Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Zalman Z1 – levná skříň pro každého
Zalman Z1 – levná skříň pro každého
autor: Jan Štěpánek , publikováno 20.5.2015
Zalman Z1 – levná skříň pro každého

Není to tak dávno, kdy patřila společnost Zalman v oblasti počítačových chladičů a všem kolem chlazení k lídrům. Byla to také jedna z prvních firem, která začala nabízet pasivně chlazené počítačové skříně. A dnes je poměrně zajímavým producentem počítačových case všeho druhu, které si najdou své zastánce hned v několika segmentech. My jsme dnes zabrousili do toho nejnižšího..


Zalman Z1

Zalman – synonymum kvalitních chladičů, synonymum pasivních počítačových case, jednoduše pojem v segmentu chlazení počítačových komponent. Alespoň tak si pamatuji ještě před několika lety tuto značku. V segmentu chlazení se od té doby trh trochu rozrostl, takže je celá řada výrobců, kteří nabízejí atraktivní produkty také. Zalman tedy hledal i další možnosti uplatnění. A to se samozřejmě nabízelo v již nakousnutém segmentu počítačových skříní.

Zalman Z1 – levná skříň pro každého

Překvapivě nezačal produkovat jen luxusní a funkčně promyšlené skříně, ale pokrývá rovnou všechny segmenty – ať jde o levné, či dražší (a lépe vybavené) case. A díky relativně atraktivnímu designu a opravdu dobře nastavené ceně začaly být skříně této značky mezi zákazníky velmi oblíbené, především tedy ty levnější.

Zalman Z1 – levná skříň pro každého

A jelikož už jsme v testu již delší dobu levnou skříň neměli, rozhodli jsme se otestovat jeden z těch nejoblíbenějších modelů, který už z názvu naznačuje, že jde o opravdu nejnižší kategorii – ZM-Z1.

Zalman Z1 – levná skříň pro každého

Jedná se v podstatě o skříň s cenou pod hranicí tisíce korun, kterých je dnes plný každý e-shop. Jejich kvalita je však povětšinou dost otřesná a málokdo zvládne instalaci komponent bez nechtěného zranění jakým je pořezání se o ostrý plech. Nemůže za to jen horší dílenské zpracování, ale také použité materiály, protože někde se ty náklady ušetřit musí.

Zalman Z1 – levná skříň pro každého

Z1 však v tomto ohledu není tak extrémní. Její zpracování je rozumné a možná i to je důvodem, proč je mezi zákazníky poměrně dost oblíbená. Přitom jde stále o příjemně vypadající a překvapivě i slušně vybavenou case. Více napoví specifikace a především pak následující stránky.

Zalman Z1 – levná skříň pro každého

Abych ale hned neutekl a vzal to od začátku, tak z obchodu si case přinesete v tradiční kartonové krabici s potiskem. Case je spolehlivě uložená v polystyrenových profilech a ochranném igelitovém pytli. Poměrně příjemně mě překvapilo příslušenství. Levné case dnes mají takový neduh, že výrobce přibalí jen opravdu nejnutnější počet šroubků a o dalším příslušenství ani nemluvě. Zalman překvapil. Mimo plastových kolejnic pro disky totiž v krabičce najdeme opravdu nadstandardní množství černých šroubků, stejně tak stahovací pásky na úpravu kabeláže a dokonce i tištěný manuál. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
58 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 27.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.