Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence
Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence
autor: Z. Obermaier , publikováno 29.9.2011
Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence

V dnešní recenzi si představíme v podstatě to nejlepší, co lze na trhu vůbec koupit. Ultimátní monstrum určené pouze pro největší nadšence taktování a masivního výkonu, které dokáže nasytit hned několik grafik. Rozměrově spíše malý, vlastnostmi a kvalitou ale velký zdroj z produkce Antecu. Podíváme se na zoubek modelu HCP-1200.


Někdy na začátku letošních prázdnin jsem vám oznámili, že se na PCTuningu opět pustíme do testování počítačových zdrojů. Náš úvodní článek k této problematice vám měl přiblížit všechna důležitá fakta co se zdrojů obecně týkají a hlavně jsme v něm nabídli inovovanou metodiku měření. Následoval náš první test zdroje Enermax, který najdete zde. V dnešním testu se posuneme dále a otestujeme další lahůdku – exkluzivní zdroj z produkce Antec. Jistě, nebude to ještě úplně stoprocentně naše, jelikož měřící přístroj Neutron stále nedorazil. Výrobce přijal v srpnu naší objednávku, jelikož jsme byli až čtvrtí v pořadí, měli jsem počkat někdy do konce září. Ilya je ale nyní hodně vytížen a omlouvá se za několikadenní opoždění dodávky, tak se snad dočkáme už brzy. Jako malou kompenzaci nám testovaný zdroj přístrojem „projel“, takže čísla k dispozici máme.

Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence

Jako druhý testovaný zdroj jsem vybrali produkt společnosti Antec. Jde o jeden z nejlepších zdrojů, které se dají vůbec koupit. Pokud to myslíte s taktováním (extrémním) vážně, moc jiných voleb mít nebudete. Tohle je skutečný profi zdroj s jednou mega-silnou 12V větví. Přesně něco takového přetaktovač potřebuje.

Na úvod několik faktů ohledně produktové řady. Ty nejvyšší modely řady High Current Pro se dají pořídit ve výkonech 750, 850 a 1200 W. Antec zdroje sám nevyrábí, dělá je pro něj výrobce Delta nebo Seasonic. Zajímavá může být i střední třída, série High Current Gamer s pěti modely od 400 do 900 W. Vyrábí je Seasonic a nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Kromě těchto dvou kategorií nabízí Antec ještě devět dalších. Od lepších zdrojů pro hráče až po kancelářské modely nebo řešení pro servery. Celkově u Antecu najdete asi padesát různých modelů v mnoha cenových relacích a použití. Za zmínku stojí snad jen řada Signature (v USA hodně populární označení úplně všeho předraženého). Zde najdeme dva modely, oba od Seasonic s vysokou kvalitou a skvělým designem.

Antec, i když jsou jeho zdroje opravdu kvalitní a precizně vyrobené, není tak prémiovou značkou jako třeba Enermax. To znamená, že ceny zdrojů Antec jsou příznivější. Problém je pouze dostupnost, jelikož u nás je prodává pouze několik málo obchodů. Dnes testovaný zdroj pořídíte za přibližně 6500 Kč s DPH, což není nijak extra vysoká cena. Z nabídky Antecu si ale vybere každý, kvalitní zdroje série High Current Gamer začínají už na 1400 Kč s DPH a nabídka je opravdu široká. Pojďme se tedy na něj podívat zblízka...

Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence

Zdroj samotný je celkem malý a proti starším zdrojům podobných výkonů je minimálně o čtvrtinu menší (je stejně velký jako minule testovaný Enermax). Miniaturizaci nezastavíme a zmenšování zdrojů vysokých výkonů je mi sympatické. Testovaný Antec je vybaven pouze jedním ventilátorem a zadní strana je perforovaná.

Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence

Jako u celé řady High Current Pro, i zde jsou použity modulární kabely s odpojitelnými konektory. Jak uvidíte v další kapitole, kabelů je opravdu požehnaně. Mezi neodpojitelné (pevné) patří standardní 24 pin, 4+4 pinový +12V, 8 pin +12V, čtyři (8) PCI-E konektory a Molex + SATA kabel. Připojovacích konektorů pro další grafické karty je dvojice a ostatní jsou tři. Co a kam můžete připojit vám také ukáže obrázek dále v příští kapitole.

Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence

Zdroj si můžete dále prohlédnout na další fotografii ještě z boku a zespodu. V podstatě na něm není nic zajímavého, snad jen nálepka s parametry a označení na velké nálepce na boku.

Základní parametry

Zdroj Antec HCP-1200 – nejvyšší hi-end pro nadšence

Jak už jsem řekl před chvilkou, společnost Antec vyrábí řadu High Current Pro od 750 po 1200 W. Náš testovaný model má výstupní výkon 1200 W a disponuje osmi +12V větvemi. Každá tahle větev je schopna dodávat proud o hodnotě 30 A, přičemž kombinovaný výstupní výkon všech +12V větví nesmí překročit 1188 W (99 A). Zde vidím největší výhodu tohoto a podobných zdrojů. Časem se prokázalo, že jedna silná 12V větev je mnohem výhodnější než několik samostatných větví. Kromě jiného, zdroj takto snese mnohem vyšší zátěž a při extrémním taktování nenasytných grafik budete výrobce za tuto skutečnost opravdu velebit. U podobně řešených zdrojů lze totiž do grafik pustit i víc než plných 99 A (12 V) aniž by sepnula ochrana. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
24 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 10.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.