Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Osmý test chladičů vyhrál Mugen – nová hvězda vašich sestav
Osmý test chladičů vyhrál Mugen – nová hvězda vašich sestav
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 5.11.2013
Osmý test chladičů vyhrál Mugen – nová hvězda vašich sestav

V pořadí už osmý test chladičů s naší přepracovanou metodikou ovládl Mugen 4 – na fórech vychvalovaný a především cenově velmi dostupný chladič od Scythe. Postavili jsme proti němu výrazně dražší NZXT Havik a SilverStone Heligon. Srovnali výkony, hlučnost a ceny... A výsledek? Je to opravdu třída.


Scythe Mugen 4 se již na trhu objevil v několika modifikovaných verzích. Ta dnešní je čtvrtá, nepočítáme-li různé revize, které těm stejným chladičům přidaly jen na podpoře procesorů, či se zaměnil ventilátor, ale samotný heatsink zůstal vždy zachován.

Má první zkušenost, a velmi dobrá, byla právě s první verzí Mugenu. Ovšem tehdy na trhu nebylo tolik chladičů co dnes a hledat přímého konkurenta bylo přeci jen obtížnější. První Mugen nebyl po designové stránce žádným výstřelkem, ale po funkční byl nepřekonatelný. Návrh jednoduchý, žebra dostatečně vzdálená, podpora dvou ventilátorů a hlavně tichý ventilátor v základu. Tehdy se s ním dala spousta procesorů uchladit pasivně, ovšem dnes jsou nároky na chlazení trochu dále, a tak je potřeba inovovat a inovovat. Velká škoda, že první Mugen nelze osadit do naší sestavy a pro zajímavost si ho porovnat.

Teprve čtvrtá verze se od té první na první pohled zásadně liší. Již to není heatsink složený z několika obdélníkových plátků hliníku, ale má všelijaké zářezy, jež by měly být dobré pro snížení aerodynamického hluku. Na druhou stranu při použití v aktivním režimu jsou tyto zářezy a oddělení spíše chybou, kterou uniká převážná část vzduchu do okolí. S cenou okolo 1100 Kč je to ale hodně lákavá nabídka.

Osmý test chladičů vyhrál Mugen – nová hvězda vašich sestav

Také o Haviku 140 od společnosti NZXT se často mluví a o recenzi jste nás několikrát žádali v diskuzi pod článkem. Jedná se o chladič klasické věžovité konstrukce, který si sice na nic nehraje, ale cenově se drží pořád vysoko. Zda-li má cenu do něj investovat téměř 2000 Kč, si prozradíme už za pár kapitol.

Osmý test chladičů vyhrál Mugen – nová hvězda vašich sestav

A posledním chladičem je výrobek společnosti SilverStone, která své místo v našich grafech ještě nemá a je potřeba to napravit. Konstrukčně je stejný jako nedávno testované chladiče. Také cena tohoto kousku je výrazně výše než u Mugenu – přibližně okolo 1800 Kč.

Osmý test chladičů vyhrál Mugen – nová hvězda vašich sestav 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
44 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.