Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Duel malých setů vodního chlazení, zn.: jen pro nenáročné
Duel malých setů vodního chlazení, zn.: jen pro nenáročné
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 22.1.2014
Duel malých setů vodního chlazení, zn.: jen pro nenáročné

Vodní chlazení je snem kdejakého počítačového nadšence, proto se také snažíme o jejich testování. Podíváme se na dva bezúdržbové all-in-one sety se 120mm radiátorem, které patří k nejlevnějším vodním chladičům. Jak obstojí v souboji s průměrnými i špičkovými vzduchovými chladiči?


Co se týká malých vodních setů, jsem poměrně skeptický. Abychom si rozuměli, mezi malé řadím ty s radiátorem o velikosti 120–140 mm osazené jedním nebo dvěma ventilátory. U podobného radiátoru je ale problém s tím, jak teplo z poměrně malého výměníku dostatečně rychle odvádět.

K tomu, aby chlazení dosáhlo lepších výsledků než obrovzské vzduchové chlazení, je zapotřebí vysokých otáček ventilátorů, čímž se samozřejmě zvýší hluk a celá pointa vodního chlazení vysoký výkon za cenu nízkého hluku – se vytrácí.

Duel malých setů vodního chlazení, zn.: jen pro nenáročné

I takové „základní“ sady zřejmě mají své kupce, jinak by se do nich výrobci nehrnuli, proto nebude na škodu, pokud se podíváme, jak si vedou ve srovnání s klasickým vzduchovým chlazením.

Většina setů obdobné koncepce se od sebe na pohled prakticky neliší a obdobně je tomu i v případě porovnávaných chladičů. A tak nás bude v dnešním testu zajímat především to, zda dokáže jeden z nich nabídnout něco navíc. Odpověď na tuhle otázku najdeme v několika dalších kapitolách.

 

Do této recenze jsme zařadili pouze dva sety vodního chlazení – SilverStone Tundra, který je na trhu již delší dobu a proti němu se postaví novinka od Enermaxu.

  Duel malých setů vodního chlazení, zn.: jen pro nenáročné  Duel malých setů vodního chlazení, zn.: jen pro nenáročné

Oba chladiče jsou stejné koncepce se 120mm radiátorem, na který lze nainstalovat jeden nebo dva ventilátory. Jsou si podobné jak balením i systémem uchycení. Když přivřeme obě oči, zjistíme, že rozdíly jsou jen kosmetického řádu. Vypadá to, že jsou oba chladiče vyráběné ve stejné továrně, nebo přinejmenším u některých dílů využívají stejného dodavatele. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
26 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 11.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.