Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Stejný design, úplně jiná konstrukce – test dvou skříní LianLi
Stejný design, úplně jiná konstrukce – test dvou skříní LianLi
autor: Jan Štěpánek , publikováno 8.2.2012
Stejný design, úplně jiná konstrukce – test dvou skříní LianLi

Podařilo se nám na test získat dvě skříně od leadera luxusních skříní – společnosti LianLi. Sice jenom na pár hodin, ale i to považujeme za úspěch, dostupnost je zatím velmi špatná. Spadají mezi nejmenší skříně na trhu, opticky vypadají velmi podobně, ale už pohled na cenovky 2 tisíce a 3 tisíce dává tušit, že rozdíly nebudou jen v rozměrech...


Na Taiwanu vyrábějící společnost LianLi si svoje výsostné postavení ve sféře luxusních skříní buduje už řadu let a nutno poznamenat, že jako jedna z mála nesklouzla k levným a v mnohakusových sériích prodávaným skříním. Díky tomu se od nich téměř vždy dočkáme nějaké té originální novinky a počítat lze vždy s perfektním zpracováním a kvalitními materiály.

Stejný design, úplně jiná konstrukce – test dvou skříní LianLi

V tzv. střední třídě, kam svoje aktivity LianLi také zaměřuje, se však nové mody ve značné míře podobají a vychází z jednoho designového konceptu. Je otázkou, zdali něco takového je možné kritizovat, jelikož LianLi někde ušetřit musí a snaží se to dělat tam, kde to zásadně neovlivní zákazníka. Osvědčený design prostě prošel dlouhým vývojem a je velmi dobře udělaný, proč ho tedy zahodit a vše dělat znovu, když na základě něho je možné snížit náklady? A co především, zbylé parametry, tedy kvalita materiálů i zpracování, zůstane na vysoké úrovni. Dle mého názoru rozhodně správná cesta!

Stejný design, úplně jiná konstrukce – test dvou skříní LianLi

LianLi samozřejmě vyrábí opravdu velké množství různorodých case, kdy některé z nich ani není možné přesněji zařadit do nějaké kategorie, jedná se prostě o originální kousky. My jsme se snažili připravit minitest srovnatelných modelů, takže volba padla na dvě malé case, které jsou schopny pojmout microATX desku nebo menší. Máme tu k testu tedy větší model PC-A04 a ještě pak o kousek menší PC-V354, jehož označení jsem sice nebyl příliš schopen pochopit, nicméně má jít pravděpodobně o jakousi provázanost se staršími modely série „V“. I když se dle písmen označujících právě sérii skříně oba kusy výrazně liší, designová podoba a dokonce i podoba zpracování je více než výrazná.

Stejný design, úplně jiná konstrukce – test dvou skříní LianLi

Specifikace

Hned na úvod bych si dovolil zařadit specifikaci obou skříní, aby byl patrný rozdíl mezi nimi. Abecedně první v pořadí je model A04, který svojí výškou 386 mm o něco převyšuje druhý testovaný model. Jinak jde ale o obdobné modely, které se zaměřují především na dostatečný průtok vzduchu i v případě použití výkonnějších komponent. 

Stejný design, úplně jiná konstrukce – test dvou skříní LianLi

Materiálem se pro oba modely stal hliník, který je pro výrobky společnosti LianLi naprosto typický. Použit je jak na samonosné šasi, tak na kryty. Není však využito pouze opracovaných plechů, ale základem se staly i speciální profily, které celou konstrukci výrazně zpevňují. Díky tomu mají obě skříně takřka shodnou hmotnost – 4,1 kg, avšak je třeba si uvědomit, že svůj díl na tomto údaji mají i tři ventilátory, které jsou součástí obou šasi.

Stejný design, úplně jiná konstrukce – test dvou skříní LianLi

LianLi se u obou case snažila především o kvalitní základ pro vzduchem chlazené komponenty, pro které by měla být i rozměrově omezená konstrukce dostatečně aerodynamická pro možnost použití výkonnějších a tedy i topivějších komponent. Jelikož model A04 je koncepčně starší, prošel totiž nyní pouze face-liftem od původní verze z roku 2010, je jeho vnitřní uspořádání o malinko horší pro tok vzduchu. V354 pak už jen potvrzuje, že když se chce, je možné vyrobit malou, lehkou a kvalitní case s pořádným tokem vzduchu. Dost ale teorie, pojďme se na obě case podívat podrobněji. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
34 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 17Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.