovací fólie).
Skříň je sice bez zdroje, ale dobrá možnost je např.: Eurocase SuperSilent ( http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=26632 ), který se tichostí vyrovná Fortronům a je o nějakou tu stovku levnější.
Pokud jde o ty větráčky co jsou ve skříni od výrobce, tak ty doporučuju ihned vymontovat, mučit a nakonec upálit na hranici, protože jsou poměrně dost hlučné.Zvláště ten zadní 12ti cm, ten je téměř jako vysavač.
Poměrně nepříjemně mě zaskočilo umístění HDD, který je v podstatě přilepený mezi disketovkou a spodním plechem, takže přídavné chlazení je 1. obtížné , 2. nelze realizovat od předního větráčku, což je celkem škoda. Zato montáž diskových mechanik je příjemná (dokonce velmi, zacvakával jsem si to asi 10x :-) ). A kupodivu je tento způsob montáže , z kterého jsem měl z počátku strach, dosti pevně přichytí.
Trochu se mi také nezdá zadní strana, kde je na můj vkus příloš mnoho překážek proudícímu vzduchu, přičemž o předku nemluvim, protože to je kapitola sama pro sebe. Zepředu skříň vypadá vcelku slušně. Jen by ty díry v tom plexiskle mohly být i skrz ten plech až k přednímu větráčku, který by nemusel tahat vzduch z boku. A také jsem skutečně po sundání plexi zjsitil, že zaměstnanci zde vyrobili daktyloskopickou
knihovnu, kerou bylo nutno vyleštit :-) .
A nakonec cena, ta se mi zdá vcelku přiměřená (necelých 1500,- na http://eshop.samidata.cz ). Takže pokud chcete mít na stole, pod stolem nebo tak někde, pěkně se lesknoucí case, který vám budou návštěvy závystivě okukovat, tak do toho jděte. Jestli vám stačí jako case krabice od bot, tak ani omylem.