Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Otestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báli
Otestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báli
autor: Daniel Wojtěch , publikováno 28.2.2012
Otestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báli

Do dnešního testu jsme vybrali ty chladiče, které se prodávají zcela bez ventilátoru. Otázka tedy zněla: dají se použít pro pasivní chlazení, nebo je nutné společně s nimi objednat i nějaký ten ventilátor? Už po chvilce testování jsme měli jasno – bez větráčku to vážně nepůjde. Teploty nám v zátěži vyšplhaly až nad 70 °C!


Chladič do redakce dorazil v poměrně pevném balení, takže poškození při přepravě bych se rozhodně nebál. Navíc kus železa musí něco vydržet :) Bohužel pokus o získání bližších specifikací byl neúspěšný. Otáčel jsem krabičku z jedné strany na druhou a zase zpátky, ale nedohledal jsem nic. Až teprve na boční straně výrobce odkazuje na stránky produktu, kde se prý dozvím více. Tato skutečnost může být nepříjemná při vybírání chladiče v kamenném obchodě, kdy se rozhodujete mezi několika výrobky a porovnáváte jejich parametry.

Otestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báli

Pokud se podíváme na uvedené popisky, zřejmě nepotěším majitele AMD procesorů. Žádný socket pro tyto procesory není v základním balení podporován (nutnost zakoupit příslušenství v hodnotě dalších 300 Kč a v ČR je k sehnání jen v malém množství obchodů). I majitelé Intelu se mohou zaleknout, když výrobce uvádí jen socket 1366 a 1156. Na stránkách výrobce se ale dozvídám, že podpora je mnohem širší. Od socketu LGA775 až po nejnovější LGA2011...

Otestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báli

Uvnitř balení se nalézá chladič, manuál a instalační materiál zahrnující spony pro podporované sockety, šroubky a mnohé další. O tom ale až v další kapitole.

Otestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báli

Heatsink o rozměrech 144 × 50 × 160 mm a hmotnosti 750 gramů je celý galvanicky poniklovaný, a tak působí velmi elegantně. Z měděné základny vychází celkem šest 6mm heatpipes, které odvádí teplo do 43 hliníkových žeber se vzájemnou vzdáleností 2,1 mm. Na žebroví lze osadit až dva 140mm ventilátory, ale kompatibilní je i se 120mm.

 Otestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báli Otestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báliOtestovali jsme tři pasivní chladiče – bez větráčků jsme se báli

Pro zvětšení klikněte

 

Celý chladič je opravdu precizně zpracován. Jedinou výtku bych měl k základně, která je poměrně dost konvexní (vypouklá). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
55 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 25.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.