Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena
Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena
autor: Adam Vágner , publikováno 22.4.2014
Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena

Pokud stavíte výkonnou sestavu, obvykle to znamená především dostatek prostoru pro rozměrnější komponenty, zejména velké chladiče, dost místa pro kabeláž výkonného zdroje a dobře řešené proudění vzduchu. To vše spolu s kvalitním dílenským zpracováním, variabilním interiérem a přívětivou cenou nabízí big tower Arc XL.


Stále populárnější odhlučněné skříně vystlané tlumící hmotou nejsou pro výkonné počitače ideální – jednak se v nich komponenty hůře chladí, jednak je v nich kvůli tlumící hmotě občas méně místa (zejména u těch, u kterých výrobce vystlal interiér až dodatečně a při návrhu se s tím nepočítalo).

Pokud chcete zajistit dostatečné proudění vzduchu, vyžaduje to výraznější perforování a s tím i vyšší hlučnost. Extrémem jsou skříně, na kterých nezůstane kousíček místa bez „pletiva“, včetně obrovských otvorů v bočnicích, přes které je obvykle nejhlučnější chladič grafické karty slyšet nejvíce. A když se k tomu přidají

Skříň Fractal Design Arc XL se pohybuje někde mezi a blíže má spíše ke „králíkárnám“. Je výrazně perforovaná, ale ventilátory jsou ukryté za silnějšími prachovými filtry a také schází perforace v bočnici.

Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena¨

Mě zaujala ale z jiného důvodu – na rozdíl od většiny populárních skříní je z vyšší kategorie Big Towerů. Nabízí hned devět záslepek pro rozšiřující karty. Normální člověk to nejspíš nevyužije, ale pro testovací sestavy na grafické karty je jako dělaná (a také ji k tomuto účelu využijeme). V běžných skříních totiž občas narazíte – jednak u multi-GPU konfigurací můžete mít potíž jak s přístupem vzduchu, tak s nedostatkem záslepek, a potom bývá problém i s délkou karet – ty extrémně dlouhé mohou kolidovat s klecí pro disky.

Skříň je balená v jednoduché kartonové krabici. Na čele je perokresba skříně, na zadní straně je znázorněná konstrukce a popis jednotlivých funkčních prvků Arc XL.

Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena

Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena

Začneme pohledem na specifikace:

Fractal Design Arc XL: variabilita, elegance, prostor a dobrá cena 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
23 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 10.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.