PC skříň: AOpen ML H600B |
autor: Voigts Martin , publikováno 28.5.2003 |
"Kejs" AOpen H600B k nám dorazil na testy v klasické kartonové krabici. Jen nálepka s nápisem, že balení obsahuje velmi tichý zdroj, dávala tušit, že se nebude jednat o běžnou skříň. Do testu dorazila také dodatečná bočnice s průhledným oknem, taktéž zabalená v klasické kartonové krabici, plexisklo bylo navíc chráněno fólií.
Vybalen a otevřen
typ | provedení | zdroj | rozměry | pozice 5.25 | pozice 3.5" | slotů |
ML H600B | middle tower | 350W | 460x200x457mm | 4 | 2(+1) | 7 |
Po vybalení mi bylo hned jasné, že se nejedná o levnou skříň s rádoby futuristickým a křiklavým designem, ale o poněkud "jiné kafe".
Tato skříň spíše sází na kvalitu a čisté linie poměrně jedoduchého tvaru. Důraz je kladen na komfort při stavbě a používání počítače, pevnost konstrukce a také na (konečně!) tichost celého řešení. Skříň H600B se od skříně H600 liší nejen barvou, ta je u tohoto typu černá (B jako "Black"), ale také se mírně odlišuje designem. Ten u tohoto výrobku rozhodně neurazí a navíc působí poměrně konzervativně, což bývá poměrně žádaná vlastnost - dokážu si představit v této skříni například i... server.
Zdroj
Zdroj (PFC) této skříně se vyznačuje nejen solidními parametry (viz. fotografie štítku) ale především unikátním řešením ventilace a chlazení.
Podíváte-li se na skříň zezadu, uvidíte pouze perforaci, nikde žádný ventilátor. Ten je totiž umístěn uvnitř, v prostoru, kde může přímo "odsávat" teplý vzduch od procesoru. Další specialitou konstrukce zdroje je, že obsahuje ventilátor o průměru rovných 12 cm - to dovoluje výrobci použít nižší otáčky a dosáhnout tak značně tiššího chodu.
Vyzkoušel jsem tento zdroj v kombinaci s chladičem procesoru Arctic Cooling SuperSilent PRO a mohu říci, že pokud je počítač zakrytovaný, nevychází z něj téměř žádné hlasité zvuky což je skutečný balzám na nervy (hlavně při nočním provozu). jemný šum by se dal snížit snad pouze aerodynamicky lepším tvarem komponent a pasivních chladičů.
Poznámka: Bohužel nyní nemám k dispozici dostatečné vybavení pro otestování tohoto zdroje - podle kvality zpracování a čistého provedení vnitřní konstrukce (např. chladičů spínaných tranzistorů) soudím, že se ale jedná o velice kvalitní kousek.
{mospagebreak title=Lak, konstrukce, prostor}Podívejme se však na samotnou skříň. Není totiž pravdou, že na skříni nezáleží a podstatný je jen zdroj. Skříň není jen držákem komponent, neodmyslitelnou součástí její funkce je také stínění proti elmag. zářením a rozvod tepla - například od disků. Ochranu komponent snad není třeba zmiňovat.
Potenciální zájemce o tuto skříň jistě potěším její plechy jsou překvapivě pevné a nekroutí se, totéž lze říci i o celé skříni. Spoje jsou provedeny velice pevně a není na místě obávat se, že se časem skříň sama rozpadne jak tomu je u mnohých skříní jiných výrobců. Nedávno se mi taková "havárie" stala u dva roky starého počítače, když jsem vyndával základní desku.
Celá skříň je provedena, jak bylo řečeno v úvodu (a jak je patrné i z doprovodných fotografií) v černé barvě. Ta se dnes (v době černých panelů TFT, klávesnic a myší) dá považovat již za "druhý standard", se kterým uvažuje i většina výrobců mechanik. To je důležité, hodláte-li mít vše v jedné barvě a nechystáte-li se mechaniky lakovat svépomocí či použít nějaké krycí panely. Černá čela mechanik jsou již běžná, a tak není proč tuto barvu odmítat na skříni.
Jinak lze lakování celé skříně pochválit, jedná se o precizní práci a kvalitní materiál. Jedinou výtku mám spíše k barvě samotné. Výrobce použil kvalitní materiál a standardní barvu, problém vidím spíše ve... špíně. Na černé je totiž poměrně dobře vidět prach, a tak bych se spíše přikláněl k tmavě šedé barvě s grafitovým efektem - na té je případný prach vidět poněkud méně.
