Hlavní stránka Hardware Skříně, zdroje, chladiče Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“
Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“
autor: Jan Štěpánek , publikováno 7.9.2011
Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“

Společnost Xigmatek je výrobcem, který nepatří k nejznámějším, a když už, tak v segmentu chladičů a ventilátorů. Méně lidí už ale ví, že vyrábí také počítačové skříně a jednu dokonce extrémních rozměrů. Nám se jí povedlo zajistit k recenzi, takže dnešní stránky budou věnovány monstru označovanému Elysium.


Když se asi před dvěma lety řeklo jméno Xigmatek, nikdo takřka neznal jediný produkt této firmy. Pak, z ničeho nic, obsadily ceníky největších internetových obchodů chladiče s tímto názvem a každý začal spekulovat, o jakého výrobce jde. Důvod ke spekulacím byl jasný – ceny, za které se chladiče Xigmatek prodávaly, byly až podezřele nízké, proto většina lidí raději sáhla po ověřených, ale také rapidně dražších značkách.

Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“

Postupem času ale někteří zjišťují, že tato značka vůbec nedělá špatné chladiče, přitom je dokáže nabídnout na trh za výrazně nižší cenu než konkurence. Co je však nejvíce překvapující – nejde o méně kvalitní produkty! Výrobky Xigmatek byly totiž často přirovnávány k „Číně“, jak se dnes hovorově používá u nejlevnějších značek, které mají tradici dlouhou asi 15 dní. Xigmatek byl do této společnosti zaškatulkován poměrně neprávem.

Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“

Společnost, která měla za úkol vyrábět chladiče pro počítače, existuje od roku 2005. To samozřejmě není dlouhá doba, ale inženýrský tým má tradici o něco delší, i když pouze v podobném odvětví. Zaměřoval se totiž na zpracování tepla v průmyslu, kde nabral velké množství zkušeností, které se dnes snaží přenést na svoje produkty. Mimo chladičů a ventilátorů, které jsou v podstatě hlavním výrobním artiklem této společnosti, se produkce zaměřuje i na související zboží. Tím není nic jiného, než počítačové zdroje a v tuto chvíli pro nás to nejzajímavější – počítačové skříně.

Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“

A že jich není málo.  V současnosti má tento výrobce v nabídce hned osm middle-towerů a pak si asi řekl, že je čas také na něco většího. Super-tower Elysium, jak je označován, spadá jednoznačně mezi největší skříně určené pro platformu ATX. Pokud tedy hledáte extrémní řešení pro extrémní sestavu, tak dnešní recenze vám nabídne žhavého kandidáta na tuto pozici.

Specifikace a balení

Specifikace Xigmatek Elysium je opravdu zajímavá. Pokud si totiž projdete specifikace všech case, které jsou zařazeny mezi big-towery, jen těžko najdete case, která nabídne obdobné hodnoty. Nebo podpora HPTX, XL-ATX, E-ATX, ATX, Micro ATX, ITX vám připadá málo? K tomu ještě dvě pozice pro napájecí zdroj a dokonce 10 pozic pro rozšiřující karty. Vše shrnuje následující tabulka.

Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“

Xigmatek ale neskončil pouze u podpory mnoha typů základních desek, ale rozměry celé skříně zaručují, že se toho dovnitř vejde ještě o dost více. Šířka 230 mm, výška 618 mm a délka dokonce 663 mm. To je neuvěřitelný obr, který pojme v základu tucet 5,25“ zařízení. Tyto pozice jsou samozřejmě kombinovány s koši pro disky, takže v základu máte vyhrazeno místo pro osm 2,5“/3,5“ disků, ale je možné dokoupit ještě další rozšiřující koš pro 4 disky. To vše při hmotnosti nenápadně převyšující 15 kg.

Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“

Jako materiál posloužil opět vyzkoušený SECC plech, tedy za studena válcovaná ocel. Tloušťka plechu se trochu různí podle použití, ale vesměs je použit 0,8mm plech. Díky tomu lze tvrdit, že je case i dost pevná, nicméně různému prolisování se výrobce nevyhnul. Sekundárními materiály jsou pak ještě hliník, plast a perforovaný ocelový plech.

Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“

Co se týče balení, tak krabice je překvapivě hodně potištěná, což bych u takovéto case asi nečekal. Výrobce si vyhrál i s grafikou, protože každý jejich produkt má specifické obrázky u sebe. Case včetně krabice je také poměrně těžká a hmotnost celého balení se blíží 18 kg. Z krabice se zároveň dozvíte nejenom to, jak case vypadá, ale také nabídne detailní obrázky speciálních funkcí, jež Elysium ozvláštňují.

Xigmatek Elysium – obr pro fajnšmekry, žádná „Čína“

Pojďme se tedy podívat na samotnou skříň po vybalení. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
43 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.