Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun
Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun
autor: Jan Štěpánek , publikováno 27.4.2012
Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun

Spojovat značku Zalman s počítačovými skříněmi není úplně obvyklé, každý si představí spíše chladiče. Tento výrobce má ale ve svém portfoliu už pěknou řádku case a nedávno představil několik dalších novinek. Jednu z těch nejvíce prodávaných jsme dostali k testu, takže jaká je Z11 ve verzi Plus?


Společnost Zalman rozhodně nepatří k typickým zástupcům výrobců počítačových skříní. I přesto však jejich historie v tomto oboru sahá řadu let dozadu a podařilo se jim nabídnout na trh několik hodně odvážných a atypických řešení. V úplném úvodu přitom Zalman neměl v plánu produkovat levnějších case v masovém měřítku, ale spíše nabídnout úzké skupině vyhraněných uživatelů speciální produkty. Hlavním výrobním a prodejním artiklem totiž byly (a vlastně i jsou) především všemožné chladiče počítačových komponent.

Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun

První case, která byla pod značkou Zalman nabízena, v podstatě chladičem i byla, jelikož se jednalo o sérii označovanou TNN (model TNN300 a TNN500). A o co šlo? Case, která byla zároveň pasivním chladičem.  Základní myšlenkou bylo využití moderních heat-pipe trubic, které v dané době zažívaly největší rozmach. A dle mého názoru, právě takovéto speciality k výrobci s obdobným renomé patřily a měly by patřit i dále.

Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun

Nicméně na delší dobu nebylo po nových modelech ani vidu, ani slechu. Najednou se ale objevuje opět velmi extravagantní tower GT1000, někdy také nazývaný Z-Machine, který naprosto perfektně vystihuje design, kterým se společnost Zalman reprezentuje. Opět exkluzivně zpracovaný hliníkový obr, jehož cena je sice astronomická, ale nabízí perfektní ergonomii a opravdu neotřelý vzhled. Třešničkou na dortu pak pro opravdové fajnšmekry je GT1000 Fatal1ty Edition, vyvedený v barvách známého hráče. Realita byla ale taková, že člověk připlatil několik tisíc jen za jinou barvu ventilátorů a logo Fatal1ity.

Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun

A najednou, jakoby se s case této značky roztrhl pytel. Zpočátku dobrými, později šla kvalita dolů. Zalman chrlil levnější a levnější case, počínaje velmi propracovanou GS1000.

Ránu renomé značky dala řada kopií case dalších výrobců, jako Sharkoon nebo Nexus.  Tím se Zalman zařadil mezi desítky menších výrobců, kteří chtějí hlavně prodat velké množství kusů.

Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun

Až konečně přichází historie nedávná, kdy se objevuje nová řada počítačových case s logem Zalman, nesoucí nenápadně písmenko „Z“ v označení modelu. A i díky tomu tu dnes můžeme testovat model Z11, který je jakousi nejvyšší řadou. Pořídit je možné i model Z9, anebo nejzákladnější model Z7. Zalman také stále drží v nabídce několik home-theatre modelů.

Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun

My se dnes pojďme podívat na zoubek modelu Z11 Plus, který máme k dispozici k testu. Nejčastější otázkou v souvislosti s tímto modelem bývá, co přináší přízvisko „plus“ v označení modelu. V současnosti je rozdíl opravdu jen minimální, běžná verze totiž nenabízí 3,5“ externí pozici. Ve specifikacích je dále uváděna také absence USB 3.0 konektorů a podpory 2,5“ disků. Na trhu jsou k dispozici oba modely a cenový rozdíl je 150 až 200 Kč.

Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun

Jinak je ale model Z11 vlastně standardním middle-towerem, i když už v moderní koncepci se zdrojem dole. Nejde o full-tower, jak je v některých obchodech milně uváděno. Prostor kolem základní desky je totiž poměrně dost omezen a celkový vnitřní prostor odpovídá naprosto přesně middle-toweru. Case při rozměrech 260 × 498 × 525 mm nabídne hmotnost 7,3 kg, což v kombinaci s velkým množství použitých plastů napovídá o slabším materiálu použitém na šasi.

Zalman Z11 Plus – ve stylu dynamiky za 1800 korun 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
40 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.