Rozměry
Kdo se někdy trápil nad stavbou počítače do skříně rozměrů pidi-mini, jistě nehodlá takovou zkušenost opakovat. U této skříně se opravdu není třeba obávat, že by se někde prostoru nedostávalo. Jedná se o skříň domyšlenou do obrovských detailů, a tak rozhodně není třeba obávat se nedostatku prostoru v takřka jakékoliv situaci.
Vychytávky
U takovéto skříně lze očekávat nějaká ta vylepšení oproti levnějším kouskům. Jedná se tedy nejen o již zmíněné chlazení zdroje, které je nejen účinné, ale také opravdu velmi tiché...
Mezi další vylepšení patří například vyklopitelné nožičky pod skříň. Ty jsou dobré v situaci, kdy si nejste stoprocentně jisti stabilitou počítače na podlaze.
I na čelním panelu jedno najdete jedná se o uzavíratelný panel se dvěma porty USB a dvěma klasickými vývody pro 3,5 mm konektor jack od zvukové karty. Zejména ten pro sluchátka lze označit za velmi užitečný.
Chladit v této skříni je opravdu jednoduché. Připraveny pro jsou zde totiž dva otvory pro 80mm ventilátory na zadní části skříně; z toho jeden je již osazen ventilátorem se sníženými otáčkami.
Výrobce myslel i na ty, kdo chtějí skříň modifikovat. Jako doplněk lze zakoupit bočnici s průhledným plexisklem. Toto plexi je umístěno přímo v prostoru nad kartami a poskytuje poměrně pěkný "výhled" do útrob počítače. Přitom nejsou vidět mechaniky ani zdroj, což pro některé může znamenat plus, pro jiné minus. Většina lidí si nejspíš plexi bočnici vyrobí sama, je ale dobře, že výrobce myslel i na toto. Své kupce si takováto věc jistě najde - nevýhodou je, že si neužijete tu legraci s řezáním a dostanete řešení "až pod nos".
Poznámka: Když už je řeč o tomto plexi okénku - v době psaní recenze, když už byla skříň zpět v Levi, mne napadlo, že by bylo vhodné k osvětlení vnitřku skříně použít ne studenou katodovou výbojku, jak je obvyklé, ale El-Wire, který mám rovněž zapůjčen k testu od Petra Dudka z www.dcase.cz. Je škoda, že mne to nenapadlo dříve. Obvod okénka totiž zhruba odpovídá délce tohoto svítícího kabelu.
Jak se v tom staví
Jak již bylo řečeno výše, ve skříni je místa habaděj (i na ten zmíněný server). Plechy jsou u hran obroušené - nehrozí tedy ani poškrábání či dokonce pořezání od ostrých hran.
U tohoto modelu se setkáte s kolejničkami pro uchycení mechanik, stejně jako tomu je u jiných skříní podobné cenové kategorie. Myslím, že to není ani dobře ani špatně, protože každý upřednostňuje něco jiného a setkáte-li se s mechanikou, jejíž rozměr přesně neodpovídá specifikaci (stačí odchylka o zlomek milimetru), může se vám stát, že bude po roztočení média drnčet o okolní plechy. V tomto ohledu je pevné přišroubování mechanik o něco jistějším řešením, i když ani u kolejniček to rozhodně není častý jev.
Zvláštností této skříně je prostor určený pro 3,5 mechaniky. Ten je totiž rozdělen na dva koše, z nichž jeden je připevněn ke dnu, a tak je v případě, že máte jen jeden disk, lepší umístit do jednoho koše disketovou jednotku a do druhého pevný disk. Zamezíte tím přehřívání disku, což je jedině dobře. Studený vzduch se totiž, jak známo, drží nízko.
Nepříliš mobilní řešení
Nevýhodou dražších a kvalitnějších skříní je jejich horší mobilita. Materiál, který je použit navíc, se zkrátka projeví i na tom, že je skříň o dost těžší než její levné kolegyně. Pokud je však vaší prioritou mobilita, nejspíš se ani nepoohlížíte po běžném desktopovém řešení.
Sumírujeme
Do testu jsem zatím schválně nezapojil ani hodnocení z hlediska chlazení. Jak již bylo uvedeno v článku o vodním chlazení, dokud nejsou dány pro všechny testy stejné podmínky a jasná pravidla, nemá žádný smysl tyto aspekty hodnotit jinak než vlastním subjektivním pocitem, jenž nemusí být vždy ten správný. Pokud vám tedy pomůže, když uvedu, že s chlazením v této skříni můžete být spokojeni a že jsem dosahoval slušných teplot (jež nemá smysl zveřejňovat, protože nemám k dispozici přesný údaj např. o okolní teplotě to se ale do příštího testu změní), máte to tu mít. Jak jsem však řekl, jedná se o subjektivní pocity.
Co lze na této skříni vyzdvihnout, je celková kvalita zpracování, a to i u laku, velká pevnost a dobré řešení umístění disků. Unikátní je velmi tichý zdroj, který byste samostatně nejspíš sháněli marně.
Mám-li se závěrem vyslovit k tomu, zda tuto skříň doporučím, mohu s klidným svědomím říci, že ano. Za své peníze získáte nejen výborně zpracovanou skříň, ale také skvělý a hlavně nádherně tichý zdroj. Za úvahu stojí také to, že celkově vás takováto skříň a zdroj vyjde na mnohem menší peníze, než kdybyste kupovali zboží obdobné kvality samostatně.
Poznámka: Cena skříně AOpen H600B je 2730Kč bez DPH (včetně tichého 350W PFC zdroje).
Za zapůjčení této skříně děkujeme firmě Levi International a.s.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Jsou vsechny bedny H600B stejne, nebo existuji varianty H600B??? nebo me obchodnik podvedl a vymontoval zdroj a prelepil samolepky??? dekuji za odpoved!
ICE
Nektery nynejsi zdroje maj ventilator jak vevnitr tak venku, ale oba foukaj smerem ze skrine. Takze predpokladam ze tomu tak bude i tady, jen jeden ventas chybi.
No z toho obrazku zde tezko rict. Vypada to na prvni pohled jako kousek kabliku, ale jestli je to tak bych si tvrdit netroufnul. Mozna je to jen nejaka skvrnka (nepokracuje smerem ke stredu). Navic predpokladam, ze kdyz autor napise, ze odsava, tak asi skutecne odsavat bude.
Celkem logicky... proc by nekno nechal horky vzduch vyfouknuty pomoci 80mm ventilatoru opet nasat do zdroje (asi aby se nestacil ochladit) a pote ho vrchem tlacil zpet na CPU ???
Dalsi vychytavka je upinani karet v PCI slotech a AGP, pomoci takovych posunovatek pro kazdou kartu zvlast, takze zadny sroubky, ja uz ani nevim, jak sroubek vlastne vypada.
Dalsi vychytavka je zamceni leve bocnice skryne a predniho panelu, takze PC nikdo nepusti a ani se nepodiva dovnitr :-)
Kdyz bych mel porovnavat můj case s timto, tak srovnani bude asi jako tento a starej mini-tower.
Jo a abych nezapomnel, na vetracky mam regulacni panel v jedne 5,25 pozici, takze pokud nepotrebuju vykon, tak mam vsechny vetracky stazeny na minimum a skoro PC ani neslysim :-)
Do takového kejsu i presto že není big tower narvete hodne veci. Jsem omezen prostorem kam case postavit a on přesně splnuje pozadavky a to v nem mam dokonce v soucasnosti: 3xCDROM mechaniky + 4xHDD + 1xFloppy :-)
http://www.czechcomputer.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=22149&level=14
Setkal jste se s tím někdo?
Díky za info.
Podle to co pises dost zajímavá skříň
Díky Jirka
Když to beru jako komponentu pro noname, tak to celkem ujde, ale když to srovnáte s case od dellů nebo compaqů,tak je to furt ošklivý...
ale nas server IBM xS 235 (2x xeon 2.4)
vetraci jsou akorad vzadu, na procesorech pasivy,
okolo nich a skrz celej kejs az k diskum dopredu
kraasne pruvan.
s malickejma vetrackama pred diskama mam zly zkusenosti,
brzo se zadrou
Problém je dle mého názoru především v tom, že skříň musí být na tento způsob větrání dobře navržena výrobcem.
A že odsávací větráky jsou daleko účinnější než nasávací, to je stará známá věc.
Jinak naprosto nechápu, že i v nových skříních jsou stále místo krásně kulatých děr pro větráky různě prolisované mřížky, žaluzie a podobně. Pokud je otvor pro větrák naprosto volný (max. s drátovou chromovou mřížkou), tak stačí na stejný vzduchový výkon daleko nižší otáčky větráků, což je zase o hluku.
Můj říspěvek je reakcí na autora Jindru, viz níže.